13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

replican

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Temmuz 2011 sınavında sorulan soru
Aşağıdaki yangın türlerinden hangisinde köpük kullanılması daha uygundur.
A- Elektirik tes,sat yangını
B- Ağır asfalt ve ağır yağ yangını
C- Kömür yangını
D- LPG yangını

Cevabı önce C (kömür) olarak açıklandı. Sonra B olarak değiştirildi.
Bu sınavda da aynısını yapmaları çok ilginç.
Bunun dışında androgoji sorusu doğrudur. Eğitim süreçlerine katılımı zorlayamazsınız yetişkinlere. Ölçme ve değerlendirme ise yapılır.
köpük sorusuna dikkatli bakın 2 temmuzdaki sınavla 13 mayıs sınavındaki soru aynı değil ufak bir ayrıntı var daha kelimesini eklemişler zaten soruyu ayarlayıp öyle sormuşlar bu soruda hiç bir değişiklik olmayacak

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Nur hanım ben şunu dmeek istiyorum diğerlerinde sayısal değer verilmeli orada hemfikiriz ama tehlikenin büyüklüğüne görede sayısal değer verip oluşma olasığılıyla çarpıyor sonuç olarak riskin büyüklüğünü buluyoruduk risk değerlendirme yönteminde yani tahlikeye büyük sayı verilsek risk büyür küçük sayı verilsek küçülür...

omeruni

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
ben 3 yıldır kalite ile ilgili çalışıyorum "yönetim gözden geçirme"diyoruz çalışanlar arasında ama istersen "yönetimin gözden geçirilmesi"de diyebilirsin bi fark var mı sence.higometre ile higrometre hatasının bu soruyla alakası yok.higrometre bi tanımdır higometre diye de bişey olabilir diye düşünülmüştür.ygg ise tamamen farklı.

3 yıl sizin için büyük bir süreç olabilir, Yönetimi gözden geçirme ile yönetimin gözden geçirmesi farktır. Birinde dentlenensiniz dir, diğerinde denetleyen.

• Like
Tepkiler: nur

yavuzozbeyli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
eğer iş yerindeki şiddetleri o yaptığımız risk analizlerine göre belirleyebilseydik o zaman yaralanma,ölüm diye bişey olmazdı bence..şiddet demek vereceği zarar demektir.önemsiz olarak gördüğümüz ve numaralandırdığımız bir tehlike herkeste aynı sonucu vermez.kimisi bi yerden düşer kolu kırılır kimi ölür.ayrıca diğer şıklar rakamsal kıyaslama yapılması adına daha uygun.

Risk analizi işyerindek tehlikelerin belirlenmesi ve bu tehlikelerinin şiddeti ile olma olasılığının çarpımının sayısal bir değerle belirlenmesidir.
Burada iki veri dikkate alınır, Tehlikenin Şiddeti ve Olma olasılığı.
Risk değerlendirmesi ise belirlenen sayısal değerin değerlendirilerek, işin yapılıp yapılmayacağına veya var olan riskin hangi yöntemlerle azaltılacağına karar verildiği bir süreçtir. Dolayısı ile Risk değerlendirme sürecinde Tehlikenin şiddetinin bilinip bilinmemesinin bir önemi yoktur. Risk değerlendirmesinde, Risk analizinde elde edilen sonuçlar üzerinden,
. Alınan önlemler ile riskiin zaman içerisinde azalıp azalmadığı
. Risklerin kabul edilir olup olmadığını denetlemeye
. Risklern birbiriyle kıyaslanmasına yarar.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Umarım faydalı olmuştur.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
bu durumu açıkladım evet doğru düşünüyorsunuz. CEVAP D
Cevap doğrudur. Çünkü iş sağlığı gözetimi yapılarak da yaralanmaların önüne geçilebilir. Şeker hastalarının veya düşük tansiyonu olanların yüksekte çalışması engellenebilir bu sayede de d şıkkı sağlanabilir.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
arkadaşım 7. soru hariç sana katılıyorum. ama 7. soruda kimyasal ortam diye bi durum var.Kimyasal risk etmenlerini açarsan anlarsın yanlış mı doğru mu tlv gibi değerler sadece fiziksel risk etmenleri ile alakalıdır. MAK ta sadece kimyasal maksimum izin verilen KONSANTRASYON olarak geçer.
Gece çalışmalarında cinsiyet önemlidir. Tam bilmeden yorum yapmayalım sorulara, yanlış yönlendirmeyin insanları arkadaşlar.
Saygılar.
eğer iş yerindeki şiddetleri o yaptığımız risk analizlerine göre belirleyebilseydik o zaman yaralanma,ölüm diye bişey olmazdı bence..şiddet demek vereceği zarar demektir.önemsiz olarak gördüğümüz ve numaralandırdığımız bir tehlike herkeste aynı sonucu vermez.kimisi bi yerden düşer kolu kırılır kimi ölür.ayrıca diğer şıklar rakamsal kıyaslama yapılması adına daha uygun.
Tehlikenin şiddetini riskten çıkaramazsınız. Olasılık, farkedilebilirlik gibi değerler de mevcut.

