İGU sözleşme detayları

ahubircan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben sözleşmemi doğru sekilde yaptım gönderdim sonra onaylanan belge geldi adım soyadım bir yerde doğru bir yerde işverenin soyadını benim soyadım yerine yazmışlar bakanliktaki yetkiliye mail attım sorun olmaz dediler umarım olmaz

Batu OSGB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Bakanlıktaki kayıtlar esas alındığından sizdeki bilgilerin yanlış yere yazılması herhangi bir sorun teşkil etmez ,ancak
yeniden doğru bilgilerinizi içeren sözleşme onayınızı talep edebilirsiniz.Göndermekle yükümlüler.

ferhat fahri

Üye
TÜİSAG Üyesi
İyi günler,
Sigorta priminin hangi ünvan ile yatırılması gerektiğini ben de çok araştırdım. İşletmeye Gıda mühnedisi olarak başladım, İş sözleşmem ve sigorta primim de Gıda Mühendisi yazıyor. Uzmanlığı sonradan aldım ve İş Güvenliği Uzmanlığı sözleşmesini denildiği gibi doldurup bakanlığa gönderdim, onay yazısını aldım ve tam zamanlı olarak uzmanlığa da başladım. Sigorta primim gıda mühendisi olarak yatıyor, bakanlıkta tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak geçiyorum. Eğitim aldığım kursa sordum bakanlığın sigorta ya da alınan ücrete bakmadığını söyledi. Ama bakanlık ya da bölge çalışmaya bir türlü ulaşamadım, telefonları ya cvp vermiyor ya meşgul :( Umarım B ye geçişte sıkıntı olmaz ?
ben bakanlıktan yetkili kişiyle görştüm normal sigorta piriminin firma tarafından yatırılması yeterli oluyor.

ccihangir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben sözleşmemi doğru sekilde yaptım gönderdim sonra onaylanan belge geldi adım soyadım bir yerde doğru bir yerde işverenin soyadını benim soyadım yerine yazmışlar bakanliktaki yetkiliye mail attım sorun olmaz dediler umarım olmaz

Bakanlık yetkili e posta adresini yazabilirmisiniz
Teşekkür

jeff's daddy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş yerimde aynı zamanda çevre mühendisi olarakta çalışıyorum, aşağıda belirttiğim yönetmeliğin EK4 ünde ki sözleşme örneğinde igu dışında ki çalıştığı diğer işler diyor. Burada ne yazacağımı ne yazmam gerektiğini tam anlamış değilim. Firmamda igu olarak 62saat/ay olarak çalışmam gerekiyor, işçi başına 15 dk. dan, diğer kalan zamanımda da çevre müh. yapacağım. peki bunu bu yazıda belirtmem gerekiyor mu, gerekiyor ise nereye yazacağım. çünkü örnek sözleşme Unvan adres yazıyor, kısacası igu dışındaki yapacağım işi nereye yazacağım?
bir ikinci husus, sözleşme deniyor ama ben sadece EK4 de kini doldurup yollayacağım, işyerimle kendi aramda ayrı bir sözleşme yapmam gerekecek mi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

İş Güvenliği Uzmanlığı Dışındaki Çalıştığı İşler/İşyerleri:
(Bu sözleşme döneminde varsa çalışılan işyerleri yazılacaktır.)
Unvanı:
Adresi:
SGK Sicil No:
Çalışma Süresi (Saat/Ay):

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ayhan Bey

bu formu internetten nereden indirebilirim ? nerede mevcut bu form bir de EK-4B sözleşme ne peki bu form geçesizmi?

yurdanur84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sözleşme 3 nüsha olacak....biri bizde,biri işverende,biri bakanlıkta kalıyor ve 5 işgünü içinde bakanlığa gönderilir...
elektronik ortamda gönderilir..(belgenin onaylı fotokopisi ile gönderilmesi lazım diye biliyorum ama nasıl olacak)..
bakanlıkça onaylandıktan sonra göreve başlar..
ek maddeler konulabilir sanırım..(özel durumlar vs..gibi)..
iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde sözleşme bölümüne bakınız...;)

http://www.alomaliye.com/2010/is_sagligi_guvenligi.htm
bu 3 nüsha da bakanlığa onay için gönderiliyor değil mi ?Tek nüsha yolladığınızda eksik olduğundan dolayı onaylanmama ihtimali var mı ?

YARIŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaslar cok gusel anlatmıssınz herseı ama benım bı sorum olcak,oncelıkle ben calıstıgım sırkette kalıte kontrol sorumlusuydum ve aldıgım belge ıle uzman olarak atanacam,sırketın 5 farklı ılde 13 subesı var,sureyı nasıl hesaplıcam bu 13 subenın,sozlesmeı ayrı ayrı mı yapacam yoksa tek mı,bır de sgk ya bıldırım nasıl yapılacak,bazıları e devlet sıfresnden bahsedıyor,nasıl olacak?smdıden cok teskrler

Aslı hanım merhaba. Bildiğim kadarıyla iş güvenliği uzmanı tek bir ilde görev yapabiliyor. Birden fazla ilde görev yapamaz. Diğer şubelere ayrı iş güvenliği uzmanı bakması gerekiyor. Yine de bir araştırın.

Okan Kayse

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir şey sormak istiyorum,
Firma da 40 personel var tehlikeli sınıf,
firma haziran 2013 beklemeden şimdiden tedbirleri almak İGU çalıştırarak işlem yapmak istiyor.
Sözleşme yapsak,
Bakanlığa göndersek kabul edilir mi.
Firma büyük bir firmanın temsilciliği olduğundan büyük firma da şimdiden tedbirlerinizi alın şeklindeki
işlemlerden dolayı bu yolda çalışmak istiyor.
Kısaca bakanlık sözleşmeyi kabul edip işleme alır mı.

teşekkürler

jeff's daddy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş yerimde aynı zamanda çevre mühendisi olarakta çalışıyorum, aşağıda belirttiğim yönetmeliğin EK4 ünde ki sözleşme örneğinde igu dışında ki çalıştığı diğer işler diyor. Burada ne yazacağımı ne yazmam gerektiğini tam anlamış değilim. Firmamda igu olarak 62saat/ay olarak çalışmam gerekiyor, işçi başına 15 dk. dan, diğer kalan zamanımda da çevre müh. yapacağım. peki bunu bu yazıda belirtmem gerekiyor mu, gerekiyor ise nereye yazacağım. çünkü örnek sözleşme Unvan adres yazıyor, kısacası igu dışındaki yapacağım işi nereye yazacağım?
bir ikinci husus, sözleşme deniyor ama ben sadece EK4 de kini doldurup yollayacağım, işyerimle kendi aramda ayrı bir sözleşme yapmam gerekecek mi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

İş Güvenliği Uzmanlığı Dışındaki Çalıştığı İşler/İşyerleri:
(Bu sözleşme döneminde varsa çalışılan işyerleri yazılacaktır.)
Unvanı:
Adresi:
SGK Sicil No:
Çalışma Süresi (Saat/Ay):

Ali Seryal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu sözleşmeyi kim nereden buldu bilmiyorum ama Bakanlığın tasarladığı birşey olduğunu düşünmüyorum. Biraz mantıklı düşünürseniz, Bakanlık kimin maaşına karışıyor ki maddelerin birinde uzman ilk imzayı attığında peşin alır diye bir cümle var , ayrıca Bakanlık Bölge müdürlüklerini SGK'ya bıraktı yani ÇSGB Bölge müdürlüğü yok olan yerlerde kapatılıyor. Bence bu işte bir işvar , 4 şubatta yayınlanacak diyen bir arkadaş vardı . O güne kadar takip edin ama rğbet etmeyin arkadaşlar

Batu OSGB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar bu sözleşmeyi kim nereden buldu bilmiyorum ama Bakanlığın tasarladığı birşey olduğunu düşünmüyorum. Biraz mantıklı düşünürseniz, Bakanlık kimin maaşına karışıyor ki maddelerin birinde uzman ilk imzayı attığında peşin alır diye bir cümle var , ayrıca Bakanlık Bölge müdürlüklerini SGK'ya bıraktı yani ÇSGB Bölge müdürlüğü yok olan yerlerde kapatılıyor. Bence bu işte bir işvar , 4 şubatta yayınlanacak diyen bir arkadaş vardı . O güne kadar takip edin ama rğbet etmeyin arkadaşlar
Sizin ya kanunlardan yada içinde mevzuattan haberiniz olmadığı ortada.Ek-4 ve diğer sözleşme örneklerinde bakanlığın zorunlu tuttuğu bir sözleşme yok sadece tavsiye niteliğinde bir öngörüsü var. aralık 2012 'de gelen şikayetler ve tavsiyeler sonucunda İzmir milletvekili tarafından bir önerge verildi ve İş güvenliği Uzmanlarının amacı dışında ve hakettiği ücretleri alamadığı şeklinde idi ve bu ÇSGB'lığı alt komisyonuna iletildi bende bu alt komisyonda görevli bir kişi olarak örnek yedi sözleşme örneğinden sitede yayınlanmış olan sözleşme üzerinde mutakıp kılındı bu sözleşme örneğinide 30 yıllık iş müfettişi
Ramazan APAK bey hazırladı biz ve komisyondaki 16 kişi uygun bulup komisyondan çıkardık.Bu şekilde bu sözleşme ortaya çıktı.Sözleşme işveren ile Uzman arasında yapılan bir sözleşme burda bakanlığın bir müdalesi yok.Burda uzmanın hakkını koruyan bir sözleşme mevcut ayrıca sözleşmede İş güvenliği uzmanı başka işlerde çalıştırılamaz,sözleşmenin bakanlığa gönderilmesinin uzmanın sorumluluğuna vermesi ve bunun gibi bir çok maddeler var. A4 kağıdına karşılıklı anlaşmanı yaz işveren kendi kimliğini,uzmanda kendi kimliğini ekledimmi al sana sözleşme.Yani aynı kira kontratı gibi şu an için ek-4 denilen sözleşmede yeni sözleşmede aynı sen hangini istiyorsan onu kullan yada sen kendi düşüncelerini belirten bir sözleşme yap tabi işverene kabul ettirebilirsen oda geçerli.Burda benim ne herhangi bir çıkar amacına güden beklentim var nede kişileri yanıltacak kadar seviyesizliğim var.Güzel bir platform açılmış ve bizde elimizden geleni kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Batu OSGB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Ayhan Bey

bu formu internetten nereden indirebilirim ? nerede mevcut bu form bir de EK-4B sözleşme ne peki bu form geçesizmi?
EK-4B geçerli ve halen geçerliliğini koruyor.Yeni versiyonunda ondan farkı sadece kanun maddelerinin sözleşmede yazılı olarak görünmesidir.Daha açık ve sorumluluğunuzu belirten yazılı bir sözleşme.İsteyen Ek-4 kullanabilir.

Ali Seryal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Sayın Ayhan bey, Yeni çıkan Kanundan da mevzuattan da sizler kadar haberdarım. Yanlış ithamlarda bulunarak insanları rencide etmeyelim lütfen. Benim yazımı tekrar okuyun isterseniz , Bakanlığın böyle bir sözleşme hazırlayıp yayınlayacağını düşünmüyorum buna rağbet etmeyin dediğime takıldıysanız şöyle açıklayayım, 30 yıllık müfettişlik yapan Ramazan bey hazırladı ve komisyondaki 16 kişi uygun buldu dediniz , soruyorum size; neden ÇSGB bölge müdürlükleri olarak cümle kullandınız? Komisyondaki kişiler bölge müdürlüklerinin kapandığını bilmiyormu? Bu veya başka bir sözleşmede olabilirdi, ben yeni başlayan arkadaşlara her gördüklerine inanmamalarını araştırmalarını öneriyorum. Hepsi bukadar...

Batu OSGB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Sizin ya kanunlardan yada içinde mevzuattan haberiniz olmadığı ortada.Ek-4 ve diğer sözleşme örneklerinde bakanlığın zorunlu tuttuğu bir sözleşme yok sadece tavsiye niteliğinde bir öngörüsü var. aralık 2012 'de gelen şikayetler ve tavsiyeler sonucunda İzmir milletvekili tarafından bir önerge verildi ve İş güvenliği Uzmanlarının amacı dışında ve hakettiği ücretleri alamadığı şeklinde idi ve bu ÇSGB'lığı alt komisyonuna iletildi bende bu alt komisyonda görevli bir kişi olarak örnek yedi sözleşme örneğinden sitede yayınlanmış olan sözleşme üzerinde mutakıp kılındı bu sözleşme örneğinide 30 yıllık iş müfettişi
Ramazan APAK bey hazırladı biz ve komisyondaki 16 kişi uygun bulup komisyondan çıkardık.Bu şekilde bu sözleşme ortaya çıktı.Sözleşme işveren ile Uzman arasında yapılan bir sözleşme burda bakanlığın bir müdalesi yok.Burda uzmanın hakkını koruyan bir sözleşme mevcut ayrıca sözleşmede İş güvenliği uzmanı başka işlerde çalıştırılamaz,sözleşmenin bakanlığa gönderilmesinin uzmanın sorumluluğuna vermesi ve bunun gibi bir çok maddeler var. A4 kağıdına karşılıklı anlaşmanı yaz işveren kendi kimliğini,uzmanda kendi kimliğini ekledimmi al sana sözleşme.Yani aynı kira kontratı gibi şu an için ek-4 denilen sözleşmede yeni sözleşmede aynı sen hangini istiyorsan onu kullan yada sen kendi düşüncelerini belirten bir sözleşme yap tabi işverene kabul ettirebilirsen oda geçerli.Burda benim ne herhangi bir çıkar amacına güden beklentim var nede kişileri yanıltacak kadar seviyesizliğim var.Güzel bir platform açılmış ve bizde elimizden geleni kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Ali SERYAL bey tabiki her yazılanı ve söyleneni araştırmadan yapmayacaksın,yapılmaması gerekir,benim yazımda ÇSGB alt komisyonunda kabul edilen bir taslak olduğunu ve bu taslağın 4 şubat 2013 tarihinde bakanlıkça yayınlanacağını daha önceki yazılarımda belirttim.Ancak sadece bu değil Uzman sınıfları olan derecelendirmelerinde değişeceğini,A sınıfına yeni eklemeler geleceğinive bunun gibi burda yazamayacağım bir çok değişiklik olacak şu anda 04.02.2013 açıklanacağı belirtilen konular eğer ertelenmesse yayınlanacak.Bölge müdürlüklerine gelince bunlarda kaymakamlık ve valilik bünyesinde oluşturulacak .
Yeni sözleşme taslağında belirtilen 20.maddedeki İş güvenliği uzmanının ücreti peşin ödenir kısmı ise dışarıdan çalışan veya OSGB 'ler geçerli olup şirket bünyesinde çalışanlar 20.maddeye sadece anlaştıkları ücreti yazacaklar veya 20.maddeyi eklemeyecekler.Tüm bunlar zaten erteleme olmassa açıklama kitapçığı ile kayıtlı tüm uzmanlara gönderilecek veya internet üzerinden dosya paylaşımı olarak hizmete sunulacak.
EK-4 veya yeni sözleşme taslağı ikiside kullanıma açık ve kullanılabilir.

Ali Seryal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ali SERYAL bey tabiki her yazılanı ve söyleneni araştırmadan yapmayacaksın,yapılmaması gerekir,benim yazımda ÇSGB alt komisyonunda kabul edilen bir taslak olduğunu ve bu taslağın 4 şubat 2013 tarihinde bakanlıkça yayınlanacağını daha önceki yazılarımda belirttim.Ancak sadece bu değil Uzman sınıfları olan derecelendirmelerinde değişeceğini,A sınıfına yeni eklemeler geleceğinive bunun gibi burda yazamayacağım bir çok değişiklik olacak şu anda 04.02.2013 açıklanacağı belirtilen konular eğer ertelenmesse yayınlanacak.Bölge müdürlüklerine gelince bunlarda kaymakamlık ve valilik bünyesinde oluşturulacak .
Yeni sözleşme taslağında belirtilen 20.maddedeki İş güvenliği uzmanının ücreti peşin ödenir kısmı ise dışarıdan çalışan veya OSGB 'ler geçerli olup şirket bünyesinde çalışanlar 20.maddeye sadece anlaştıkları ücreti yazacaklar veya 20.maddeyi eklemeyecekler.Tüm bunlar zaten erteleme olmassa açıklama kitapçığı ile kayıtlı tüm uzmanlara gönderilecek veya internet üzerinden dosya paylaşımı olarak hizmete sunulacak.
EK-4 veya yeni sözleşme taslağı ikiside kullanıma açık ve kullanılabilir.
Detaylı açıklamanız için teşekkür ederim, 4 şubatı bekleyeceğiz :)

