13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tibet duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
ben de 10 soruya itiraz ettim b kitapçığı 21,26,30,44,49,92,97,99,60 sorular 5 soruya ihtiyacım var ben böyle bir şey görmedim arkadaşlar eğitim aldığım yerin verdiği notlarda 30 sorunun konusu üstünkörü anlatılmış ve bilgilerin yarısı ya yanlış yada eksik bu karaktersiz insanların eline düşmüşüz bir de sınavı yapan karaktersizlerin eline düştük yani verdiğim paraya üzülüyorum 4000 lira masraf yap ve soru iptali için bekle allah bunları kahretsin umarım herkesin ihtiyacı olan puanı alır soruların iptal edileceğindende pek ümidim yok bunlar anlaşmışlar siz soruları şöyle hazırlayın kalsınlar para kazanalım zaten sınav itirazına bile 30 tl yatırmak bunun para için yapıldığını göstermiyormu allah yardımcımız olsun

tibet duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
A kitapçığı 85. soru
B kitapçığı 59. soru

soru :kömür ocağında bir ayakta çalışmalar sırasında devamlı olarak 2,4 gr/dakika toz oluşmaktadır.dönüş havasında toz oranının 5mg/m3geçmemesi için ayağa ne kadar temiz hava gönderilmelidir.
a)8.00 m3/saniye
b)8.75 m3/saniye
c)6.25 m3/saniye
d)10.50 m3/saniye

itiraz nedeni:

çözüm : x.60/1000=2.4/(şık değerleri)

8 için x= 5 mg/m3
8.75 için x= 4.57 mg/m3
10.50 için x= 3.8 mg/m3
arkadaşlar bu soruyada itiraz ettinizmi ben unuttum eklemyi

volkans

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar aklıma yeni geldi. şimdi ne kadar hava gönderilmeli derken optimum degeride istemiş olabilirler çünkü madenlere fazla hava gönderildiginde etraf toz duman olabiliyor hocamız derste söylemişti en ideali seçilmeli diye............

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar aklıma yeni geldi. şimdi ne kadar hava gönderilmeli derken optimum degeride istemiş olabilirler çünkü madenlere fazla hava gönderildiginde etraf toz duman olabiliyor hocamız derste söylemişti en ideali seçilmeli diye............
volkan bey ortada somut 4 işlem bir soru var .diğer sorularda oldugu gibi bunda da soru soruluş şekli itirazı var durum bundan ibaret (soruda en az, optimum ,daha uygun ,uygun ifadeler yok)

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
A kitapçığı 85. soru
B kitapçığı 59. soru

soru :kömür ocağında bir ayakta çalışmalar sırasında devamlı olarak 2,4 gr/dakika toz oluşmaktadır.dönüş havasında toz oranının 5mg/m3geçmemesi için ayağa ne kadar temiz hava gönderilmelidir.
a)8.00 m3/saniye
b)8.75 m3/saniye
c)6.25 m3/saniye
d)10.50 m3/saniye

itiraz nedeni:

8 için x= 5 mg/m3
8.75 için x= 4.57 mg/m3
10.50 için x= 3.8 mg/m3
sadece burcu hanımın itiraz ettiğini biliyorum onun dışında itiraz eden var mı bilgim yok

Sdt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
uzmanım diyosunuz sorunun cevabına D şıkkı diyorsunuz ilginç.Tanıdığım tüm A sınıfı uzmanlar sorunun cevabına B dediler gelin birde burdan bakın olaya..

eee her uzman uzman olsa soruları hazırlayanlarda uzman :)

tibet duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
burcu hanım ettiyse yeterlidir en azından 1 kişi itiraz etmiş ona göre değerlendirilir mutlaka umarım boşuna çaba harcamıyoruz 15 inden beri sorulara bakıp duruyorum insan emek harcayınca karşılığınıda istiyor elbet bir de arkadaş a sınıfı uzmanları övücü laflar yazıyor kardeşim bize ders anlatan hep a sınıfı uzmandı gel gör ki adamda soruları cevaplarken tereddüt ediyor uzman diye bu kitabı onlar yazmıyor ki onlarda bizim gibi hazır olan konular hakkında yorum yapıyor uzmanlık sadece deneyimde olur işyerlerinde daha çok olaylarla karşılaşır ya da insanlarla iletişimi kuvvetlidir sadece bu kadar yoksa o ne kadar biliyorsa sende o kadar biliyorsundur kendini ve bizleri küçümsemeyi bırakmalısın

tibet duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
"ayrıca ehliyet yaşı da yanlış 2918 sayılı karayolları trafik kanuna göre 18 yaşını bitirmiş 19 yaşında gün almış olmak şartı var.sınvda ise en az kaç yaşında olması gerekiyor diyor ve cevap şıkları arasında 19 olmadığı için yüzde yüz iptal edilecek bir soru"

Arkadaşlar 18 yaşını bitirmiş demek 19 undan gün almış demektir. 19 undan gün almış kişi 19 yaşında olmaz. Bazı arkadaşlarımız bunu karıştırıyorlar. Bence cevap şıklarında bi yanlışlık yok, ama derseniz ki isg mevzuatına göre bu soru sorulması hatalı, itiraz ederek bunu hepimiz öğreniriz.
Arkadaşlar benden başka itiraz dilekçesi gönderen olmadımı, kimse bişeyler yazmamış itiraz soruları hakkında. Ümit ediyorum öyle bi durum olmamıştır. Yoksa burda birbirimizle soruların doğru veya hatalı olmasını tartışmamızın hiçbir anlamı kalmamış olacaktır. Ben 72 bekliyorum ancak yinede hatalı gördüğüm soruları yazdım çünkü geçen sınavda 69 la kaldım. Belki bu durumda olan bi arkadaşımız olursa onlarda geçebilirler ve emekleri boşa gitmemiş olur. İnanın sizin harcadığınız emeğin başkaları için hiçbir önemi yok. Bizler birbirimiz anlamalıyız ve birbirimize destek olmalıyız.
bu soruya cevap için değilde mevzuat dışı olduğu için iptal edilmesi gerektiğini yazdım ne kadar saçma sapan bi soruydu 18 ile 20 arasında kaldım baya bi düşündüm gidip 20 yi işaretledim bu soruyla isg nin ne alakası var bilmiyorum yani uzman olduğumuzda gidip ehliyetin varmı yaşın kaç diye mi soracağız tam kpss sınavı gibi oldu bu sınavda yaa

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
burcu hanım ettiyse yeterlidir en azından 1 kişi itiraz etmiş ona göre değerlendirilir mutlaka umarım boşuna çaba harcamıyoruz 15 inden beri sorulara bakıp duruyorum insan emek harcayınca karşılığınıda istiyor elbet bir de arkadaş a sınıfı uzmanları övücü laflar yazıyor kardeşim bize ders anlatan hep a sınıfı uzmandı gel gör ki adamda soruları cevaplarken tereddüt ediyor uzman diye bu kitabı onlar yazmıyor ki onlarda bizim gibi hazır olan konular hakkında yorum yapıyor uzmanlık sadece deneyimde olur işyerlerinde daha çok olaylarla karşılaşır ya da insanlarla iletişimi kuvvetlidir sadece bu kadar yoksa o ne kadar biliyorsa sende o kadar biliyorsundur kendini ve bizleri küçümsemeyi bırakmalısın
bu foruma ilk girdiğimde sorulardaki hataları bulma veya itiraz etme niyetim yoktu ama saolsunlar bazı arkadaşlar tavırlarıyla hata bulmam için kışkırttılar. (sınav çok kolaymış 2-3 soru için tantana yapmayın tarzında ) bu sayede oturup kömür ayağına ne kadar hava yollanır tek tek hesapladım

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu foruma ilk girdiğimde sorulardaki hataları bulma veya itiraz etme niyetim yoktu ama saolsunlar bazı arkadaşlar tavırlarıyla hata bulmam için kışkırttılar. (sınav çok kolaymış 2-3 soru için tantana yapmayın tarzında ) bu sayede oturup kömür ayağına ne kadar hava yollanır tek tek hesapladım
HAVA HIZI
Madde 161 - İnsan ve malzeme taşımasında kullanılan kuyularda, lağımlarda, ana nefeslik yollarında, eğimli ve düz yollarda, hava hızı, saniyede 8 metreyi geçemez.
Hakan bey burada evet çok gereksiz yorum yapanlar var ama bi de tüzük okusak tam süper olacak bu havalandırma sorusu maden mühendisi olanlar için ve havalandırma dersi alanlar için çok zor değildi ama bu sınavda sorulması bence yanlıştı belki soruyu hava hızı diye sorabilirlerdi.

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
HAVA HIZI
Madde 161 - İnsan ve malzeme taşımasında kullanılan kuyularda, lağımlarda, ana nefeslik yollarında, eğimli ve düz yollarda, hava hızı, saniyede 8 metreyi geçemez.
Hakan bey burada evet çok gereksiz yorum yapanlar var ama bi de tüzük okusak tam süper olacak bu havalandırma sorusu maden mühendisi olanlar için ve havalandırma dersi alanlar için çok zor değildi ama bu sınavda sorulması bence yanlıştı belki soruyu hava hızı diye sorabilirlerdi.
bu 161 . maddenin neresine bakınca kömür ocağını anlıyoruz

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ayrıca 8 metre/saniye hız birimiyse 8 m3/saniye ne birimidir sizin tüzük bizim şıklara pek şık olmadı

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
A grubu soru 75 kesinlikle yanlış
Tüzükte ;
MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.
arkadaşıma katılıyorum, kaldı ki iş sağlığı tüzüğünde de en az 2 adet olması gerektiği yazılı.

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım kesinlikle sana katılıyorum herkes bunun 2 adet olduğunu bilir soruyu neden farklı biçimlere sokupta milleti mağdur ediyorlar anlamıyorum... bu soruya iptal edilmesi şart... çünkü Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır. ile kelimesinden sonra neden kaçar adet olucak sormadılar ki bizde ona göre bir derdik tabikiii

lütfen itiraz edelimmmm
ben itiraz ettim arkadaşım.

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
A kitapçığı 85. soru
B kitapçığı 59. soru

a)8.00 m3/saniye
b)8.75 m3/saniye
c)6.25 m3/saniye
d)10.50 m3/saniye

itiraz nedeni:

8 için x= 5 mg/m3
8.75 için x= 4.57 mg/m3
10.50 için x= 3.8 mg/m3
ben itiraz ettim arkadaşım.

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bakanlıktan yeni geliyorum. Bana dedikleri sen dahil itirazda bulunan Türkiye geneli 5 kişi var. Allah'tan işimi sağlama alıp başvurmuşum.Toplam 9 soruya başvurdum içinde doğru yaptıklarımda vardı ama adaletli davranmak gerekir yok sa neyine işgüv uzm. olacağız değil mi?
ben itiraz ettim.,
itiraz edenin çok fazla olacağına inanıyorum.

ruskamat

Üye
TÜİSAG Üyesi
SINIRDA GEÇMİŞ ARKADAŞLARDA STRES YAPTI DOĞAL OLARAK 1 SORUNUN CEVAP ŞIKKI DEĞİŞİRSE VE O SORUDA ONUN DOĞRU İŞARETLEDİĞİ SORUYSA VAH Kİ NE VAH BENİM TAHMİNİM EN FAZLA 2 SORU İPTAL EDİLİR.1 SORUNUN DA ŞIKKI DEĞİŞİR FAZLASI ASLA OLMAZ YADA HİÇBİR SORUDA DEĞİŞİKLİK UYGUN GÖRÜLMEYECEK
işallah kardeşim...:) sevgiler

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu 161 . maddenin neresine bakınca kömür ocağını anlıyoruz
hakan bey başta da dediğim gibi bu soru isg uzmanlık sınavına gireceklere sorulacak bir soru değil.
Üretim yöntemimiz oda topuk yöntemine elverişli bir kayaç olsaydı zaten biz o ocağın içinde kamyonla gezerdik. Bu soruya bakan az biraz bilen maden mühendisi zaten buranın kömür ocağı olduğunu bilir. yanlış anlaşılmasın benimde durumum 68 yani kritik ve iptal edilebilecek sorular benim içinde önem arzediyor. fakat ben bu sorunun iptal olacağını düşünmüyorum kaldı ki 8 yaptım bana bi karı zararı olmadığıda ortada. sadece artık bekliyorum inş cevabını hatırlamadığım sorularım doğru olur da bu "kime neye göre" uzmanlık belgesini alırızda işimize devam ederiz inşallah herkes bu belgeyi bu sınavda alır.zannımca bundan sonra bu kadar kolay bi sınav bulamayız

wavien

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
T.C.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

ANKARA

TARİH : 18.05.2012KONU : 13.05.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığınca 13.05.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.15.05.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim.İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir.Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda gereği için bilginize arz ederim.Saygılarımla

TC Kimlik No : 33472193642Adı Soyadı : Murat DOĞANİmza :

Adres : İlkbahar Mahallesi Galip Erdem Caddesi 608. Sokak No:7 Oran/ANKARA

EKLER:

1. Dekont

2. İtirazlarım

İTİRAZLARIM

A Kitapçığı – 75.soru

B Kitapçığı – 49.soru

Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda,kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcılarının üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?
Cevaplar
A) 1
B) 2
C) 3
D) 4
İlan edilen cevap A şıkkı
İtiraz Nedeni
. Tüzükte ;
MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede yani buhar çıkış yerinde en az 1 adet ve
ön ısıtıcıda en az bir adet olmak üzere toplam en az 2 adet olması gerekir.

Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline
göre 2 adet olarak doğru cevabın B şıkkı olması gerekirdi.

A Kitapçığı – 100.soru
B Kitapçığı – 74.soru
Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (androgoji) içinde yer almaz?
Cevaplar
A) Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
B) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi
C) Öğrenme için olumlu eğitimin ortamı hazırlanması
D) Eğitim sonunda ölçme değerlendirme yapılabilmesi
İlan edilen cevap B şıkkı
İtiraz Nedeni
Andragoji aşağıdaki ilkelere dayanır ;
Yetişkin, bilinçli öğrenen kişi olarak kabul edilir.

· Yetişkin konuya odaklanmada düşüş yaşamaz, uyarıcılara karşı verdiği tepkilerin süresi yaşıyla doğru orantılı artış gösterir.

· Kendisine güvenildiği ve katılımı tercih edildiği an yetişkin öğretimi giderek kolaylaşır.

· Yetişkinde başarısızlıktan korku yoktur.

· Yetişkin, eğitim içerisinde geçen ve geride kalan zaman veya yılları kayıp olarak görmez.

· Yetişkin salt öğrenmek yerine şu anki problemin çözümünü öğrenir.Yetişkin eğitimi ilkeleri içinde Ölçme /değerlendirme yoktur

Doğru cevabın D şıkkı olması gerekirdi.

A Kitapçığı – 91.soru
B Kitapçığı – 65.soru

Bird tarafından oluşturulan kaza piramidinde 1 ağır yaralanmalı kazaya karşılık 10 hafif yaralanmalı kaza, 30 maddi hasarlı kaza ve 600 ramak kala yer alır.

Bu piramide dair aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılamaz?

A) Çalışanlar çoğu zaman kazaları ucuz atlatırlar.

B) Bu piramitteki değerler sektörden sektöre değişir

C) Bir işyerindeki ramak kalalardan yola çıkarak önlemler alınmasıyla yaralanmalı kazalar azaltılabilir.
D) Bir çalışan 10 hafif yaralanmalı kaza geçirdiyse yakın zamanda bir ağır yaralanmalı kaza geçirecektir.
İlan edilen cevap D şıkkı
İtiraz Nedeni

Degerler sektörden sektöre değişiklik gösterebilir veya göstermeyedebilir bu durum o piramide bakarak anlaşılmaz.
O piramide bakılarak 600 ramak kala sonunda,30 maddi hasarlı kaza,30 maddi hasarlı kazadan sonra 10 hafif yaralanmalı kaza,10 hafif yaralanmadan sonrada 1 ağır yaralanmalı kaza olduğu anlaşılır.

A Kitapçığı – 99.soru
B Kitapçığı – 73.soru

İş sağlığı uygulamasının ana hedefleri arasında aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?

A) İşçide verim kayıplarının önlenmesi

B) Meslek hastalıklarının önlenmesi

C) İşle ilgili hastalıkların önlenmesi

D) Yaralanmaların önlenmesi

İtiraz Nedeni

İşçideki verim kayıpları bedensel zihinsel sosyal olabilir ki bu da WHO ya göre sağlığın tanımı zaten yaralanma ise iş güvenliğiyle alakalı yani kazaların sonuncunda meydana gelen bi durumdur.

Doğru cevabın D şıkkı olması gerekirdi.

A Kitapçığı – 68.soru
B Kitapçığı – 99.soru

B ve C sınıfı yangınla söndürmede hangi yöntem daha uygundur?A- Uç kısımlardan merkeze doğruB- Merkezden uç kısma doğruC- BoğmaD- Havayı kesme

İlan edilen cevap B şıkkı

İtiraz Nedeni

Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temel söndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.

A Kitapçığı – 85.soru
B Kitapçığı – 59.soru

Kömür ocağında bir ayakta (kömür üretilen yer) çalışmalar sırasında devamlı olarak 2,4 gram/dakika toz oluşturmaktadır. Dönüş havzasında toz oranının 5 mg/m3 ü geçmemesi için ayağı ne kadar temiz hava gönderilmelidir?

A- 8,00 m3/saniyeB- 8,75 m3/saniye

C- 6,25 m3/saniyeD- 10,50 m3/saniye

İtiraz Nedeni

Soruda ne kadar temiz hava yerine en az ne kadar hava gönderilmelidir olsaydı doğru cevap A şıkkıdır. Bu ifadenin bulunmaması B ve D şıklarını da doğru kılar, çünkü 8 m3/saniye den daha fazla hava verilmesini de dönüş havasındaki toz miktarını 5mg/m3 altından tutar
Dolayısıyla 8 m3 den daha fazla cevap içeren B ve D şıkları da doğrudur.
Haliyle bu soruda üç doğru cevap içerdiği için soru iptal edilmelidir.

bu şekilde itiraz ettim herkese faydalı olması dileğiyle..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.