İş kazası

ugurbarak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir fabrika yevmiyeli olarak bir boyacıyla anlaşır ve gösterdikleri yeri boyamasını ister ,boyarken 4 metre yükseklikten düşerek yaralanır,boyaması için bir seyyar merdiven verirler ve aliminyum merdivenin basamağı kırılarak düşer ve iki baçağı kırılır ve tedavide fabrika herhangi bir destek olmaz.Sizce bu olayda kim hatalıdır.

emre uğurel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meydana gelen olay fabrika sınırları içersinde gerçekleştiği için iş kazasıdır. Dışarıdan gelen yövmiye usulu çalışan bir işçi aynı şekilde merdiveni temin eden de işveren gözüküyor. Çalışma esnasında işçinin başına gelen her türlü olaydan fabrika sorumlusur.

seko

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
emniyet kemeri olması gerekirdi temin edilmemiş mi, temin edilmiş olup işçi bunu takmazsa da farketmez işveren sorumluluktan kaçamaz hem uyduruk merdivenin kırılması da başlı başına rezalet
ayrıca fabrikanın hiç destek olmaması verilecek cezayı daha da fazla katlamalı

ugurbarak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar yevmiyeli işçinin Sigortalı olması gerekmez mi?Fabrikada çalışan olsa sorumlusu işveren ama bu şahıs sigortasız.....Bu şahıs profosyonel bu işi yapıyor kendisi hem işveren ve hemde işçi.....

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Farketmez. Yevmiyeci değil, ziyaretçi bile olsa sonuç değişmez. İş veren sorumlu.

eniyiisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu olaylar biraz karışık, iş kazası geçirmek için sigortalılık ön şarttır. burada yardımcı bir iş, sanki bir müteahhit yada alt işverene verilmiş gibi de değerlendirilebilir. aslında o kişinin esnaf yada şirket vs kaydı olmalı ama ülkemizde hep kayıtsızdır. o kişi kendi kendinin işverenidir. zaman ve iş yapma biçimi bakımından asıl işverene bağlı değil, ona bir iş verilmiş kendi bilgisine göre o işi yapacak, iş kazası sayılmayıp borçlar kanununa da tabi olabilir ama iş ekipmanını merdiveni asıl işverenden alması, günlük ücret ile çalışması gibi hususlarda iş kazasına yaklaştırıyor, (hepsini şu kadara boyarım dese alt işverenliğe yaklaşırdı.)

ben daha öncede karşılaştım böyle bir durumla, düşündüm düşündüm işin içinden çıkamadım :)

emre uğurel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar örneğin şantiyenize iş güvenliği levhaları yaptırdınız, dışarıdan hizmet aldınız. Adamın kendine ait dükkanı var ve bağkurlu olarak çalışıyor sizin istediğiniz levhaları dükkanında yaparken kaza geçirse iş kazası olmaz ancak levhaları yaptı ve şantiyenize getirdi o sırada başına bir olay gelirse iş kazası olarak geçer.
Malesef ülkemizde hala kanayan bir yara bu iş güvenliği, düzelmesi için daha kaç ocaklar sönecek bilmiyorum. Önemli olan herkesin taşın altına elini sokmasıdır arkadaşlar. Herkese kazasız günler...

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bence bu durum iş kazasıdır.Çünkü olayda illiyet bağı var.Sonuçta o fabrikanın işi için orada.Ama yinede benzer bir durum için örnek yargıtay kararı var mı bakmak lazım.

ugurbarak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sigortasız yada bağkursuz çalışanın kazası başka bir yerde iş yapıyor bile olsa iş kazasımıdır

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
olaya giriş baştan yanlış yevmiyeli işçi kavramı ancak merdiven altı olarak tabir edilen veya yetersiz bilgiye sahip işyerlerinde uygulanan bir yöntemdir. ilk olarak çalışanın sigortalı olup olmadığı ki sigortalı değil ise işyeri sınırlarına alınmaması gerekli, eğer sigortası var ise gerekli ekipmanlara sahip mi sahipse bunlar uygun mu kontrol edilmeli açıkcası istenmesi gereken o kadar çok şey varki ama ne yazık ki hiç bir boyacı türkiye şartlarında onları tamamlayıp işe başlayamıyor. çünkü alacağı para alınması gerekli evraklar ve ekipmanlardan daha az. gönül isterki hepsi uygun bir şekilde işbaşı yapsın kimsenin hakkı yenmesin ve en güvenli şartlarda çalışsın. saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.