• Like

nur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk analizi işyerindek tehlikelerin belirlenmesi ve bu tehlikelerinin şiddeti ile olma olasılığının çarpımının sayısal bir değerle belirlenmesidir.
Risk değerlendirmesi ise belirlenen sayısal değerin değerlendirilerek, işin yapılıp yapılmayacağına veya var olan riskin hangi yöntemlerle azaltılacağına karar verildiği bir süreçtir. Dolayısı ile Risk değerlendirme sürecinde Tehlikenin şiddetinin bilinip bilinmemesinin bir önemi yoktur. Risk değerlendirmesinde, Risk analizinde elde edilen sonuçlar üzerinden,

teşekkür ederim

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
köpük sorusuna dikkatli bakın 2 temmuzdaki sınavla 13 mayıs sınavındaki soru aynı değil ufak bir ayrıntı var daha kelimesini eklemişler zaten soruyu ayarlayıp öyle sormuşlar bu soruda hiç bir değişiklik olmayacak
iki soru da aynıdır. Birbirinden kelime olarak farkı olabilir ama anlam ve cevap olarak bir farkı yoktur.
Temmuz: Hangisi köpük kullanarak söndürülmesi uygun yangınlardandır.
Mayıs: Hangisi köpük olarak kullanılması daha uygundur.

Aynı şıklar konulmuş.

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok güzel açıklama ama yanlış tarafı tehlikenin siddetiyle olma olasılığının çarpımı riski verir, siz tehlikenin belirlenmesinde demişsiniz atıyorum tehlikenin boyutu 5 olma olasılığı çok yüksek oda 5 olsun 5*5=25 yani çok tehlikeli bir risk burda tehlikenin siddetine değer vererek riskin büyüklüğüne ulaşabiliyoruz.

GKCN07

Üye
TÜİSAG Üyesi
1- B ve C sınıfı yangınla söndürmede hangi yöntem daga uygundur.
A- Uç kısımdamdan merkeze doğru
B- Merkezden uç kısma doğru
C- Boğma
D- Havayı kesme
2- Aşağıdaki yangın türlerinden hangisinde köpük kullanılması dah uygundur.
A- Elektirik tes,sat yangını
B- Asfalt ve ağır yağ yangını
C- Kömür yangını
D- LPG yangını
Bu iki soruda kesinlikle tartışılır. Dahada eklenecek sorular var.

Kesinlikle haklısınız daha önce yapılan sınavda köpük kullanılması daah uygundur sorusunun cevabı B şıkkı verilmiş.

gzmgngr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar,

Öncelik ile itiraz edilmesi gereken soruları okurken, herkes kendi menfaatine gelecek cevapları veriyor.( Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın misali ) Çünkü hepimiz gördük ki bir önceki sınavda, bir çok itiraz yapıldı ve hiç beklenmekdik sorular iptal edildi yada değişti. Benim tespitlerim şu şekilde:

B kitapçığı -- ilan edilen şık B ( Dış denetim ) : Ancak şıklarda "Yönetimi Gözden Geçirme" denmiş, bunun doğrusu "Yönetimin Gözden Geçirmesi" vardır. Örnek Higometre sorusu, bir önceki sınavda harf hatası yüzünden iptal edilmiştir.

B kitapçığı -- ilan edilen şık B ( yetişkinin öğrenme süreçlerine katılması ) sorunun 2 tane doğru cevabı var.
Merhaba,yetişkin eğitimi sorusu için bi kaynak gösterebilirmisin ?? eğer gösterirsen dilekçeme yazacağım çünkü

burcu t.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben izmirde yaşıyorum itirazları nasıl yapıyoruz bilgi verirseniz teşekkürler..

mteomane

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba.
Bence site yönetimindeki arkadaşlar ortak bir havuz oluşturup, itiraz edilecek sorular bu havuzda toplandıktan sonra, herkes aynı sorular üzerinde itiraz ederse bakanlık bunu dikkate alabilir.
Sonuçta sistematik olarak hareket edersek belki birileri sesimizi duyar.
Aşağıdaki soruya benim de itirazım var.
B ve C sınıfı yangınla söndürmede hangi yöntem daga uygundur.
A- Uç kısımdamdan merkeze doğru
B- Merkezden uç kısma doğru
C- Boğma
D- Havayı kesme

gzmgngr

Üye
TÜİSAG Üyesi
ben bu soruyu tereddütsüz a olarak işaretledim.çünkü i
b-)meslek hastalıklarının önlenmesi
c-)işle ilgili hastalıkların önlenmesi
d-)yaralanmaların önlenmesi bu 3 şık çalışanı doğrudan etkiliyor.fakat verimin düşmesi sonrasında kazaya sebebiyet vermesi gayet dolaylı.bence hata yok bu soruda
öncelikle açıklamanız için teşekkürler.Keşke bende biraz ''düz mantık'' düşünüp hemen A işaretleseydim. işçideki verim kayıpları bedensel zihinsel sosyal olabilir ki bu da who ya göre sağlığın tanımı zaten yaralanma ise iş güvenliğiyle alakalı yani kazaların sonuncunda meydana gelen bi durum..

• Like

gzmgngr

Üye
TÜİSAG Üyesi
3 yıl sizin için büyük bir süreç olabilir, Yönetimi gözden geçirme ile yönetimin gözden geçirmesi farktır. Birinde dentlenensiniz dir, diğerinde denetleyen.
mühendislik yönetimi bölümünde yüksek lisans yapıyorum.bilgi yönetimi kalite kontrol vb. bi çok dersimizde yönetimin gözden geçirilmesi şeklinde öğrendik yönetim değil.

yavuzozbeyli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok güzel açıklama ama yanlış tarafı tehlikenin siddetiyle olma olasılığının çarpımı riski verir, siz tehlikenin belirlenmesinde demişsiniz atıyorum tehlikenin boyutu 5 olma olasılığı çok yüksek oda 5 olsun 5*5=25 yani çok tehlikeli bir risk burda tehlikenin siddetine değer vererek riskin büyüklüğüne ulaşabiliyoruz.

Açıklamamda herhangi bir yanlış yok.
Risk Analizinde; önce işyerindeki tehlikeler belirlenir, daha sonra bu tehlikelerinin şiddeti ile olma olasılığının çarpımı risk skor değerini verir. Bu değer belirlendikten sonra da Risk değerlendirmesine geçilir.

