13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkan4121

serkan4121 TÜİSAG Üyesi

Bu sorular kesin hatalı ve yasal dayanaklarıda mevcut
    Yrın son gün ve dilekçe gönderecek arkadaşlar bunlara özellikle dikkat ederek yokkasınlar hiç değilse sınırda kalanlara yardımcı oluruz bende dahil yolladım herkese başarılar....

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  2. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

Dogru iş kazaları sektörden sektöre farklılık gösterir ama bu piramide bakarak bunu nasıl anlayabiliriz?
    D şıkkına gelince 10 hafif yaralanma geçirilen iş yerinde 1 agır yaralanma olur 10 hafif yaralanma geçiren kişide degil onun için bu sorunun b ve d şıkkı dogru sorunun iptal olması gerekir

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Seylan Aygün

Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 gün içerisinde (28 Mayıs 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

4. Seylan Aygün

Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

5. serkan4121

serkan4121 TÜİSAG Üyesi

Ankara dışında gönderecek adaylar yarı son gün herhalde yoksa benmi yanlış biliyorum

6. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

Gece çalışmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken diyor. Bayanların gece çalışmasında dikkat edilecek özel bir durum vardır. Periyodik kontrolleri daha erken yapılır. Bu dikkat edilecek bir husustur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  7. mustafademir2002

mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

PİRAMİT SORUSU VE EĞİTİM SORUSU KESİN OLARAK YANLIŞ CEVAĞ VERİLMİŞ OLAN SORULARDIR BU NEDENDEN DOLAYI PİRAMİT SORUSUNUN İPTAL, EĞİTİM SORUSUNUN CEVAP OLARAK D OLMASI GEREKMEKTEDİR. ELEKTRİK SORUSUYLA İLGİLİ YETERLİ BİLGİM OLMADIĞI İÇİN BİŞEY DİYEMİYECEĞİM, ASFALT YANGIN SORUSUNDA İSE SORUNUN DOĞRU OKUNMASI GEREKTİĞİNE İNANMAKTAYIM...

8. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI 21.SORU:
    Aşağıdakilerden hangisi bir riskin olasılığını etkileyen nedenlerden değildir?
    A) Çalışanın ustalık düzeyi
    B) Tehlikeye maruz kalan kişi sayısı
    C) Ne kadar süreyle tehlikeye maruz kaldığı
    D) Bir kazanın yol açtığı yaralanmanın ciddiyet derecesi
    Resmi cevap D şıkkı
    İtiraz nedeni:
    Risk: Tehlikeli bir olayın veya maruz kalma durumunun meydana gelme olasılığı ile olay veya maruz kalma durumunun yol açabileceği yaralanma veya sağlık bozulmasının ciddiyet derecesinin birleşimi.
    Risk değerlendirmesi Tehlikelerden kaynaklanan riskin büyüklüğünü tahmin etmek ve mevcut kontrollerin yeterliliğini dikkate alarak riskin kabul edilebilir olup olmadığına karar vermek için kullanılan proses.
    RİSK ALGILAMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
    Korkutuculuk düzeyi,
    Anlaşılabilirlik düzeyi,
    Etkilenecek kişi sayısı,
    Tehlikenin ve riskin ne ölçüde anlaşılabildiği,
    Riskin ne derece eşit dağıldığı,
    Riski ne derece önleyebileceği ile
    Riskin kişisel olarak kabullenilip kabullenilmediği.
    TOPLUMSAL RİSK ALGILAMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
    RİSKİN ÖZELLİKLERİ
    ALGILAMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
    Felaket potansiyeli
    Ölüm ve yaralanmaların aynı anda ya da gelişigüzel olması
    Aşinalık
    Riskin önceden bilinip bilinmediği
    Anlaşılabilirlik
    Risk etki mekanizmasının yada işlemin anlaşılabilirliği
    Kendi kendini denetleyebilme
    Kişinin kendini kontrol edebilirliği
    Gönüllü maruziyet
    Riskin gönüllü olarak alınıp alınmadığı
    Çocuklar üzerindeki etkisi
    Çocukları ne şekilde etkilediği
    Etkinin hızı
    Hemen etki ya da zamana yayılmış etki
    Mağdur tanımı
    Kimler, nasıl etkilenecektir
    Korkutuculuğu
    Şahıslar üzerindeki korkutuculuk seviyesi
    Kurumlara güven
    İlgili kurumlara olan güven duygusu
    Medya ilgisi
    Medyanın konuya verdiği önem
    Kaza geçmişi
    Geçmişte büyük yada önemli kazalara sebep olup olmadığı
    Faydaları
    Bilinen faydalar yada açık olmayan bilinmeyen faydaları
    Fayda-maliyet dağılımı
    Risklerin ve faydalarının düzgün olmayan dağılımı
    Etki sonrası tersinebilirlik
    Etkilenmenin geri döndürülebilir yada kalıcı olması
    Kaynağı
    Doğadan mı yoksa insan hatasından mı kaynaklandığı

