İnsan İlişkilerinde Ustalık - 2

Sedat İlhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar İnsan İlişkilerinde Ustalık ( Les Giblin ) kitabının 2.bölümünü paylaşıyorum.

2) İnsanlarla Nasıl Ustalıkla Konuşulur?

İnsanlarla konuştuğunuz zaman, onlarla konuşmak üzere dünyanın en ilginç konusunu seçin.

Onlara göre dünyanın en ilginç konusu nedir? KENDİLERİ!

Onlarla kendileri hakkında konuştuğunuz zaman, çok derin bir ilgi duyacaklar ve tam anlamıyla büyüleneceklerdir. Böyle yaptığınız için sizin ne kadar iyi bir insan olduğunuzu düşünecektir.

İnsanlarla kendileri hakkında konuştuğunuz zaman, onları doğru yöne sürüklüyor, insan doğası ile uğraşıyorsunuz demektir. İnsanlarla kendiniz hakkında konuşuyorsanız, onları yanlış yöne sürüklüyor.
İnsan doğasına aykırı hareket ediyorsunuz demektir.

Şu dört sözcüğü darağacınızdan çıkarıp atın: “ben, bana, benim, benim ki”

Bu dört sözcik yerine bir sözcüğü, insan ağzından çıkan en güçlü kullanın: “sen”

Örneğin, “Bu SEN’in için,” “Eğer şunu yaparSAN, KENDİN karlı çıkarsın,” “Bu SEN’in ailen için çok yararlı olacak,” “İkisinin de avantajlarını SEN kullanacaksın,” gibi.

ÖNERİ: Eğer KENDİN hakkında konuşmaktan duyduĞUN tatmin duygusundan vazgeçerSEN, eğer “‘ben bana, benim, benimki” sözcüklerini bırakırSAN, SEN’in kişisel etkinliğin ile SEN’in etki ve gücün büyük ölçüde artacaktır. İtiraf edelim ki, bunu yapmak gerçekten zordur ve oldukça gayret gerektirir, ancak karşılığında elde edeceğimiz ödül de gerçekten buna değerdir.

Karşılıklı konuşma sırasında insanların ilgisini kendileri üzerine toplamanın diğer bir iyi yolu da, onların kendileri hakkında konuşmalarını sağlamanızdır. O zaman, insanların başka bir konu yerine kendilerinden konuşmaya ne kadar istekli olduğunu hayretle farkedersiniz.

İnsanların kendilerinden konuşmasını sağlayan bu manevraları yaptığınız zaman sizden çok daha fazla hoşlanacaklarıdr. Bunu onlara şu tip soruları sorarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Onlar nedir?

“John, ailen nasıl?”

“Askerde olan oğlunudan haber var mı?”

“Evlenen kızınız nereye yerleşti?”

“Bu şirkette ne zamandan beri çalışıyorsunuz?”

“Orası sizin memleketiniz mi?”

“Siz ne düşünüyorsunuz?”

“Bu sizin ailenizin resmi mi?”

“Yolculuğunuz nasıl geçti?”

“Aileniz de sizinle beraber mi geldi?”

Çoğumuz başkalarının üzerinde pek etkili olamamakta, zira dikkatimizi daha çok kendimizi düşünmeye yoğunlaştırıp kendimiz hakkında konuşmaktayız. Burada unutrmayacağımız şey, konuştuklarımızı ve konuyu bizim için ne kadar sevdiğimiz değil, bizi dinleyenlerin ne kadar hoşlanmış olduklarıdır.

Buna göre, birbiriyle konuşurken onlardan söz edin. Onların da kendileri hakkında konuşmalrıonı sağlayın.

Bu, sizin nasıl çok ilginç bir konuşma arkadaşı olabileceğinizi gösteren yoldur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.