Bilgi : İnşaat Çadırlarında Olması Gerekenler

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
inşaatlarda kullanılan çadırlar için genel isg önlemleri eksikliklere açığım...

Ekli dosyalar

• inşaatlarda kullanılan çadırlardaki olmaması gerekenler .docx
    12.8 KB · Görüntüleme: 380

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Murat Bey,

Hazırladığınız yazıyı okudum. Hazırlamakta olduğunuz İskân Tipi Çadır Emniyet Talimatında kullanılmak üzere fikirlerimi aşağıya çıkardım. Umarım faydalı olurlar.

2. Çadır iskelet demirleri topraklanacak (ve her bir çadır için basit paratoner sistemi kurulacaktır.)
5. İskân çadırları içerisinde elektrikli ve katalitik ısıtıcı, yemek pişirme çay demleme amaçlı elektrikli araç kullanılmayacaktır.
5.a. İskân çadırlarının ısıtması klasik soba ile yapılacaktır. Sobaların tutuşturulması için benzin, tiner vb. parlayıcı yakıtlar kullanılmayacaktır.
5.b Sobaların kurulumunda minimum dirsek ve boru kullanılarak, çadır baca çıkış noktasına yakın olmaları sağlanacaktır.
5.c Sobaların çadır duvarına ve ranzalara uzaklığı 50 cm.den az olmayacaktır.
5.d Soba yandığı ve söndürüldükten sonraki minimum 30 dk.lık süre içinde, çadır pencereleri minimum 10 ila 15 cm. katlanarak, çadır içi havalandırması sağlanacaktır.
7. İskân çadırı içindeki elektrik kabloları plastik kelepçeler ile boğulma suretiyle sabitleneceklerdir.
8. Kablo uzatmalarında eklemeler klamensler ile yapılacak ve uzatma mesafeleri kablo akım gücüne oranı dikkate alınacaktır.
9. Üçlü prizler ile takıldıkları ana prizler yanmış, kırık ve sarkık olmayacak; ana prizler tahta takozlara sabitlenmiş olacak ve bu prizlerden aşırı akım çekilmeyecektir.
9.a Üçlü prizlerde kullanım sonrası elektrikli cihaz fişleri takılı bırakılmayacaktır.
11. İskân çadırı içine panodan çekilen zemin elektrik kabloları, Kablo Koruma Profilleri ile kırılmaya, ezilmeye, kopmaya karşı korunacaktır.
15.Soba çıkış boruları çadır üst bölgesini geçecek şekilde boru ağzı yukarı bakacak şekilde sabitlenecek, baca yükseklikleri 50 cm.’den az olmayacaktır.
16. Her türlü kimyasal madde (Tiner, Temizlik malzemeleri vb. her türlü kimyasal madde) hiçbir şekilde iskân çadırı içinde bulundurulmayacaktır.
17. Mutfak için kullanılan LPG tüpleri çadır dışında ve kafes içinde birbirlerine temas etmeyecek şekilde açık havada muhafaza edilecek, LPG – Ocak hortumları 2 mt. Uzunluğunu geçmeyecektir.
18. Oksijen tüpleri (Boş-Dolu) iskân çadırları içine tadilat maksadı ile dahi sokulmayacak ve depolanmayacaktır.

20 (ilave) İskân çadırı içinde yanıcı, parlayıcı vb. çöp birikimine izin verilmeyecek, çöpler çadır dışında toplanacaktır.

Ayrıca, çadırlarla ilgili olarak bir iki link ekliyorum, okursanız bilgi açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum.

http://www.facebook.com/note.php?note_id=10150926411755179

http://www.tif.org.tr/tif/tr/main/haber/cadirda-yasamanin-puf-noktalari/144

http://www.kurtarir.com/?p=658

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
ilave fikirler için tekrar teşekkürler tolga bey bende ekliyorum yazıma ilaveleri...

