Soru : İsg Katip, İş Yeri Ziyaretleri Giriş Kısmı

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
görevlendirme sürelerine göre firmaları ayın birinden başlayıp doldurmak mantıklı. ancak burdaki sorun şu olabilir 1 saatlik firmalara nasıl 16 saat eğitim gireceğim gibi!!! Onuda şu şekilde yaparsınız eğitim katılım formlarını başka bi uzman arkadaşınıza imzalatır yada eğitimleri o firmaya görevli olmayan ama osgb bunyesindeki uzmanlara verdirirsiniz. yapılan iş kısımlarınada ortam gözetimi yazar geçersiniz. belge yükleme ekranı aktif olana kadar bi sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Ocak ayındada görevlendirme sürelerinin yükseleceğini düşünürsek 1 ocaktan itibaren doğru dürüst çalışılır olay çözülür.

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Müfettişler gelirken artık o işyerinin çıktısını alıp gelecekler. Sisteme girdiğinizle yapılan işlerin (risk analizi, eğitim vb.) tarihlerini karşılaştıracaklar hatta ilerleyen zamanlarda bu ziyaret sistemi Tespit ve Öneri Defteri gibi de kullanılacak ve fotoğraf ekleme olanağı da olacak arkadaşlar. Uzmanları biraz yoracak ama iyi bir çalışma olmuş.

HALİT ATİK OSGB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ben kamuda kısmı zamanlı görevliyim.aylık 80 saat içe görevlendirme yapıldı yani. aynı gün içinde hem eğitim hem saha kontrolü yaptıysak bunu iki iş olarak gireceğim o zaman sisteme. Birde benim kurumumda alt birim hep merkezi birim diye çıkıor oysa sdk numaramız tek ama 14 farklı birim var. ben başka başka birimlere gidiorum ve burayı değiştiremiyorum. böle olması bir sorun yaratırmıki?
ece hanım;
yapmış öncelikle aynı gün içinde hem egıtım hemde saha kontrolü yapılabilir fakat dikkat etmeniz gereken şey günde 8 saatlik çalışma saatini unutmayalım. egerki 8 saatten fazla egıtım suruyorsa saha denetımını o gun yapmak yada o gun gostermek sorunda degılsınız ertesı gun değiştirirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

okyanus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tam zamanlı çalışanlar nasıl dolduracaklar ben hala anlayabilmiş değilim. Hergün mü giriş yapacağım bugün bunları yaptım diye?

şükrü karaca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
isggm tarafından herhangi bir duyuru yapılmadı. sistem daha yeni açıldı acele etmemek lazım

Halit Forever

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tespit öneri defterini mi, girişleri mi baz alacaklar?

N.SERTEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
selam iyi akşamlar,
iş yeri ziyareti inceledim güzel bir uygulama yarın kullanmaya başlayacağım . İş yeri hekimleri için(istisnalerı ayrı tutuyorum) çok güzel olmuş yata yata para kazanıyorlardı. Bize gelince yani uzmanlara sıkılacağız ama bir iş disiplini getireceği aşikar .. Uygulama kısmına gelince devlet armut piş ağzıma düş yapmış mantıklıda paramızı ve yetkimizi siz verin adam akıllı OSGB lere bırakmayın ki 50 tl şantiyeye bakan sevgili uzmanlarda az kendini iyi pazarlasın .... Allah yardımcımız olsun Arkadaşlar çalışanlarla ayrı uğraş -işverenle ayrı birde isg katip işimiz zor .. İşinin hakkını verenler kalsın onlarda emeklerinin karşığını alsın inşallah....

nurcan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
aylık 4 saatlik yada 1 saatlik firmalarım var firmalara nasıl 16 saat eğitim gireceğim ayrıca risk analizi hazırlamak 1 saat sürmez eğitim 1 saat sürmez ben 16 ay boyunca ayda 1 saat eğitimi seçip başka brişey yapmayacakmıyım zaten yaptığımız işlerle verdiğimiz hizmetlerle uygyn görülen çalışma saati arasında uçurum varken mikro cerrahi yöntemiyle yapıyormuşuz gibi sisteme girecek olmak çok saçma. Ben eğitimleri verirken işe başlayacak personel veya personellere 3-4 günde 3 er- 4 er saatlik programlar halinde verip sertifikalarını düzenliyordum şimdi bu olay nasıl olacak onuda çözemedim

crn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Tam zamanlı çalışanlar nasıl dolduracaklar ben hala anlayabilmiş değilim. Hergün mü giriş yapacağım bugün bunları yaptım diye?
bende tam zamanlı ve bireysel çalışıyorum. Şuan için beklemek en iyisi diye düşünüyorum.

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aylık 4 saatlik yada 1 saatlik firmalarım var firmalara nasıl 16 saat eğitim gireceğim ayrıca risk analizi hazırlamak 1 saat sürmez eğitim 1 saat sürmez ben 16 ay boyunca ayda 1 saat eğitimi seçip başka brişey yapmayacakmıyım zaten yaptığımız işlerle verdiğimiz hizmetlerle uygyn görülen çalışma saati arasında uçurum varken mikro cerrahi yöntemiyle yapıyormuşuz gibi sisteme girecek olmak çok saçma. Ben eğitimleri verirken işe başlayacak personel veya personellere 3-4 günde 3 er- 4 er saatlik programlar halinde verip sertifikalarını düzenliyordum şimdi bu olay nasıl olacak onuda çözemedim
1 saatlik değil 8 dakikalık firma dolu. Ama bakanlığın bu konuya bakışı şöyleydi toplantıda. kanun yönetmelik belirli , yetişmezse istenmez gibi bir durum söz konusu olamaz , yönetmelikte verilen süreler minimum süreler :)
eğitimlerle alakalı durum için pratik çözüm şu olabilir : kendi firmanıza eğitimi osgbde çalışan başka bi arkadaşınız eğitim verebilir. Sizde isg katipe eğitim girmezsiniz. Zaten yanlış hatırlamıyorsam eğitimde geçen süreler görevlendirme saatinden sayılmaz gibi bi madde vardı

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben daha doldurmaya başlamadım hiç. Yani bir açıklama falan yapılsaydı keşke ya, böyle bir grup yapıyor bir grup yapmıyor saçma sapan bir şey oldu bence. Yani bir de herhangi bir OSGB ile anlaşma falan yokken insanlar nasıl eğitimleri oradaki uzmanlar üzerinden göstersin. Bodoslama bir şeyler yapılıyor, plansız programsız, kimse çıkıp anlatma, açıklama tenezzülünde de bulunmuyor. Ben kendi adıma doğru dürüst bir açıklama gelene kadar doldurmayı düşünmüyorum. Şu sürede başlamak zorundasınız diye bir şey de söylenmedi diye biliyorum, yanlışsam düzeltin lütfen.

yusra

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben daha doldurmaya başlamadım hiç. Yani bir açıklama falan yapılsaydı keşke ya, böyle bir grup yapıyor bir grup yapmıyor saçma sapan bir şey oldu bence. Yani bir de herhangi bir OSGB ile anlaşma falan yokken insanlar nasıl eğitimleri oradaki uzmanlar üzerinden göstersin. Bodoslama bir şeyler yapılıyor, plansız programsız, kimse çıkıp anlatma, açıklama tenezzülünde de bulunmuyor. Ben kendi adıma doğru dürüst bir açıklama gelene kadar doldurmayı düşünmüyorum. Şu sürede başlamak zorundasınız diye bir şey de söylenmedi diye biliyorum, yanlışsam düzeltin lütfen.

Sonuçta yapılacak her yeni uygulamanın öncesinde bilgilendirme bir şekilde ulaşıyor bizlere. sistemin tam olarak kurulmasını beklemek mantıklı geliyor banada

BAKANGİL AYDEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar;
Ben haftada 1 gün kısmı süreli olarak bir işyerinde çalışmaktayım ancak sadece isg ile ilgili değil insan kaynakları ile de ilgili işlemler yapmaktayım. sistem üzerinden kaç saat atanmışsa biz sözleşmeyi öyle yapmıştık isg-katipte sizce bu durumda ben ayda 4 günmü göstermeliyim yoksa sadece isg için ayın yarısı kadar yani 2 gün mü? sigorta girişimde meslek kodu isg uzmanı olarak görünüyor. isg katip işyeri ziyaretleri ortaya çıkınca ne yapmam gerekir bilemedim

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar;
Ben haftada 1 gün kısmı süreli olarak bir işyerinde çalışmaktayım ancak sadece isg ile ilgili değil insan kaynakları ile de ilgili işlemler yapmaktayım. sistem üzerinden kaç saat atanmışsa biz sözleşmeyi öyle yapmıştık isg-katipte sizce bu durumda ben ayda 4 günmü göstermeliyim yoksa sadece isg için ayın yarısı kadar yani 2 gün mü? sigorta girişimde meslek kodu isg uzmanı olarak görünüyor. isg katip işyeri ziyaretleri ortaya çıkınca ne yapmam gerekir bilemedim
isg katip üzerindeki görevlendirme sürelerine göre giriş yapmanız uygun olacaktır bence. kısmi süreli başka yerlerdede kullanmanız gerekirse saatlerinizi çakışma olacaktır.

BAKANGİL AYDEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
eğitim sürelerine yetmiyor bu sefer o yüzden ne yapmalı bilemedim. çalışanlar şehir dışına çıktığı için sürekli, eğitimi bir günde 8 saat yapmak zorunda kalıyorum

Suluboyaadam

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Değerli Uzman Meslektaşlarım,
Öncelikle işimizi yapmamız için bize yol gösteren mevzuatlardan yola çıkacak olursak yaşanan "işyeri ziyaretleri" krizini aşabileceğimizi düşünüyorum.
Hepimizin kullandığı İSG-KATİP nedir doğru biliyor muyuz?
29.12.2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan İSG Hizmetleri hakkında yönetmelik Madde 4, İSG-KÂTİP: İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili iş ve işlemlerin Genel Müdürlükçe kayıt, takip ve izlenmesi amacıyla kullanılan iş sağlığı ve güvenliği kayıt, takip ve izleme programı şeklinde tanımlanmıştır. (aynı tanımı İGU görev yetki sorm eğit yönetmeliğinde de bulabilirsiniz) Yönetmelik çıktıktan üç yıl sonra iş ve işlemlerle ilgili alt yapı çalışmaları son şeklini almaya başladı diyebiliriz.
Peki iş ve işlemler neler olacak, bildirimleri kim yapacak, OSGB mi veya İş Güvenliği Uzmanı mı yada İşveren...
18.12.2014 tarihli İSG Hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikle bu sorunun bir bölümün cevabı verilmiş oldu aslında
İSG hizmetleri yönetmeliği madde 5-5 (f) işverene "Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP sistemi üzerinden Genel Müdürlüğe bilgi verme" yükümlülüğü getirilmiş oldu.

İş Güvenliği Uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik Madde 9 -ç (5) (Ek:RG-11/10/2013-8792) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek şeklinde ibare bulunmaktadır, 2013 yılının 10. ayında eklenen bu cümle artık biraz daha anlam bulmaya başladı "işyeri ziyaretleri" konularına bakacak olursanız bakanlığın belirlediği konuları bulabilirsiniz.

Son durumda sistemin nasıl kullanılacağı ve ne zaman aktif olarak hizmetin başlayacağı ile ilgili Genel Müdürlükten açıklama beklememiz gerekmekte...

Saygılar

şükrü karaca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar geçen hafta alo 170 i aradım. Herhangi bir duyuru yapılmadan işyeri ziyaretleri bölümünü doldurmayın dediler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar onunla ilgili çalışma devam ediyor tamamlanmadı heralde çünkü risk analizi vb de girilecek diye iletiliyordu , kesin bir bilgi gelir sanıyoruz. Onun için şu aşamada doldurmamak gerek diye düşünüyorum .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.