Soru : İsg Katip, İş Yeri Ziyaretleri Giriş Kısmı

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-Bu uygulama yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerle çakışır;SGK ya gün bildiriliyor. ÇSGB saat dakika sistemi kullanıyor.
2-ÇSGB para mı verecek ki çalışılan saati kontrol ediyor. Kontrol ederse amir yönetici konumuna geçer. Bu istenmeyen bir uygulama.
3-ÇSGB yüklenen bilgileri kontrol edemeyeceği için ortalık karışacak, yüklenen bilgiler değiştiğinde güncellenmesi o kadar kolay değil , çıkacak karışıklık tahminlerden çok fazla olacak.
4-Yönetmelikte ki İSG uzmanının yetkileri bölümü değiştirildi, gerekçesi bakanlığın elini taşın altında tutuyordu, bahsedilen uygulama ile bakanlığın eli tekrar hiç hoşlanmadığı kadar taşın altına girecek. Şimdilik bunu fark etmediler. Olayın yasal boyutunu tam incelediklerinde bu uygulamadan vaz geçildiğini göreceğiz.
5-Bakanlık hem amir olmak yönetmek istiyor hem de sorumluluk almamak istiyor. İkisi beraber olmaz.
Sonuç biz, işveren ve iş güvenliği uzmanları çalışma güvenliğini birlikte üstleneceğiz, bakanlık durumu mevzuatla düzenleyip uzaktan gözleyecek.
Bence biraz beklemekte fayda var. (3 ay kadar)

kuvars

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben biraz önce 170 i aradım bana zorunlu olduğunu söylediler

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba herhangi bir bakanlık duyurusu veyahut İSG Katip duyuru kısmından bir açıklama göremedik henüz.

Omur omur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar isgkatip'de işyeri ziyaretleri kısmı kaldırılmış. bilgi girişi yapılamıyor artık. neden kaldırıldı bilgisi olan var mı?

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar isgkatip'de işyeri ziyaretleri kısmı kaldırılmış. bilgi girişi yapılamıyor artık. neden kaldırıldı bilgisi olan var mı?

Evet bende bakıyorum ama bulamadım. Acaba ben mi bulamıyorum diye şüpheye bile düştüm :D

Emrah Akkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İsgkatip ziyaret kısmını test amaçlı açtılar sonra baktılar takibi imkansız , kaldırdılar.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-Bu uygulama yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerle çakışır;SGK ya gün bildiriliyor. ÇSGB saat dakika sistemi kullanıyor.
2-ÇSGB para mı verecek ki çalışılan saati kontrol ediyor. Kontrol ederse amir yönetici konumuna geçer. Bu istenmeyen bir uygulama.
3-ÇSGB yüklenen bilgileri kontrol edemeyeceği için ortalık karışacak, yüklenen bilgiler değiştiğinde güncellenmesi o kadar kolay değil , çıkacak karışıklık tahminlerden çok fazla olacak.
4-Yönetmelikte ki İSG uzmanının yetkileri bölümü değiştirildi, gerekçesi bakanlığın elini taşın altında tutuyordu, bahsedilen uygulama ile bakanlığın eli tekrar hiç hoşlanmadığı kadar taşın altına girecek. Şimdilik bunu fark etmediler. Olayın yasal boyutunu tam incelediklerinde bu uygulamadan vaz geçildiğini göreceğiz.
5-Bakanlık hem amir olmak yönetmek istiyor hem de sorumluluk almamak istiyor. İkisi beraber olmaz.
Sonuç biz, işveren ve iş güvenliği uzmanları çalışma güvenliğini birlikte üstleneceğiz, bakanlık durumu mevzuatla düzenleyip uzaktan gözleyecek.
Bence biraz beklemekte fayda var. (3 ay kadar)
Tahminim ve önerilerim doğru çıktı.(Ben 3 ay sonra düzeltilir demişim,6 ayda farkedildi, çelişkiler.)
Soma faciasından sonra ÇSGB personelinin çok huzursuz oldu. İlk defa iş kazalarındaki illiyet bağının nerelere çıkabileceği görüldü.Şimdi araya İSG uzmanlarını,Ferdi kaza komitelerini, Yetkili Tüzel Kişilik kurumlarını sokarak ,iş kazası illiyet bağının bakanlık ilgililerine ulaşmasını engellemeye çalışıyorlar.
(Boşuna İSG Uzmanlarına kaza kusuru yüklemeye çalışmayın)
Ben basit bir çözüm önerisi vereyim; İşverenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği bilincini ve ISG KÜLTÜRÜNÜ oluşturun ... Güvenli iş yerlerinde kazalar çok azalacaktır (sıfır kaza hedefi) ...

BURCU BAYRAKTAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İşyeri Hekimi
İsgkatip ziyaret kısmını test amaçlı açtılar sonra baktılar takibi imkansız , kaldırdılar.

Herkese kolay gelsin... Bir haftadır arıyorum sayfada hatta ben de mi bulamıyorum acaba??demiştim ama kaldırıldı diyorsunuz--zaten bu ayın girişini yapabilmek için sadece 1 günümüz kaldı:( O zaman artık giriş yapmıyoruz????

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.