Şerit ve dairesel testerelerde korunma yolları

haseko

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
selamlar şerit ve dairesel testerelerde ne gibi koruma yöntemleri uygulanabilir.

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şerit testerelerde çatlayan yerlere kaynak yapılması (Ağaç testereleri için ) 3 ten fazla olmamalı fazla olursa şerit hurdaya ayrılmalıdır.(Hiç bir yerde yazmaz işyerimde çok kullanıldığı için tecrübeme dayanarak söylüyorum) Şerit testere makinası aylık kontrol edilerek üretim tarafından durumu raporlanmalıdır.(Tüzük gereği) Şerit tekerleklerinin her ikiside balans ayarı yapılmış olmalıdır.Şerit ön kapak ve tekerlek muhafazaları olmalıdır. Şerit kesme yeri şerit destek takozları ile şerit arasında boşluk olmamalıdır.Takozlar aralıklı olarak değiştirilmelidir.Şerit testerelerde küçük parçalar kesileceği zaman itme çubuğu kullanılmalı parmaklar testereye fazla yaklaştırılmamalıdır.Parça fırlamlarına karşı iş gözlüğü mutlaka kullanılmalıdır.Kesilecek iş parçası düzgün itilmeli,sağa sola yalpalama yapılmamalıdır.

Daire testerelerde (Ağaç testereleri için) kesme mekanizması yaylı olmalı, kendi kendine başlangıç noktasına dönmelidir.Küçük iş parçalarında tutma çubuğu kullanılmalı el ve parmaklar testere bıçaklarından uzak tutulmalıdır. Koruyucu kapak, kesme alanını kapatmalı elin yaklaşmasını önlemelidir. Parça fırlamalarına karşı gözlük kullanılmalıdır. Tezgah topraklama yapılmalıdır.

Amerikada kesilme anında kendini geri çeken saw-stop özel daire testere düzenekleri bulunmuş olsada uygulamada bu sistem henüz kullanıma sunulmamıştır. Bakınız www.sawstop.com/how-it-works/videos

Samet Kalyoncu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
şerit ve daire testereler için koruyucu aparat nerden temin edilebilir?

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
testerelerin orjinalinde koruması vardır kesinlikle ya da markasından internetten araştırın

Samet Kalyoncu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
testereler çok eski olduğundan koruma aparatları yok markaları da ya yok yada silinmiş bu tipte makinelere sonradan koruma aparatı takmak mümkün mü acaba?

ayçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bende aynı sıkıntıyı yaşıyordum.bakım bölümünüz var ise onlara yaptırın.fakat kendinden geri çekmeli koruyucu kapak için testerelerin motor vb. kısımlarında detaylı değişiklik gerektiriyor.
iyi çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.