13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

13.05.2012 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

73,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

18,3%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

8,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ozgurok

ozgurok TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Bu konuda sorulmuş ve birbirinden farklı olarak akıllara gelen yaklaşık 68 tane soru saydım ve bu sorulardan 17 tanesi yanlış.

Bu orana göre 73 alıyorum ha gayret :)

2. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/itkb/dosyalar/yayinlar/kitaplar/kitap3
    veya googleden 30 soruda çocuk işçi yazın çıkan ilk sayfa.

5. sayfada= 24 saatte dinlenme en az 14 saat olacak
    8. sayfada= ara dinlenme süreleri var, 2 saat 4,5 saat arası 30 dk. 4,5-7 saat bir saat ara dinlenmesi

doğru cevap 24 saatte 16 saat dinlenme yazan şık

yardımcı ve GKCN07 bu yazıya teşekkür etti.
  3. GKCN07

GKCN07 TÜİSAG Üyesi

6 ay olması lazım

4. yardımcı

yardımcı TÜİSAG Üyesi

DURUM VAHİM:D:D:D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Doğuş

Doğuş TÜİSAG Üyesi

Dünyada Yaygın Olarak Kullanılan Eşik Sınır Değerleri

ABDde Oluşturulan Sınır Değerler
    ACGIH (The American Conference of Govermental Indastrial Hyginists) Değerleri
    ACGIH tarafından önerilen eşik sınır değerler 3 kategoride tanımlanmaktadır:

1- TLV-TWA (Eşik sınır değer zaman ağırlıklı ortalama / Threshold Limit Value Time Wieghed Avarage)

Günde 8, haftada 40 saat çalışma süresince uzun süreli ve tekrar edilebilen maruziyetlerde çalışanların sağlığını bozmayacak zaman ağırlıklı ortalama konsantrasyondur.

2- TLV-STEL (Eşik sınır değer- Kısa süreli maruziyet sınırı / Thereshold limit value-Short term exposure limit)

Bir çalışma gününün herhangi bir anında aşılmaması gereken 15 dakikalık zaman ağırlıklı ortalama maruziyet sınırıdır. Maruziyetler 15 dakikadan uzun olmamalı ve bir günde 4 defadan fazla tekrarlanmamalıdır. Ardı ardına gelen maruziyetler arasındaki süre en az 60 dakika olmalıdır.

3- TLV- Celling (Eşik sınır değer- Tavan değer /Thereshold limit value / Ceiling

Bir çalışma gününün herhangi bir anında aşılmaması gereken değerlerdir.

Osha Hava Kirleticileri Standartları: Occupational Safety and Health Administration- Air Pullutants Standarts

Kimyasallar için OSHA tarafından belirlenen Müsaade Edilen Maruziyet Sınırı (OSHA PEL- OSHA Permissible Exposure Limit) bulunmaktadır. Zaman Ağırlıklı Ortalama (TWA) ve Tavan (Ceiling) olarak verilen bu değerler, günde 8, haftada 40 saat üzerinden çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkilemeyeceği kabul edilen maruziyet sınırlarıdır.

NIOSH REL Değerleri: National Institute for Occupational Safety and Health RecomendedExposure Limit NIOSH tarafından belirlenen ve bir kimyasalın işyeri havasında bulunan miktarına ilişkin \"önerilen Maruziyet Seviyesi\" değeridir.

Almanyada Oluşturulan Sınır Değer

Alman Araştırma Cemiyeti (German Research Society) tarafından oluşturulan günde 8, haftada 40 saat üzerinden çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkilemeyeceği kabul edilen ve DFG MAK olarak ifade edilen sınır değerdir.

İngilterede Oluşturulan Sınır Değerler

MEL Değeri: Maximum Exposure Levels-Maksimum Maruziyet Seviyeleri

Her türlü koşul altında, solunum yolu ile işçilerin maruz kalabileceği işyeri ortam atmosferide bulunan maddelerin maksimum konsantrasyonudur.

OES Değeri (Occupational Exposur Standarts- Mesleki Maruziyet Standartları)

Bilimsel ve teknik bilgilere dayalı olarak işyeri ortam atmosferinde bulunan maddelere uzun süre solunum yoluyla maruz kalındığında, işçiler üzerinde olumsuz etki göstermesi beklenmeyen konsantrasyondur. MEL ve OES değerleri ortalama referans süresi üzerinden verilen konsantrasyon değerleridir. 8 saatlik zaman ağırlıklı ortalama (TWA) ve 15 dakikalık limit olmak üzere 2 referans süresi kullanılmaktadır.

Batı Avrupa Ülkeleri Sınır Değerleri
    Batı Avrupa Ülkeleri tarafından TLV-TWA tanımı esas olarak kabul edilmiştir.

Türkiyede Uygulanan Sınır Değer MAK Değer

Parlayıcı, Patlayıcı, Tehlikeli ve Zararlı İşlerde ve İşyerlerinde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük ekinde yer alan Çizelgeler ile (Çizelge I, II, III) ilgili açıklamalar kısmında MAK Değer; \"çeşitli kimyasal maddelerin kapalı işyeri havasında bulunmasına müsaade edilen ve orada günde sekiz saat çalışacak olanların sağlıklarını bozmayacak olan azami miktarları\" olarak tanımlanmıştır.

Sınır Değer Birimleri

Sınır Değerlerde hacim birimi ppm, (cm3/m3), ağırlık birimi mg/m3 olarak ifade edilir.

bakın ben bu yukarıdaki TLV eşik limit değer tanımını tanırım o soru mak çıksın bu sınav iptal olsun arkadaş bunlar yine sınav yapmaktan anlamıyor yaa

6. roninx35

roninx35 TÜİSAG Üyesi

bi soru daha aklıma geldi.tam metnini hatırlamadım sonunda şöyle diyordu işveren tarafından hazırlanan yönetmelikmiydi ole bir soru vardı.
    cevaplar:biyolojik, kimyasal,patlayıcı, maden hangisi bunun cevabı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Doğuş

Doğuş TÜİSAG Üyesi

lavobalara yakın olmalı çünkü ani bir durumda adam hemen lavobalara koşabilsin diye bir mantık düşünülebilir :D

8. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

a ve d sınıfında yüzeyden merkeze doğru söndürme tekniği uygulanır
    b ve c sınıfında merkezden yüzeye doğru söndürme tekniği kullanılır soruda b ve c yi soruyodu merkezden yüzeye doğru olacak

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  9. şçağrı

şçağrı TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar, asit baz ile ilgili soru neydi hatırlamıyorum soruyu ya da cevabı

10. Doğuş

Doğuş TÜİSAG Üyesi

1. si köpük asfalt yangınlarında da çünkü kömür katıdır A sınıfına girer kullanılır 2. si makinaların periyodik kontrolünü çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı belirler diye düşünüyorum dediğin gibi OSGB idi. boğma oksijen kesme sistemidir. HAVANIN içinde sadece oksijen yok. havayı kesme diye birşey yok. son yazdığın yargılı soruyu hatırlamıyorum 1. yargıda da kesinlikle TLV ... anlamı eşik limit değerdir.

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

yanlış yaptığım bir soru cevabınız doğru. kesin.

murkiv5555 bu yazıya teşekkür etti.
  12. arenata

arenata TÜİSAG Üyesi

Köpük Asfalt ve Ağır Yağ Yangınlarını söndürmede kullanılır.

13. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

sorunun başında kimyasallarla çalışmada denilmektedir kimyasallarla çalışmada her zaman mak değerini kullanırsın

isg barış bu yazıya teşekkür etti.
  14. madenoğlu

madenoğlu TÜİSAG Üyesi

Bu sorunun A şıkkında da günde 7 haftada 35 saatten fazla olamaz gibi bir ifade vardı ve bu çocuk işçilerin çalışma süresi oysa ki soruda çocuk ve genç işçiler için ibaresi vardı. Bu sebepten bu sorunun da iptali gerekmez mi sizce?

15. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar o soruda cevap kömür olacak 02 temmuzda bu soru soruldu cevap kömür dü fakat soruyu iptal ettiler boşuna uğraşmayın soru iptal olacak.

16. GKCN07

GKCN07 TÜİSAG Üyesi

Bu sorunun cvbını 8 yaptım...eğer hesaba dökerseniz 8m3/sn hava verilince 2,4gr/dk birimler ve dönüşümler sonucu (8m3/sn)/2,4gr/dk= 5mg/m3 çıkyor cvp bu yüzden 8 yaptım gr=mg'a dk'yı sn çevrdim.

17. Doğuş

Doğuş TÜİSAG Üyesi

ben onu işyeri hekimi yaptım emin değilim kafayı yicem :D

18. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

köpük sorusu çelişkili. tuncay beyin yazdığı gibi 2 temmuz sınavında önce kömür denmiş sonradan asfalt şıkkına değiştirmişler. benim okuduğum bir kaynakta ise köpük; lpg ve sıcak asfalt yangınlarında kullanılmaz yazıyor. önceki sınavda ise son cevap sıcak asfalt yangını. sonuç çelişkili bekleyip göreceğiz.
    makine periyodik sorusunda çok emin değilim.

tlv-mak sorusunda tlv işaretledim öyle de olması lazım. ancak kesin diyemiyorum

19. arenata

arenata TÜİSAG Üyesi

1.si 2 temmuz c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı soru no 56 'yı çözmemişsin ;) doğru cevap sıcak asfalt ve ağır yağ yangını olacak a sınıfı yangınıda söndürebilirsin ama daha farklı alternatiflerlede söndürebilirsini,en uygunu soruyor, asfalt ve ağır yağ yangınlarında en uygun köpüktür...

isg barış bu yazıya teşekkür etti.
  20. GKCN07

GKCN07 TÜİSAG Üyesi

Yetişkin eğitimi ile ilgili bir soru vardı A Kitapçığın son sorusu ve birde toz emisyonu türkiye ölçümü gibi bir soru vardı gravimetrik, elktro... gibi şıklar cvplar?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica