İsteğim Dışında İSG uzmanı olarak görevlendirebilirler mi ?

Fatih Mert

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba .. Bir kamu kurumunda 399-2 statüde sözleşmeli mühendisim temelde 657 ile aynı haklara sahibiz ..
Sormak istediğim...isg sınavınıı geçtim belgem postada fakat ben iş güvenliği uzmanlığı yapmak istemiyorum çünkü halihazırda zaten mühendisim ve kendi işimi yapıyorum bu uzmanlık bana hiç bir getirisi olmadan çok ağır sorumluluklar yüklüyor.. benim hukuken, belgem geldikten sonra bu işi yapmak istemiyorum deme hakkım var mıdır? yoksa rızam dışında beni iş güvenliği uzmanısın diyerek görevlendirebilirler mi? teşekkür ederim
Not: eğitime de isteğimiz dışında gönderildik bir çok arkadaşım bilerek sınavdan kaldılar ben bunu yapmadım ve bildiklerimi işaretledim 71 puanla sınavı kazandım..

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Sözleşmeli isen sıkıntıya girebilirsin madem gönüllü değilsin sınavda basarısız olsaydın, belge alamayınca yaptıramazlar

sert

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

-----
kanuna göre isteğin dışında görevlendirme yapılmaz..

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
asli göreviniz dışında muvafakatınız olmadan çalışmanız sanırım olamaz ancak baskı yapıp yıldırma uygulama ihtimali de mevcut sanırım...işçiyi rızası olmadan fazla mesaiye koymak gibi düşünelim...

Fatih Mert

Üye
TÜİSAG Üyesi
alo 170 e sorduk 3 iş günü sonrasında bana yönetmelikte ki ilgili maddeyi okuyor ya kardeşim ben sana onu soruyorum zeten :(((
başka kurumda ilgili personelin rızası özellikle belirtilmiş ama kendi kurumunda sadece görevlendirilir yazmış iyi de bu maddeeyi hazırlayan çok DEĞERLİ!! insanlar şunu hiç düşünmemiş mi acaba bu memur belgeyi aldı fakat gördü ki amirlerinin iş güvenliğini falan umursadığı yok bunun üzerini bu ağır sorumluluğun altına girmekten vazgeçti ek paraymış 80 saatmış falan bunları da istemiyor... yoook sen bir jkere bu belgeyi aldın ömür boyu iş güvenliği uzmanı sen olacaksın ... bu nasıl bir mantık ya bu resmen kölelik !!!!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.