İş Güvenliği Uzmanları Danışmanlık Hizmeti Verebilir mi ?

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Kemal Erdal abicim bilgilerinizle aydınlandık. Sonuç olarak size son bir soru sormak istiyorum.Eminim bu sorum herkesin düşüncelerine tercüman olacak.
1) Bir işte kendi mühendislik mesleğimizi yaparak sigortalı olarak çalışıyorsak ; danışmalık hizmeti olarak bir şirkete veya bir apartmana risk analizi yapsak ;" altına imza atıp atmamak dert değil " ;ancak fatura kesmek zorundamıyız??Başka bir işte çalıştığımız için zaten fatura kesme gibi bir durumumuz söz konusu değil.
2) Yani sonuç olarak örneğin belediyede çalışırken ; bir apartmana risk analizi yapsak ; danışman olarak uyarılarımızı yapsak insanları bilinçlendirsek ve bunların karşılığında ücretimizi alıp fatura kesmeme şansımız varmı? yani böyle bir durum var mı lütfen yardımcı olursanız seviniriz
Sayın Efdal,
1) İşveren istemediği sürece bizim açımızdan fatura kesilmemesi hiçbir sakınca yaratmaz. Üstelik vergi usul kanununa göre yıl sonu oluşacak vergimiz karşılığı kesilmesi gerekecek stopaj tutarı da cebimizde kalır.
2) Aslında fatura istenmemesi söz konusu gideri işverenin muhasebeleştirememesine; daha doğrusu açık vermesine neden olabilir!.... Ancak genellikle işverenler, benzeri bedeller karşılığı yaptıkları masrafları piyasadan rahatlıkla temin ettikleri şişirilmiş faturalarla rahatlıkla kapatırlar.
Yanıtım sorununuzu çözüme kavuşturmuş ise teşekkür butonuna basmanızı rica eder. İyi akşamlar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.