TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

1. şuleakkoç

şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Merhaba arkadaşlar, 10 kişinin altında çalışanı olan firmalar isg konusunda nasıl bir yol izleyecekler?az teh. ve teh. sınıfları devlet karşılayacak,ama 2014 e kadar Allah korusun herhangi bir kaza durumunda bunun sorumlulugunu kim alacak?Bu firmalar 10 un altında çalışanım var diye çsgb ye mi bildirecekler, ayrıca ocak 2013ten sonra risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu var onlar nasıl yapacaklar?Yönetmeliğe göre 10un altında az tehlikeli olursa işveren kendisi yapabiliyor.Bu konudan muzdarip çok firma var, insanları yanlış yönlendirmek istemiyorum,Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

2. şuleakkoç

şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Konu 100 kere okunmuş 50-60 kişi desek, kimse cevap yazmamış. Bu konuda kimsenin bilgisi yok mu?en azından yorumlar yaparak bir yol bulabiliriz diye düşünüyorum :(

3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Arkadaşlar 10 kişini altında olan yerleri devlet ödemekte bireysel olarak iş güv uzm. ve işyeri hekimi çalıştırılarak çözülebilir. Ama işverene bu biraz pahalı gelebilir. Benim kanatim sağlık Güvenlik Birimi">OSGB den hizmet alınması yönünde bu tür yerlerin. Bazı arkadaşlar hemen itiraz edeceklerdir. Siz sağlık Güvenlik Birimi">OSGB de mi çalışıyorsunuz falan diye ben bireysel çalışmaktayım ama mantıklı düşünmek gerekirse bana göre sağlık Güvenlik Birimi">OSGB dir.

5. şuleakkoç

şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    10un altında çalışanı olan neden şimdiden igu ve hekim tutsun ki, 2014 e kadar zamanı var, siz sorumu yanlış anladınız sanırım..

alperozbas bu yazıya teşekkür etti.
  6. jeo20

jeo20 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    temmuzdan sonra tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 10 kişinin altında çalışanı olan işyerlerini devlet karşılayacak.
    2014 temmuzdan sonra 10 un altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin masraflarını bakanlar kurulu karar çıkarırsa karşılayacak yani şuan aztehlikeli sınıfınfaki işyerleri için illaki devlet karşılayacak diye bir kural-ibare yok.

şuan,risk değerlendir,acil durum planları,kontrol-ölçümler gibi bazı faaliyetleri 1 kişi bile çalıştıran tüm işyerleri yapmak yada yaptırmak zorunda.ör;risk değerlendirmesi.
    (6331 say.kanun madde 38,c bendi)
    bu yüzdendir ki şuan dolaylı olarak zaten işyerleri uzmanlarla çalışması gerekiyor.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    risk analizi işe giriş muayeneleri, acil durum planı bunlar yürürlükte zaten bence daha ne sebep olabilirki.

8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

9. murat44

murat44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    10 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerin finansmanını devlet karşılayacak ve bunları sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ye bağlayacak.Hatta şuan ihaleler konuşulmakta ankarada bireysel çalışan arkadaslar buralara hızmet veremıyecek

Kemal Erdal Çelen ve şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
  10. şuleakkoç

şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    murat bey o zmn bu fırmaların su anda yapması gereken ne olacak?2014 u bekleyeceklermı

11. murat44

murat44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    çok tehlikeli ve tehlikeli işletmeler temmuz ayında yükümlülüğü başlayacak.Bir iki aya kadar bakanlık bunun fiyatını belirledikten sonra nasıl bir yol haritası çizeceğini açıklar

şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
  12. ozgur.ceda

ozgur.ceda TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    10 kişinin altında çalışanı olan firmaların ödemelerini devlet nasıl karşılıcak. Oralara hizmeti sağlık Güvenlik Birimi">OSGB mi yoksa devletin doktoru veya iş güvenliği uzmanımı bakıcak. Eğer sağlık Güvenlik Birimi">OSGB bakıcaksa bunu her sağlık Güvenlik Birimi">OSGB bakabiliyormu. Son olarak risk analizi süresi 30.06.2013 bu süre uzatılırmı.

13. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Az tehlikeli 10 çalışanın olduğu iş yerlerindeki İSG hizmetlerinin Bakanlar Kurulundan karar alınmak suretiyle Bakanlığın yapacağı ihalelerle 01.07.2014 tarihinden itibaren sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler tarafından karşılanması söz konusudur. Kalın sağlıcakla.

ozgur.ceda bu yazıya teşekkür etti.
  14. Mustafa ULUSOY

Mustafa ULUSOY Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    6331 sayılı yasanın 7. maddesine göre; söz konusu destek sadece tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10 dan az personeli (1-9) bulunan iş yerleri için geçerlidir. Şu an için az tehlikeli sınıfta böyle bir destek söz konusu değildir.
    Her SGK kendi ilinde ihale açacak, bu ihalelere ancak sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler teklif verebilecek. İhale sonucunda açıklanacak sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler yapılacak açıklamaya göre destek kapsamındaki işletmelere hizmet verecek ve faturasını SGK'ya kesecektir.
    DÜZELTME VE HATIRLATMA:
    Arkadaşlar, yukarıdaki bilgi; 30.06.2012 tarihinden sonra yapılan açıklamalara dayanıyordu. Ancak, geçtiğimiz günlerde yayınlanan, destek konusu ile ilgili sanırım tebliğ taslağına bakıldığında taslakta ihale konusunun yer almadığı görülmektedir. Taslak aynen geçer mi bilemem ama görünen o ki ihale şimdilik pek gündeme gelmeyecek gibi. Sanırım ve de umarım ki 30.06.2013 tarihinden önce bu konu bir şekilde netlik kazanacaktır.
    İhale konusu ile ilgili yanlış bir yönlendirme yapmamış olmak adına bu düzeltmeyi/eklemeyi yapıyorum.
    saygı ve sevgilerimle

Kemal Erdal Çelen ve ozgur.ceda bu yazıya teşekkür etti.
  15. ozgur.ceda

ozgur.ceda TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'lerin ihale şartları nedir. Vergi borcu bulunmaması veya herhangi başka bir şartı varmıdır. Sadece sağlık Güvenlik Birimi">OSGB kurmak yeterlimidir.

16. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Öncelikle Bakanlar kurulundan uygulama için karar alınacak. Daha sonra ihale şartnamesi yayımlanması gerekecek. sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler için ihaleye katılma koşulları ve diğer ayrıntıların teklif dosyalarından öğrenilmesi söz konusu olabilecektir. Uzun bir süre alabileceğini düşünüyorum. Kısaca bekleyip göreceğiz. Kalın sağlıcakla.

ozgur.ceda bu yazıya teşekkür etti.
  17. Mustafa ULUSOY

Mustafa ULUSOY Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    ihale açıldığı zaman herkes öğrenecek :)

18. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    acaba ihale için sağlık Güvenlik Birimi">OSGB mi olmak gerekiyor nasıl bir buralarada işyeri hekimi olmaz ise iş güvenliği uzmanı ihaleye nasıl katılabilir

19. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    İhalelere şartnamelerdeki koşulları sağlayan ve yeterlik alan sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler teklif verebileceklerdir. Kalın sağlıcakla.

20. Sezer Centilmen

Sezer Centilmen TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Veren

Kemal bey,

10 kişi altı az telikeli sınıfta bir iş yeri işletiyorum. Risk analizini kendim yapabilir miyim? yoksa bir sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ile mi anlaşalım?

21. Kemal Erdal Çelen

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Serbest çalışan uzmandan yardım alarak ve/veya kendiniz yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

22. aysin

aysin TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    kemal bey bir sorum olacak benim bir akrabamın 4 çalışanı var iş elbiseleri yapıp satıyor az tehlikeli yani bende 18 mayısdaki sınava girdim ve büyük ihtimal kazanacam benden iş yerinin uzmanı olmamı istedi ben şimdi o iş yerinin uzmanlığını yapabilirmiyim zaten nasıl ve nerden başlayyacağımı da tam olarak bilmiyorum şimdiden teşekkürler

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. 10 kişi altı iş güvenliği

,
  2. 10 kisinin altinda calisana is guvenligi

,
  3. 10 kişi çalıştıran işyerine hekim gereklimi

,
  4. 10 kisi altinda tehlikeli grupta iş guvenligi
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica