10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. unalsaribas

unalsaribas TÜİSAG Üyesi

yapabilirsiniz ücret tamamen sizin tasarrufunuzda iş yerinin büyüklüğü çalışan sayısı risk etmelerinin durumu gibi etmenler risk değerlendirmesi ücreti ni belirler.

aysin bu yazıya teşekkür etti.
  2. unalsaribas

unalsaribas TÜİSAG Üyesi

İyi de olur. Çünkü bir çok iş yeri hazır değil hem de mevzuatta o tarihe kadar oturur.

3. yıldızlı

yıldızlı TÜİSAG Üyesi

İyi olur daha çok beklersiniz uzatıldığındada yine tedarik edemicek bir çok işveren etmesi gerekenleri yine işi rayına sokamicak yine kazalar ölümler olucak ve bu kadar İş güvenliği Uzmanının da işini yapmadan durması da cabası

4. güllüşah

güllüşah TÜİSAG Üyesi

Kemal bey veteriner kliniği risk analizini işyeri sahibi kendisi yapabilir mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Bu uygulama torba yasa ile 2014 yılına ertelendi.

6. HANDE ÇAVUŞOĞLU

HANDE ÇAVUŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 10 dan az çalışanı olan tehlikeli işyeri ile sözleşme yaptım, ben ücretimi şimd, işverendenmi talep edicem, yoksa başvuru yapmam gereken yer var mı?çok karışık bi durum, eğer OSGB söz konusu ise sistem neden sözleşmemi kabul etti:(

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

Bu konuda aldığım bilgiye göre bir protokol imzalanmış ancak ilgili yönetmelik henüz çıkmadı biliyorsunuz. Yanılmıyorsam konu şöyle: firmalar tehlike sınıfları ve çalışan sayılarına bağlı olarak kuruma (sgk)'ya başvurarak destek talebinde bulunacak, durumu incelenen firma destek kapsamında 6 aylık periyodlarda taslaktaki hesap yöntemine göre parasını alacak. Ancak taslakta anlayamadığım taraf sizin durumunuzda olduğu gibi igu, ih, dsp hizmetini kendi bünyesinde kısmi süreli istihdam ile yerine getiren işverenler de aynı yolla mı yapacak? Evet görüntüye göre öyle. Pazarlık gücünüz ve duruma göre destek, sizin talep edeceğiniz miktarın altında olabilir. Benim taslaktan anlamadığım kısım;
    "MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile
    ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak
    yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş
    kurum ve kuruluşlardan
    alır...." ifadesi...yönetmelik bu şekliyle çıkarsa bahsi geçen kurumlar isg hizmeti mi verecek yoksa ödemelerin alınacağı kuruluşlardan mı bahsediyor?

8. Kemal Erdal Çelen

Sözleşmede bağıtlanırken ücret tutarını nasıl olur da gündeme gelmez? Oldukça ilginç. Tabii ki hizmet verdiğiniz işveren sizin ücretinizi ödenekle yükümlüdür. Sistemin sizi kabul etmesinden doğal bir şey olamaz. Ayrıca OSGB' de nerden çıkıyor? Siz yoksa farkında olmadan OSGB elemanı mı oldunuz. Anlaşılan durumu iyice karıştırmışsınız gibi geliyor? verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ancak yazdıklarım söylenebilir!....... Kalın sağlıcakla.

9. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey taslakta bahsi geçen "yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar" ifadesi neye karşılık geliyor?

10. Serdal DEMİR

Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benimde edindiğim bilgiye göre Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bir protokol yapıyor ve Toplum Sağlığı Merkezleri İSG konusunda yetkilendiriliyorlar. Ama bu işi nasıl halledecek bu yazılmıyor. Ortalık yine karışıcak gibi görünüyor.

Ekli Dosyalar:

e-mine, ayşegül d., tolga karaca ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

Şimdi tehlikeli sınıf ve 10'dan az çalışanı olan işyeri, iş güvenliği uzmanı ile anlaştıysa devlet desteğinden yararlanabilecek mi? Yani ben bir firma ile anlaştım ama ocak itibarıyla işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli ihtiyacı da olduğu için bir OSGB den hizmet alınması şeklinde yönlendirecektim işvereni, İH ve SP hizmetini OSGB den alsa destek alabilirmi? kafam karıştı iyice

12. HANDE ÇAVUŞOĞLU

HANDE ÇAVUŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

Kemal bey konu ücretin miktarı değil kimden alınacağı. Tabiki de ücret görüşüldü ve bu konuda işeveren de ne yapacağını bilemiyor. OSGB olayı ise sizinde konuşmalarınızın geçtiği yazıları okudum ve devlet desteği için OSGB ler ihaleler ile yetkilendirilebilir diye geçiyor. Sizce çelişkiye düşmekte haksızmıyım?

13. Kemal Erdal Çelen

Az tehlikeli 10 az çalışanlar için söz konusu uygulama uzman ve hekim çalıştırılması yönünden 2016 yılına ertelendiği için gündeme getirilmesi şimdilik oldukça erken. Siz yapacağınız risk değerlendirmesi, acil eylem planları, çalışanların eğitimleri, vb. bir çok hizmet karşılığı belirlediğiniz ücretinizi işverenden alacaksınız. Şimdilik anlayacağınız devlet desteği gündemde değil Hande hanım. Kalın sağlıcakla.

14. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

mikro işletmeler için çözüm olarak yapılmış bi protokol sanırım, bir de bireysel çalışan uzmanlara biraz da olsa yarayacak

15. mesut65

mesut65 TÜİSAG Üyesi

SÖZLEŞMEYİ SİTEME NASIL GİRDİN..KÜÇÜK BİR AÇIKLAMA YAPARSAN BU KONUDA BENDE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUMN..BİREYSEL OLARAK

16. evrim aker

evrim aker TÜİSAG Üyesi

Yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar diyor ama bireysel yapılamaz ibaresi yer almıyor.Suan OSGB'ler kafa karıştırmaktan başka birşey yapmıyor piyasada! Uzman devletin belgelendirdiği uzman,doktor yine devletin belgelendirdiği doktor nasıl oluyorda OSGB catısı altında olmayan uzman ve doktorların çalıstırılması durumunda işyerleri devlet desteği alamayacak deniyor.Bireysel hizmet veren uzmanlar ille bir OSGB bünyesinde komik ücretlerle mi çalışmak zorunda? Devlet hizmetten ziyade zengin yaratma peşinde her zaman olduğu gibi

17. inandurdu

inandurdu TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey Merhaba;

10 dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli yerler revir ve ig uzmanı odası gibi çalışmaları da yaparak ig uzmanı ve hekimle sözleşme yapmak durumunda mı? (aslında cevap evet ama nasıl olacak bu iş bana hala tuhaf gelmekte.)
    Bunun yanında NACE koduyla yaptığı iş uymayan yerler var? Nasıl bir yol izleyebilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar

18. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

ÖNEMLİ !!!

Arkadaşlar merhaba;

Tam zamanlı olarak bir firma da İSG Uzmanı olarak çalışıyorum. Ancak bana sürekli küçük işletmelerin risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı ve çalışanlarının eğitimlerini vermem için teklifler gelmekte. Açıkçası tek seferlik yapacağım bu işlerin sayısı oldukça fazla ve bende yapmak istiyorum. Ancak duyduğuma göre bireysel çalışanlar iş güvenliği eğitimi veremiyorlarmış, eğitim verebilmemiz için ya o işletmenin SGK' lı çalışanı olmamız gerekiyormuş ya da OSGB bünyesinde olmamız gerekiyormuş. Bu doğru mudur, böyle bir yönetmelik gerçekten var mıdır, ya da yapanlarda sıkıntı oldu mu? Sizlerden çok acil yardım istiyorum.

Teşekkür ederim.

19. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

Şu an o küçük işletmelerin uzman bulundurma zorunluluğu olmadığı için benim onlarda SGK'lı görünme ihtimalim olmayacak ve onlarda bunu kabul etmeyeceklerdir. Lütfen bu konuda bana çok acil yardımcı olur musunuz ?

Teşekkürler.

20. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

işverenden alın siz paranı karıştırmayın gerekli yerleri iş veren 3 aydan 3 ay ssk dan alacak parasını ama üçte birini

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica