Soru : İşvereni Bakanlığa Bildirme Yöntemi

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere 4 sene önce İstanbul Esenler de bir avm inşatında 11 işçi şantiyede kaldıkları çadırda yanarak vefat etmişti ne yazık ki. Bu dava sonuçlandı. iş güvenliği uzmanı ve yöneticisi 6 sene hapis cezası aldı. Bu dava bşladığında ben eğitim alıyordum. O zaman ki eğitmen igu nun herşeyi düzgün yaptığını bu sebeple olaydan 3 ay sonra tahliye olduğunu söylemişti. Tek eksiği bakanlığa bildirmemek olmuş. İşte bunun bedeli 11 can ve 6 sene hapis.
Bakanlığa bildirmek çok zor biliyorum. Ama ben birşey duydum. Bir e -posta adresi ve form varmış. formu doldurup o e-postaya yolladığınızda müfettişler denetime geliyormuş sessiz sedasız. Cezaları kesip gidiyormuş. Kimden neden geldikleri belli olmuyormuş. Bizlerde bakanlığa bildirdiğimiz için sorumluluğumuzu tamamlıyormuşuz. Formu ve e-posta adresini bulamadım. Bilen var ve duyan var mı? Varsa ve paylaşırsa bence çok makbule geçer..
Saygılarımla..

kimyagelf

Üye
TÜİSAG Üyesi
sevgili arkadasım benim bildiğim öyle bir form yada e posta adresi yok bildirim yapmak istersen 170 numaralı telefondan kimliğini açıklamak yada açıklamamak sana kalmış bimerden aynı şekilde kimlik bilgilerim gizli kalsın kısmını işaretleyerek konuyu anlatarak yapabilirsin yapmış olduğun şikayetin kanıtını gösteren tespit öneri defterinin bir örneğini posta yoluyla bakanlığa göndermen lazım çünki o zaman şikayet ettiğin unsuru sen önce işverene bildirdin mi diye sorarlar umarım yardımcı olmuştur

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
İşyerinde çalışanların (isg uzmanı ve işveren hariç) iş kazasını, sigortasızlık vb bildirmek gibi bir yükümlülüğü yok değil mi :D hani biliyordun da neden bildirmedin demez kimse herhangi bir davada :)

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bildiğim kadarıyla esenyurttu.. Bildirim için ister sgk bölge müdürlüğüne gidebilirsiniz; şikayet konusu söyleyip dilekçe ile başvuruyorsunuz, 15 gün ile 1 ay içerisinde şikayet yerine müfettişler yoğunluğa göre geliyorlar, ister 170 le aynı süreci hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.
internetten de başvuru yapabilirsiniz ama sistemleri yavaş işliyor. En hızlısı 170.

http://www.ankarasgk.gov.tr/form/notice_form

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
esenyurt yada esenler.. oralarda bir yer :evet:
peki bu form u doldurunca, ismimizi açıklıyorlarmı acaba? bana arkadaşın bahsettiği yer burasımı ki? tam emin olamadım doğrusu..

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsim açıklanmaz, dilekçenin ekine de koyabilirsin tutanak evrak neyse.. siz zaten bölge müdürlüğüne gidin yönlendirirler sizi.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsim açıklanmaz, dilekçenin ekine de koyabilirsin tutanak evrak neyse.. siz zaten bölge müdürlüğüne gidin yönlendirirler sizi.
isim açıklanmayacağına eminmisin dostum? 6331 de torba yasa ile değişen madde de önce bakanlığa, sonra çalışan temsilcisine bildiricen dio.. çalışan temsilcisi iş verenin adamı.. ona bildirdin mi bakanlığa gittiğini anlarlar direk..

genel müdürlüğe gidemem.. bizim işverenin orda tanıdık bir müfettişi var. bide tanıştırdı beni.. gizli yapmam lazım..

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
O zaman 170 :)

Sancak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşyerini bildirmek istiyorsanız bakanlığa bunu yazı ile bildirmeniz gerekiyor. ayrıca yazınızın bir kopyasını da bilgi mahiyetinde bulunduğunuz il deki iş kur müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken yazınıza bir sayı numarası vermek takip açısından çok daha güvenli olacaktır. Yapılan işlemler hakkında bakanlık sizlere yazılı olarak da cevap vermektedir.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
170 i daha önce aramıştım. şikayet niteliği içerdiği için saçma bir yönetmelik maddesini ki çsgb yönetmeliği değildi sanrıım, bahane ederek kimlik açıklamadan denetime gitmeyecekleri yanıtını verdi müfettiş beyler.. ordan bişi çıkmaz.. kimlik açıklarsan da o zaman 170 i neden arayayım. yada aradım 170 i, kayıt numarasınıda alıcam, dikkate almadılar dicem. bu seferde mahkemeye düşersek alla korusun, kuralına uygun bildirmemişin die çizecekler.. bu işi yapsan bi türlü, yapmasan bi türlü..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.