selcenn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Herkese Merhaba,

Yarı kamu nitelikli bir şirkette mühendis olarak görev yapıyorum. C Sınıfı belgeli İG Uzmanıyım fakat şirketimde bugüne kadar belgem işlemedi. Amirim, işlerin aksamaması için benim İG Uzmanı olarak başka bir birimin koordinesinde çalışmamı istemedi.

Başka personeller eğitime gönderildi ve birkaç ay içinde sertifika alacaklar.
Onlar sertifika alana kadar İG Uzmanı olarak görevlendirildim ancak kendi işlerime devam etme şartıyla. Tehlikeli sınıftayız 500 personel var. İşlerin detaylarını eğitim alanlar yürütmeye çalışıyor, karar noktalarında devreye girmem istenecek gibi görünüyor. Ve henüz rakam telafuz edilmiyor, buna da yanaşılmayacak gibi.

Şimdi, ayda yaklaşık 17 gün İGU olarak çalışılması gerekirken 2-3 gün buna mesai harcamaya izin verileceğini,
ve bunların yanında ek ücrete yanaşılmayan yarı kamu-yarı özel bir yerde çalıştığınızı düşünün.

Ne yapardınız, yol haritanız ne olurdu?

selcenn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Az önce Ayhan Bey ile Ali Bey'in yazışmalarını okudum.
Sanırım 4 Şubatı bekleyenlerden biri de ben olacağım.

Benim sıkıntılarımdan biri de Müh.+İGU olarak çalışıp Müh. iken aldığım ücrete ek bir ödeme yapılmaya yanaşılmaması. Konuyla ilgili bir çaba içerisine girmek, etik anlamda bana son derece zor gelmekte.

Bu konuda Bakanlığın bir rolünün olması gerektiği kanaatindeyim. Örnek sözleşme şablonunda muhakkak "İŞİN BEDELİ .... LİRADIR" gibi bir bölüm olmalıdır. Aksi takdirde ciddi mağduriyetler yaşanacaktır.

Batu OSGB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Bencede 4 şubatı bekleyelim ve görelim. Ayhan beyin yazdıkları umarım doğrudur.
Burda kimin yalan söylediği kimin doğru söylediği konusunu sorgulamıyoruz.Bir sözleşme taslağı var kanun yapıcı demişki bu sözleşmeyi ek-4B yerine kullanmak istiyorum ve ya bilerek bize sızdırıldı tepkileri ölçmek için yada üzerinde daha fazla durmayarak taslağı olduğu gibi kabul edip komisyonun belirlediğ tarihte yani 04.02.2013 tarihinde yayınlayacaklar yada daha kapsamlı bir sözleşme ortaya çıkacak doğrusuda o bu sözleşme bile tam olarak istekleri karşılamıyor.Ben sözleşmemde çalışacağım saati,saat ücretimi,işyerinde kaçgün bulunacağımı,ücretimin ne şekilde ödeneceğini,yardımcı eleman tahsiz edilecekmi,sorumluluklarım ve işverenin yapması gereken tüm sorumlulukların tek tek yazılması gerekiyor, öyle Ek.4 yazıldığı gibi iki tarafın adı soyadı imzaları ile bu kadar boş bir sözleşme olmaz,olmaması lazım. bende 4 şubat 2013 bekliyorum bakalım tarafımnıza sızdırılan bilgilerin ne kadarı uygulamaya konulacak.
Bekleyip göreceğiz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.