Soru : İsg Katip, İş Yeri Ziyaretleri Giriş Kısmı

sdtylmz33

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar az önce bende 170'i aradım. Bu bölümle ilgili resmi bir zorunluluk yok diyor yetkili. Hatta ben doldurmuştum sonra sildim. Yetkili de silebiliyorsanız silin dedi. Yanlış bir işlem yapmamak için bakanlıktan gelecek resmi açıklamayı bekleyin dedi. Şu aşamada en iyisi beklemek sanırım.

yusra

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar az önce bende 170'i aradım. Bu bölümle ilgili resmi bir zorunluluk yok diyor yetkili. Hatta ben doldurmuştum sonra sildim. Yetkili de silebiliyorsanız silin dedi. Yanlış bir işlem yapmamak için bakanlıktan gelecek resmi açıklamayı bekleyin dedi. Şu aşamada en iyisi beklemek sanırım.

Bende 170 i aradım açıklama gelir mi gelmez mi bizde tam net bilgiye sahip değiliz dedi, doldurmanıza izin veriyorsa doldurun açıklamayı beklemenize gerek yok gibi konuştu.

conquerror66

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence alanlar çok kısıtlı altında açıklama da olsa iyi olurmuş. Tek bir SGK kodu olduğundan onu seçiyorsun doğal olarak. Fakat 500 işçi çalışan yerde bölümler ve işler farklı. Buna göre SGK kodu açtırmak istiyoruz işverene yük oluyor herhalde. SGK kodu aynı fakat birim isimleri ile açıklamalar gelse, işçi sayısı gibi daha detay istense iyi olacak. Kaç kişiye eğitim verdin mesela.

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
BU İŞYERİ ZİYARET İLE İLGİLİ TAM ZAMANLI ÇALIŞILAN YERDE HERGÜN MÜ GİRİŞ YAPILMASI GEREKİYOR. BİRDE BAŞKA FİRMALAR VARSA NASIL YAPACAĞIZ. BİLGİ OLAN AÇIKLAYABİLİR Mİ

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
BU İŞYERİ ZİYARET İLE İLGİLİ TAM ZAMANLI ÇALIŞILAN YERDE HERGÜN MÜ GİRİŞ YAPILMASI GEREKİYOR. BİRDE BAŞKA FİRMALAR VARSA NASIL YAPACAĞIZ. BİLGİ OLAN AÇIKLAYABİLİR Mİ
OSGB lerle çalışanların daha çok gireceği bi husus... Tam zamanlı çalışma ziyaret sayılmaz :) her gün girmeye gerek yok...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1 saatlik değil 8 dakikalık firma dolu. Ama bakanlığın bu konuya bakışı şöyleydi toplantıda. kanun yönetmelik belirli , yetişmezse istenmez gibi bir durum söz konusu olamaz , yönetmelikte verilen süreler minimum süreler :)
eğitimlerle alakalı durum için pratik çözüm şu olabilir : kendi firmanıza eğitimi osgbde çalışan başka bi arkadaşınız eğitim verebilir. Sizde isg katipe eğitim girmezsiniz. Zaten yanlış hatırlamıyorsam eğitimde geçen süreler görevlendirme saatinden sayılmaz gibi bi madde vardı
Yanlış hatırlıyorsun.. öyle bir madde yok. varsa burada yaz lütfen. afaki konuşmayla olmaz.
benzer tek madde var oda tersi ve eğitimi alanlar için..

MADDE 8 –(1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu arada bizim osgb ye 2 gün önce müfettiş geldi. ben yoktum. isg öneri defterine her ziyaret yazılmalı demiş osgb hekimine. öyle şey olurmu? duydunuz mu böyle birşey? öneri defterine her ziyaret yazılmaması lazım.. bugün gidicem tekrar ayrıntıları öğrenicem. bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.

şevkiirge

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Saatlerde artma olduğu için 195 saatin dibine kadar osgb de dolduracaklar.doktorla birlikte gezenler için büyük sıkınıtlar olacak neden mi? çok tehlikeli yerlerde ortlama 35-40 firm atamsı olacak.doktorunise 140-160 firma olacak.birde yasal olarak aylık çalışma süresi 180 saattirç. 195 saat için 5 saat mesai almak gerekiyr. katibede gidilen firmaların hizmet ssüresine göre gidilip ssisteme girilmesi gerekiyor.

Haluk Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yanlış hatırlıyorsun.. öyle bir madde yok. varsa burada yaz lütfen. afaki konuşmayla olmaz.
benzer tek madde var oda tersi ve eğitimi alanlar için..

MADDE 8 –(1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.
Madde 8 Çalışan için eğitimde geçirdiği süre çalışma süresinden sayılır demektedir. İgu için eğitim verdiği süre hizmet verdiği süre haricindedir.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Madde 8 Çalışan için eğitimde geçirdiği süre çalışma süresinden sayılır demektedir. İgu için eğitim verdiği süre hizmet verdiği süre haricindedir.
hangi yönemtmelik ve kaşıncı madde de var bu?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
birde düşünsenize, ben 22 saat bir hastaneye bakıyorum. 16 saat yıllık eğitim.. çalışanların sürekli sürkilasyonu var. neredeyse her ay 16 saat eğitimdeyim. 22+16. peki oldu da 180 saatimi dolduracak kadar çok tehlikeli sınıfa bakıyorum. 8 ayrı iş yeri daha. toplam 9 iş yeri. 9x16. peki ben ayda kaç saat çalışabilirm? 180+ (9x16 saat) . varsa böyle bir yönetmelik ben derhal danıştaya gidiyorum.. lütfen iletin bana..

conquerror66

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim vermek de çalışma süresindendir diye düşünüyorum. Hem çalışan için hem İş Güvenliği Uzmanları için . İş güvenlik uzmanlarının görev yetki ve sorumlulukları hakkında yöndetmelikte
ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt; uzmanların sorumlulukları arasındadır.

Ersin K

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda bir gelişme var mı ?

Selçuk Çiftlik

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
birde düşünsenize, ben 22 saat bir hastaneye bakıyorum. 16 saat yıllık eğitim.. çalışanların sürekli sürkilasyonu var. neredeyse her ay 16 saat eğitimdeyim. 22+16. peki oldu da 180 saatimi dolduracak kadar çok tehlikeli sınıfa bakıyorum. 8 ayrı iş yeri daha. toplam 9 iş yeri. 9x16. peki ben ayda kaç saat çalışabilirm? 180+ (9x16 saat) . varsa böyle bir yönetmelik ben derhal danıştaya gidiyorum.. lütfen iletin bana..

Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik
Eğitimin maliyeti ve eğitimde geçen süreler
MADDE 8 –
(1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süreçalışma süresinden sayılır.
Yani diyor ki yönetmelik; senin hizmet süren olarak belirlenen aylık hizmet süren olan 22 saatin (senin belirtmene göre) eğitime harcadığın aylık 16 saati eğitim içindir.
Geriye kalan 6 saatte ise diğer işlemlerini yapabilirsin.

Ayrıca sen 16 saat eğitim veriyorsan iş yeri hekimi ne zaman veriyor eğitimlerini ? Çalışan başına 16 saatin en az bir kısmını iş yeri hekimi;
Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik
EK 1- Eğitim Konuları Tablosu
2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
ç) İlkyardım konularında vermeli. Bu eğitimleri iş yeri hekimi aşağıdaki yönetmeliğe uygun olarak planlar ve verir sen veremezsin.

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşyeri Hekiminin Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile
Çalışma Usûl ve Esasları

İşyeri hekimlerinin görevleri
MADDE 9

ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
2) İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek.
3) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve çalışanlara genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında eğitim vermek, eğitimin sürekliliğini sağlamak.

Bu tezler ile yargıtaya gidersen dava ve avukat ücretide sana kalır.

Saygılarımla.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitimin maliyeti ve eğitimde geçen süreler
MADDE 8 –
(1) İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süreçalışma süresinden sayılır.
Yani diyor ki yönetmelik; senin hizmet süren olarak belirlenen aylık hizmet süren olan 22 saatin (senin belirtmene göre) eğitime harcadığın aylık 16 saati eğitim içindir.
Geriye kalan 6 saatte ise diğer işlemlerini yapabilirsin.

Ayrıca sen 16 saat eğitim veriyorsan iş yeri hekimi ne zaman veriyor eğitimlerini ? Çalışan başına 16 saatin en az bir kısmını iş yeri hekimi;
EK 1- Eğitim Konuları Tablosu
2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
ç) İlkyardım konularında vermeli. Bu eğitimleri iş yeri hekimi aşağıdaki yönetmeliğe uygun olarak planlar ve verir sen veremezsin.

İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşyeri Hekiminin Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile
Çalışma Usûl ve Esasları

İşyeri hekimlerinin görevleri
MADDE 9

ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
2) İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek.
3) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve çalışanlara genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında eğitim vermek, eğitimin sürekliliğini sağlamak.

Bu tezler ile yargıtaya gidersen dava ve avukat ücretide sana kalır.

Saygılarımla.
Selam Dostum,
Hiç bişey bana kalmaz. Sağlık konularında eğitimin altına iş yeri hekimi imza atacak.. o kadar enayi değilim.. cukkacukka::ok::

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu konuda ki son durum nedir arkadaşlar ?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben ziyaretlerimi yaptıkça dolduruyorum ziyaret kısmını.

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
tam zamanlı çalışmalarda nasıl doldurulabilir

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
tam zamanlı çalışmalarda nasıl doldurulabilir
Tam zamanlı çalışmalarda da hizmet sürenizi göz önüne alarak ortam gözetimi, verilen eğitimler yada çalışma planlarını yapmış olduğunuz süreleri doldurabilirsiniz diye düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.