Soru : 10 Kişiden Az Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Yerlerde Acil Durum Ekipleri Nasıl Olur?

Akınoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
10 kişiden az tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerde acil durum ekipleri nasıl olur? arkadaşlar binaların yangın korunması hk. yönetmelikte 50 kişiden fazla bulunan yerlerde acil durum ekipleri kurulur diyor. benim firmalar ya 10 kişi altı ya 50 kişi altı nasıl bir yol izleyeyim?

sdt.dml

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
iş güvenliği uzmanını bağlayıcı yasa 6331 sayılı yasadır ve bu kanuna dayalı olarak hazırlanmış yönetmeliklerdir.Eger çok spesifik bir risk tespit edilirse ve karşılığı bulunamassa diğer kanunlardanda faydalanılabilinir.Acil durumlar ile ilgili herşey 6331 sayılı kanuna dayanarak çıkarılmış işyerinde Acil durumlar hakkında yönetmelik'te ifade edilmiştir.Buna göre öncelikle bir acil durum planı oluşturulacak ve bu planda arama,kurtarma,tahliye ,yangınla mücadele konularında uygun donanıma ve eğitime sahip kişiler görevdirilecektir.Bunların sayısı yönetmelikte şu şekilde geçmektedir:
İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.

ayrıca:
İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

yani sizin işyerizde yükümlülük her bir ekip için bu donanıma sahip 1'er kişi görevlendireceksiniz.

bulentim77

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba,
işyerlerinde acil durumlar hak. yön. madde 11 e göre; işveren;işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan 30 çalışana (buraya dikkat),tehlikeli sınıfta yeralan iş yerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan 50 çalışana kadar; A) arama,kurtarma ve tahliye, B) yangınla mücadele konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.saygılarımla.

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bu eğitimleri nereden aldırabiliriz?

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isg uzmanı verebilir..

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlk Yardımı ise işyeri doktor yada hemşiresi

Ömer Demir1975

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Madde 11-Fıkra(5): 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir

Ayhan Özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Destek elemanın eğitim aldığına dair herhangi bir form varmı yoksa sadece tutanak şeklin demi hazırlıyoruz ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.