TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

İSG eğitimlerini ne kadar sıklıkta verilmeli ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında çağatayözcan tarafından paylaşıldı.

1. çağatayözcan

çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

arkadaşlar işçilere yapacağımız isg eğitimlerini nekadar sıklıkta yapmalıyız.yanı yılda 1 kere yeterli midir?hangi periyotlarda?

2. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

meraba çağatay bey..öncelikle işçilerin bilgi seviyesini ölçmek için bir ön değerlendirme yapılmalı diye düşünüyorum..daha sonra bu veriler ve eksiklikler doğrultusunda en geç 6 ayda bir toplu eğitim verilmeli ve sınav yapılmalıdır bence...elbette bu eğitimlerin ve sınavların kayıt altına alınması da unutulmamalı...

3. çağatayözcan

çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    tşk.ederim cem bey..

4. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

aslına bakarsanız eğitimler yıllık olarak planlanır bu isg eğitimide olsa bile ama işi boşlamamak için bana kalırsa 2 ayda bir yapılması uygundur tabi yapılan işten işe değişir ama sürekli olarak iş başı eğitimleri yapıyorsanız bu eğitimleri zaten vermiş olursunuz

5. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    eğitimlerin tümü yıllık eğitim planı dahilinde yapılır ama bölümlerin ihtiyaçlarına göre eğitimler tekrarlanır ve/veya yeni konular eklenebilir.size 2012 eğitim planını göndermekteyim.

Ekli Dosyalar:

elifnuran, leventsert, bünyamin yavuz ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. okko

okko TÜİSAG Üyesi

Valla biz yılda bir kez yapabiliyoruz şimdilik

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. Musa Kıransoy

Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    İSG eğitimleri yasal olarak yılda bir defa alınmalıdır. Bunun yanında ihtiyaç halinde farklı eğitimler plan dahilinde yapılabilir. Yalnız Temel Mevzuat eğitimi veya temel bilgilendirme eğitimi yılda 1 defa alınması zorunludur diye biliyorum teşekkürler

Ali Rıza Erdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  9. MehmetZengin

MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Ben ayda bir yapıyorum. Ama öle saatlerce değil. Kaç kişi toplayabilirsem. Ama ay sonunda %70 çalışana eğitim veriyorum. sınav vs de yapmaya çalışıyorum. Sanırım abartmışım :)

dedeemre35 bu yazıya teşekkür etti.
  10. Musa Kıransoy

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Yeni girişlerin olduğu yerde mutlaka ayda haftada kimi bulursak eğitim veriyoruz o ayrı bir durum. Ama daimi çalışan varsa yılda bir defa eğitim alması gerekiyor. Tabi işverenden izin kopartabilirseniz ve eğitim eksikliği görüyorsanız farklı konularda eğitim vermek dogrudur destekleyicidir

11. Musa Kıransoy

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Mehmet bey eğerki ayda bir eğitime alıyorsanız gerçekten çok ciddi iş güvenliğini hissettirmişsinizdir eminim. O eğitim planlaması da bir o kadar zor ...

12. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    yıllık eğitim planının aynısını uyguluyoruz işletmemizde,bunun dışında toolbox eğitimleri ve bölümlerin isteği üzerine ya da kendi ihtiyaç hissettiğim eğitimler haricinde tüm eğitimlerde eğitim etkinlik değerlendirme yapılıyor ve eğitim sonrasında eğitim takip formuna kaydedilerek ay bazında aylık isg performans raporunda kimin ne kadar eğitim aldığı ile alakalı ciddi bilgilere ulaşıyorum. Ekte örnek eğitim takip formunu göndermekteyim. İş güvenliğindeki en önemli kısımdır eğitim. Her işe girişlerde en az 1 saat işe giriş eğitimi de uyguluyorum. İşe giriş eğitimi almayan personel kesinlikle sahaya adım atmaz taşeronlar dahil.

Ekli Dosyalar:

arzu_91 ve erkan aktaş bu yazıya teşekkür etti.
  13. MehmetZengin

MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Musa bey eğitim veriyorum ama emin olun iş güvenliğini tam olarak hissetmiyorlar. Sebebine gelince üst yönetim iş güvenliğini özümsemiş değil. Sadece sözde iş güvenliğinden bahsediliyor, çünkü bir iş güvenlikçiye para veriyorlar. Herşeyi isg uzmanı çözecek beklentisi içersindeler. Sayın bakanımızda öyle baktığı için sonuç bu. Gün içersinde isg ile ilgili bişeyler iletmeye çalışıyorum ama gözlerinden anlıyorum "ya mehmet bey bitir sözünü de işimize bakalım" diyorlar. Sıkıntı büyük musa bey. Üst yönetimi eğitmek lazım. Ama onlarda eğitim almaya hiç niyetli değiller. Herşeyi biliyorlar çünkü !!!!!!

14. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Mehmet Bey bu biraz balık baştan kokar atasözünü anımsattı bana haklısınız ilk önce yukarıdan eğitim olmalı ve üst düzeydekilerde arkanızda olduğunu size ve çalıuşanlara hissettimeliki acaba kaç işletmede durum böyle?

15. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    yazıyı okuyunca Allah allah ne zaman yazdım bunu dedim kendime.

demek tüm ülkenin sorunu aynı

Ali Rıza Erdoğan, leventsert ve MehmetZengin bu yazıya teşekkür etti.
  16. okyanus

okyanus TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    arkadaşlar bir sorum olacak. Çalışanlara verilen eğitimlerde c sınıfı ve a sınıfı diye bir ayrım var mı? Yani İşyerindeki İSG eğitimlerinin hepsini C sınıfı İSG uzmanı verebilir mi?

17. Musa Kıransoy

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Okyanus eğitim de ayrımcılık yok :) Şaka bir yana , dediğim gibi herkes verebilir uzman olması yeterli ( geçerli belgeli)

18. bluestar

bluestar TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Biz de eğitim işin başında iş başı eğitimi olarak daha sonra çalışma ortamında verilir. Eğer çalıştığı yer değişirse veya yeni bir ekipman,makine gelirse yada risk değişirse eğitim de yenilenir. Ayrıca iş güvenliği temsilcisi,sorumlusu veya formen olan kişilere daha detaylı bir eğitim vermek lazım. Bu verilen eğitimlerin süresinin de çalışma süresi olarak sayıldığını biliyorum. Saygılarımla...

19. burcu89

burcu89 TÜİSAG Üyesi

inşaat işlerinde (toplam işçi sayısı 50'yi geçmiyorsa) yılda kaç defa eğitim verilmesi gerekir?

20. Musa Kıransoy

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Arkadaşlar eğitimin kişisayısıyla bir bağı yoktur. Çalışan herkesin yılda bir defa iş güvenliği eğitimi alması gereklidir.Bunlardan farklı olarak bölüm bazlı ihtiyaç duyulursa farklı eğitimler verebilirsiniz. İyi çalışmalar

Ali Rıza Erdoğan ve burcu89 bu yazıya teşekkür etti.
  21. burcu89

burcu89 TÜİSAG Üyesi

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir diğer konu ise bu konunun açıkça geçtiği yönetmelik/tüzük ismi?

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. iscilere en iyi egitim nasil verilmeli

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica