12 Haziran 2013'ü Iple Çekenler :))

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ilk sınavdan çıkıp soruları kontrol ettiğimde kritikti ama 5 soru iptal edilince kesin kazandım gibi bişey oldu ama yinede insan bi aksilik olur diye heyecanlanmıyo değil

mrtcalisir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
sertifi

sertifika olmadan da belge numarası ve tarihi ile sözleşme yapabilirsiniz.bu bilgileri de çaşgem den alacaksınız.

Arkadaşlar belge olmadan resmi olarak uzmanlık yapamazsınız;

1. Uzmanlık belgeleri İSGGM Yetkilendirme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenir. ÇASGEM tüm özel eğitim kurumları gibi bir eğitim kurumudur. Belge düzenlenmesi ile alakaları yoktur. Diğerlerinden tek farkları kamu kurumu olmalarıdır. Şu ana kadar ÇASGEM'den çok sayıda eğitim aldığım için net olarak biliyorum.
2. Belge numarası adından da anlaşılacağı gibi uzmanlık belge numarasıdır. Dolayısı ile belge hazırlanıp onaylanmadan numara verilmiş olmaz.
3. Resmi olarak uzmanlık yapabilmek için belgenizin onaylanmış ve TC kimlik ile sertifika numaranızın İSGKATİP sistemine tanımlanmış olması gerekir. Bu tanımlama yapılmadan sisteme giremeyeceğiniz için ne OSGB'ler ile ne de firmalar ile sözleşme yapamazsınız. Bu tanımlama ise belge hazırlandıktan sonra İSGGM tarafından yapılır.
4. Belge başvuruları eğitimi aldığınız eğitim kurumu aracılığı ile yapılır. Dolayısı ile süreci hızlandırabilecek olanlar onlardır. Tabii sizin çok sağlam bir bağlantınız yoksa :)
5. Belgelerin hazırlanma süreci önceki sınavlarda 2-3 ay sürmüştü. Bu sınava giren kişi sayısının çok fazla olduğuna dikkat etmek lazım. Bakanlık ek bir önlem almadıysa daha uzun sürebilir.
6. Belge düzenlendikten sonra belgenin elinize ulaşması aşağı yukarı 1 hafta sürer. Bu süreçte belge numaranızı öğrenebilirseniz çalışmaya birkaç gün önce başlayabilirsiniz. Bunun haricinde numarayı öğrenerek erken başlamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu arada ben de 18 Mayıs'ta A Sınıfı Uzmanlık için sınava girdim ve bir aksilik olmazsa sınavı geçeceğim. Bu nedenle süreci merakla ve sabırla takip ediyorum.

Murat Çalışır
B Sınıfı İSG Uzmanı
0532 208 17 17

gulec

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bugünde açıklanmadı :(

ekold

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar belge olmadan resmi olarak uzmanlık yapamazsınız;

1. Uzmanlık belgeleri İSGGM Yetkilendirme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenir. ÇASGEM tüm özel eğitim kurumları gibi bir eğitim kurumudur. Belge düzenlenmesi ile alakaları yoktur. Diğerlerinden tek farkları kamu kurumu olmalarıdır. Şu ana kadar ÇASGEM'den çok sayıda eğitim aldığım için net olarak biliyorum.
2. Belge numarası adından da anlaşılacağı gibi uzmanlık belge numarasıdır. Dolayısı ile belge hazırlanıp onaylanmadan numara verilmiş olmaz.
3. Resmi olarak uzmanlık yapabilmek için belgenizin onaylanmış ve TC kimlik ile sertifika numaranızın İSGKATİP sistemine tanımlanmış olması gerekir. Bu tanımlama yapılmadan sisteme giremeyeceğiniz için ne OSGB'ler ile ne de firmalar ile sözleşme yapamazsınız. Bu tanımlama ise belge hazırlandıktan sonra İSGGM tarafından yapılır.
4. Belge başvuruları eğitimi aldığınız eğitim kurumu aracılığı ile yapılır. Dolayısı ile süreci hızlandırabilecek olanlar onlardır. Tabii sizin çok sağlam bir bağlantınız yoksa :)
5. Belgelerin hazırlanma süreci önceki sınavlarda 2-3 ay sürmüştü. Bu sınava giren kişi sayısının çok fazla olduğuna dikkat etmek lazım. Bakanlık ek bir önlem almadıysa daha uzun sürebilir.
6. Belge düzenlendikten sonra belgenin elinize ulaşması aşağı yukarı 1 hafta sürer. Bu süreçte belge numaranızı öğrenebilirseniz çalışmaya birkaç gün önce başlayabilirsiniz. Bunun haricinde numarayı öğrenerek erken başlamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu arada ben de 18 Mayıs'ta A Sınıfı Uzmanlık için sınava girdim ve bir aksilik olmazsa sınavı geçeceğim. Bu nedenle süreci merakla ve sabırla takip ediyorum.

Murat Çalışır
B Sınıfı İSG Uzmanı
0532 208 17 17

bilgiler için teşekkürler. ama bende bu bilgiyi yine bu sitede bir başlığı okurken almıştım. hangisi doğru bilemem.

http://www.isgfrm.com/threads/sertifika-gelmeden-belge-numarası-ve-tarihiyle-sözleşme-yapmak.6813/

gulec

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Belki bu gün açıklanır.

mrtcalisir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Belki bu gün açıklanır.

Merhaba;

Linkini verdiğiniz cevaba baktım. İSGKATİP uygulaması kullanılmaya başlamadan önce yazılı olarak sözleşme yapılıp bakanlığa gönderiliyordu. Şu an ise bazı sistemsel sorunlar haricinde elden yapılan sözleşmeleri bakanlık kabul etmiyor. Bu nedenle İSGKATİP sistemine uzman ile ilgili gerekli tanımlamalar yapılmadan sisteme girilemez, dolayısı ile sözleşme de yapılamaz. Bakanlığa evraklar bir anda yığıldığı için gelen evrakların evrak kayıttan geçip numara verilmesi bile yaklaşık 3-4 hafta sürüyor. Dolayısı ile gönderilen evraklara bakılması bile çok uzun sürüyor. Henüz bakılıp değerlendirmeye alınmamış bir evraktan hareketle uzmanlık belge numarasının verilmesi de mümkün olmayacağına göre kısa sürede uzmanlık sertifika numarası alarak çalışmaya başlayabilmek çok da mümkün görünmüyor. Ancak eğer bakanlıkta sağlam bir tanıdığınız varsa tüm süreçleri 1 günde geçip 2.gün belge numarası alıp çalışmaya başlayabilirsiniz. Buna bir şey diyemem.

Denetlemelerde de eğer işyerinde uzmanlık eğitimine katılmış kişiler varsa hatta sınava girmemiş bile olsalar müfettişler İSG Uzmanının sertifikası var mı yok mu konusunda çok ısrarcı davranmıyorlardı. Müfettişlerin yaklaşımı genel olarak işyerinin samimiyetine bağlıdır. İşyeri İSG konusunda iyi durumda ise uzmanlık eğitimine katılmış, sınava girmiş bir kişi uzman adayı olarak gösterilebiliyorsa müfettişler uzmanın sertifikası konusunda çok fazla sıkıştırmıyorlar. Dolayısı ile konu gelen müfettişin yaklaşımına bağlı olarak değişebiliyor.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim

Murat Çalışır
B Sınıfı İSG Uzmanı
0532 208 17 17

E

Emre YİĞİTARSLAN

Guest
gözünüz aydın diyelim, şunun şurasında yarına ne kaldı

gulec

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
24 saat :(

servey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ee arkadaslar ne zaman aciklaniyorrr

izzett

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
buyuk ıhtımalle 68 kaldım ...ama ıns bı surprız olur da gecerım

alpayterzioz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hala açıklanmadı ya, bu arada bakanlıkta sağlam bi tanıdığım yok ama tanıdığım bir insanın tanıdığı birisi var o da senelik izindeymiş ne yazıkki ne yapayım? bu arada bir şey daha sertifikam 20 günde geldi sorun yaşamadım süre çok değişken diyen arkadaşlarımda oldu daha önceden sınava girip sanırım önemli olan birde kursun işi iyi yapabilmesi acemi değilse kurs bir an önce bakanlığa dosyaları hazırlayıp gönderebilir değil mi? bu benim fikrim sadece.

alpayterzioz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
meb.gov.tr ve isggm.gov.tr adresler mebe girince sınavlar kısmına gelin ordan açıklanacak diye biliyorum.

esengülselçuk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaslar ben nasıp olursa 505 calısanı olan bır hastanede Asınıfının yanında c sınıfı olarak işe başlayacam ancak ne kadar ucret talep etmelıyım, kac saat calısacam hesaplaması nasıl yapılıyor hıcbır bılgım yok.... bu konuda yardımcı olabılır mısınız?

mamaro1905

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
henüz açıklama yok

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.