Çalişma Ortami Gözetiminden Kim Sorumlu?

emreerciyes24

Üye
TÜİSAG Üyesi
BU konu ile 3 türlü cvp var
isg uzmanı
işyeri hekimi
işveren

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Hepsi sorumlu ama asıl sorumluluk işverende, gözetimi yaptırmakla sorumlu.... en azından ben öyle biliyorum :(

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
uzman ve hekim sorumlu...sağlık yönünden hekim,güvenlik yönünden uzman daha doğrusu...

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Şıklarda işveren varsa ben onu bilir onu işaretlerim! Diyelim ki 50 işçiden az çalışan var nerde bu uzman, nerde bu hekim yada 100 çalışan var, sanayiden sayılan yer değil hekim var uzman yok, sorumlu kim? ;)

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben hep işyeir hekimi diye okudum ama Nurdna hanımın dediğide pratikte olan

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
işveren yaptırmakla sorumlu, hekimö yapmakla, uzman yardımcı olmakla :)

bu arada sağlık gözetimi ne demek

leyla

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
ÇALIŞMA ORTAMININ GÖZETİMİ TANIMI VE KAPSAMI
İşçilerin Sağlık Gözetimi; işçilerin sağlığını korumak ve geliştirmek amacı ile isçilere verilecek her türlü sağlık hizmetini kapsar iken Çalışma ortamının gözetimi "sağlık ve güvenlik tehlikelerine karşı yürütülecek her türlü önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsar"
İşçilerin Sağlık Gözetimi kapsamda yürütülen faaliyetler çoğunlukla işyeri hekiminin görevidir, ancak çalışma ortamının gözetimi kapsamında yürütülen faaliyetler çoğunlukla "İş Güvenliği Uzmanının Görevlerin" arasındadır. Elbette ki işyeri hekiminin de Çalışma ortamının gözetimi kapsamında görevleri vardır.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Şıklarda işveren varsa ben onu bilir onu işaretlerim! Diyelim ki 50 işçiden az çalışan var nerde bu uzman, nerde bu hekim yada 100 çalışan var, sanayiden sayılan yer değil hekim var uzman yok, sorumlu kim? ;)
o zaman soruya göre yapacaz nurdan hanım...sanayiden sayılan ve 50 işçi...........koşuluna göre hareket edecez;)

err

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İşverenin yükümlülükleri
MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; İSGB oluşturmakla, bu birimde bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle ve sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde tehlike sınıfına uygun bir veya birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirmekle yükümlüdür.

Orkun ULU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
BU konu ile 3 türlü cvp var
isg uzmanı
işyeri hekimi
işveren
arkadaslar isgb gorevlerı arasında da yazıyor saglık gozetimi yapmakda işverenin de iş güvenliği uzmanınında ve iş yeri hekıminin görevlerının arasında da var ama bende oncelıklı olarak cvp vercek olsam sıklarda iş saglıgı kurulu dıye cvp yoksa iş veren olarak cvp verırdım cunku iş kanununda 77. maddesınde acıklamada İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek,
bir bakıma saglık gozetımı de olmuyor mu denetlemek diyerek iş kanununda acıkca yazdıgı için boyle derdım ama ne kadar dogru yada yanlıs bilmiyorum

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bi dakka..konu sağlık gözetimi değil ki..işyeri çalışma ortamı gözetimi...ikisi farklı şeyler...

zseyhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bence işveren sorumlu çünkü iş güvenliği uzmanını da iş yeri hekimini de görevlendirmek zorunda olan işveren.

err

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
dün okuduğum yazıda osb ve isg birimi diyor açıkça ama tabi bu soru çok muallak seçenek 4 oldu
MADDE 16 – (1) İSGB ve OSGB’ler, çalışma ortamının gözetimi ve sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydeder ve Ek-6’daki örneğine uygun yıllık değerlendirme raporu hazırlayarak işverene, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluna ve yazılı ve elektronik ortamda Bakanlığa gönderirler. Bu bilgiler, Bakanlık tarafından Sağlık Bakanlığına elektronik ortamda bildirilir.
http://www.alomaliye.com/2010/is_sagligi_guvenligi.htm

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.