13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cansuduru

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar iş makinaları ehliyeti G sınıfının yaş sorusu vardı (61.soru)bu soruyada itiraz edelim.çünki bizim sınav soru sorma yönergesinde sorulacak soru konuları belirtilmiştir.belirtilen konularda 2918 sayılı karayolları trafik kanunu yok yani bizim yönetmeliğimizde ehliyet yaşı ile ilgili bir madde yoktur.şimdi bize soru olar denilseydi iş makinalarını hangi sınıf ehliyet kullanır denilseydi haklıydılar ama biz ehliyet alacak kişinin yaşını bilmek zorunda deiliz.yani bu soru mevzuat dışı bir soru.genel kültür yada trafik sorusudur bizim mevzuatta böyle bir şey yok.itiraz edilirse kesinlikle iptal olur çünki beliritlen konular dışında soru sorulamaz
ayrıca ehliyet yaşı da yanlış 2918 sayılı karayolları trafik kanuna göre 18 yaşını bitirmiş 19 yaşında gün almış olmak şartı var.sınvda ise en az kaç yaşında olması gerekiyor diyor ve cevap şıkları arasında 19 olmadığı için yüzde yüz iptal edilecek bir soru
size bu soru hakkında katılmıyorum...soru gayet açık ve net...

raşit köseoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
ARKADAŞLAR BENİM 66-68 ARASINDA GELİCEK 1 SORU OLSAYDI KESİN KURTULDUM DİYORDUM AMA BAKALIM KISMET KAÇ TANE SORU İPTAL OLUCAK :p

çiçek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
B kitapçığı
28 soru risk analızınde zaten biz tehlıkelı olan durumların rısk değerlendırmesını yapmıyormuyuz neden b şıkkında risklerın kabul edilebilir olup olmadığının tespiti yapalım kı , tehlikelerin şiddetine deger vermıyormuyuz riskin degerını bulmak için ?
41 soru işyerindei işçilerin beslenmesi açısından uygun değildir?
a-işçiler iş başında da yemek yiyebilirleriş başında yemek yemelerı sakıncalıdır tamam
b-işçiler kendi yemeklerini getirebilirler işçi evden veya başka yerden yemek getırdı bozuldu yedi zehirlendi, veya beslenmesi açısından deniliyor ağır işlerde belirli bir kalori almazı gerekıyor evden veya baska yerden yiyor yeterı kadar beslenemedı yoruldu iş kazası yapabılır
c-yemek yerler isoyunma yerlerive lavabolara yakın yerlerde yapılmalıdır
d-işyerlerinde daha uygun bir yer yoksa yemek yerlerinden faydalanabilirler. hani 10 kişi çalışılan yerde dinlenme yeri yapılması gerekıyordu neden faydalanılıyor, işçi kimyasalla çalışıyorsa yemekhanede ne işi var.

65.soru
bu piramide dair aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılamaz ?
b şıkkında bu değerler sektörden sektöre değişir diyor bunu nasıl anlarız verdiği

41 ve 65 sorular için sana katılıyorum arkadasım iptal edilen sorular ne zaman acıklanıyor bilginiz var mı
?

ruskamat

Üye
TÜİSAG Üyesi
acaba hatalı yada yanlış soruların iptal yada cvplarının değiştirilmesi nezaman açıklanır bilgisi olan varmı,tşkler şimdiden

raşit köseoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
bırakın arkadaşlar sınav stresinden öyle basit hatalar yaptım .şunu anladım iyi bir taktik yapmak gerekiyor. teretüt içersine düştüğüm soruları işaretleyip tekrar yeniden dönseydim belkide 2 defa soruyu algılıcaktım. panikledim 87 yerine 85 yaptım.. forklift işciye çarpmış kaza ben tehlikeyi başka yerde aradım. .. işciler zehirlenmiş olay yada vaka gittik biz tehlikeyi başka yerde aradık varda var.. isg kuruları başkana yada sekrete ben gittim işverene yazdımm offf ki ne off gelde 68 kall yanma:p:k_kızgın:

OZEROZER06

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar vakit az kaldı ankara dışından dilekçe gönderecekler biraz acele etmesi lazım.1 gün kaldı.

hakanisg80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
A kitapçığı 85. soru
B kitapçığı 59. soru

soru :kömür ocağında bir ayakta çalışmalar sırasında devamlı olarak 2,4 gr/dakika toz oluşmaktadır.dönüş havasında toz oranının 5mg/m3geçmemesi için ayağa ne kadar temiz hava gönderilmelidir.
a)8.00 m3/saniye
b)8.75 m3/saniye
c)6.25 m3/saniye
d)10.50 m3/saniye

itiraz nedeni:

çözüm : x.60/1000=2.4/(şık değerleri)

8 için x= 5 mg/m3
8.75 için x= 4.57 mg/m3
10.50 için x= 3.8 mg/m3

görüldüğü gibi 3 şık için soruda 5mg/m3 değerini geçmemektedir .
soruda en az ne kadar hava gönderilecek demıyor itiraz edenler kaçırmasın bu soruyu

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A Kitapçığı 21-56-91-100.sorularda özellikle 56-91-100 soruların cevaplarının değişmesi gerektiğini düşünüyorum

GEREKÇE
56.SORU:
Elektrik hattı üzerinde topraklama için kaçak akım şalteri bulunuyorsa burada ayrı bir topraklama yapmaya gerek yoktur.
Yalıtım düzeyine olursa olsun 50V üzeri tüm gerilim seviyelerinde topraklama yapılması gerekir.
Bu nedenle cevabın yalnız 2 yani B şıkkı olması gerekir

91.Soru
Degerler sektörden sektöre değişiklik gösterebilir gösterme yedebilir bu durum o piramide bakarak anlaşılmaz
O piramide bakılarak 600 ramak kala sonunda,30 maddi hasarlı kaza,30 maddi hasarlı kazadan sonra 10 hafif yaralanmalı kaza,10 hafif yaralanmadan sonrada 1 ağır yaralanmalı kaza olduğu anlaşılır.
Cevabın B olması gerekir

100.SoruAşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi( androgoji ) ilkeleri içinde yer almaz?
Cevap: Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi

Andragoji aşağıdaki ilkelere dayanır ;
Yetişkin, kendi yaşamında daha önceden kazandığı deneyimlere sahipse yaşamına bağlı unsurları daha iyi öğrenir.
    • Yetişkin, bilinçli öğrenen kişi olarak kabul edilir.
    • Yetişkin konuya odaklanmada düşüş yaşamaz, uyarıcılara karşı verdiği tepkilerin süresi yaşıyla doğru orantılı artış gösterir.
    • Kendisine güvenildiği ve katılımı tercih edildiği an yetişkin öğretimi giderek kolaylaşır.
    • Yetişkinde başarısızlıktan korku yoktur.
    • Yetişkin, eğitim içerisinde geçen ve geride kalan zaman veya yılları kayıp olarak görmez.
    • Yetişkin salt öğrenmek yerine şu anki problemin çözümünü öğrenir.Yetişkin eğitimi ilkeleri içinde Ölçme /değerlendirme yoktur Yani D şıkkı

100. soru için aynen katılıyorum. Yetişkin eğitiminde en önemli özelliklerden birisi katılımcıların eğitime katılımının sağlanması önemlidir ve önerilir.

ksengok

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar,
sınav sorularına itiraz dilekçesini nasıl/nezamana kadar/nereye verilmesi gerekir.Konu ile açıklayıcı ilgili link varsa gönderirseniz sevinirim.

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar 97. soruda (A grubu) a şıkkında temel eğitimi tamamlamış çocuklar aynı zamanda 14 yaşını da bitirmiş olma şartı birlite söylenmesi gerekmiyor muydu? Temmuz sınavında temel eğitimi bitirmeyi söylemedikleri için cevap budur diye açıklamışlar sanırım. bu durumda ilgili sorunun 2 cevabı oluyor gibi. Ama ben henüz yüzyüze eğitimleri görüyorum 2 hafta sonu kaldı ama İş Hukuku hocası buna dikkat edin diye özellikle anlatmıştı. İtiraz edeceklerin dikkatine

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
100. soru için aynen katılıyorum. Yetişkin eğitiminde en önemli özelliklerden birisi katılımcıların eğitime katılımının sağlanması önemlidir ve önerilir.
Ayrıca 91. soruda ki ibareye dikkat orada bir işyerinde yazsılsa idi soru yanlış olurdu. Piramit işyerlerindeki kazaları istatistikliyor. Soruda ise D şıkkında bir çalışan diyor. Bence cevap doğru

