13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

13.05.2012 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

73,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

18,3%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

8,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

http://egitim.druz.com.tr/sb/dokumanlar.html bakın burada 2 temmuz 2011 de değiştirilen yangın sorusu var bakın kömür olan cevap asfalt olarak değiştirilmiş

2. zuzubank

zuzubank TÜİSAG Üyesi

evet ahmet bey sorunun cevabı asfalt olarak değiştirilmiş ama bakanlığın sitesinde bu konuyla alakalı her hangi bir gösterebileceğimiz kaynak döküman bulunmuyor sadece şu yazıyor....

2.7.2011 tarihli sınav sonucuna itiraz eden adaylar için duyuru !...

2.7.2011 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınav sonucuna yapılan itirazlar MEB tarafından değerlendirilmiş ve sonuç adayların adreslerine resmi olarak 17.8.2011 tarihi itibariyle gönderilmiştir.

3. silikinsayd

silikinsayd TÜİSAG Üyesi

Kardesim allah sabir versin sana. ........................silindi moderatör tarafından.....................Git bi saglam avukata hakkını al 69 çok kritik bi rakam. benim 77 ama boyledurumlara cok canim sıkılio coooook!!!!

zuzubank bu yazıya teşekkür etti.
  4. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ EDECEKLER İÇİN AŞAĞIDAKİ BİR SORU İÇİN HAZIRLADIM İNŞALLAH KRİTİK SEVİYEDE OLANLAR İÇİN YARDIMCI OLURUZ.
    İTİRAZLARIM
    A Kitapçığı – 17
    B Kitapçığı –
    Kuruluş İçi Uygunsuzlukların ele alındığı inceleme hangisi olamaz?
    Cevaplar
    A) İç tetkik
    B) Dış Tetkik
    C) Denetim
    D) Yönetimi Gözden Geçirme
    İlan edilen cevap B şıkkı Dış Denetim
    İtiraz Nedeni
    Tetkik ile ilgili Uluslar arası standart TS EN ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkik Kılavuzu standardı referans alınmaktadır. İlgili Standardın Madde 3.1 de tetkik tanımı yapılmakta Tetkik tanımı şu şekilde belirtilmektedir.
    TETKİK: Tetkik delili elde etmek ve tetkik kriterlerinin karşılanma derecesini objektif olarak değerlendirmek için yapılan sistematik bağımsız ve belgelendirilmiş proses olarak tanımlanmaktadır.
    Yine aynı maddenin Not 1 ile verilen açıklamasında
    Birinci taraf tetkiki de denilen iç tetkikler yönetimin gözden geçirmesi veya diğer dahili amaçlar için kuruluş tarafından veya kuruluş adına yapılır ve bir kuruluşun kendi uyumun beyanının esasını oluşturabilir. Bir çok durumda özellikle küçük kuruluşlarda bağımsızlık tetkik edilen faaliyetten sorumlu olmamak ile gösterilebilir.
    Yine aynı maddenin Not 2 ile verilen açıklamasında
    Dış Tetkikler genel olarak ikinci ve üçüncü taraf tetkik adı verilen tetkikleri içerir. İkinci taraf tetkikleri müşteriler gibi kuruluşta menfaati olan taraflarca veya onların adına başka kişilerce yapılır. Üçüncü taraf tetkikleri ISO 9001 veya ISO 14001 şartlarına uyumu tescil eden veya belgelendiren kuruluşlar gibi harici, bağımsız tetkik kuruluşlarınca yapılır.
    Şeklinde tanımlanmıştır.
    Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi DIŞ TETKİKLER hangi standart olursa olsun ilgili standardın bütün maddelerinin uyumuna bakılması gerektiği belirtilmektedir. Kuruluş içi uygunsuzluklarda standardın bir maddesini içerdiği için gerek iç tetkiklerde gerekse dış tetkiklerde bakılması gereken kriterlerdendir.
    Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili standart olan TS 18001 Nisan 2008 İşi Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri Standardında
    Tetkik olarak madde 3.2 de
    3.2 Tetkik
