Tarihte Bugün 02 Nisan

Konu, 'Nisan Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1924 : ABD'li sinema oyuncusu Marlon Brando doğdu. Brando Amerikan yerlilerinin uğradıkları soykırım ve ayrımcılığı protesto etmek için 1972 yılında kazandığı Oscar ödülünü reddetmişti.

1930 : Kadınlara, seçme ve seçilme hakkı tanıyan Yeni Belediye Yasası 3 Nisan 1930 günü alkışlarla kabul edildi.

1948 : Ankara'da Opera binası, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün katıldığı törende, Adnan Saygun'un ''Kerem ile Aslı'' operasıyla perdelerini açtı.

1948 : Yazar Sabahattin Ali, Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken, kılavuzu Ali Ertekin tarafından öldürüldü. 28 Aralık'ta tutuklanan Ertekin'in cezası indirime uğradı; aynı yıl çıkan af yasasıyla da serbest bırakıldı.

1951 : Bursa Cezaevi'nde bulunan şair Nazım Hikmet'in affı için tanınmış sanatçı ve düşünce insanları bir dilekçeyle İsmet İnönü'ye başvurdu.

1952 : Yeşilırmak'ın taşması üzerine Amasya sular altında kaldı. 50 kadar ev yıkıldı, binlerce hayvan da telef oldu.

1952 : Radyo ücreti ödeme süresi sona erdi. 3 Nisan 1952 gününden sonra başvuranlar 2 lira fazlasıyla 12 lira ödeyeceklerdi. İstanbul'da radyo sayısının 157 000'I bulduğunu söyledi.

1960 : Kayseri'ye giden CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'nün bulunduğu tren, valinin emriyle durduruldu. Zorlukla yoluna devam eden İnönü, Kayseri'de 50 bin kişi tarafından karşılandı.

1960 : Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu'nda sahneye çıkan opera sanatçısı Leyla Gencer, Verdi'nin La Traviata adlı yapıtında büyük başarı kazandı.

1961 : ABD'li siyah komedyen Eddie Murphy doğdu.

1963 : 30 Mart'ta Kayseri Cezaevi'nde açlık grevine başlayan eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar grevi bıraktı.

1963 : 27 Mayıs, "Hürriyet ve Anayasa Bayramı" ilan edildi. Adalet Partisi Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala, "oy vermekle 27 Mayısçıları tasvip etmedik. 27 Mayıs ilkelerini kabul ettik" dedi.

1965 : BM Genel Sekreteri U-Thant, Türkiye'nin, Kıbrıs özel temsilcisi Golo Plaza'nın görevine son verilmesi isteğini reddetti.

1967 : Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başkan Johnson'un davetlisi olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Sunay'ın gezisinin ilk gecesinde Washington'daki Türk Elçilik binasına bomba atıldı.

1968 : 308 üniversite öğretim üyesi Kuzey Atlantik Antlaşma Örgütü (NATO) ile ilişkilerin yeniden ele alınmasını istedi.

1968 : İzmir'de bir köpeğe kalp nakli ameliyatı yapıldı; köpek ameliyattan kısa bir süre sonra öldü.

1971 : Ankara Sıkıyönetim Komutanı Semih Sancar, sıkıyönetim savcılarını eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi'ne 3 Nisan 1972 günü cevap verdi. Sancar, sıkıyönetim savcılarının aşırı sağın temsilcileri oldukları suçlamalarını reddetti.

1971 : Bülent Ecevit ve arkadaşlarının muhalefetine rağmen Cumhuriyet Halk Partisi, Erim hükümetine güvenoyu verme kararı aldı.

1975 : 23 yaşındaki Sovyetler Birliği yurttaşı Anatoli Karpov dünya santranç şampiyonu oldu.

1976 : İlk Türk Turizm Kurultayı İstanbul'da toplandı.

1976 : Doğubayazıt ve çevresindeki 4.8 büyüklüğündeki depremde 5 kişi öldü, 80 ev yıkıldı.

1981 : İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 149 arkadaşı hakkında "işçileri siyasi mahiyette yasadışı greve teşvik ettikleri ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nın emirlerini dinlemedikleri" gerekçesiyle dava açtı.

1984 : Çankırı'da ayetli bayrakla karşılanan Başbakan Turgut Özal hakkında açılan soruşturma düştü.

