İş Güvenliği Uzmanını Elektrik Çarpar mı ? Çarparmış :(

maydin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çok geçmiş olsun. İsg kültürü tam oturmadığı için maalesef bir çok iş kolunda benzer durumlar yaşanıyor. Yaşadıklarınızı paylaşmanız tüm arkadaşlar için iyi olmaktadır. Taviz vermemek ve günah keçisi olmamak gerekmektedir. Tekrarlanmaması dileğiyle tekrardan çok geçmiş olsun...

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
çok geçmiş olsun Neşe Hanım; çalışma ile ilgili ise sonuna kadar haklısınız. bazı işverenler bizi yormaktan başka birşey yapmıyor malesef

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Nestai çok geçmiş olsun. Ben de bir inşaat mühendisi(Şantiye Şefi) olarak baktığım şantiyelerde hergün bu gibi manzaralarla karşılaşıyorum. İş güvenlik uzmanı olarak başlıcağımız yerlerde nasıl bi yol izlemeliyiz bilmiyorum. Gördüğümüz eksikleri işverene bildirsek adam sen çok uyanıksın deyip işi bıraktırır, eksikleri bildirmezsek bu sefer günah keçisi biz olacağız. Anlıcanız işimiz çok zor gerçekten. Tecrübeli arkadaşlar çalıştıkları iş yerlerinde bu durumları nasıl çözüyor acaba. Bizleride örnekli olarak bilgilendirirlerse çok iyi olur kanaatindeyim. İlk olarak ben inşaat şantiyelerinde çalışan sigortasız işçiler için ne yapmalıyım. Tabi devamlı değişen işçileride unutmamak lazım.:k_karışık:
Münza gerçekten sorduğun soruların cevabını bilemiyorum !!!! Ben kişisel olarak sözümün geçmediği işveren veya proje md ile çalışmayı reddederek durumu hallediyorum.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Neşe Hanım büyük geçmiş olsun verilmiş sadakamız varmış ki hala aramızdasınız ve ben bundan memnuniyet duyuyorum tehlike ve riskleri anlamada büyük bir olay yaşamışsınız siz anlamışsınız demiyorum yalnış anlamayın sizin başınıza gelen olay bizi azda rehavete düşmemizden çevirdi tekrar geçmiş olsun...

Hasan Berkman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Neşe hn. Çok geçmiş olsun, verilmiş sadakanız varmış..

ilkay Kıran Öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
neşe hanım S3lerde bulunan antishock özelliğinin elektrik çarpması ile bir ilgisi yok diye biliyorum. Bu özellik ayakkabının kullanım kılavuzunda da şu şekilde tanımlanıyor. "enerji emici anti shock sayesinde ayak tabanına uygulanan basınç en aza indirilerek uzun süreli ayakta durarak çalışanlarda taban ağrılarının önlenmesi hedeflenmiştir. " yanlış anlaşılmaması için düzeltmek istedim elektrik çarpması için antistatik özeliğe sahip olması gerekiyor. çoğu S3te bulunuyor, yanlız bazılarında S3 +A olarakda belirtildiğini biliyorum. Gerçekten ucuz atlatmışsınız tekrar geçmiş olsun. ve olay sonrasında çoğu kişiyede örnek olacak en doğru kararı vermişsiniz.. malesef gerekli uyarılar yapıldıktan sonra hala önlem alınmadığını görüyorsanız verilecek en doğru karar.

bahrig

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
ilkay bey, bir noktayı düzelteyim ayakkabının antistatik özelliğe sahip olması elektriksel direncinin düşük, iletkenliğinin yüksek olması demektir, patlayıcı üretim yapılan yerlerde vücutta biriken statik elektriklenmeyi toprağa boşaltmak amacına yöneliktir. Burada elektrik çarpmalarına karşı elektrik direnci yüksek kauçuk tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.

ilkay Kıran Öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bahri bey,
ilkay hanım diye düzelterek cevap vereyim:) düzeltme değil bir ekleme olmuş cevabınız.

bahrig

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
sn. ilkay, infoda cinsiyet belirtilmemişse bazen istemiyerek de olsa böyle hatalar olabiliyor, düzeltirim.
Ayrıca, mesajınızda geçen " elektrik çarpması için antistatik özeliğe sahip olması gerekiyor" şeklindeki ifade yanlış, düzeltilmesi gerekiyor.
Ayakkabının antistatik olması elektrik çarpması riskini arttırır, Elektrik çarpma riski olan yerlerde işçilere antistatik ayakkabı giydirmek kabul edilemeyecek hatadır.

ilkay Kıran Öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bahri Bey, eğer elektrik çarpma olasılığı olan bir zemini kastediyor isek bu durumda olduğu gib haklısınız, ancak elektrik dokuma yolu ile çarpacak ise elektrik vücuttan toprağa geçisi için antistatik özelliği olması iyi olacaktır. aksi takdirde zaten sizinde bildiğiniz gibi elektrik işlerinde çalışacak personel için kalın tabanlı özel iş güv. ayakkabıları mevcuttur. Elektrikçilere antistatik özelliği olan ayakkabı verilsin demedim yanlış anlaşılma olmasın. ilk mesajımda da belirttiğim üzere anti shock özelliğinin elektrik ile ilgisi yok onu belirtmek istedim.

bahrig

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Elektrik dokunma yolu ile çarpacak ise, ayakkabıların antistatik olması, vücuttan toprağa geçen elektrik akımının büyüklüğünü artırarak ileri derece elektrik yanıklarına, kalbin durması sonucu ölüme sebep olabilir.

ilkay Kıran Öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Direkt ürün katologundan altıntıdır; antistatik özelliktedir. vücuttaki antistatik elektriğin boşaltılmasını sağlar. 550 mohm taban direnci sayesinde 250 volt'a kadar elektrik çarpmalarında hayati koruma sağlar.

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Çok geçmiş olsun. Bu tarz yaşadığınız tecrübeler benim gibi taze uzmanlar için çok ciddi tecrübeler. Paylaşımınız ve diğer arkadaşların teknik bilgilendirmeleri için teşekkürler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.