Soru : Şubat 2014 ( Ya Da Mayıs ) Yükselme Sınavına Hazırlık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
645) (MAYIS 2013 A SINIFI) Yangın sınıfına göre söndürme metodu aşağıdakilerin hangisinde doğru eşleştirilmiştir?

A) B sınıfı - Soğutma
B) A sınıfı - Kimyasal reaksiyon metodu
C) D sınıfı - Havayı kesme metodu
D) C sınıfı - Yanıcı maddeyi ortadan kaldırma metodu

CEVAP D

646) (MAYIS 2013 A SINIFI) İşçilerin, işyerinin herhangi bir kısmında, ateş ve dumana karşı korunmuş bir merdiven boşluğuna veya ateş kesici bir duvarın kapısına ulaşabilecekleri uzaklık;I- Çok tehlikeli yerlerde II- Tehlikeli ve az tehlikeli yerlerde sırasıyla kaç metreyi geçmeyecektir?

A) 20-30 metre B) 15-30 metre C) 10-15 metre D) 5-15 metre

CEVAP b

Tehlikeli ve az tehlikeli 30m çok tehlikeli 15 m

647) (MAYIS 2013 A SINIFI) Kaynak işlemi yangınları için hangi tür yangın söndürücü bulundurulmalıdır?

A) Karbondioksitli B) Halon gazlı C) Kuru kimyevi tozlu D) Azot gazı

CEVAP C

648)(MAYIS 2013 B SINIFI)Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, aşağıdaki maddelerden hangisi asansörlerin taşıması gereken özelliklerden değildir?

A)Aynı kuyu içinde üçten fazla asansör pozisyonlandırılmayacaktır.
B)Yüksek binalarda ve topluma açık yapılarda kullanılan asansörler, yangın uyarısı aldıklarında kat ve koridor çağrılarını kabul etmeyecektir.
C)Yüksek binalarda ve topluma açık yapılarda kullanılan asansörler, yangın uyarısı aldıklarında kapılarını açmadan doğrultuları ne olursa olsun otomatik olarak acil çıkış katına dönecektir.
D)Birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde bulunan yüksek binalarda, deprem sensörü kullanılacak, asansörler deprem sırasında sarsıntı geçene kadar hareketsiz kalacak ve tüm fonksiyonlarını kilitleyecektir

CEVAP D.

DOĞRU CEVAPLARA İLAVETEN:
***Asansörler kaçış yolu olarak kabul edilemez.
***asansör kulesi ve makine dairesi yangına en az 60 dakika dayanıklı ve yanıcı olmayan malzemeden yapılacaktır.
***Yüksek binalarda, asansör kapıları duman sızdırmaz ve yangına en az 1 saat dayanıklı, yanmaz malzemeden yapılmış olacaktır.
***Yüksek binalarda Asansörler yangın uyarısı aldıklarında kat ve koridor çağrılarını kabul etmeyecektir.
***yapı yüksekliği 51.50 m'den daha fazla olan konut dışı yapılarda, ayrıca acil durumlarda kullanılmak üzere en az 1 asansör yangın asansörü olarak düzenlenecektir.
***Acil durum asansörü için her katta yangın güvenlik hacmi oluşturulmalıdır.
***Acil durum asansörünün kabin alanı en az 1.5 m², taşıma kapasitesi en az 630 kg, hızı zemin kattan en üst kata 1 dakikada erişecek hızda olacak ve enerji kesilmesi halinde otomatik olarak devreye girecek özellikte jeneratöre bağlı olacaktır.
***Acil durum asansörleri her kata hizmet edecek ve normalde de kullanılabilir olacaktır.Bu asansörlerin kapıları, elektrik tesisat ve kabloları 2 saat yangına karşı dayanıklı olacaktır. Asansör boşluğu içindeki tesisat sudan etkilenmeyecektir.
***Acil durum asansörü kuyuları basınçlandırılacaktır.
***Acil durum asansörü kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilir.

649) (MAYIS 2013 B SINIFI) Aşağıdakilerden hangisi yanlışbir ifadedir?

A)A sınıf yangınlar katı madde yangınlarıdır.
B)Kömür ve kauçuk yangınları B sınıfı yangınlar grubunda değildir.
C)Karbondioksitli söndürücüler elektrik yangınlarından kullanılmaz.
D)A sınıfı yangınlar soğutucu etki yaratan maddeler ile müdahale edilmek sureti ile soğutularak söndürülür.