    “Tetkik kriterlerinin” karşılanma derecesini belirlemek amacıyla “tetkik delillerinin” elde edilmesi ve objektif
    olarak değerlendirilmesi için yapılan sistematik, bağımsız ve dokümante edilmiş proses.
    [ISO 9000, Madde 3.9.1]
    Not 1– Bağımsız olmak için kuruluş dışından olmak şart değildir. Birçok durumda, özellikle küçük
    kuruluşlarda, bağımsızlık tetkik edilen faaliyetten sorumlu olmamak ile gösterilebilir.
    Not 2– “Tetkik delili” ve “tetkik kriterleri” konusunda daha fazla bilgi için ISO 19011’e bakılmalıdır.
    Şeklide hem tetkiki tanımlamakta hem de 19011 standardına atıfta bulunmaktadır.
    Yine TS 18001 standardında
    4.6 Yönetimin gözden geçirmesi
    Kuruluşun üst yönetimi, İSG yönetim sisteminin sürekli uygunluğunu, yeterliliğini ve etkinliğini sağlamak için
    kendi belirlediği aralıklarla İSG yönetim sistemini gözden geçirmelidir.
    Yönetimin gözden geçirmesi, İSG yönetim sistemi tetkik sonuçlarının, değişen durumların ve sürekli
    iyileştirme taahhüdünün ışığında, İSG yönetim sisteminin politikası, İSG hedefleri ve diğer elemanlarında
    değişikliklere olan muhtemel ihtiyaca değinmelidir.
    Yönetimin gözden geçirmesine ilişkin kayıtlar muhafaza edilmelidir.
    Yönetimin gözden geçirmesinin girdileri aşağıdakileri içermelidir:
    a) İç tetkiklerin ve uygulanabilen yasal şartlara ve kuruluşun uymayı taahhüt ettiği diğer şartlara uygunluğun
    değerlendirilmesinin sonuçları,
    b) Katılım ve danışma sonuçları (Madde 4.4.3),
    c) Kuruluş dışındaki ilgili taraflarla yapılan iletişim, şikayetler dâhil,
    d) Kuruluşun İSG performansı,
    e) Hedeflere ulaşılma derecesi,
    f) Olay araştırmalarının, düzeltici ve önleyici faaliyetlerin durumu,
    g) Önceki yönetim gözden geçirmelerinin takip işlemleri,
    h) İSG ile ilgili olarak değişen şartlar, İSG ile ilgili yasal ve diğer şartlar dâhil,
    i) İyileştirme tavsiyeleri.
    Yönetimin gözden geçirmesinin çıktıları kuruluşun sürekli iyileştirme taahhüdüne uygun olmalı ve
    aşağıdakilere ilişkin kararları ve işlemleri kapsamalıdır:
    a) İSG performansı,
    b) İSG politikası ve hedefleri,
    c) Kaynaklar,
    d) İSG yönetim sisteminin diğer elemanları.
    Yönetimin gözden geçirmesinin çıktıları, iletişim ve danışma için hazır hale getirilmelidir (Madde 4.4.3).
    Belirtildiği gibi üst yönetimin kuruluş içi uygunsuzlukları gözden geçirmesi ve karar alması istenmektedir.
    Bu anlamda soruda belirtilen DIŞ TETKİK CEVABI uygun olmamakla birlikte diğer şıklarda belirtilen cevaplarında uygun olamaması nedeni ile sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

zuzubank bu yazıya teşekkür etti.
  6. polat

polat TÜİSAG Üyesi

Soru Genç İşçinin tanımını sormuyordu ki. Ağır ve Tehlikeli İşlerde kaç yaşını doldurmuş kişiler çalışır diyor.
    Yönetmelikte 16 yaşını doldurmuş genç işçiler çalışır diyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

açıkçası bana pek soru yanlış gelmiyor sadece sorunun sorulma tarzı bozuk.. kuruluş içi uygunsuzlukların incelenmesi olamaz derken burada inceleme yapan kuruluşun kendisinin olmaması kast edilmiş ... sonuç olarak dış tetkik dışarıdan firmanın tetkik edilmesidir. Bence soru hatalı değil

8. yaşar ede

yaşar ede TÜİSAG Üyesi

sorular hazırlanırken kaynakları ıle bırlıkte hazırlandı.. tahmınım 2 ya da 3 sorunun ıptal edılecegı yonunde..bundan fazla olmaz...
    umarım herkes gecer...sınav zor degıldı ama celdırıcı durumlar vardı..cogu arkadasımız 80 uzerı gorunuyor..
    kımsenın 67-69 arası kalmamasını dılıyorum...

Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  9. polat

polat TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum. Burada ki tek hatanın D şıkkındaki kavram olduğunu belki söyleyebiliriz. Çünkü şık Yönetimi Gözden Geçirme şeklinde açıklamalarda yer aldığı gibi yönetimin gözden geçirmesi şeklinde değil. Ki o da doğru olabilir iddia etmiyorum.

10. browland

browland TÜİSAG Üyesi

Sorular kolaydı ancak ayrıntısıyla çalışanlar malesef bazı sorularda çelişkiye düşmüş olabilir. İtiraz halinde 2 soru fln iptal edilebilir. Genel olarak sorular açıktı.

11. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar öncelikle merhaba..umarım hepiniz istediğinizi alabilmişsinizdir..ben maalesef 69 da kaldım..fakat tereddütte kaldıgım bi soru var..aynı soruyu kursta çözdüğümüzü hatırladım ve kurstaki notlarımda soruyu buldum..bu soruya kesinlikle itiraz etmeyi düşünüyorum.. kursun uzaktan eğitim sayfasından soru ve cevabını aynen iletiyorum....

Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (andragoji) ilkeleri içinde yer almaz?

( )Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılımı
    ( )Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
    (x)Eğitimin sonunda mutlaka ölçme/değerlendirme yapılması ← Doğru Cevap
    ( )Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanması

12. replican

replican TÜİSAG Üyesi

dediğiniz doğru sorunun 2 tane doğru cevabı var öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi burda zorunluluk var onun için bu şıkda doğru sorunun iptal edilmesi gerekiyor

gzmgngr bu yazıya teşekkür etti.
  13. tuncay

tuncay TÜİSAG Üyesi

adamlar 2 temmuz da hatalı soru sormus hatayı buşup düzelmiş.sonra 13 mayısta bir daha sormus yine cevap yanlıs.bu nasıl çelişki.köpükle söndürme için hangisi en uygun?asıl cevap asfalt ve agor yag yangınları olması gerekir gitmiş yine kömür yangınları demişler.

14. Ramazan Aydemir

Ramazan Aydemir TÜİSAG Üyesi

arkadaşım sınavda mutlaka kelimesi yok o yüzden olması gerekir... lütfen dikkatli okuyup itiraz edin soruda hata yok yapışabilir diyor doğru yapılabilir ama mutlaka yapılabilir olsaydı yanlıştı... iyi okuyun soruyu

15. replican

replican TÜİSAG Üyesi

dikkatli bakarsanız gereklilik var onun için bu şıkkı doğru kabul etmişler zaten

gzmgngr bu yazıya teşekkür etti.
  16. tuncay

tuncay TÜİSAG Üyesi

17. Ramazan Aydemir

Ramazan Aydemir TÜİSAG Üyesi

ya benim anlamadığım 2 temmuzda yeri değiştirilip doğru olduğu kabul edilen sorunun bu sınavda da sorulupta neden aynı cevabın tekrardan yanlış kabul edilmesi sizce bu soru iptal edilebilir mi ???

18. tuncay

tuncay TÜİSAG Üyesi

ARKADASIM TÜZÜKTE NE DİYOR NE YAPCAN WİKİPEDİ Yİ SEN.

replican ve Ahmet Bozbay bu yazıya teşekkür etti.
  19. replican

replican TÜİSAG Üyesi

köpüğün yangınlarda kullanılması sorusunda 2 temmuz daki soruda daha kelimesi yok dikkat edin 13 mayısda daha kelimesinin altını çizerek daha uygundur denilmiş yani bu soruyu ayarlayıp öyle sormuşlar bunda büyük ihtimal şık değişiliği olmayacak ya soru doğru kabul edilecek yada iptal olacak büyük ihtimal soru doğru kabul edilecek

20. esmerkurdele

esmerkurdele TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu en az acil çıkış kapısı (2) ve emniyet subabı (1) soruları kesin doğrumu

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica