Soru : 1 Aylık Eğitimle Iş Güvenliği Uzmanı Olunabilir Mi?

Ayhan Özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
1 aylık eğitim ile prosüdürleri yasaları, tüzükleri tutulması gereken defterle vs. bunların hepsi öğrenilebilir ama gerçek manada bir uzman olunabileceğini düşünmüyorum. Bunları bilmekten daha önemlisi hizmet verilecek alanda uzman olunması gerekir. Örneğin bir imalat makine sektörüne hizmet verilecekse tavan vincinden tutun hidrolik preslere, gyotin makasa sac levha kesim makinelerine ve bu sektörde kullanılan tüm makinelerin çalışma prensiplerine risklerine hakim olmak gerekir. Buda o sektördeki tecrübe ile alakalıdır.

muratdurmus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teorik olarak olunabilir ama pratikte staj süresini uzun olması ve özellikle naylon olmamasına dikkat etmek gerekir.

Zafer yalçın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Üniversitede teknik eğitim almış herkes İş Güvenliği Uzmanı olur. Bir aylık eğitimle iş güvenliği uzmanı olurmu? Saçma bir tartışma bu. Bana sorarsanız İş Güvenliği sınavına girme hakkını alabilen düzeyde kimsenin kurs alması bile saçma.
Üniversiteden mezun olmak demek karşılaştığı sorunları aryıp bulup eksiğini gidermek demektir
.

Hanzadem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
aldıgımız teknik eğitimlerde ,iş güvenliğine yonelik herhangi bir ders..formasyon var mı ?

NURULLAH34

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Burada bahsi geçen 1 ay (yazıyla bir ay) sadece ve sadece sınava hazırlık için öngörülen süre.Saha uygulaması işin içine dahil değil.Sonuç mu 1 aylık eğitimle İSG uzmanı olabiliyorsak gerisini siz düşünün:)

EmreCrn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Olur.
C sınıfı olur
Az tehlikeliye bakar
3 yıl tecrübe edinir az tehlikelide sonra B olur
3+4 yıl sonrasında iyice tecrübelenir A olur ve çok tehlikeli işyerlerine bakabilir.
Gayet de güzel olur.
C nin Tehlikeliye ye bakması
B nin çok tehlikeliye bakması geçiçi.
Sayın hocam kararınız ne derece değişti bilmiyorum ama emin olun biraz once bir sayfada nerden baslasam nasil yapilir bu is diyen yeni uzman arkadaslarla doluydu. Kimse kendini kandirmasin. 1 aylik egitimle igu'ni dogru bulmak cok guc. Ben bile 2 yillik okulumun 1 senesini staj tecrubesiyle gecirirken kacirdigim eksiklerimi dusunuyorum. Bakin imkansiz demiyorum ama cok guc. Calisacagimiz sektorler 1 aylik egitimle hizmet verilecek yerler degil. Uzmanlık risk işi. Bu alelade bi meslek değil. Emin olun çok da Zor bir meslek. :/ Selamlar..

Moderatör tarafında düzenlendi:

AdemKöse

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Az tehlikeli yerlere bakılması bile tecrübesiz bir uzman için riskli bu tamamen bir saçmalık ben 1 aylık eğitim ile inşaat mühendisi veya farklı bir sektöre giriş yapabiliyor muyum ? İş güvenliği bölümü okudum bu benim işim de demiyorum önemli olan tecrübe ama kim hangi dalda ilerliyorsa uzmanı o dur öncelik tabi ki tecrübe yaptığımız iş riskli bir iş ben okulunu okudum kursa gittim staj yaptım 2 sene bir osgb firmasın da kendimi yetiştirdim ve anca kendim bir iş güvenliği firması açtım eksikliklerimi gün geçtikçe görüyorum piyasada ne yapacağını bilmeyen işgüv uzmanı kaynıyor kendimizi kandırmayalım..
Saygılar..

taner buldunn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence gerekli bilgi beceri ve yeterlilik varsa olur

AdemKöse

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
1 aylık eğitim ile prosüdürleri yasaları, tüzükleri tutulması gereken defterle vs. bunların hepsi öğrenilebilir ama gerçek manada bir uzman olunabileceğini düşünmüyorum. Bunları bilmekten daha önemlisi hizmet verilecek alanda uzman olunması gerekir. Örneğin bir imalat makine sektörüne hizmet verilecekse tavan vincinden tutun hidrolik preslere, gyotin makasa sac levha kesim makinelerine ve bu sektörde kullanılan tüm makinelerin çalışma prensiplerine risklerine hakim olmak gerekir. Buda o sektördeki tecrübe ile alakalıdır.
Ayhan bey,
Kesinlikle katılıyorum bir makina mühendisi veya orman mühendisi tamam isgüv uzmanı oluyor ama sektörüne göre de bakılması daha mantıklıdır diye düşünüyorum ama şöyle birşey de var biz gibi isg mezunu olanlarında yeri kesinlikle ayrı tutulmalıdır ayrıca o 1 aylık eğitime kesinlikle karşıyım tabi ki tecrübe bilgi her zaman iyidir ama bunlar bizim için tamamen engel ben C sınıfı isgüv uzmanım kendi işgüv firmam var burada işlerimi bir şekilde yürütüyorum ama ben bunu 2 sene önceden faaliyete geçirebilirdim tamamen zaman kaybı
Saygılar..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.