CEVAP C

650) (MAYIS 2013 B SINIFI) Yangınla mücadele amacıyla kullanılan ekipmanların işaretlenmesine ilişkin aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

A)Bu tip ekipmanların işaretleri daire şeklindedir.
B)Bu tür ekipmanları belirlemede kırmızı renk kullanılır.
C)Bu tür ekipmanların bulunduğu yerler kalıcı şekilde işaretlenir.
D)Bu tür ekipmanların bulunduğu yerler işaret levhaları ile işaretlenir

CEVAP A

651) (MAYIS 2013 B SINIFI) A, B, C ve D sınıfı yangın söndürmede aşağıdakilerden hangisi kullanılır?

A)AFFF tipi köpük B)Sodyum bikarbonat C)Protein esaslı köpük D)Monoamonyum fosfat (MAP)

CEVAP D

652) (EKİM 2012 A SINIFI)

I- Köpük maddesinin su ile karışımı % 2 – 10 olmalı

II- Köpük hidrolize edilmiş sıvı durumda olmalı

III- En az 15 yıl özelliğini kaybetmemeli Yangın söndürmede kullanılan köpüklerin özelliklerinden hangileri doğrudur?

A) I ve II B) I ve III C) II ve III D) I, II ve III

CEVAP A

BU YÖNETMELİKTE BİTMİŞTİR.YÖNETMELİK ÇOK KARIŞIK AMA VERİLEN BİLGİLER BENCE KAFİ..DİĞER SORULARA BAKMAYI UNUTMAYINIZ TEŞEKKÜRLER

neslihan kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
erdoğan bey siz takmayın böyle talepleri biz bir grup bir düzen tutturmuşuz gidiyoruz. ben sizi takıp ediyorum sizin başladığınız yönetmeliği okuyorum sonra sizin hazırladığınız sorulara bakıyorum gerçektende yönetmelikten bir eksiklik bırakmıyorsunuz.(yanlız bakıyorum yönetmelik uzun sadece sizin sorulara bakıyorum:))

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
neslihan hanım teşekkürler o sizin inceliğiniz..sonuçta bende bu hazırladıklarımdan çalışacağım çalışıyorum...o yüzden kendim için gösterdiğim hassasiyeti yansıtmaya çalışıyorum.inşallah hep beraber geçeceğiz bu sınavı .benim çalışma yöntemim bu şekilde..malesef kurslardaki bilgiler yetersiz kalabiliyor. yükselmeye daha profesyonel hazırlandığımızı düşünüyorum.dediğim gibi 5 günlük kurslara 300-1000tl bayılmanın anlamı yok.Allah mahcup etmez inşallah.

30 ocak 2013 de 100 soruluk gerçeğe yakın 4 deneme sınavı vereceğim bugün onada başladım 35 soru oldu şu anda.

bununla ilgili planımda şu şekilde bu vesileyle paylaşayım

1. deneme tarihi 30 ocak 2013... cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 2 şubat 2013 değerlendirme

2. deneme tarihi 3şubat 2013......cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 6 şubat 2013 değerlendirme

3.deneme sınavı 7 şubat 2013........cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 10 şubat 2013 değerlendirme

4.deneme sınavı ..11 şubat 2013........cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 14 şubat 2013 değerlendirme

tabiki planım bu şekilde ama aksilik olması durumunda tarihler erken yada gecikmeli olabilir .

NOT: 1.DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIN AFFINA SIĞINARAK BU BAŞLIKTA BANA NEGATİF OY VEREN ARKADAŞLARIDA KINIYORUM.BEĞENMEYEN İSTEMEYEN BAKMAZ.AMAÇLARI NE ÇÖZEMEDİM...EMEĞE VE TAKİP EDENLERE SAYGISIZLIK BU..

2. bende herkes gibi üyeyim bu siteye.daha evvelden gerek buaradan gerekse özelden belirttiğim gibi ben yurtdışında çalışyorum.bu sınavlar için kaldım.şubattan sonra A ile ilgili bekledeğim ücrette ve güzellikte iş bulamazsam tekrar gideceğim.özetle bu paylaşımları yaparken kar amacı veya başka bir amaç gütmüyorum.sadece dualarınız eksit etmezseniz bir Allah razı olsun derseniz bir teşekkür ederseneiz bana yeter.her şey maddiyat değil .

Moderatör tarafında düzenlendi:

murti çe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
erdoğan bey meyve veren ağaç misali size olumsuz herhengi bişey beyan eden kişileri bende buradan kınıyor ve emeğe saygı diyorum..lutfen olumsuz beyanda bulunanlara aldırış etmeyelim..işallah birlikte beraberce başaracağız..tekrar emeklerinize ellerinize gözlerinize sağlık ..kolay gelsin..

