Tartışma : İsg Uzmanlığı, Mesul Müdürlüğe Doğru Mu Gidiyor?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Yazıktır ya... 600 TL ye uzman çalıştırılır mı... Ayıptır... Ne hale gelmişiz... Bu iş de mesul müdürlük işine mi dönecek sonunda... 250 TL ye uzmanlık yapılacak artık ya da bir depo benzine...

İşte aşağıda bazı uzman arkadaşlardan örnekler :

1) bugün itibarı ile bir osgb ile görüştüm.arkadaş kendi firmasını o kadar çok övdüki.yurtdışında okumuşmuş.birden fazla üniversite bitirmişmiş.
bulunduğu ilin hep en büyük iş yerleri ile çalışmaktaymış.işini dört dötlük yapıyormuş.yok şöyle ekibi varmış.falan filan.en son beni beyendi.konu maaşa geldi.şu an için c sınıfına verdiğim maaş 1000 tl dedi.yanımda çalışan A sertifikalı adama 2000 veriyorum dedi.yine tepem attı.bütün saydığı şeyler benim için fossssss oldu.bumudur.budur işte.halimiz perişan....

2) cumartesi günü işime son verdiler.şantiyede tam zamanlı c sertifikalı isg uzmanıydım.maaşım taşeron firmalardan kesiliyor ana firma tarafından ödeniyordu.taşeronlardan biri üstüne düşen maaşımı ödeyemiyorum dedi.ana firma benim yapacak birseyim yok.ödeyemedikleri için beni çıkardılar.2 gündür osgbleri geziyorum.25 civarı osgb var.hiçbiri eleman almıyor.son olarak samsunpark osgb ye gittim.medikalpark hastanesinin şantiyesine tam zamanlı isg uzmanı lazım yaparmısın dedi.tabiki ben zaten bu alanda tecrübeliyim dedim.herseyden sorumlusun.defterleri dolduracaksın.maaş nedir dedim.1000 tl demezmi.sadece güldüm.ayıptır dedim.ben 1000 tlye çalışacaksam benim ekibimdeki eleman ne kadar alacak dedim.aldığım riskin karşılığı bumu dedim.sustu.bunu biz değil firma belirliyor.sahalarda 600-700 tl ye çalışan isg uzmanımız var dedi.sinirlendim.çıktım.ne hallere düştük görün.bu fiyatlara çalışan isg uzmanı.bu riskle bu parayı alacana risk almadan git limon sat.bu işte yıllarca emeği olan insanlar var.kimsenin hakkını yeme.

3) Başlıktan da anlayacağınız üzere sağolsun bir osgb yarı maaşımdan daha aza hekim ve uzman teklifi verdiği için işime son verildi.

İlkay Balbaşı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Bu tip konuların daha açık yüreklilikle dile getirilmesi gerekiyor. Asıl üzücü olan şey hala tam olarak örgütlenip tek bir ses, tek bir yumruk haline gelemeyişimiz. Saha da çalışan onlarca arkadaşım bir çok maddi ve manevi sorumluluğu taşırken, OSGB'lerin menfaatleri gözetilerek oluşturulmuş ve onların kucağına bırakılmış bir sistemin sancıları bunlar. Her şeyden önce yerel ve birbirinden haberi olmayan İSG örgütlerinin bir araya gelerek ulusal bir örgüt çatısı altında hareket etmesi gerekiyor. Birlik olunmadığı sürece çıkış yolu bulunması da oldukça zor görünüyor.

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tek akıl olunmadıkça bu sorunlara asla çare bulunamayacağı gibi, her işte olduğu atı alan Üsküdar ı çoktan geçmiş olacak,
Dünyada bu sistem nasıl işliyor oradan yola çıkılıp çözüm oluşturulmaz ise, bu kısır döngü devam edecek,
kolay gelsin,

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tek bir ağızdan tepkimizi dile getiremediğimiz sürece hakkımız çok yenecek. O yüzden bir bütün olmalıyız ve çok geç olmadan bunu yapmalıyız...

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yazıktır ya... 600 TL ye uzman çalıştırılır mı... Ayıptır... Ne hale gelmişiz... Bu iş de mesul müdürlük işine mi dönecek sonunda... 250 TL ye uzmanlık yapılacak artık ya da bir depo benzine...

İşte aşağıda bazı uzman arkadaşlardan örnekler :

1) bugün itibarı ile bir osgb ile görüştüm.arkadaş kendi firmasını o kadar çok övdüki.yurtdışında okumuşmuş.birden fazla üniversite bitirmişmiş.
bulunduğu ilin hep en büyük iş yerleri ile çalışmaktaymış.işini dört dötlük yapıyormuş.yok şöyle ekibi varmış.falan filan.en son beni beyendi.konu maaşa geldi.şu an için c sınıfına verdiğim maaş 1000 tl dedi.yanımda çalışan A sertifikalı adama 2000 veriyorum dedi.yine tepem attı.bütün saydığı şeyler benim için fossssss oldu.bumudur.budur işte.halimiz perişan....

2) cumartesi günü işime son verdiler.şantiyede tam zamanlı c sertifikalı isg uzmanıydım.maaşım taşeron firmalardan kesiliyor ana firma tarafından ödeniyordu.taşeronlardan biri üstüne düşen maaşımı ödeyemiyorum dedi.ana firma benim yapacak birseyim yok.ödeyemedikleri için beni çıkardılar.2 gündür osgbleri geziyorum.25 civarı osgb var.hiçbiri eleman almıyor.son olarak samsunpark osgb ye gittim.medikalpark hastanesinin şantiyesine tam zamanlı isg uzmanı lazım yaparmısın dedi.tabiki ben zaten bu alanda tecrübeliyim dedim.herseyden sorumlusun.defterleri dolduracaksın.maaş nedir dedim.1000 tl demezmi.sadece güldüm.ayıptır dedim.ben 1000 tlye çalışacaksam benim ekibimdeki eleman ne kadar alacak dedim.aldığım riskin karşılığı bumu dedim.sustu.bunu biz değil firma belirliyor.sahalarda 600-700 tl ye çalışan isg uzmanımız var dedi.sinirlendim.çıktım.ne hallere düştük görün.bu fiyatlara çalışan isg uzmanı.bu riskle bu parayı alacana risk almadan git limon sat.bu işte yıllarca emeği olan insanlar var.kimsenin hakkını yeme.

3) Başlıktan da anlayacağınız üzere sağolsun bir osgb yarı maaşımdan daha aza hekim ve uzman teklifi verdiği için işime son verildi.
Osgb'ler piyasayı hep düşürüyor tehlikeyi alan biz, riski alan biz olumsuz durumda biz, belgesi askıya alınacak yine biz maaşını alamayacak yine biz, ne olucakhalimiz SOS...imdat lütfen ...

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
01.01.2016 da süreler ortalama 3 kat artınca maaşlar ne hale gelecek acaba...
Maaşlar 3 kat'da artsa 5 kat'da artsa gene aynı tas gene aynı terrane. Açıkçası bizi kollayan olmadıkça hiçbir şey değişmez...

kullanıcıadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir örnek de benden gelsin. osgb de işe başladım, 1500 lira dediler. tamam dedim tecrübesizdim. bana başta dediler ki türkiye genelinde bir kaç ile her ay gideceksin. tamam dedim. adamların iyi bir yönü vardı, az tehlikeli işler alıyorlar hep. genelde hizmet üzerine. tabi tecrübesiz olduğum için uzak illerdeki işlerin, isg katipte direk üzerime kayırlı olacağını bilmiyordum. yarı zamanlı her birinde bağımsız gözüküyordum. iller uzak olduğu için her gidişinizde bazı eksik evraklarla dönüyorsunuz genelde, zaman kısıtlı oluyor vs. bu işi bu şekilde yapamam dedim ve ayrıldım. birine bir şey olsa hakim bakacak ne osgb var ne bişey, direk beni yargılayacak. osgb arkamda durmaz zaten. velhasıl, bıktım bu ülkeden, işsizlikten, adaletsizlikten, kanunların çarpıklığından...bir ülkenin her ferdi mi üç kağıt peşinde olur ya hu, yeter vallahi avrupa falan genç işçi alsın bir dakka durursam namerdim