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
5.a. İskân çadırlarının ısıtması klasik soba ile yapılacaktır. Sobaların tutuşturulması için benzin, tiner vb. parlayıcı yakıtlar kullanılmayacaktır.
Tolga Bey, bildiğimiz soba ile ısıtma yapılacaktır demişsiniz. Benim bildiğim radyatör tipi elektrikli ısıtıcılarla ısınmanın sağlanmasıdır. Çünkü sobada kömür kullanılması durumunda karbonmonoksit zehirlenme riski vardır. Ne dersiniz ?

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çadırlarda ısınma konusu,
Şantiye çadırlarında özellikle petro-kimya tesislerinde proje almış yüklenici firmaların yerleşkelerinde çadırlarda elektrikli yağlı radyatörler kullanılmalıdır.Aslına bakarsanız tüm şantiye çadırlarında sözkonusu ısıtıcı kullandırılmalıdır.Deprem çadırlarında en çok yangın bahsekonu sobalardan ve elektrikli resistant ısıtıcılardan çıkmıştır.
Saygılarımla,

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
inşaat çadırı deyince aklıma kötü şeyler geliyor.:(.. .konteyner a dönsek nasıl olur..??;)

Kesinlikle Cem Bey'e katılıyorum, 11 çalışanın hayatının yittiği o büyük yangından sonra ben kesinlikle çadır taraftarı değilim, belki yemekhane, depo ya da kısa süreli dinlenme ofisleri olarak çadırlar kullanılabilir ama koğuş için en uygun kullanım konteyner olacaktır. Ayrıca konteyner kiralama, satınalma, arıza giderme ve bakım gibi bir sürü ek hizmetler de sağlamaktadır. Bir önerimde konteyner kullanılacaksa planlama ve düzenin çok önemli olduğunudur, banyo/wc olarak kullanılan konteynerların en ortada değil yaşam alanının en sonunda olmasını sağlamak (bizde olduğu gibi banyolar en ortada :) ) çünkü bir kere yerleştikten sonra kaldırmak çok zor oluyor.

H

hakkoca84

Guest
Arkadaşlar merhaba Sinopta bolca alt taşeron çalıştıran bir inşaat şirketinde çalışıyorum.
Çadırlar yasakalndımı? net olarak yasaklandıysa hangi mevzuatta geçiyor?
Birde inşaat alanında harfiyat çeken kamyonlar ve ekskavatörler için peryodik bakım köntöl zorunluluğu varmı, vinçlerinkini biliyorum 3 ayda bir lakin diğer iş makinaları için üzerimizdeki yükümlülüğü tam olarak bilen birileri varsa irtibat kurabilirmiyiz. iyi çalışmalar teşekkürler.

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba Sinopta bolca alt taşeron çalıştıran bir inşaat şirketinde çalışıyorum.
Birde inşaat alanında harfiyat çeken kamyonlar ve ekskavatörler için peryodik bakım köntöl zorunluluğu varmı, vinçlerinkini biliyorum 3 ayda bir lakin diğer iş makinaları için üzerimizdeki yükümlülüğü tam olarak bilen birileri varsa irtibat kurabilirmiyiz. iyi çalışmalar teşekkürler.
Merhaba,

Yasaklanması ile ilgili bir duyumum olmadı ama inşaatlarda çadır yangını korkusu olduğunu çok duydum.

Dozer, grayder, ekskavatör, loder-bekoloder.. gibi iş makinalarında genelde aşağıda belirtilen zamanlarda bakım yapılması tavsiye edilir:

1. Günlük Bakım 1-10 çalışma saati
2. Periyodik bakımlar: 50, 250, 500, 1000 ve 2000 çalışma saatlerinde
3. S.O.S bakımları (erken uyarı)
4. Depolama veya kışlık bakımı

Benim şantiyede kontrol etmeye çalıştığım bu makinaların günlük bakımlarının operatörler tarafından yapılıp yapılmadığının takibi ve periyodik bakımlarının raporlarıdır.

H

hakkoca84

Guest
Bu makinalar taşeron vasıtasıyla temin ediliyor bizde,
Günlük bakımlarını kendileri yapıyorlar fakat hani denetim-müfettiş geldiği zaman bu makinaların evraklarını isteyecektir bizden muhtemelen
bu konuda tüzüğe baktım dün genelde kaldırıcılarla ilgili var ama diğer makinaları bulamadım.
yasal prosedürü gidermek lazım diye düşünürüm.