Sanırım daha açıklayıcı olmuştur.

gzmgngr

Üye
TÜİSAG Üyesi
T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI’NA
ANKARA

TARİH : 15.05.2012
KONU : 13.05.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonuçlarına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığınca 13.05.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
15.05.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim.
İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup,dekont ektedir.
Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunu,
Gereği için bilginize arz ederim.
Saygılarımla

TC Kimlik No:
Adı Soyadı :
İmza :

Adres :

EKLER:
1. Dekont
2. İtirazlarım

İTİRAZLARIM
A Kitapçığı – 75.soru
B Kitapçığı – 49.soru
Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda,kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcılarının üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?
Cevaplar
A) 1
B) 2
C) 3
D) 4
İlan edilen cevap A şıkkı
İtiraz Nedeni
. Tüzükte ;
MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede yani buhar çıkış yerinde en az 1 adet ve
ön ısıtıcıda en az bir adet olmak üzere toplam en az 2 adet olması gerekir.

Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline
göre 2 adet olarak doğru cevabın B şıkkı olması gerekirdi.

İTİRAZLARIM
A Kitapçığı – 100.soru
B Kitapçığı – 74.soru
Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (androgoji) içinde yer almaz?
Cevaplar
A) Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
B) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi
C) Öğrenme için olumlu eğitimn ortamı hazırlanması
D) Eğitim sonunda ölçme değerlendirme yapılabilmesi
İlan edilen cevap B şıkkı
İtiraz Nedeni
ANDROGOJİ İLKELERİ

1) Yetişkin güdülenmesi ve başarılı olması için eğitimin amaç ve hedeflerini bilmelidir.

2) Yetişkin öğrenme sürecine katılmalıdır.
3) Öğretim yetişkinin sosyal rollerini ve yeteneklerini geliştirici olmalıdır.

4) Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanmalıdır.

5) Çeşitli öğretim yöntem ve teknikleri kullanılmalıdır.

6) Öğrenme için yeterli zaman verilmelidir.

7) Yetişkinin deneyimleri öğrenme kaynağıdır. Geçmiş deneyimlerin öğrenmeyi etkilediği göz önünde tutulmalı ve yeni öğrenilenler, eskilerle bütünleştirilmelidir.

8) Öğrenilecek konunun ayrıntısı yapısallaştırılmalıdır. Bilgiler basitten karmaşığa gitmeli ve kavrayarak öğrenme sağlanmalıdır.

9) Öğrenilenler arasındaki bağlantının yetişkin tarafından keşfedilmesi sağlanarak ve uygulama ile; öğrenmenin kalıcılığı ve farklı alanlara aktarılabilmesi gerçekleştirilmelidir.

10) Öğrenme sonunda geri bildirimle doğru ve yanlışlar verilerek, öğrenmede olumlu tutum geliştirilmelidir.

11) Sürekli değerlendirme ve kendi kendini değerlendirme ile öğrenme arttırılmalıdır.
12) Yetişkinin eğitim programı işlevsel ve dinamik olmalıdır. Bireyin ve toplumun değişen gereksinimlerine göre sürekli şekillendirilmelidir.

13) Yetişkin öğrenme engelleri olan, olumsuz eğitim ortamı, ilgi duymama, uyumsuzluk, kendisine yararlı
olacağına inanmama, öğrenme hızını zorlama, sosyal statü ve görünüşünü uygun bulmama, korkma, bunalma, öfke, korku ve baskı; akılda tutulmalıdır.

GKCN07

Üye
TÜİSAG Üyesi
A grubu soru 75 kesinlikle yanlış
Tüzükte ;
MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.

Bende bu soruyu 2 olarak cevapladım fakat soruyu dikkatli okuyunca 1 adet olması gerektiğini gördüm her ünitede toplam demiyor soruda

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Açıklamamda herhangi bir yanlış yok.
Risk Analizinde; önce işyerindeki tehlikeler belirlenir, daha sonra bu tehlikelerinin şiddeti ile olma olasılığının çarpımı risk skor değerini verir. Bu değer belirlendikten sonra da Risk değerlendirmesine geçilir.

Sanırım daha açıklayıcı olmuştur.
Teşekkürler evet şimdi sizin açıklamanıza görede tehlikenin siddetinin sayısal değerden faydalanılmış oluyor. yani bu soruda yanlış cvp yok bence sorunun iptal edilmesi gerekiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.