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı ve Güvenliğinin Kavram ve Kurallarının Gelişimi

653) Kurşun ve civa zehirlenmelerini inceleyerek belirtilerini saptayan, iş-işçi uyumunun iş verimi üzerinde etkili olduğu düşüncesini ortaya koyarak bir anlamda ergonominin ilkelerini 17. yüzyılda açıklayan italyan bilim insanı aşağıda belirtilenlerden hangisidir?

A) Ramazzini B)Sir Percival Pott C) Nicander D)Juvenal

CEVAP A

654) Madencilerde ve baca temizleyicilerinde meslek hastalıkları saptamış, "De Morbis Metallicis"adlı kitabında, bu gün pnömokonyoz diye bilinen kronik akciğer hastalıklarının klinik tablosunu çizmiş ve "meslek hastalıkları riskinin artması, endüstriyel gelişmenin sonucudur" demiştir.Bu bilim insanı aşağıda belirtilenlerden hangisidir?

A) Ramazzini B) Paracelsus C) Juvenal D) Nicander

CEVAP B

655) İlk iş sağlığı yasası hangi ülkede çıkmıştır?

A)İngiltere B) Fransa C) ABD D) Almanya

CEVAP A

656) Osmanlı İmparatorluğu döneminde hazırlanan ve 100 maddeden oluşan, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ilk yasal belge aşağıdakilerden hangisidir?

A) Askeri Fabrikalar Nizamnamesi
B)Dilaver Paşa Nizamnamesi
C)Maadin Nizamnamesi
D)Ereğli Maden-i Hümayun İdaresinin Nizamnamesi

CEVAP D

657) "Kazaya maruz kalanlara veya ailesine mahkeme tarafından hükmedilecek tazminat işveren tarafından ödenecektir." hükmünü getiren ve iş güvenliği konusunda Osmanlı İmparatorluğu döneminde Tanzimat'tan sonra çıkarılan önemli yasal düzenleme aşağıdakilerden hangisidir?

A)Dilaver Pasa Nizamnamesi
B)Askeri Fabrikalar Nizamnamesİ
C)Polis Nizamnamesi
D)Maadin Nizamnamesi

CEVAP D

658) 16 Haziran 1937 tarihinde yürürlüğe giren Cumhuriyet dönemindeki ilk İş Kanunu aşağıdakilerden hangisidir?

A)1937 sayılı İş Kanunu B)3008 sayılı İş Kanunu

C)6331sayılı iş Kanunu D)4857 sayılı İş Kanunu

CEVAP B

659) 1930 yılında yürürlüğe giren ve işyerlerine sağlık hizmeti götürecek iş yeri hekiminin çalıştırılmasına ve diğer revir, hastane gibi kuruluşlara ilişkin düzenlemeleri içeren kanun aşağıdakilerden hangisidir?

A) Ereğli Havza-i Fahmiyesi Maden Amelesinin Hukukuna Müteallik Kanun
B)3008 sayılı İş Kanunu
C)818 sayılı Borçlar Kanunu
D)1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu

CEVAP D

660)(ARALIK 2013 C SINIFI) İlk kapsamlı meslek hastalıkları kitabını (Çalışanların Hastalıkları) yazan ve “iş sağlığının babası” olarak günümüzde de anılan doktor aşağıdakilerden hangisidir?

A) Bernardini Ramazzini B) Dilaver Paşa C) Paracelsus D) Eflatun

CEVAP A

661) (MAYIS 2013 A SINIFI) Osmanlı döneminde iş hukuku açısından batılı tarzda sayılabilecek ilk düzenleme aşağıdakilerden hangisidir?

A)Polis Nizamı
B)Maadin Nizamnamesi
C)Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye
D)Mevadd-ı Madeniyeye Dair Nizamname

CEVAP C

662) (MAYIS 2013 B SINIFI) De Morbis Artificum Diatriba” adlı kitabında doktorlara hastalarının mesleğini sormalarını öğütlemiş olan, iş sağlığına önemli katkıları nedeniyle iş sağlığının kurucusu ve babası olarak bilinen kişi kimdir?

A)Paracelsus B)Georgius Agricola

C)Bernardino Ramazzini D)Charles Turner Thackrah

CEVAP C

663)(ARALIK 2011 A SINIFI) Türkiye’de 50’den fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde hekim bulundurma zorunluluğu ilkolarak hangi yasal düzenlemede yer almıştır?

A) Ereğli Havza-i Fahmiyesi Maden Amelesinin Hukukuna Müteallik Kanun
B) Umumi Hıfzıssıhha Kanunu
C) Belediyeler Kanunu
D) İş Kanunu

CEVAP B

BU KONU BİTTİ..

AllisWell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
DSP
erdoğan bey sizinle harika bi motivasyon yakaladık.sizde oldukça muntazam çalışıyorsunuz fakat dikkat de önemli 30 ocak 2013 :) ve diğer sınav tarihlerinde hata olabilir:)

Gülşen ÇETİN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tek kelime ile mükemmel...ayakta alkışlıyorum sizi...C sınavını kazandım B sınavına nasıl çalışcam diye düşünürken, o tedirginliğimde kalmadı sizin bu çalışmanız yeterli olcak sanırım ve bugünden başlıcam...30 ocakta yapılcak sınava yetişmem lazım :)

İdil_e

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Erdoğan Bey,

Öncelikle size çalışmalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Ben de sizi takip ediyorum. Biraz geriden geliyorum ama yetişicem inşallah... İlgili yönetmeliği okuyup sonra sorularınızı çözüyorum.

Soruları konuları öğretici şekilde hazırlıyorsunuz zaten.

Emeğinize sağlık. İnşallah gönlünüzce olur herşey....

AllisWell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
DSP
zaten altı ustu 80 soruluk bır sınav olucak halledıcez hep beraber:)

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
buradan hazırlayıp yayınalayacağım sınav takvimini yanlış yayınlamışım.2013 demişim şaşkınlıkla:)

planladığım takvim şu şekilde arkdaşlar:

1 ŞUBAT 2014 tüm konular ve hazırlık çalışması bitecek.4 deneme yapacağız beraber...bu denmelerde gerek benim hazırladığım sorular ( yenilerde olabilir),gerekse çıkmış sorulardan seçmeler olacaktır.

SINAV TAKVİMİM İSE:
1. deneme tarihi 30 ocak 2014... cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 2 şubat 2014 değerlendirme

2. deneme tarihi 3şubat 2014......cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 6 şubat 2014 değerlendirme

3.deneme sınavı 7 şubat 2014........cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 10 şubat 2014 değerlendirme

4.deneme sınavı ..11 şubat 2014........cevaplar ve tartışmaya 3 gün .......cevapların yayınlanması 14 şubat 2014 değerlendirme

15 şubat ta tamamıyle hazır olacağız..

bu arada sorularda hatalarım olabilir.lütfen çekinmeden paylaşınız ki bende kendimi düzelteyim...herkese iyi niyetlerinden dolayı sonsuz teşekkürler.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
100 soru değil mi hocam? 80 soru mu olacakmış nerden duydunuz?

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış ve Güvenlik Kültürü

664)I. Çalışanları korunması(meslek hastalıklarına ve iş kazalarına karşı Korumak)
II. İşletmenin korunması
III. iş gücü ve iş günün kayıplarını en aza indirmek
IV. Üretim ve kalitenin artırılması

hangileri hangisi/hangileri iş sağlığı ve güvenliğinin amaçlan arasındadır?

A)Yalnız I B)I ve II C)I,II veIII D) HEPSİ

CEVAP D

665) Kaza piramidi dikkate alındığında 330 kaza olayının sırasıyla kaçı maddi hasarla, kaçı uzuv kaybıyla ve kaçı ölümle sonuçlanmaktadır?

A) 200-129-1 B) 300-29-1 C) 300-28-2 D) 310-18-2

CEVAP B

Ağır yaralanma ya da ölümle sonuçlanan her kazanın temelinde 29 uzuv kayıplı ve 300 yaralanma meydana

gelmeyen olay vardır (1-29-300 oranı)

666) 1986 yılından bu yana “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası “ olarak kabul edilen tarih hangisidir?

A) 4-10 Mayıs B) 7-13 Haziran C) 3-9 Ocak D) 17-23 Kasım

CEVAP A

667) Aşağıdakilerden hangisi güvenliğin ana kurallarından biri değildir?

A)Güvenliği ve sağlığı tehdit eden durumların ortadan kaldırılması
B) Önlenemeyen durumların kabul edilebilir risk olarak belirlenmesi
C)Güvenliği tehdit eden gelişmelerin zamanında saptanması
D)Önlenemeyen durumların kötü sonuçlarının asgariye indirilmesi

CEVAP B

668) Çalışma hayatında güvenlik kültürünün oluşmasında aşag ıdakilerden hangisi/hangileri sorumludur?

A)işverenler
B)İşsağlığıvegüvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi
C))Devlet, sendikalar, işverenler ve çalışanlar
D)Çalışanlar

CEVAP D

669)Hangisi İş Güvenliğinin Çalışma Alanları ile ilgili yanlış verilmiştir?

A)Sanayi ve hizmet sektörlerini kapsar.
B)Etüd çalışmaların sonunda etkili olarak bir mesleki ve teknik çalışmaya dönüşmektedir.
C)İş güvenliği teknik bilimlerle sosyoloji, iktisat,hukukla ilişkili çok yönlü bir bilim dalıdır.
D)İş sağlığı ve güvenliği kavramı sadece meslek hastalıklarını önleme amaçlıdır.

CEVAP D.

Diğer 3 şıkka ilaveten. İş güvenliği konusunu incelerken fizik, kimya, mühendislik, iktisat, sosyoloji, psikoloji,ekonomi gibi bilim dallarından yararlanılır.

670)(MAYIS A SINIFI) Aşağıdakilerin hangisi “güvenlik” kavramını tanımlar?

A) Riskin oluşma olasılığının çok küçük olması
B) Riskin oluşma olasılığı ile kişi üzerinde oluşturduğu etkinin birleşimi
C) Riskin oluşması sonucunda insan üzerinde oluşan etkinin olması
D) Risklerin tanımlanmış bir zaman aralığı içinde kabul edilebilir düzey içinde kalması

CEVAP D

671)(2011 B SINIFI) şletmelerde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Güvenlik kültürü oluşumunda çalışanların değerleri ve inançları temel alınır.
B) İşletmenin taahhüdü, işyerinde güvenlik kültürünün oluşmasında etkendir.
C) Çalışanların tutum ve davranışları işletmelerde oluşan güvenlik kültürünün önemli bir belirleyicisidir.
D) İşletmede iyi bir iş sağlığı ve güvenliği yönetimi için; konuya öncelik verilmesi, risklerin değerlendirilmesi ve sürekli iyileştirme gereklidir

CEVAP A

672)(2011 B sınıfı) İş sağlığı ve güvenliği (İSG) kavramı ile kuralların tarihsel gelişimi sürecine ilişkin olarak aşağıdaki önermelerden hangisi yanlıştır?

A) Ülkemizde Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki ilk iş sağlı ve güvenliği kuralları dizisi Polis Nizamnamesi ile hazırlanmış ve uygulanmıştır.
B) İtalyan Ramazzini 17. yüzyıldaki sayısız çalışmaları ile iş sağlığı ve güvenliği ilkelerinin
kurucusu sayılmaktadır.
C) İş sağlığına yönelik sistematik çalışmalar esas olarak Sanayi Devrimi ile İngiltere’de başlamış ve günlük çalışma saati 19. yüzyılda 12 saate indirilmiştir.
D) İSG; işyeri çalışma ortamı ve koşullarından kaynaklanan tehlikelere, iş kazalarına, mesleki
ve diğer tür hastalıklara karşı işçilerin teknik ve yasal önlemlerle korunması olarak tanımlanabilir

CEVAP A

Bu konuda bitti

uzmanaday

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Soruları hazırlayan power point olarak düzenlemeye çalıştım. Umarım az hata yapmışımdır. Herkese başarılar. Teşekkürler Erdoğan Bey...

Ekli dosyalar

• İSG HAZIRLIK SORULARI OCAK20014.pptx
    3.7 MB · Görüntüleme: 179

burla

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
diğer sorularda cevabı işaretlemesin nasıl olur acaba

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bakanlığın sitesinde duyurularda var hocam 80 soru 56 doğru yaptıkmı yetıyor
hakikaten öylemiş..ben 100 soruyu tercih ederdim.soru sayısının azalması sınavın bence zor olacağını göstermektedir..birde ücreti 50 tl yapmışlar.daha dün 35 tl idi..

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar ben hepsini düzenledim ...ayrıca erdogan beyin daha önceki sayfalard söylediği risk ile ilgili 2 tane internet sayfasını da ekledim ... erdogan hocam çok teşekkürler sen seni eliştirenleri çok kaale alma bence meyve veren ağacı her zaman taşlarlar

Ekli dosyalar

• yukseltme soruları.docx
    435.3 KB · Görüntüleme: 153
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.