akyol muhammet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1. Soru 1: Işık Ģiddetinin ölçü birimi nedir?
A. Db
B. Watt
C. Lüks
D. Ohm
Açıklanan Cevap C Seçeneğidir.
Olması gereken cevap yoktur.
iptal Gerekçesi
Uluslararası Birimler Sistemine Dair Yönetmelik (80/181/AT) Ek Bölüm 1 Işık şiddetinin ölçü birimi ‘’kandela ‘’dır.
2. Soru 30: Aşağıdakilerden hangisi bir riskin olasılığını etkileyen nedenlerden değildir.
A. Çalışanın ustalık düzeyi,
B. Tehlikeye maruz kalan kişi sayısı,
C. Ne kadar süreyle maruz kalındığı,
D. Bir kazanın yol açtığı yaralanmanın ciddiyeti ve derecesi
Açıklanan Cevap D Seçeneğidir.
Olması gereken A ve D seçeneğidir.
iptal Gerekçesi
Ustalık düzeyi ölçülemediğinden burada hem A hem de D seçeneği doğrudur. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.
3. Soru 74: AĢağıdakilerden hangisi yetiĢkin eğitimi ( andragoji) ilkeleri içinde yer almaz?
A. Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
B. Yetişkin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi
C. Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanması
D. Eğitimin sonunda ölçme değerlendirme yapılabilmesi.
Açıklanan Cevap B Seçeneğidir. Olması gereken :
Ġptal Gerekçesi
Soru sorma tekniğinde hata vardır. Ġnteraktif eğitimlerde eğitim süreçlerinin bazılarına katılım gerekmemektedir. Fakat burada soruda tam olarak sorulmadığından sorunun iptali gerekmektedir.
4. Soru 87:
I. Elektrik aletinin Koruma sınıfı II (çift yalıtımlı) olması
II. Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde toprak kaçak akım şalteri bulunması
III. Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde aşırı akım sigortası bulunması
Yukarıdaki durumlardan hangisinde/hangilerinde elektrik aletleri kullanılırken topraklamaya gerek yoktur?
A)Yalnız I
B)Yalnız II
C)I ve II
D)I,II ve III
Açıklanan Cevap A Seçeneğidir.
Olması gereken C seçeneğidir.
iptal Gerekçesi
Aşırı akım sigortası olan yerde toprak nedeniyle düşmeyecek güçtür .Bu nedenle sorunun cevabın I ve II olması gerekir.
5. Soru 97: Aşağıdaki yangın türlerinden hangisinde söndürücü olarak köpük kullanılması daha uygundur?
A. Elektrik tesisatı yangınları
B. Asfalt ve ağır yağ yangınları
C. Kömür yangınları
D. LPG yangınları
Açıklanan Cevap C Seçeneğidir.
Olması gereken B Seçeneğidir.
iptal Gerekçesi
Bu soru 2 temmuz 2011 sınavında sorulmuĢ ve yapılan itirazlar sonrası cevabı asfalt ve ağır yağ yangınları olarak değiĢtirilmiĢti.
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Taşınabilir söndürme tüpleri MADDE 99 - A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu, B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
6. Soru 99: B ve C sınıfı yangını söndürmede hangi yöntem daha uygundur.
A. Uç kısımlardan merkeze doğru
B. Merkezden uç kısımlara doğru
C. Havayı kesme
D. Boğma
Açıklanan Cevap B Seçeneğidir.
Olması gereken
iptal Gerekçesi
Havayı kesme ve boğma tozla mücadelede kullanılan yöntemdir.Sadece yangın B sınıfı olsa idi merkezden uç kısımlara doğru olurdu.Fakat burada C tipi yani gaz yangınları da sorulduğundan doğru olarak verilen seçenek yanlıştır.Bu nedenle soruların iptali gerekir.

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar öncelikle merhaba..umarım hepiniz istediğinizi alabilmişsinizdir..ben maalesef 69 da kaldım..fakat tereddütte kaldıgım bi soru var..aynı soruyu kursta çözdüğümüzü hatırladım ve kurstaki notlarımda soruyu buldum..bu soruya kesinlikle itiraz etmeyi düşünüyorum.. kursun uzaktan eğitim sayfasından soru ve cevabını aynen iletiyorum....
arkadaşlar soruyu hatırladım ve kurs notlarımdan buldum.uzaktan eğitimde çözmüştük.
Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (andragoji) ilkeleri içinde yer almaz?
( )Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılımı
( )Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
(x)Eğitimin sonunda mutlaka ölçme/değerlendirme yapılması ← Doğru Cevap
( )Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanması
------------------
arkadaşlar görüşlerinizi bildirdiğiniz için teşekkür ederim fakat 100.soru kpss türkçe anlatım bozukluğu sorusu mu yoksa iş güvenliğimi sorusu mu belli değil... yani burda androgoji ilkelerini değil biçimce zorunluluk belirten cümleyi bul gibi bişey olmuş ... yinede itiraz etmeyi düşünüyorum nihayetinde bir çok forumda ölçme-değerlendirme konusunun yönetmelikte olmadığı söyleniyor bende bununla ilgili bir kaynak bulamadım eğer bulup paylaşırsanız sevinirim ...
Aynen katılıyorum bizim kursta da aynı konu sizin ki gibi işilendi cevap ölçme/değerlendirme yapmak olmalı. Umarım kabul edilir.

hsselek

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende denme sınavında sadece 2 seçmiştim ama yanlış çıktı doğrusu bence de Sadece 2

mstfünal

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bakanlıktan soruların iptaline dair bir açıklama var mı?

serkan4121

Üye
TÜİSAG Üyesi
İTİRAZ
Kitapçık Türü (A), Soru No (56)
Kitapçık Türü (B), Soru No (87)
SORU: I- Elektrik aletinin Koruma sınıfı II (çift yalıtımlı) olması
II- Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde toprak kaçak akım şalteri bulunması
III- Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde aşırı akım sigortası bulunması
Yukarıdaki durumlardan hangisinde/hangilerinde elektrik aletleri kullanılırken topraklamaya gerek yoktur?

A) Yalnız I B) Yalnız II C) I ve II D) I, II ve III

İlan edilen cevap “(A) Yalnız I”

İTİRAZ:
Elektrik hattı üzerinde topraklama için kaçak akım şalteri bulunuyorsa burada ayrı bir topraklama yapmaya gerek yoktur. Yalıtım düzeyine olursa olsun 50V üzeri tüm gerilim seviyelerinde topraklama yapılması gerekir.Doğru cevabın “B) Yalnız II” olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Kitapçık Türü (A), Soru No (66)
Kitapçık Türü (B), Soru No (97)
SORU: Aşağıdaki yangın türlerinden hangisinde söndürücü olarak köpük kullanılması daha uygundur?
A) Elektrik tesisatı yangınları
B) Asfalt ve ağır yağ yangınları
C) Kömür yangınları
D) LPG yangınları
İlan edilen cevap “C) kömür yangınları”

İTİRAZ:
Dayanak;

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No : 27/11/2007 - 2007/12937
TANIMLAR
Madde 4-
vv) Yangın türü: Yanmakta olan maddeye göre;
1) A sınıfı yangınlar: Odun, kömür, kâğıt, ot, doküman ve plastik gibi yanıcı katı maddeler yangınını,
2) B sınıfı yangınlar: Benzin, benzol, makine yağları, laklar, yağlı boyalar, katran ve asfalt gibi yanıcı sıvı maddeler yangınını,
3) C sınıfı yangınlar: Metan, propan, bütan, LPG, asetilen, havagazı ve hidrojen gibi yanıcı gaz maddeler yangınını,
4) D sınıfı yangınlar: Lityum, sodyum, potasyum, alüminyum ve magnezyum gibi yanabilen hafif ve aktif metaller ile radyoaktif maddeler gibi metaller yangınını,

TAŞINABİLİR SÖNDÜRME CİHAZLARI
Madde 99- (Değişik madde: 10/08/2009 - 2009/15316 S.Yön./37. mad.)
(1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;
a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,
söndürme cihazları bulundurulur. Hastanelerde, huzurevlerinde, anaokullarında ve benzeri yerlerde sulu veya temiz gazlı söndürme cihazlarının tercih edilmesi gerekir.
Yönetmelikte açık bir şekilde asfalt ve ağır yağ yangınlarının B sınıfı yangınlardan olduğu ve B sınıfı yangınlarda köpük kullanıldığı ifade edilmektedir. Dolayısıyla. Doğru cevabın “B) Asfalt ve ağır yağ yangınları” olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Aynı soru 2 Temmuz 2011 sınavında da aşağıdaki gibi sorulmuştu. Yapılan itirazlar sonucunda sorunun doğru cevabı “B) Kömür yangınları” yerine “D) Sıcak asfalt ve ağır yağ yangınları” olarak değiştirilmişti.

56. Aşağıdakilerden hangisi köpük kullanılarak söndürülmesi uygun yangınlardandır?
A) LPG yangınları
B) Kömür yangınları
C) Elektrik tesisatı yangınları
D) Sıcak asfalt ve ağır yağ yangınları
İlan edilen cevap “B)Kömür yangınları

Kitapçık Türü (A), Soru No (68)
Kitapçık Türü (B), Soru No (99)
SORU: B ve C sınıfı yangını söndürmede hangi yöntem daha uygundur?
A) Uç kısımlardan merkeze doğru
B) Merkezden uç kısımlara doğru
C) Havayı kesme
D) Boğma
İlan edilen cevap “B) Merkezden uç kısımlara doğru”

İTİRAZ:
Dayanak;
İşyerleri için Yangın Güvenlik Eğitimi
İBİTEM İtfaiye Eğitim Merkezi, 2000, sayfa 15-18

Yukarıda verilen kaynakta, uzun ve detaylı bir şekilde anlatıldığı üzere, sorunun A ve B seçenekleri bir yangın söndürme yöntemi değil, yangın söndürme uygulama işlemleridir. Tıpkı aşağıda sıralanan diğer işlemler gibi:
- rüzgârı arkadan almak,
- yangını önden tarayarak arkaya, aşağıdan yukarıya söndürmek,
- yukarıdan damlayan yanıcı maddeleri damladığı yerlerden yukarıdan söndürmek,
- yangın söndürücü tüpleri aynı anda birlikte kullanmak,
- söndürme ve soğutma sona erdirildikten sonra yangın yerinden ayrılmak,
Soru kökü hatalı düzenlenmiştir. Soru yangın söndürme yöntemini sorduğu için ilan edilen doğru cevap kesinlikle yanlıştır.

Diğer taraftan yine yukarıda verilen kaynakta anlatıldığı üzere, söndürme ilkeleri; soğutma yöntemi, boğma yöntemi, giderme yöntemi, engelleme yöntemi olarak sıralanabilir. B ve C sınıfı yangınların temel söndürme ilkesi ise “Boğma” yöntemidir. Ancak boğma yönteminde amaç, havayı kesmek olduğundan bu yöntem değişik kaynaklarda havayı kesme ya da örtme olarak da isimlendirilebilmektedir. Dolayısıyla soruda C ve D şıklarının ikisi de doğrudur.

Sorunun ya tamamen iptal edilmesi, ya da hem C, hem de D şıklarının doğru kabul edilmesi gerekmektedir.

Kitapçık Türü (A), Soru No (75)
Kitapçık Türü (B), Soru No (49)
SORU: Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda, kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?

A) 1 B) 2 C) 3 D) 4

İlan edilen cevap “A)1”

İTİRAZ:
Dayanak;
İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
Madde 217 -Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.
Tüzükte açıkça iki ünitede birer adet emniyet supabı olması gerektiği söyleniyor. Dolayısıyla toplamda en az 2 adet supap olmalıdır. Doğru cevabın “B) 2” olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Kitapçık Türü (A), Soru No (91)
Kitapçık Türü (B), Soru No (65)
SORU: Bird tarafından oluşturulan kaza piramidinde 1 ağır yaralanmalı kazaya karşılık 10 hafif yaralanmalı kaza, 30 maddi hasarlı kaza ve 600 ramak kala yer alır.
Bu piramide dair aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılamaz?

A) Çalışanlar çoğu zaman kazaları ucuz atlatırlar.
B) Bu piramitteki değerler sektörden sektöre değişir.
C) Bir işyerinde yaşanan ramak kalalardan yola çıkarak önlemler alınmasıyla yaralanmalı kazalar azaltılabilir.
D) Bir çalışan 10 hafif yaralanmalı kaza geçirdiyse yakın zamanda bir ağır yaralanmalı kaza geçirecektir.

İlan edilen cevap “(D) Bir çalışan 10 hafif yaralanmalı kaza geçirdiyse yakın zamanda bir ağır yaralanmalı kaza geçirecektir.”

İTİRAZ:
Soru, tanımı verilen Bird kaza piramidi ile ilgilidir. Bu piramidin hangi sektöre göre yapıldığı bilinmemektedir. Değerler sektörden sektöre değişiklik gösterebilir. Ancak bu durum o piramide bakarak anlaşılmaz.

O piramide bakılarak 600 ramak kala sonunda, 30 maddi hasarlı kaza, 30 maddi hasarlı kazadan sonra 10 hafif yaralanmalı kaza,10 hafif yaralanmadan sonrada 1 ağır yaralanmalı kaza olduğu anlaşılır. Buna göre B şıkkı da doğru cevaptır.

Sorunun ya tamamen iptal edilmesi, ya da hem B, hem de D şıklarının doğru kabul edilmesi gerekmektedir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.