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş güvenliği uzmanlarının çalışmakta olduğu fiyatların komikliğinin yanında beni en çok üzen konu; ekipte bulunan ve tüm firmalarda hadi bitir de gidelim tarzında gözümüzün içine bakan, hiçbir taşın altına maalesef elini koymayan pek nadide işyeri hekimlerimizin, bizlerin 2 katı kadar hatta bazı durumlarda 2 katından da fazla ücretlere çalışmaları, bazılarının bu ücretlere bile burun kıvırmaları.. Ofisteki tüm işleri yapmak, aracı kullanmak, firmayla iletişim kurmak, firma dosyalarını kontrol etmek, onaylı defteri doldurmak vb aklıma gelmeyen sayısız işi yapan biziz ama bu işin tabir-i caizse kaymağını yiyen işyeri hekimleri..

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliği uzmanlarının çalışmakta olduğu fiyatların komikliğinin yanında beni en çok üzen konu; ekipte bulunan ve tüm firmalarda hadi bitir de gidelim tarzında gözümüzün içine bakan, hiçbir taşın altına maalesef elini koymayan pek nadide işyeri hekimlerimizin, bizlerin 2 katı kadar hatta bazı durumlarda 2 katından da fazla ücretlere çalışmaları, bazılarının bu ücretlere bile burun kıvırmaları.. Ofisteki tüm işleri yapmak, aracı kullanmak, firmayla iletişim kurmak, firma dosyalarını kontrol etmek, onaylı defteri doldurmak vb aklıma gelmeyen sayısız işi yapan biziz ama bu işin tabir-i caizse kaymağını yiyen işyeri hekimleri..

Aynen de dediğiniz gibi. Adam kaşesini vurmaya bile üşeniyor. Hekimin biriyle bu sebeple tartışmıştım, kaşeyi hekim vurmaz, sen yap demişti bana. Aslında tavır daha nazik olsa belki altında art niyet aramayıp, yapardım bile ama çok sinirlenmiştim, cevabını verip, bütün dosyaları da kendisine kaşeletmiştim. Adamın aldığı para benimkinin tam 2.5 katı ve hafta da 1 saat geliyor sadece, onun da yarısı sohbet, muhabbette geçiyor zaten. İşveren vekiline bahsetmiştim durumdan, yüzüme sende doktor olsaydın demişti, kendi eşinin de doktor olması sebebiyle, işin ucu kendisine de dokunuyordu çünkü.

Ben sene sonunda B sınıfı uzman olmayı hak ediyorum, Aralık ayında. Ama muhtemelen o kadar bile dayanamayacağım. Kendimi ayarladım, zaten son 1 yıldır da bırakmak istiyordum ama günlük yaşam sorunsalı sebebi ile hep ertelemekteydim. Bir aksilik olmazsa inşallah ağustos ayı itibari ile bir daha İSG 'ye bulaşmamak koşulu ile bu işi bırakacağım. Resmen nefret ettim bu meslekten. Ne güzel bir çalışma koşulu var, ne iyi bir maaşı, ne de değer gören bir tarafı. Türkiye'de bu işin yapılacağı yok, en mantıklısı arkaya bile bakmadan uzaklaşmak bu işten. Olur da bir gün Avrupa'ya gidersem, ancak orada yaparım diye düşünüyorum. Allah herkese kolaylıklar versin ne diyeyim.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Aynen de dediğiniz gibi. Adam kaşesini vurmaya bile üşeniyor. Hekimin biriyle bu sebeple tartışmıştım, kaşeyi hekim vurmaz, sen yap demişti bana. Aslında tavır daha nazik olsa belki altında art niyet aramayıp, yapardım bile ama çok sinirlenmiştim, cevabını verip, bütün dosyaları da kendisine kaşeletmiştim. Adamın aldığı para benimkinin tam 2.5 katı ve hafta da 1 saat geliyor sadece, onun da yarısı sohbet, muhabbette geçiyor zaten. İşveren vekiline bahsetmiştim durumdan, yüzüme sende doktor olsaydın demişti, kendi eşinin de doktor olması sebebiyle, işin ucu kendisine de dokunuyordu çünkü.

Ben sene sonunda B sınıfı uzman olmayı hak ediyorum, Aralık ayında. Ama muhtemelen o kadar bile dayanamayacağım. Kendimi ayarladım, zaten son 1 yıldır da bırakmak istiyordum ama günlük yaşam sorunsalı sebebi ile hep ertelemekteydim. Bir aksilik olmazsa inşallah ağustos ayı itibari ile bir daha İSG 'ye bulaşmamak koşulu ile bu işi bırakacağım. Resmen nefret ettim bu meslekten. Ne güzel bir çalışma koşulu var, ne iyi bir maaşı, ne de değer gören bir tarafı. Türkiye'de bu işin yapılacağı yok, en mantıklısı arkaya bile bakmadan uzaklaşmak bu işten. Olur da bir gün Avrupa'ya gidersem, ancak orada yaparım diye düşünüyorum. Allah herkese kolaylıklar versin ne diyeyim.
Hemen moralinizi bozmayın... Mesleği bırakmayın...

İrem D.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Bence de pes etmeyin.. yeni seneyle birlikte sürelerin uzaması bizlere olan ihtiyaçları arttıracaktır..

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bence de pes etmeyin.. yeni seneyle birlikte sürelerin uzaması bizlere olan ihtiyaçları arttıracaktır..

Açıkçası ben bunu pes etmek olarak değil de iş değiştirmek olarak düşünüyorum. Üstelik bu yeni alınmış bir karar da değil, 1 yıldır düşündüğüm ama sonunda bunu yapmak için imkanlarımı hazırladığım dönemdeyim. O yüzden de bu fırsatı tepmek istemiyorum. İnşallah bir aksilik olmaz ve Allah'ım bana kazasız belasız bir şekilde 70 gün sonra bu işten kurtulmayı nasip eder. Kurtulursam da kurtulamazsam da burdan size yazarım :) :) Ayrıca sürelerin uzamasının da bize getireceği hiçbir şey olmayacağına eminim ben. Artık her işletmede birden fazla kişi de bu belge söz konusu, bu işi yapıyordur, yapmıyordur orası ayrı tabi. Ama süreler arttığında sabit İSG 'Ciler devam edecek yükte hiçbir azalma olmadan, fazla gelen saatlere de işletme bünyesindeki mühendisten, müşteri temsilcisinden ya da kalite kontrolden artık belge kim de var ise onun girişi yapılacak, kişi aynı işini yapacak belge kirası ücreti alacak, İSG 'Ci aynı işini yapacak. Haaa bunu kimse kabul etmez demeyin, çünkü bunu teklif edeni de duydum, kabul edeni de. İşverenler ve vekilleri çakallıkta sınırsızlar cidden. O yüzden ben temizinden kendimi bu işten ve işveren ve vekillerinden kurtarmayı istiyorum. Bu işte devam edecek arkadaşlara kazasız, belasız, risksiz günler diliyorum. Keşke iş hayatı gayretlerimizin karşılığını alabileceğimiz bir yer olsaydı.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.