Soru : İş Kazası

gülen güven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir kaç gün önce katıldığım iş güvenliği eğitiminde söyle bir soru soruldu- işletme servisinden inen çalışana aynı servisin çarpmasi iş kazası sayılır mı ? Bir çok yorum yapıldı fikir almak istedim bende.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayılmaz. "Çalışan işverence sağlanan servisten indiği anda" işveren sorumluluğundan çıkar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir kaç gün önce katıldığım iş güvenliği eğitiminde söyle bir soru soruldu- işletme servisinden inen çalışana aynı servisin çarpmasi iş kazası sayılır mı ? Bir çok yorum yapıldı fikir almak istedim bende.
Burada mantık şudur. Taşıma işlemi sonlandırılmış mıdır?. Bu soruya net bir şekilde Evet diyebiliyorsak, o zaman iş kazası sayılmaz. Ancak şunu da irdelemek gerekir. Nerde durdu, neden durdu, durdu mu, durakladı mı,arıza için mi durdu, taşıma işi nihayetlendi de mi durdu. Bunlar hep irdelenmesi gerekli sorulardır. Dolayısı ile tek seferde Evet ya da hayır demek mümkün değildir. Sonuçta bu iş yargıya kadar gider. Yargı da bu konuda, mazlumdan yana takdir hakkını kullanarak, bu olaya '' iş kazası'' kararı vererek dosyayı bağlar.

emre tüfekçi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında olmasından ve bu kazaya yine şirketin kendi servis şoförünün kusurundan kaynaklı servis personelinin etkilemesinden dolayı iş kazasıdır.
  • Taşıma işinin sonlandırılıp sonlandırılmamasının durumuna bakılmaz.
  • Kazayı yapan ve kazaya uğrayan aynı şirketin personeli olup şirketin envanterine kayıtlı araç ile yaşanmıştır.

Nerede durdu, neden durdu bunları irdelemenin bir anlamı yoktur.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında olmasından ve bu kazaya yine şirketin kendi servis şoförünün kusurundan kaynaklı servis personelinin etkilemesinden dolayı iş kazasıdır.
  • Taşıma işinin sonlandırılıp sonlandırılmamasının durumuna bakılmaz.
  • Kazayı yapan ve kazaya uğrayan aynı şirketin personeli olup şirketin envanterine kayıtlı araç ile yaşanmıştır.
Nerede durdu, neden durdu bunları irdelemenin bir anlamı yoktur.
Öyle diyorsanız öyle olsun. Ancak söylediklerimin hepsi tecrübe ile kayıt altındadır. Siz dediniz diye doğru değişmeyecektir. Başınıza umarm bu konuda üzücü bir şey gelmez. Ancak gelirse bir dost hatırlatmıştı dersiniz...

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca, 4857 sıra sayılı iş kanununda tanımı yapılan İş yerini iyi irdeleyiniz vede 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda belirtilen İşveren tarafından sağlanan toplu taşıma araçlarının da içi iş yerinden sayılır. Ve burada yapacağınız her türlü uyumsuz kurallar işyerinde yapılmış gibi işlem görecektir. Servis aracından indiğiniz anda iş yerini terk etmiş veya iş yeri dışına çıkmışsınız gibi işlem yapılacaktır. Bu da hiç yoruma bile açılmayacak kadar katidir. Servis aracı sizi diyelim ki iş yeri güvenlik girişinin 1 metre önünde indirdi ve de bu esna da işçiye çarparak kazalanmasına sebebiyet verdi. Kanun nettir. Bu olay iş yeri dışında olduğundan iş kazası sayılamaz. Ancak konu yargıya intikal ederse, hakim takdir hakkından iş kazası hükmünü koyacaktır. Bu da nettir. Nokta.

emre tüfekçi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öyle diyorsanız öyle olsun. Ancak söylediklerimin hepsi tecrübe ile kayıt altındadır. Siz dediniz diye doğru değişmeyecektir. Başınıza umarm bu konuda üzücü bir şey gelmez. Ancak gelirse bir dost hatırlatmıştı dersiniz...

Tabi ki ben diyorum diye doğru değişmeyecektir, ki bunu ben değil mevzuat söylüyor. Amacımız kimsenin başına üzücü şeylerin gelmemesi, geldiği taktirde de izlenecek adımlarda yardımcı olmaktır.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tabi ki ben diyorum diye doğru değişmeyecektir, ki bunu ben değil mevzuat söylüyor. Amacımız kimsenin başına üzücü şeylerin gelmemesi, geldiği taktirde de izlenecek adımlarda yardımcı olmaktır.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu İş kazası sayılan hallerde servis ile alakalı başlığı ve de 1857 sayılı iş kanununda iş yeri ve eklentileri başlığını incelemenizi öneririm.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
...düzeltme 1857 değil 4857 sayılı kanun..

gülen güven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Biraz karmaşık durum. Benim fikrim yaya açısından iş kazasi değildir araç açısından kaza ve sigorta devreye girer. Yaya hak aramak için mahkeme yoluna gidebilir.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biraz karmaşık durum. Benim fikrim yaya açısından iş kazasi değildir araç açısından kaza ve sigorta devreye girer. Yaya hak aramak için mahkeme yoluna gidebilir.
İkisi de ayrı başlıklar halinde devreye girer. Trafik kazası için, emniyet işlem yapar, iş kazası için de uygulanan prosedür.. Sonuç olarak, bu durum nettir. Taşıma işi sonlandırılmış ise (kritik konu başlığı budur) bu olay iş kazası değildir. Ancak duraklama ve bunun için de mecburiyet varsa (arıza durumu gibi) o halde yaşanan iş kazasıdır.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzamış konu ama bu kadar karıştırmaya gerek yok arkadaşlar ,

• Çalışan servisten indi , taşıma işi bitti. Bundan sonra o aracın herhangi bir yaya ya çarpması ile çalışana çarpması arasında fark yoktur. Trafik kazasıdır,
  • Kaza işyeri sınırları içerisinde servis aracının çarpması olsaydı doğal olarak iş kazası olurdu ,
  • Olay ; Çalışan servis basamağına adım attığı anda (binerken) aracın hareket etmesiyle kapı , ayna v.s. nin çalışana çarpması olsaydı iş kazası olurdu ,
  • Olay ; Çalışan servisten inerken aracın aniden hareket etmesiyle çalışanın düşmesi v.s. şeklinde olsaydı iş kazası olurdu ,
  • Olay ; Çalışanın servis güzergahında ki durağında beklerken gelen servis aracının durmak için yanaştığı durakta çalışana çarpması şeklinde olsaydı , yargı bu yönde %99,9 iş kazası kararı verirdi (Hukuk sitelerinden birinde görmüştüm benzer Yargıtay kararı var) ,
  • Bu olayda (forum başlığında sorulan) Servis şoförü ve firması için trafik kazası için bağlayıcı kanun ve yönetmelik hükümleri devreye girecektir.

Saygılar ,

İyi çalışmalar ,

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzamış konu ama bu kadar karıştırmaya gerek yok arkadaşlar ,

• Çalışan servisten indi , taşıma işi bitti. Bundan sonra o aracın herhangi bir yaya ya çarpması ile çalışana çarpması arasında fark yoktur. Trafik kazasıdır,
  • Kaza işyeri sınırları içerisinde servis aracının çarpması olsaydı doğal olarak iş kazası olurdu ,
  • Olay ; Çalışan servis basamağına adım attığı anda (binerken) aracın hareket etmesiyle kapı , ayna v.s. nin çalışana çarpması olsaydı iş kazası olurdu ,
  • Olay ; Çalışan servisten inerken aracın aniden hareket etmesiyle çalışanın düşmesi v.s. şeklinde olsaydı iş kazası olurdu ,
  • Olay ; Çalışanın servis güzergahında ki durağında beklerken gelen servis aracının durmak için yanaştığı durakta çalışana çarpması şeklinde olsaydı , yargı bu yönde %99,9 iş kazası kararı verirdi (Hukuk sitelerinden birinde görmüştüm benzer Yargıtay kararı var) ,
  • Bu olayda (forum başlığında sorulan) Servis şoförü ve firması için trafik kazası için bağlayıcı kanun ve yönetmelik hükümleri devreye girecektir.

Saygılar ,

İyi çalışmalar ,
Ana hatları yazmışsın, dedikleriniz doğrudur. Bazı arkadaşlarımız yorum kısımlarına gelindiğinde, ne yazık ki iş kazası diyerek konuyu kestirip atıyorlar. İş kazası olması için ön şart işin yürütümü maksatlı olmasıdır. Bir de tanımları iyi bilmek gerekli. Bunlar oturduğunda zaten, iş kazası mı, trafik kazası mı. Adı konulmuş oluyor.
İyi çalışmalar.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Servisten inip işletmeye mi yoksa servisten inip eve mi gidiyordu? Bu sonucu etkileyebiliyor?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Servisten inip işletmeye mi yoksa servisten inip eve mi gidiyordu? Bu sonucu etkileyebiliyor?
İşveren tarafından sağlanmış toplu taşıma araçlarının iç kısımları da işyerinden sayılmaktadır. Dolayısı ile hareket yönüne bakılmaksızın, her iki durumda da servis içinde iken işyerindeymiş gibi işlem yapılır. Taşıma işi sonlandırıldığı vakit işverenin sorumluluğu da sona erer. Yani bu andan itibaren başınıza bir şey geldiğinde iş kazası gibi değil, normal trafik kazası gibi değerlendirilecektir.

hebun cıwan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
servis iş verence sağlanmış ve çalışanı gidecegi son noktaya bırakmışsa ve iş bitimi ise iş kazası olmaz. ancak servis çalışanı iş için başka noktaya götürmüş ve çalışma sati ise yada çalısan son gitmesi gereken noktada degil daha yolculugun devam etmesi gerekn yerde ve araç duraklamış yada teknik sorunlardan dolayı durmuşsa iş kazası olur fikrimce ama kaza dosyası tam incelenmeden net bi sonuç çıkmaz

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2013 yılındaki bir Yargıtay kararında; "Servise binip işe gitme amacıyla durakta bulunan kişiye araba çarpmasını" iş kazası saymıştır. Yeterince açık sanırım.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2013 yılındaki bir Yargıtay kararında; "Servise binip işe gitme amacıyla durakta bulunan kişiye araba çarpmasını" iş kazası saymıştır. Yeterince açık sanırım.
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre iş kazası değildir. Ancak yargıya düşerse Hakim takdir hakkından iş kazası sayar diye de daha evvel açıklamıştım. Yoksa yerel mahkeme bu konuda iş kazasıdır diyemez. Yeterince açık sanırım.

güler_

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
benzer bir olay anaokulu servisinde meydana geldi. servis öğrenciyi refakatçi eşliğinde indiriyor , o sırada ablasını görüp ona doğru koşan aynı öğrenci hareket eden servisin altında kalıp hayatını kaybediyor ne yazıkki. Durum yargıya iş kazası olarak intikal etmedi ve okul kazadan sorumlu tutulmadı ancak servis şoförü ve refakatçi görevli bireysel olarak yargılanıyorlar

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre iş kazası değildir. Ancak yargıya düşerse Hakim takdir hakkından iş kazası sayar diye de daha evvel açıklamıştım. Yoksa yerel mahkeme bu konuda iş kazasıdır diyemez. Yeterince açık sanırım.
Siz neden bu konuyu bu kadar kişiselleştirdiniz/üzerinize alındınız bilemiyorum ama o mahkeme bu mahkeme önemli değil. Emsal kararla iş kazasıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.