1987 : İstanbul'da yapılan ECO toplantısında, Türkiye, Pakistan ve İran uzaya ortak bir haberleşme uydusu fırlatmayı kararlaştırdı.

1990 : Siirt'in Batman ilçesinde 15 bin esnafın katıldığı kepenk kapatma eylemine güvenlik güçleri müdahale etti. Kepenkleri balyozlarla açtı.

1997 : Aydın Doğan Roman Ödülü'nü Romantik Bir Viyana Yazı adlı eseriyle Adalet Ağaoğlu kazandı.

2001 : Yasadışı İBDAC örgütünün elebaşı ''Salih Mirzabeyoğlu'' takma adlı Salih İzzet Erdiş, ''Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak'' suçundan idam cezasına çarptırıldı.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

748 : Şarlman, Alman kralı

1725 : Giacomo Casanova, İtalyan yazar

1791 : Samuel Morse, ABD'li kaşif

1805 : Hans Christian Andersen, Danimarkalı masal yazarı

1840 : Émile Zola, Fransız yazar

1868 : Theodore William Richards, Kimya dalında Nobel Ödülü alan ilk ABD'li bilimadamı

1907 : Sabahattin Ali, Türk yazar

1911 : Georges Pompidou, Fransa cumhurbaşkanı

1920 : Papa II. John Paul, Katolik kilisesininPolonya kökenli ilk Papası

1927 : Ferenc Puskás, Macar futbolcu

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

814 : Giacomo Casanova, İtalyan yazar

1872 : Samuel Morse, ABD'li kaşif

1875 : Hans Christian Andersen, Danimarkalı masal yazarı

1902 : Émile Zola, Fransız yazar

1928 : Theodore William Richards, Kimya dalında Nobel Ödülü alan ilk ABD'li bilimadamı

1948 : Sabahattin Ali, Türk yazar

1974 : Georges Pompidou, Fransa cumhurbaşkanı

2005 : Papa II. John Paul, Katolik kilisesinin Polonya kökenli ilk Papası

2006 : Ferenc Puskás, Macar futbolcu

2. Ufuk Ylc

Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

Bu insanlar 2 nisan da doğup yine yıllar sonra 2 nisan da mı vefat etmişler? :düşünceli:

Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ayşe Bekoğlu

Aynen öyle olmuş :)

Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
  4. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Ayşe Hanım bunda bir yanlışlık olmasın :D
    Nasıl bir tesadüftür bu :düşünceli:

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ufuk Ylc ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ayşe Bekoğlu

Gamze hanım adam 2 nisan da doğmuş 70 yaşında 2 nisanda ölmüş ne var ki :-D

6. Gamze

İyide biri değil 8'i de, enteresan :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ayşe Bekoğlu

Hahahaaaaaaaaa :-D napiyim Gamze hanım adamları ben doğurup ben öldürmedim ki :-D :-D

8. Gamze

Var bu işte bir tuhaflık ama bakalım :D

9. Ayşe Bekoğlu

:-D. :-D

10. arda66

arda66 Guest

1930 : Kadınlara, seçme ve seçilme hakkı tanıyan Yeni Belediye Yasası 3 Nisan 1930 günü alkışlarla kabul edildi.
    1934 te kabul edildi diye biliyorum

11. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

CEVAP:
    Kimi doğmuş,kimi hayatını kaybetmiş...
    (VİKİPEDİ'den)

Govanni Giacomo Casanova (2 Nisan1725Venedik -4 Haziran1798,DuxBohemia,

Samuel Finley Breese Morse(d. 27 Nisan 1791,Charlestown– ö. 2 Nisan 1872,New York),

Émile François Zola(2 Nisan 1840 – 29 Eylül 1902)

Hans Christian Andersen(2 Nisan 1805 - 4 Ağustos 1875)

Theodore William Richards(d.31 Ocak1868, Germantown,Pennsylvania- ö.2 Nisan1928, Cambridge,Massachusetts)

Georges Pompidou, (d.5 Temmuz1911– ö.2 Nisan1974,Paris)

Papa olarak da bilinen KarolWojtyla, medya karşısında mükemmel bir biçimde sergilenen uzun ıstırapların ardından 2 Nisanda hayatını kaybetmiştir.

Ferenc Puskás(2 Nisan192717 Kasım2006)

12. arda66

arda66 Guest

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.
    yarışma sorularında cevap olarak hep 1934 çıkıyor o yüzden bu şekilde aklımda kalmış..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica