Duyuru : 03 Aralık 2016 İsg Sınavı Duyurusu

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
03 ARALIK 2016 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ,
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ve DİĞER SAĞLIK PERSONELİ SINAV DUYURUSU

Bilindiği üzere; işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer sağlık personellerinin eğitim, sınav ve belgelendirilme işlemleri, ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.

Bu itibarla; 03 ARALIK 2016 (Cumartesi) günüyapılacak merkezi sınavla ilgili açıklama aşağıda belirtilmiş olup, adayların bu takvime göre hareket etmeleri önem arz etmektedir.

1- Yapılacak sınavla ilgili “Sınav Uygulama Duyuru Metni” daha sonra www.isggm.gov.tr adresinde ilan edilecektir.

2- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ sınavına; Genel Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından eğitim alarak ilk defa katılacak olanİşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı adayları için Eğitim Kurumlarının program girişlerini en geç 19 AĞUSTOS 2016 tarihinde saat 23:59’a kadar hatasız bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

Anılan sınava ilk defa katılacak olan İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı adaylarının eğitimlerinin tüm unsurlarının (uzaktan eğitim, örgün eğitim ve uygulamalı eğitim dâhil) en geç 26 EYLÜL 2016 tarihine kadar Genel Müdürlüğe bildirilmiş, tamamlanmış ve ilgili taraflarca onaylanmış olması gerekmektedir.

Uygulamalı eğitimlerde öncelikle adayın staj yapacağı işyeri, eğitim kurumu yetkilisi tarafından İSG-KATİP üzerinden Genel Müdürlüğe bildirilecek ve bu bildirim staj yapılan işyerinin e-bildirge kullanıcısı ve işyeri ile sözleşmesi devam eden ilgili işyeri hekimi/iş güvenliği uzmanı tarafından onaylanacaktır. Eğitimlerini en geç 26 EYLÜL 2016 tarihine kadar tamamlamayarak gerekli onaylarını almayan adaylar 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava katılamayacaklardır.

3- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ sınavına; Genel Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından eğitim alarak ilk defa katılacak olan Diğer Sağlık Personeli adayları için Eğitim Kurumlarının program girişlerini en geç 7 EYLÜL 2016 tarihinde saat 23:59’a kadar hatasız bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

Anılan sınava ilk defa katılacak olan Diğer Sağlık Personeli adaylarının eğitimlerinin (uzaktan eğitim ve örgün eğitim dâhil) en geç 26 EYLÜL 2016 tarihine kadar tamamlanmış olması gerekmektedir.

4- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ
sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/(1)-b maddesinde belirtilen İş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği bilim uzmanı unvanına sahip olan hekimler doğrudan katılabileceklerdir. Bu durumdaki adayların, T.C. Kimlik Numarasını içeren ıslak imzalı dilekçe ekinde; onaylı lisans diploması örneği, onaylı bilim uzmanlığı belgesi ile İSGGM’ye başvuru yapmaları gerekmektedir. Söz konusu hakka sahip kişilerin ilgili evrakları en geç 26 EYLÜL 2016 tarihi mesai bitimine kadar İSGGM’ye ulaştırmamaları halinde 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava katılamayacaklardır. Genel Müdürlüğümüz tarafından incelenen belgelerin uygun görülmesi halinde adayların bilgileri 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava girmeleri için ÖSYM’ye bildirilecektir. Adayların başvuru yaparken kullanmaları amacıyla hazırlanan dilekçe örneği için tıklayınız.

5- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/(1)-b-2 maddesinde belirtilen iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlar doğrudan katılabileceklerdir. Bu maddede belirtilen adaylardan söz konusu sınava ilk defa müracaat edeceklerin; T.C. Kimlik Numarasını içeren ıslak imzalı dilekçe ekinde; onaylı ön lisans diploması örneği (sadece İSG teknikerleri için), onaylı lisans diploması örneği, onaylı yüksek lisans diploması örneği ile İSGGM’ye başvuru yapmaları gerekmektedir. Söz konusu hakka sahip kişilerin ilgili evrakları en geç 26 EYLÜL 2016 tarihi mesai bitimine kadar İSGGM’ye ulaştırmamaları halinde 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava katılamayacaklardır. Genel Müdürlüğümüz tarafından incelenen belgelerin uygun görülmesi halinde adayların bilgileri 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava girmeleri için ÖSYM’ye bildirilecektir. Adayların başvuru yaparken kullanmaları amacıyla hazırlanan dilekçe örneği için tıklayınız.

6- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/(2) maddesinde belirtilen kişiler doğrudan katılabileceklerdir. Bu durumdaki adayların; T.C. Kimlik Numarasını içeren ıslak imzalı dilekçe ekinde; onaylı lisans diploması örneği ve onaylı hizmet çizelgesi ile İSGGM’ye başvuru yapmaları gerekmektedir. Söz konusu hakka sahip kişilerin ilgili evrakları en geç 26 EYLÜL 2016 tarihi mesai bitimine kadar İSGGM’ye ulaştırmamaları halinde 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava katılamayacaklardır. Genel Müdürlüğümüz tarafından incelenen belgelerin uygun görülmesi halinde adayların bilgileri 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava girmeleri için ÖSYM’ye bildirilecektir. Adayların başvuru yaparken kullanmaları amacıyla hazırlanan dilekçe örneği için tıklayınız.

7- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ sınavına (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yükseltme sınavı veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yükseltme sınavı için katılacakolan adayların; 13.06.2016 tarihinde Genel Müdürlüğümüz web sitesinde yayınlanmış olan duyuruda (duyuru için tıklayınız) belirtilen belgeler ile İSGGM’ye başvuru yapmaları gerekmektedir. Söz konusu hakka sahip kişilerin ilgili evrakları en geç 26 EYLÜL 2016 tarihi mesai bitimine kadar İSGGM’ye ulaştırmamaları halinde 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava katılamayacaklardır. Genel Müdürlüğümüz tarafından incelenen belgelerin uygun görülmesi halinde adayların bilgileri 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava girmeleri için ÖSYM’ye bildirilecektir. Adayların başvuru yaparken kullanmaları amacıyla hazırlanan dilekçe örneği için tıklayınız.

8- 2016-İSG ARALIK DÖNEMİ sınavına eğitim olarak ilk defa girecek olan ve ilgili Yönetmelikler gereği doğrudan girecek olan adaylar hariç olmak üzere; yetkilendirilmiş kurumlardan eğitim alıp, daha önce yapılmış olan sınavlara katılarak başarı gösteremeyen veya eğitim aldığı tarih itibariyle sınav hakkını kaybeden yahut bu sınavlara müracaat etmeyen adaylara 18.12.2014 tarihli 29209 sayılı RG’de ve 30.04.2015 tarihli 29342 sayılı RG’de yayımlanan yönetmelik değişiklikleri nedeniyle yeniden sınava katılma imkanı tanınmıştır. Bu durumda olan adayların, 03 ARALIK 2016 (Cumartesi) günü yapılacak merkezi sınava başvurmak için 21.07.2015 tarihinde yayınlanmış olan duyurumuzu inceleyerek (duyuru içintıklayınız) vehttps://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx “SINAV DURUMU SORGULA” sekmesini kullanarak kişisel durumlarına göre yapılan açıklamalar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. Söz konusu hakka sahip kişilerin ilgili evrakları en geç 26 EYLÜL 2016 tarihi mesai bitimine kadar İSGGM’ye ulaştırmamaları halinde 03 ARALIK 2016 tarihinde yapılacak sınava katılamayacaklardır. Adayların başvuru yaparken kullanmaları amacıyla hazırlanan dilekçe örneği için tıklayınız.

YUKARIDA BELİRTİLEN DURUMDA BULUNAN TÜM ADAYLARIN 03 ARALIK 2016 TARİHİNDE YAPILACAK SINAVA GİREBİLMELERİ İÇİN “SINAV UYGULAMA DUYURUSU” NDA BELİRTİLECEK TARİHLER ARASINDA ÖSYM BAŞVURU MERKEZLERİ ARACILIĞI İLE SINAV GİRİŞ BAŞVURULARINI YAPMALARI GEREKMEKTEDİR.

http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=03ARALIK2016

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
hocam bir sorum olucak bu bilgiler doğrultusunda. 01.01.2017 tarihinde 3 yılım doluyor c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak. ben 2017 yılında yapılacak olan ilk isg sınavına ( nisan veya mayıs aylarında genelde oluyor ) girebilir miyim.

ebru acar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
3 yılım fiilen 09.09.2016 da doluyor B sınıfı iş güvenliği aralık 2016 sınavına katılabilir miyim hocam. Eğitim kurumları katılamayacağımı söylüyor, eğer evrak teslim süresi 26.09.2016 ise katılamam mı

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hocam bir sorum olucak bu bilgiler doğrultusunda. 01.01.2017 tarihinde 3 yılım doluyor c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak. ben 2017 yılında yapılacak olan ilk isg sınavına ( nisan veya mayıs aylarında genelde oluyor ) girebilir miyim.
2017 ocak ta eğitim kurumuna başvurabilirsen mayısa yetişir gibi ama eğitim kurumu bulman lazım. 3 yıllık fiili çalışmışlık şartı eğitime başvurmak için ön koşul.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3 yılım fiilen 09.09.2016 da doluyor B sınıfı iş güvenliği aralık 2016 sınavına katılabilir miyim hocam. Eğitim kurumları katılamayacağımı söylüyor, eğer evrak teslim süresi 26.09.2016 ise katılamam mı
3 yıllık fiili çalışma şartı eğitim için ön şart. Akabinde sınav şartları geliyor. Önce 3 yıl, sonra eğitim ve katılım belgesi ve de bunların hepsi sınavdan belli bir süre önce tamamlanmış olması gerekiyor.

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı adaylara sesleniyorum. Gelmeyin biz zor kazanıyoruz parayı gelen arttıkça ücret asgari ücrete doğru gidiyor. Kendimi kurtarayım derken olanlarla birlikte aşağı gidiyorsunuz :). Bu işin cılkı çıktı tmgd ye hücuum. :)

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
3 yıllık fiili çalışma süresini ilk değerlendiren isgüm mü yani ilk buraya başvuru yapacağız buradan alınan 3 yılını doldurmuştur ibaresiyle mi eğitim kurumuna başvuracağız. isgüm e başvurursak kaç günde cevap verirler acaba . kafam çok karıştı :düşünceli:

ebru acar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
3 yıllık fiili çalışma süresini ilk değerlendiren isgüm mü yani ilk buraya başvuru yapacağız buradan alınan 3 yılını doldurmuştur ibaresiyle mi eğitim kurumuna başvuracağız. isgüm e başvurursak kaç günde cevap verirler acaba . kafam çok karıştı :düşünceli:
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne belgeler eğitim kurumları tarafından gönderilecek.

esra yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Daha 30 Nisan da yapılan isg sınavının soru kitapçığı bile yayınlanmadı..B sınavından sınırda kalmış biri olarak artık hiç merak etmiyorum 3 aralıktaki sınavı..Giren arkadaşlara da şimdiden allah sabır ve kolaylıklar versin.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hayır, değerlendiren eğitim kurumu ama bunları değerlendirmesini ona şart koşan isggm. Es kaza seni eğitim kurumu kabul etse akabinde isggm' den evrak eksik vb. hatası olacak ve sınava şansa girsen bile sertifika düzenlemezler.

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,
Şimdi 2013 yılında ilk sözleşme yapılmış ama 2016 yılında süre artırımı ile beraber güncellemeler yapıldı.Eski sözleşmelerden(2013 yılına ait olan) görevden ayrıldığımız için detay raporu alabiliyoruz bu yeterli midir? Yoksa illaki ıslak imzalı eski sözleşme mi olmalıdır.

seda akyürek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar Atatürk Üniversitesi işg bölüm mezunları yüksek lisans yapabilir mi ve B sınıfı uzmanlık için tezli mi tezsiz mi yüksek lisans gerekir cevaplarsanız sevinirim.Hayıırlı Cumalar

esra yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar b sınıfı soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlanmış.

Ekli dosyalar

• B sınıfı sınav soruları (1).pptx
    1.5 MB · Görüntüleme: 160

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar Atatürk Üniversitesi işg bölüm mezunları yüksek lisans yapabilir mi ve B sınıfı uzmanlık için tezli mi tezsiz mi yüksek lisans gerekir cevaplarsanız sevinirim.Hayıırlı Cumalar
Önce c sınıfı olup sonra b için yüksek lisans yapabilirsiniz. Öncelikle c sınıfı sınavından başarılı olmanız gerekiyor.

İlknurM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bir de şöyle bir durum var; 3 yıl çalışma şartını sgk dökümü ile de ispatlamamız gerekiyor ve 19 Ağustos'a kadar bu dökümanları eğitim kurumuna vermemiz, onlarında isggm ye bildirmesi gerekiyor. Eğitim kurumları işini şansa bırakmıyor ve19 unu beklemeden ağustosun en fazla ilk haftası kayıtları kapatıyor. Bu tarihten önce sgk dökümü alınması gerekiyor. SGK kayıtları da bir sonraki ayın sonunda sistemde görünüyor. Mayıs 2013 te sınavda başarılı olunca sisteme dahil olmak Haziran'ın ortasını bulmuştu ve o esnada işe başlanmış olsa anca Temmuz sonu görünüyor. Temmuzda işe başlandıysa Ağustos sonu sistemde görünüyor. Yani temmuz 2013'ten itibaren işe başladıysak (belge numarası çıktıktan 15 gün sonra) yükseltme sınavına giremeyeceğiz mi demek oluyor? Mayıs 2013 sınavında başarılı olanlar için ciddi bir sıkıntı bu yanlış mı düşünüyorum?

semih bilinmiş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba ben bir konuda size danışmak istiyorum. İş güvenliği uzmanlığı için eğitim almaya karar verdim ve bir kuruma eğitim hakkında bilgi almak için gittim son başvuru tarihinin 18 haziran olduğu söylendi sonra araştırdım ki en erken sınav 3 aralıkta yani benim eğitimim ağustosun başında bitiyor ve ben 3 ay sınav için bekliyorum çok saçma geldi bana zaten bildiğim şeyleri o süre zarfında unuturum ben ziraat mühendisiyim ve işssiz olduğum için bu belgeye ihtiyacım var ama sınav cok uzun süre sonra olduğundan dolayı o sürede bir şekilde iş bulurum kanaatindeyim sizce ne yapmalıyım maddi durumum sıkıntılı olduğundan dolayı kararsız kaldım bir fikir sunabilirseniz sevinirim.

Abdullah Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İlgili duyuru da; TC. Kimlik Numarasını içeren ıslak imzalı dilekçe ekinde; onaylı ön lisans diploması örneği (sadece İSG teknikerleri için), onaylı lisans diploması örneği, onaylı yüksek lisans diploması örneği ile İSGGM’ye başvuru yapmaları gerekmektedir.

Denmekte ben isg önlisans ve yüksek lisans bitirdim lisans farklı bir bölüm. Sadece bu 2 diplomayı bakanlığa yollamam yeterli mi yoksa lisans diplomasını da istiyorlar mı? E devletteki mezun belgesinin kabul olmadığını bimerden öğrendim istemiyorlarsa boş yere lisans için noter masrafı yapmayayım diye düşündüm?

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İlgili duyuru da; TC. Kimlik Numarasını içeren ıslak imzalı dilekçe ekinde; onaylı ön lisans diploması örneği (sadece İSG teknikerleri için), onaylı lisans diploması örneği, onaylı yüksek lisans diploması örneği ile İSGGM’ye başvuru yapmaları gerekmektedir.

Denmekte ben isg önlisans ve yüksek lisans bitirdim lisans farklı bir bölüm. Sadece bu 2 diplomayı bakanlığa yollamam yeterli mi yoksa lisans diplomasını da istiyorlar mı? E devletteki mezun belgesinin kabul olmadığını bimerden öğrendim istemiyorlarsa boş yere lisans için noter masrafı yapmayayım diye düşündüm?
Ön lisans bitirip nasıl yüksek yaptın lisans bitirmeden?

Volkan SEZER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ön lisans bitirip nasıl yüksek yaptın lisans bitirmeden?

"Denmekte ben isg önlisans ve yüksek lisans bitirdim lisans farklı bir bölüm." Lisans yapmış farklı bir bölüm olarak belirtmiş cümlede Abdullah Bey.

Abdullah Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

Volkan Bey cevaplamış lisans farklı bir bölüm.

Konu hakkındaki tereddütlerim devam etmekte tecrübesi olan var mı acaba?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.