Yukarıda risk olasılığını etkileyen nedenlere bakıldığın da
    Tehlikeye maruz kalan kişi sayısı, ne kadar süreyle tehlikeye maruz kaldığı ve bir kazanın yol açtığı yaralanmanın ciddiyet derecesi riski etkileyen ana etkenlerdir.
    Çalışanın ustalık düzeyi ise riski belirlemede diğerleri kadar önemli bir faktör olmadığı görülmektedir. Ama soruda en azı sormadığından dolayı Bu soruya hiçbir şık cevap vermemektedir. Bu neden ile sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

cgrttt bu yazıya teşekkür etti.
  9. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI 56. Soru:
    I-Elektrik aletinin Koruma sınıfı II (çift yalıtımlı) olması
    II- Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde toprak kaçak akım şalteri
    bulunması
    III- Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde aşırı akım sigortası
    bulunması
    Yukarıdaki durumlardan hangisinde/hangilerinde elektrik aletleri kullanırken topraklamaya gerek yoktur?
    A) Yalnız I B) Yalnız II C) I ve II D) I, II ve III

Resmi cevap: A Şıkkı
    İtiraz nedeni:
    Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine göre Yalıtım düzeyine olursa olsun 50V üzeri tüm gerilim seviyelerinde topraklama yapılması gerektiği belirtiliyor. Yine aynı yönetmelik elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğine atıfta bulunuyor.
    I. ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ
    3) Elektrik işletme elemanlarının koruma sınıfları:
    ii) Koruma sınıfı II’ye dâhil olan işletme elemanları: Elektrik çarpmasına karşı korumanın sadece temel yalıtıma dayanmadığı, ikinci bir yalıtım veya kuvvetlendirilmiş yalıtım gibi ek koruma önlemlerinin de alınmış olduğu işletme elemanlarıdır
    Koruma sınıfı II’ye dâhil olan işletme elemanları, fonksiyon topraklaması için kullanılacak bir bağlantı yeri ile donatılmış olabilirler.
    II. Kaçak Akım Rölesi: Fazın, nötr harici başka bir hat üzerinden devreyi tamamlaması sonucu devreyi açar.
    III. Aşırı Akım Rölesi: Elektrik sistemi tarafından aşırı akım çekildiğinde bunun bir röle ile açılması esasına dayanır.
    Kullanılan koruyucu durum tedbirlerini incelediğimizde tanımları yukarıda olup tanımlardan da anlaşıldığı üzere doğru şıkkın B şıkkı olarak değişmesi gerekmektedir

10. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI 68. Soru:
    B ve C sınıfı yangını söndürmede hangi yöntem daha uygundur?
    A) Uç kısımlardan merkeze doğru
    B) Merkezden uç kısımlara doğru
    C) Havayı kesme
    D) Boğma
    Resmi Cevap:B
    İtiraz nedeni
    Dayanak;
    İşyerleri için Yangın Güvenlik Eğitimi İBİTEM İtfaiye Eğitim Merkezi, 2000, sayfa 15-18
    Yukarıda verilen kaynakta, uzun ve detaylı bir şekilde anlatıldığı üzere, sorunun A ve B seçenekleri bir yangın söndürme yöntemi değil, yangın söndürme uygulama işlemleridir. Tıpkı aşağıda sıralanan diğer işlemler gibi
    - Rüzgârı arkadan
    - Yangını önden tarayarak arkaya, aşağıdan yukarıya söndürmek,
    - Yukarıdan damlayan yanıcı maddeleri damladığı yerlerden yukarıdan söndürmek,
    - Yangın söndürücü tüpleri aynı anda birlikte kullanmak,
    - Söndürme ve soğutma sona erdirildikten sonra yangın yerinden ayrılmak,
    Soru kökü hatalı düzenlenmiştir. Soru yangın söndürme yöntemini sorduğu için ilan edilen doğru cevap kesinlikle yanlıştır.
    Diğer taraftan yine yukarıda verilen kaynakta anlatıldığı üzere, söndürme ilkeleri; soğutma yöntemi, boğma yöntemi, giderme yöntemi, engelleme yöntemi olarak sıralanabilir. B ve C sınıfı yangınların temel söndürme ilkesi ise “Boğma” yöntemidir. Ancak boğma yönteminde amaç, havayı kesmek olduğundan bu yöntem değişik kaynaklarda havayı kesme ya da örtme olarak da isimlendirilebilmektedir. Dolayısıyla soruda C ve D şıklarının ikisi de doğrudur.
    Soru birden fazla doğru cevap olduğu için sorunun iptal olması gerekmektedir.

11. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI 75. Soru:
    Yüksekte ve orta basınçlı kazanlarda, kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?

A) 1 B) 2C) 3D) 4
    Resmi cevap: A
    İtiraz nedeni:
    İSG Tüzüğü
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır
    Bu nedenle cevabın A şıkkı değil B şıkkı olarak değişmesi gerekmektedir.

serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI 91. Soru:
    Bird tarafından oluşturulan kaza piramidinde 1 ağır yaralanmalı kazaya karşılık 10 hafif yaralanmalı kaza, 30 maddi hasarlı kaza ve 600 ramak kala yer alır. Bu piramide dair aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılamaz?

A) Çalışanlar çoğu zaman kazaları ucuz atlatırlar
    B) Bu piramitteki değerler sektörden sektöre değişir.
    C) Bir iş yerinde yaşanan ramak kalalardan yola çıkarak önlemler alınmasıyla yaralanmalı kazalar azaltılabilir.
    D) Bir çalışan 10 hafif yaralanmalı kaza geçirdiyse yakın zamanda bir ağır yaralanmalı kaza geçirecektir.
    Resmi cevap: B Şıkkı
    İtiraz Nedeni
    İş kazalarına ulusal ve uluslar arası resmi istatistiklere baktığımızda değerlerin sektörden sektöre değişiklik gösterdiğini görürüz. Ama bunu sadece bu piramide bakarak kesinlikle söyleyemeyiz.
    O piramide bakılarak bir işyerinde 600 ramak kala sonunda,30 maddi hasarlı kaza,30 maddi hasarlı kazadan sonra 10 hafif yaralanmalı kaza,10 hafif yaralanmadan sonrada 1 ağır yaralanmalı kaza olduğu anlaşılır. Bu demek değildir ki her 10 hafif yaralanmalı kaza geçiren çalışan 1 bir ağır yaralanmalı kaza geçirecektir. Başka çalışanda geçire bilir.
    Bu soruda hem B hem de D şıkkı doğrudur. Bu nedenle bu sorunun iptali gerekmektedir.

serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

A.KİTAPÇIĞI 100. Soru:
    Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (andragoji) ilkeleri içinde yer almaz?A)Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesiB) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesiC) Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanmasıD) Eğitimin sonunda ölçme/ değerlendirme yapılabilmesi

Resmi Cevap:B Şıkkı
    Bu nedenle doğru cevabın D Şıkkı olarak değişmesi gerekmektedir
    gerkeli açıklamalar uzun oldugu ve daha önce paylaşıldıgı için tekrar paylaşmadım

14. serkan4121

serkan4121 TÜİSAG Üyesi

İNŞALLAH İPTAL EDİLİR

15. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

maalesef dilekçemi gönderdim ama gondermeseydım bu soruyu mutlaka eklerdimm... yetişmiycek diye panik yaptım biraz 3 gün kısıtlı bi süre :(

16. Emrah ULUTÜRK

Emrah ULUTÜRK TÜİSAG Üyesi

kac adet diyo gozu kapall 2 cvp

17. volkans

volkans TÜİSAG Üyesi

itiraz etmeyenlerin soruları düzeltilmiyormu :k_karışık: ben 2 soru için etmiştim ama daha sonradan ekleseydim dediklerim oldu. onlar yanlış olursa yararlanamayacakmıyız

18. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

Bu sizin görüşünüz bana bu şekilde diretmeniz bir şey ifade etmiyor. Son kararı verecek olan ben değilim. Benim fikrimle sizin ki örtüşmüyor olabilir. Yanlış ya da doğru da olabilirsiniz. Umarım hayırlısı olur

Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
  19. köksal yağmur

köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

MALESEF AMA BAZI ARKADAŞLAR DURUMU İSTİSMAR EDİYORLAR ((aBİ YA BEN ŞU SORUYU DA YANLIŞ YAPMIŞIM Bİ SANİYE ONUDA DİLEKÇEYE EKLEYELİM !)

ruskamat ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  20. samed

samed TÜİSAG Üyesi

hocam asfalt ve ağır yağ yangın sorusunda ^^daha uygundur^^ yazıyor daha uygundur diye soru sorulamaz öncelikli diye sorulabilir?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica