Soru : 10 Kişi Altı Risk Değerlendirme Ekibi Cezası?

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
Bugün bir muhasebeci bir arkadaşımı ziyarete gittim. Kendisi önüme 10 sayfalık bir evrak koydu. Bu evraklarda bakanlık tarafından 7 kişilik bir işyerine "Risk değerlendirme Ekibi" "Çalışan Temsilcisi Yok" gibi başlıklarla hazırlanmış müfettiş raporuna istinaden 2013 yılında kesilmiş 3.234 TL ceza var.
Sorun şurada denetim esnasında firma bir yerde taşeron olarak çalışıyormuş. Bu esnadan kendisi gibi 3 firma daha varmış. Müfettiş raporuna baktığınızda firma çalışan sayısı 7 değil 130 görünüyor.

*Müfettişler raporu hazırlamadan önce bu firmanın sigortalı çalışan sayısını sorgulamıyorlar mı?

*10 kişi altı yerlerde kurul yok ok yasal dayanağı var ama risk değerlendirme ekibi ile ilgili kurulmayacağı yönünde yasal dayanak bilgisi olan var mı? Yönetmelikte yazmıyor...

*Bakanlığa itiraz edersek sonuç alabilir miyiz?

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sevgay hanım,
İşyerlerine yapılan denetimlerde muhattap olarak Asıl İşveren alınır.
hiçbir işyerinde Alt İşveren (Taşeron) denetlenmez. En azından ben rastlamadım. o yüzden bahsi geçen çalışan sayısı muhtemelen Asıl İşverenin çalışan sayısıdır. Ve yine muhtemelen Asıl İşveren kendisi ile ilgili denetim eksikliklerini alt işverene rücu etmiştir.
Risk Değerlendirme Ekibine gelince;
Risk değerlendirme ekibinin kurulması gerekliliği ''Risk Değerlendirme yönetmeliğinde'' açıkça belirtilmiştir. yasal dayanak da bu yönetmeliktir. Çalışan temsilcisi de yine aynı şekilde ''İSG ile ilgili Çalışan Temsilcisinin Nitelikleri ve çalışma usul ve esaslarına lişkin tebliğ'' de yer almaktadır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.