Tarihte Bugün 04 Temmuz

Konu, 'Temmuz Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1776 : Amerikan Bağımsızlık günü; Amerikan Kongresi Britanya'dan bağımsızlığını ilan etti.

1848 : Karl Marx ve Friedrich Engels'in yazdığı Komünist Manifesto yayımlandı.

1932 : İçişleri Bakanı Şükrü Kaya otomobiliyle Ankara'dan İstanbul'a giden ilk kişi oldu.

1946 : Amerika Birleşik Devletleri Filipinler'in bağımsızlığını tanıdı.

1948 : Türkiye- Amerika Birleşik Devletleri İktisadi İşbirliği Anlaşması imzalandı.

1954 : İstanbul Dolmabahçe Stadı'nda kadınlar arası futbol maçı yapıldı.

1968 : İşçiler İstanbul Kazlıçeşme'deki Derby Lastik Fabrikasını işgal etti. İşgal 5 gün sürdü.

1981 : Uluslararası 9. İstanbul Film Festivali'ne katılan Sovyet Bolşoy Bale Topluluğu'ndan balerin Galina Çursina Amerikan Konsolosluğu'ndan sığınma isteğinde bulundu.

1994 : Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu Atina'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Suikastı 17 Kasım örgütü üstlendi.

1995 : Türk Silahlı Kuvvetleri PKK'ya karşı sınır ötesi "Ejder Operasyonu"nu başlattı.

1996 : Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Halkın Demokrasi Partisi, HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ve 39 parti yöneticisini tutukladı.

1997 : Ankara Bir Numaralı DGM'de görülen Sivas davasında savcı, 38 sanık için idam istedi.

1998 : Grekoromende ilk kez düzenlenen Dünya Uluslar Kupası'nda Türkiye şampiyon oldu.

2002 : Yunanistan polisi, 27 yıldır faaliyette bulunan terör örgütü 17 Kasım'ın ilk kez bir üyesinin tutuklandığını açıkladı.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

1546 : Osmanlı Sultanı III. Murad, 1574-95 arasında hüküm sürdü.

1807 : İtalyan birliğini sağlamak için mücadele veren Giuseppe Garibaldi.

1927 : İtalyan sinema oyuncusu Gina Lollobrigida.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

1848 :
    Fransız romancı ve politikacı François Rene de Chateaubriand.

1934 :
    Radyum elementini keşfeden, 2 kez Nobel fizik ödülü sahibi Polonya kökenli Fransız fizikçi Marie Curie. Curie Paris'te Pantheon'a gömülen tek kadın oldu.

2003 : Yazar Tomris Uyar 2003 yılında yaşamını yitirdi.

2003 : Anıtkabir'in mimarlarından Yüksek Mimar Prof.Dr. Ahmet Orhan Arda hayata veda etti.

2007 : Barış Akarsu. Türk rock müzik sanatçısı, TV oyuncusu.

2009 : Adanalı sanatçı 55 yaşındaki Kurtuluş Türkgüven öldü.

2009 : Tarzan filmlerinde baş karakter Tarzan'ın eşi Jane'i canlandıran kadın oyunculardan Brenda Joyce, 92 yaşında yaşamını yitirdi.

Last edited: 4 Temmuz 2016
  2. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Barış Akarsu aramızdan ayrılalı 9 yıl oldu...

uğur uzman bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica