Soru : İşe Giriş Eğitimi Hk.

İsmail Cem Akdağ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar, işe girişte yapılan isg eğitimi ne kadar saat yapıyorsunuz? ( mevzuatta yıllık olarak belirtilmiş) sonunda sınav ve sertifikasyon yapıyor musunuz?

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar, işe girişte yapılan isg eğitimi ne kadar saat yapıyorsunuz? ( mevzuatta yıllık olarak belirtilmiş) sonunda sınav ve sertifikasyon yapıyor musunuz?

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 –(1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

İsmail Cem Akdağ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yılda 4 sertifika verebiliyor muyuz 4 ' er saatlik?

yılmaz Tuzcu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bence 16 saatlik ve 19 asgari eğitim konulu eğitim programı bitince sertifika vermeli, yarım yarım olmaz

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
İşe giriş eğitimlerinde süre şartı olmadığı için yarım saat veya 1 saat verilmesi uygun olacaktır.
SERTİFİKA ve Katılım Belgelerinde de bunu göstermek gerekmektedir.

UzmanMühendis

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işe giriş eğitimi ile isg eğitimini karıştırmamak lazım. isg eğitimleri tehlike sınıfına göre 8 12 16 sa olur ve tüm eğitimi tamamladıktan sonra tek sertifika verilebilir. (biz bu eğtimleri 4sa x 3 yapıoruz yani tehlikeli sınıf)

işe giriş eğitimi ise işini anlatan kısa ve gerekli bilgiler verip daha sonra 20 soruluk bi sınav ve katılım formu imzalatılması yeterlidir. sınavdan çok düşük skor alırsa eğitim tekrarlanır ve bir daha sınav yapılır. süre ise ben yaklaşık 30 dk 45 dk arası yapıyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.