Soru : 10'dan Az Çalışanı Olan Az Tehlikeli İşyerleri

SAVAŞ ÖZÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar kolay gelsin

Benim sorum şu;

1 Temmuz 2016 itibaritle Bireysel olarak 10 dan az çalışanı olan işyerleri için iş güvenliği uzmanlıgı yapmayı planlıyorum ve birkaç yer ile anlaştım sayılır. İşe giriş/periyodik muayenenelerin İş yeri Hekimi tarafından mı yapılması gerekiyor. İş yeri hekimi yerine ağlık hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden alınması durumunda anlaştıgım firmanın iş yeri hekimi ile de anlaşma gerek kalmıyor mu ?

Kanunları araştırdıgımda

Aşağıda belirttiğim üzerek yönetmelik ve kanunlara göre İş yeri hekimi ile anlaşmasına gerek kalmadığı sonucuna varıyorum.

bu durum doğrumudur?

İlgili Yönetmelik ve kanunlar

İŞYERLERİNDE İŞVEREN VEYA İŞVEREN VEKİLİ TARAFINDAN
YÜRÜTÜLECEK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNE
İLİŞKİN YÖNETMELİK'

Sağlık gözetimi

MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında eğitim alan işveren veya işveren vekillerinin üstleneceği iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri; işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkikleri kapsamaz.

(2) Birinci fıkrada belirtilen hizmetler, işyeri hekimlerinden alınabileceği gibi Kanunun 15 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca kamu sağlık hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir.

6331 sayılı kanunun 15,maddesinin 3.fıkrasından ise şöyle;

(3) (Değişik birinci cümle: 10/9/2014-6552/17 md.) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.

adnan0227

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bencede iş yeri hekimine gerek yok aile hekimleri bu işi yapabiliyor

onur ca

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende aynı sorunla karşı karşıyayım net bir cevap alınsada ona göre işimizi yapsak 170 E bugün sordum olmaz diyor yetkili

muratkufu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar sanırım is güvenliği uzmanisiniz. Eğer öyle ise sizin uzmanlık hizmeti verdiğiniz heryere işyeri hekimide gerekir. Yukaridaki yonetmelik ismine bakarsanız işveren ve vekilleri.... için diyor.

Aziz AKHAVUZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bireysel uzmanlık yaparken 1 kişinin çalıştığı az tehlikeli işyeri için yıllık 120 dk hizmet vermemiz gerekir buna göre bir yıl için 1 günlük sigorta olması mi gerekir bir bilgi alırsam sevinirim teşekkür ederim

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
10'dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde herhangi bir hekim işyeri hekimliği sertifikası olmadan işyeri hekimi gibi hizmet verebiliyor.

muratkufu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba bireysel uzmanlık yaparken 1 kişinin çalıştığı az tehlikeli işyeri için yıllık 120 dk hizmet vermemiz gerekir buna göre bir yıl için 1 günlük sigorta olması mi gerekir bir bilgi alırsam sevinirim teşekkür ederim
Sorunuz süper. Bugün çıkan yönetmelik değişikliği ile olası görünen bir durum. Fakat uygulamasi nasıl olur bende merak ettim.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelikte yazıyor arkadaşlar,
Madde 5, fıkra 2 ;
(2) Bu Yönetmelik kapsamında işveren veya işveren vekilleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını ya da bir kısmını hizmet alımı yoluyla da temin edebilir.
uzman siz olun, hekim de aile hekimi olsun.
sıkıntı yok.
tabi şimdilik, haftaya bayram, sonrası ne olur bilmiyorum :)

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar yönetmeliği yanlış yorumlayanlar var..10 dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfa sahip bir işveren yada vekili için devlet bi hak tanıdı..bu kişiler açık öğretim fakültesi üzerinden iş güvenliği belgesi alırsa kendi işyerlerinde uzmanlık yapabilir.hekimlik içinse aile hekimi ile anlaşabilir yada bir sağlık kuruluşu ile anlaşıp çalışanlarının işe giris muayenelerini yaptırtabilir.
Eğer bu belgeyi almamışsa dışarıdan bir uzman ve işyeri hekimi ile anlaşmak zorundadır

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar yönetmeliği yanlış yorumlayanlar var..10 dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfa sahip bir işveren yada vekili için devlet bi hak tanıdı..bu kişiler açık öğretim fakültesi üzerinden iş güvenliği belgesi alırsa kendi işyerlerinde uzmanlık yapabilir.hekimlik içinse aile hekimi ile anlaşabilir yada bir sağlık kuruluşu ile anlaşıp çalışanlarının işe giris muayenelerini yaptırtabilir.
Eğer bu belgeyi almamışsa dışarıdan bir uzman ve işyeri hekimi ile anlaşmak zorundadır

Uzmanla anlaşıp hekim hizmetini aile hekiminden alabilir.

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
her ay için 1 gün yıllık 12 gün sigorta yapmak zorunda

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Uzmanla anlaşıp hekim hizmetini aile hekiminden alabilir.
Aile hekimi ayda en fazla 30 saat hizmet verebilir..bir de herhangi bir kamu kuruluşunda yönetici olarak görünmemesi lazım

Aziz AKHAVUZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
her ay için 1 gün yıllık 12 gün sigorta yapmak zorunda
120 dk hizmete her ay ssk yapmasının anlamı nedir zaten bir ay hizmet vermiş gibi olmayacakmiyiz teşekkür ederim

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bireysel çalışacaksın ama o iş yerleri senin sigortanı nasıl ? bireysel olarak çalıştığında fatura kesemiyorsun çünkü ?

SAVAŞ ÖZÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu durumu araştırıyorum halen bazıları direk olmaz diyorlar (OSGB sahipleri oldugundan şüpheliyim) Bir arkadaş görüştüğümde "Aile hekiminden isyeri hekimi hizmeti almak ile isyeri hekiminden hizmet almak aynı şey. İkisini de sigorta yapıp maaş odemek zorundasınız.1 temmuz dan sonra çalışan başına aylık 5 dakika isyeri hekimi hizmeti almanız gerekecek." diyor.

Bir diğer arkadas ise OLUR diyor.

Alo 170 i aradığımdada olur dedi.

Sonuc itibari 6331 sayılı kanuna baktıgımızda olabilir gözüküyor bence ama her kafan birşey geliyor.

Bunu resmi yazı olarka alabileceğimiz bir yer var mı acaba?

SAVAŞ ÖZÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kendime ait az tehkikeli 5 çalısanı ona firmamın İSG katip de İgu olarak tanımladım. İsg-Katip de İGU ok diyor ancak İH de 25 dk alınması gerekiyor gözküyor. Resmi ekledim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    24.7 KB · Görüntüleme: 94

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
120 dk hizmete her ay ssk yapmasının anlamı nedir zaten bir ay hizmet vermiş gibi olmayacakmiyiz teşekkür ederim
aylık çalışma olarak düşün. senin çalışman kısmi süreli (part time) çalışma olduğundan sözleşmeye göre sigortanı yapmak zorunda. aylık çalışma süren 7,5 e oranlaranak aylık çalışma günün hesaplanacak, küsüratlar tama yuvarlanacaktır. aylık 10 dk çalışacan, 7,5 saatten az olduğundan 1 günlük sigortanı bildirmek zorunda işveren. bildirmezse sigortasız çalıştırmış olur. senin çalışman aylık ve sigorta bildirimleride aylık yapılır yıllık yapılmaz

YASİN01

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
alo 170 e göre 10 dan az çalışanı olan işyerleri aile hekimliğinden sağlık raporlarını alabilir,işyeri hekimine gerek yok diyor ancak uygulama nasıl olacak bilgi vermiyorlar.İSGGM ye sorun diyorlar.Ancak hadi aile hekimliğinden aldık raporu ancak isg katipte atama nasıl olacak bunun cevabını veremiyorlar ve şuanda bu açıklıktan faydalanıp küçük esnafın üzerinden prim yapanlar var. İSGGM yi arıyorum 3 gündür hala ulaşamıyorum muhatap bulamıyorum.

SAVAŞ ÖZÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
alo 170 e göre 10 dan az çalışanı olan işyerleri aile hekimliğinden sağlık raporlarını alabilir,işyeri hekimine gerek yok diyor ancak uygulama nasıl olacak bilgi vermiyorlar.İSGGM ye sorun diyorlar.Ancak hadi aile hekimliğinden aldık raporu ancak isg katipte atama nasıl olacak bunun cevabını veremiyorlar ve şuanda bu açıklıktan faydalanıp küçük esnafın üzerinden prim yapanlar var. İSGGM yi arıyorum 3 gündür hala ulaşamıyorum muhatap bulamıyorum.
Yasin bey eger bir sonuca ulaşabilirseniz lutfen burdan bizide bilgilendirirseniz cok seviniriz.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu durumu araştırıyorum halen bazıları direk olmaz diyorlar (OSGB sahipleri oldugundan şüpheliyim) Bir arkadaş görüştüğümde "Aile hekiminden isyeri hekimi hizmeti almak ile isyeri hekiminden hizmet almak aynı şey. İkisini de sigorta yapıp maaş odemek zorundasınız.1 temmuz dan sonra çalışan başına aylık 5 dakika isyeri hekimi hizmeti almanız gerekecek." diyor.

Bir diğer arkadas ise OLUR diyor.

Alo 170 i aradığımdada olur dedi.

Sonuc itibari 6331 sayılı kanuna baktıgımızda olabilir gözüküyor bence ama her kafan birşey geliyor.

Bunu resmi yazı olarka alabileceğimiz bir yer var mı acaba?

6514 sayılı kanunun 21. maddesiyle 1219 sayılı kanuna “Tabipler, iş yeri hekimliği eğitimi alma ve iş yeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın 10’dan az işçi çalıştıran az tehlikeli iş yerlerinin iş yeri hekimliği görevini yapabilirler.” hükmü eklenmiştir. dolayısıyla bu kanun maddesine göre düzenleme yapılmıştır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.