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
inşaat çadırı deyince aklıma kötü şeyler geliyor.:(.. .konteyner a dönsek nasıl olur..??;)

Aslında bu son Esenyurt'taki yangından sonra çadıra karşı belli bir hassasiyet oluştu. Ancak müteahhitler özellikle taşeron üstünden çalışanlar, çadır kurulmasına karışmamaktadırlar. Çadır hem konteynere göre daha ucuz ve kurulup taşınması daha kolaydır. Nakliye masrafı kont. göre daha düşüktür. Ancak çadırda kullanılan branda örtüsü ısıya karşı mukavemeti yüksek olanlar tercih edilir ve ısınma ve ateş yakma konusuna dikkat edilirse kurulmasında sakınca yoktur. Zaten çadırlar daha çok yaz mevsimi çalışmalarında kullanılan kamp malzemeleridir. Yani konteynerler her ne kadar iç kısmı mdf kaplı dahi olsa güneş ışığını absorbe ettiğinden dolayı içerideki personelin konfor şartlarını bozmaktadır.

Kısaca diyebilirim ki; hem maliyet bakımından hem de yaz şartları durumundan çadır yine tercih edilmektedir. Ancak biz çadırı kurdururken malzeme seçimine karışmış olmamız ve ona göre aldırmamız gerekmektedir.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
inşaatlarda kullanılan çadırlar için genel isg önlemleri eksikliklere açığım...

5 Ekim 2013 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 28786

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
.
.
.
Dinlenme ve barınma yerleri

59– Özellikle, çalışan sayısının fazla olması, işin niteliği veya çalışma yerinin uzak olması ve benzeri nedenlerin sağlık ve güvenlik yönünden gerektirmesi halinde, çalışanlara, kolay ulaşılabilen dinlenme veya barınma yerleri sağlanır. Bu tür imkânlar yoksa iş aralarında çalışanların dinlenebileceği uygun yerler sağlanır.

60– Dinlenme ve barınma yerleri, sağlık şartları ve dış etkilerden korunma bakımından yeterli nitelikte, mahfuz bir yere, zemini düzeltilerek kurulur ve drenaj için gerekli tedbirler alınır.

61– Dinlenme, barınma ve sosyal amaçlı kullanılan tesisler, yanıcı olmayan ve kolay tutuşmayan malzemeden inşa edilir. Barınma amacıyla çadır ve branda kullanılmaz. Meskûn mahal dışında, yol, demiryolu, köprü inşaatı gibi açık havada yapılan çalışmalarda, barınma ve benzeri ihtiyaçları gidermek amacıyla, sadece yanmaz malzemelerden yapılmış çadırlar kullanılabilir.

62– Barınma yerlerinde kullanılan ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri, elektrik tesisatları ile aydınlatmalar için gerekli güvenlik tedbirleri alınarak yeterli ve uygun araçlar sağlanır, yangına neden olmayacak şekilde tesis edilip, kullanıma alınır. Isıtma sistemlerinde yangın riski oluşturacak mangal, maltız ve benzeri açık ateş kullanılmaz.

63– Barınma yerlerinde, çalışanların kullanmaları için yeterli sayıda karyola, ranza, yatak, battaniye ve benzerleri işveren tarafından sağlanır. Yatak, battaniye ve benzerleri temiz bir halde bulundurulur, gerektiğinde dezenfekte edilir.

64– Dinlenme ve barınma yerlerinin yeterli genişlikte olması sağlanır ve bu yerlerde çalışanlar için yeterli sayıda masa ve arkalıklı sandalye buldurulur. Dinlenme ve barınma yerlerinde sigara içmeyenlerin sigara dumanından korunmaları için gerekli tedbirler alınır.

65– Sabit barınma tesislerinde; bir dinlenme odası, bir boş vakit değerlendirme odası, yeterli duş, tuvalet, lavabo ve temizlik malzemesi bulundurulur. Çalışan sayısı göz önünde bulundurularak bu yerlerde yatak, dolap, masa ve arkalıklı sandalyeler bulundurulur ve bunlar, kadın ve erkek çalışanların varlığı dikkate alınarak yerleştirilir.

Altı çizili olan maddeyi incelemenizi tavsiye ederim

İsmail Serçe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Murat Bey,

Hazırladığınız yazıyı okudum. Hazırlamakta olduğunuz İskân Tipi Çadır Emniyet Talimatında kullanılmak üzere fikirlerimi aşağıya çıkardım. Umarım faydalı olurlar.

2. Çadır iskelet demirleri topraklanacak (ve her bir çadır için basit paratoner sistemi kurulacaktır.)
5. İskân çadırları içerisinde elektrikli ve katalitik ısıtıcı, yemek pişirme çay demleme amaçlı elektrikli araç kullanılmayacaktır.
5.b Sobaların kurulumunda minimum dirsek ve boru kullanılarak, çadır baca çıkış noktasına yakın olmaları sağlanacaktır.
5.c Sobaların çadır duvarına ve ranzalara uzaklığı 50 cm.den az olmayacaktır.
5.d Soba yandığı ve söndürüldükten sonraki minimum 30 dk.lık süre içinde, çadır pencereleri minimum 10 ila 15 cm. katlanarak, çadır içi havalandırması sağlanacaktır.
7. Depo çadırı içindeki elektrik kabloları plastik kelepçeler ile boğulma suretiyle sabitleneceklerdir.
8. Kablo uzatmalarında eklemeler klamensler ile yapılacak ve uzatma mesafeleri kablo akım gücüne oranı dikkate alınacaktır.
9. Üçlü prizler ile takıldıkları ana prizler yanmış, kırık ve sarkık olmayacak; ana prizler tahta takozlara sabitlenmiş olacak ve bu prizlerden aşırı akım çekilmeyecektir.
9.a Üçlü prizlerde kullanım sonrası elektrikli cihaz fişleri takılı bırakılmayacaktır.
11. İskân çadırı içine panodan çekilen zemin elektrik kabloları, Kablo Koruma Profilleri ile kırılmaya, ezilmeye, kopmaya karşı korunacaktır.
15.Soba çıkış boruları çadır üst bölgesini geçecek şekilde boru ağzı yukarı bakacak şekilde sabitlenecek, baca yükseklikleri 50 cm.’den az olmayacaktır.
16. Her türlü kimyasal madde (Tiner, Temizlik malzemeleri vb. her türlü kimyasal madde) hiçbir şekilde iskân çadırı içinde bulundurulmayacaktır.
17. Mutfak için kullanılan LPG tüpleri çadır dışında ve kafes içinde birbirlerine temas etmeyecek şekilde açık havada muhafaza edilecek, LPG – Ocak hortumları 2 mt. Uzunluğunu geçmeyecektir.
18. Oksijen tüpleri (Boş-Dolu) iskân çadırları içine tadilat maksadı ile dahi sokulmayacak ve depolanmayacaktır.

20 (ilave) İskân çadırı içinde yanıcı, parlayıcı vb. çöp birikimine izin verilmeyecek, çöpler çadır dışında toplanacaktır.

Bilgiler için teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:

Berat Ömer Mutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Çadırların yasaklandığı net olarak bir mevzuat da geçmiyor (yada ben öyle biliyorum) Periyodik bakım zorunluluğu şu şekilde ; iş makinelerinin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun halde çalışabilmesi için işin ehli tarafından (operatör, tamirci vs.vs) günlük yada haftalık olarak periyodik bakımları yaptırılabilir (yağ kaçağı varmı yok mu ? fren sistemi ne durum da ? uyarı sistemleri aktif olarak çalışıyor mu ? bu tarz bakımların yapılması iş güvenliği uzmanını rahatlatıcı türdedir. Periyodik kontrolün ve periyodik bakımların birbirlerinden ayrılması gerektiğini de unutmayalım :) İş kazasız günler dileğiyle..

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 17.07.2013/28710
Barınma yerleri
66 - Barınma, dinlenme ve sosyal amaçlı kullanılan tesisler, yanıcı olmayan ve kolay tutuşmayan malzemeden inşa edilir. Barınma amacıyla çadır ve branda kullanılmaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.