10'dan Az Çalışanı Bulunan Kuruluşlarda Isg Uzmanı Bulunma Zorunluluğu Var Mıdır?

SeyitAliYavuz1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Konu şu yüzden açıyorum 30 haziran yayın tarihli kanunda İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi
MADDE 7 (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.

Benin anladığıma göre ; Bu kanuna göre zorunluluk yok,zorunluluk sadece 50 ve üzeri çalışanı bulunan yerlerde fakat ondan az çalışanı bulunan yerlerde devlet İSG uzmanı bulunması için destekde bulunuyor.Doğru mudur?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Konu şu yüzden açıyorum 30 haziran yayın tarihli kanunda İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi
MADDE 7 (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.

Benin anladığıma göre ; Bu kanuna göre zorunluluk yok,zorunluluk sadece 50 ve üzeri çalışanı bulunan yerlerde fakat ondan az çalışanı bulunan yerlerde devlet İSG uzmanı bulunması için destekde bulunuyor.Doğru mudur?

(2) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir:
a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin uygulanması.
b) Destek sağlanacak ondan az çalışanı bulunan işyerlerinin özellikleri göz önünde bulundurularak; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti, destek olunacak kısmı ve ödenme şekli.
c) Destekten faydalanabilecek işyerlerinin taşıması gereken şartlar.
ç) İş sağlığı ve güvenliği hizmeti verecek kuruluşların özellikleri.

Yukarıda bulunan maddeye göre İSG uzmanı bulundurma değil hizmet verecek kuruluşun özellikleri çıkacak olan yönetmeliklerde belirlenecek...1 - 9 arası çalışanı olanlara devlet yardımı var, ancak 10 ve üzerinde çalışanı olan işletmeler alacakları hizmetin bedelini kendileri ödeyecek...

SeyitAliYavuz1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Turan bey teşekkür ederim,fakat benim sorum işyerlerinin İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu için kaç personel üzeri çalıştırıyor olmaları gerekir? Benim daha önceden okuduğum metinlerde 50 kişi ve üzeri personele sahip olan işyerlerinde İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu vardı.Şuan bu sayı yeni kanunda 10'a mı düştü?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Turan bey teşekkür ederim,fakat benim sorum işyerlerinin İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu için kaç personel üzeri çalıştırıyor olmaları gerekir? Benim daha önceden okuduğum metinlerde 50 kişi ve üzeri personele sahip olan işyerlerinde İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu vardı.Şuan bu sayı yeni kanunda 10'a mı düştü?

İş yerlerinde İSG uzmanı bulundurma zorunluluğu değil de İSG uzmanı veya OSGB den hizmet alma durumu var...Çalışan sayısı ve tehlike durumuna göre ( yeni çıkacak olan yönetmeliğe göre ) bu hizmetin alınması gerekiyor. Bir çalışanı dahi olan iş yerleri bu hizmeti almak durumunda...
Hesaplanacak süreye göre İSG uzmanı o iş yerinde bulunmak zorunda olacaktır...

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1 kisi dahi calisan varsa isg uzmanı çalıştırmak zorunlu ancak bunla ilgili yönetmelik yayınlanmadı

ilayda.0

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
MADDE 7
(1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
a) Kamu kurum ve kurulu
şları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.

Zorunluluk iş yeri açma ruhsatı olan ve 1 kişi dahi olsa sigortalı çalışanı bulunan tüm iş yerleri için var. tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf geçtiğimiz ay itibari ile başladı. bahsi geçen madde parasal destek konusunda ki bunun içinde yönetmelik yayınlandı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.