13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

13.05.2012 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

73,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

18,3%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

8,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. polat

polat TÜİSAG Üyesi

Acil çıkış kapısı İSİG tüzüğünde net belirtilmiş.
    500 den fazla (500 dahil) işyerlerinde en az 2 acil çıkış olacaktır diyor.

2. esmerkurdele

esmerkurdele TÜİSAG Üyesi

2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir. O soru bence iptal olacak şıklarda 19 yok veya en yakın cevap 20. kesinlikle 18 değil

gzmgngr ve replican bu yazıya teşekkür etti.
  3. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar görüşlerinizi bildirdiğiniz için teşekkür ederim fakat KPSS türkçe anlatım bozukluğu sorusu mu yoksa iş güvenliğimi sorusu mu belli değil... yani burda androgoji ilkelerini değil biçimce zorunluluk belirten cümleyi bul gibi bişey olmuş ... yinede itiraz etmeyi düşünüyorum nihayetinde bir çok forumda ölçme-değerlendirme konusunun yönetmelikte olmadığı söyleniyor bende bununla ilgili bir kaynak bulamadım ...

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  4. silaefe

silaefe TÜİSAG Üyesi

A grubu soru 75 kesinlikle yanlış
    Tüzükte ;
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
    Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

başkan255 ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  5. polat

polat TÜİSAG Üyesi

Traik kanununa göre;
    Madde 76 - Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır;

a) Yaş şartı

1) A1, A2, F ve H sınıfı Sürücü Belgesi alacakların 17,

2) B ve G Sınıfı Sürücü Belgesi alacakların 18,

bu nedenle soruda bir hata yok.

Ahmet Bozbay bu yazıya teşekkür etti.
  6. NERIMAN

NERIMAN TÜİSAG Üyesi

arkadaslar bu sınavı gectim tahminen..bu siteye tesekkür ederim..bazı kaynaklardan faydalandım..yolunuz acık olsun

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar.geçen sınav yani 12 aralık sınavına giripte kalanlarlar bilirler.itiraz edenler.ben de ettim.gelen yanıt hep aynı.yani sorular konusunda uzman akademisyenler tarafından incelenip itirazdan bulunan kişilere cevap gönderilmiştir tarzında cümleler.bakınız.yoğurdum kara kim der?şimdi itiraz edeceğiz.ben 70 üzeri aldım.bende edeceğim imkanım zamanım oluduğu sürece.bu akademisyenlerden oluşan kurul yanisoru hatalıdır değildir diyecek kurul yılda kaç kere toplanıyor.ne kadar ücret alıyordur?ben başkanım benim ak dediğime kim kara der.diyebilir.biz zamanında dedik.çocuk işçi 14 diye.15dediler.şimdi ağır tehlikeli işlerde genç işçi yaşı 16 olması doğal.
    benim geçici olarak tam irdelemeden (sabah iş var) hatalı olduğunu düşündüğüm C sınıfı A kitapçığı soruları şöyle;
    soru 21=cevap d verilmiş.fakat a şıkkında çalışanın ustalık düzeyine bakılır mı?yani siz çalışana sen ustamısın değil misin diye mi soruyorsunuz riski belirlerken.isterse 50 yıllık usta olsun.ne farkeder.o zaman tehlikeli işlerde hiç ikame veya mühendislik önlemleri yapmayalım.direk usta çalıştıralım o zaman.
    Soru 38=Bu sorudan bir şey anlamadım.neden ağır iş?sorunun soruluşumu anlam hatası mı var anlamadım.
    Soru 66=Bu soruyu tartışmak istemiyorum.Zaten arkadaşlar daha önceki sınavdan tespitlerini yapmışlar.soruda sadece daha kısmının altı çiziliymiş.O zaman soruyorum.12 aralıkta çalışma zamanlarında kazanılan dinlenme sürelerinde neden 4,5 saatte kadar 30 dakika demedinizde bu 13 mayıs sınavında 4,5 saatten fazla 7,5 saatte kadar olarak değiştirdiniz soruyu.kömür yangınını git su ile söndür.Pekei asfalt ve sıcak yağ yangınlarını ne ilesöndüreceksin.DİNAMİT gibi yeni bir ürün mü buldun?
    Soru 68=B ve C sınıfı yangınlar?yani sıvı ve gaz.Merkezden uçkısımlara doğru.Sıvıya örnek motorin.benzin.Tüpraş ta tank yanıyor.Merkez den dışa doğru söndürüceksin.o zaman köpük ne işe yarıyor.Soğutma için su ne işe yarıyor?Diğeri gaz.LPG mesela.Tanker patladı yanıyor.Söndürmek için merkezimi baz alırsın yoksa dışı mı?yoksa oksijeni mi kesersin.Mesela ev tüpü örneği.havayı mı kesersin bir bezle.bu soruları hazırlayanları aslında tatbikat yaptırıp al söndür merkezden dışa doğru diyeceksin.Tabiki ikramiye o buşusosyal haklar olunca olmuyor özel sektöre getireceksin.o zaman anlayacaklar.
    Soru 91=Bu pramidin anlamı ne?600 ramak kala varsa orada 30 maddi hasarlı kaza olmaz mı ?10 hafif yaralanmalı kaza olmaz mı?1 ağır yaralanmalı kaza olmaz mı?birçalışan 10 hafif yaralanmalı kaza geçirirse yakın zamanda başına 1 de ağır yaralanmalı kaza gelecektir.eğer gelmeyecekse 1 29 300 ün anlamı ne.o zaman besin zinciri yapalım bunu.En üstte koyalım aslanları.Açlıktan ölsün.

Daha da var yetişkin eğitimi gibi.Arkadaşlar itiraz dilekçelerinizi bana gönderin.ben sizeklasik bir cümle ile cevap vereyim.geçen sınavda elektrik yangınları sembolu soruldu.amerikan standardında var.genelde yüksek lisansa giden akademik kariyer yapmak için zaten 1 - 2 üniversite var yüksek lisans yapanların üniversitelerine bakın yabancı ülkede bir çoğu hep aynı.orada mı öğrenmişler.anlamadım.neyse.

Bakın Tuncay bey 12 aralık sınavında 18 soruya itiraz etmekle kalmadı dava açtı dava.18 tane bilirkişi atandı.18 tane.yani bunun anlamı kaos.18 tane bilir kişi yerine 3 tane A sınıfı uzman atamak zormu?bu sorulara kim cevap veriyor C sınıfı.Bu işin en tepesi ne A sınıfı.1 ine 2sine inan ma 3tane A sınıfı ata.3 sınav öncesinin 3 veya4 sorusu iptal oldu mahkemede daha temyizi var.Mahkemede savunmadı temyizde savunacak.

Yani olan akşamdan yola çıkıp Ankara ya sınava gidip sabah aşti de inip her gelene yenimahalleye altındağ a nasıl giderim diye soran sabahın köründe pohaçacı çaycı arayan sınav yerini bulamayıp taksi ye ücret ödeyen - daha nerelerden gelip üzeri aranıp içeri sokulmayan telefonunu okulun kantincisine 2 tl karşılığı teslim eden - çıkışta otobüS bulamayıp garip firmalarla geri dönmek zorunda kalan - akabinde de böyle acayip sorulara maruz kalan hatalı olduğunu bilip susan çaresiz kalan - özellikle şıkkı değişmiş soruyu tekrar sorup tekrar aynı cevabı yazan - Ankara yı sıcak merkezi sistem kömür kazanlarıyla dumana boğan dışarda donan sınav için bekleyenleri umursamayan - Kömür istifleyen fakat Su yerine kazan dairesinde Köpük lü söndürme cihazı bulunduğunu sanan - bunun 6 aylık bakım süresi geçmiştir en iyisi bunu jakuzi de kullanım diyip umursamayan - Kısacası kime olan oluyor.BİLİYOR MUSUNUZ.2000 3000 tl verip bu eğitime katılan eğitici kuruluşun devamlı Arkamızda OLDUĞUNU hissettiren patronlarının ceplerinin dolduğunu gülerek izleyen kes kopyala yapıştır yapıp seminerler düzenleyen 2000 3000 tl sini aldığı ve ve ve daha iptal edilen sorular açıklanmadan sınavda 6 soru iptal 2 sorunun şıkkı değişecek gibi enterasan tahminlerde bulunup bunların ticari oyunlarına kanan BİZ GARİBANLARA OLUYOR.OLAN BİZE.Soru havuzunu oluşturan kim?Topu kimlere atacaklar?Çark Dönüyor.

8. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

siz doğar doğma bir yaşında mı oluyorsunuz 12 ayı doldurduktan sonra 1 yaşında sayılırsınız.

cordial bu yazıya teşekkür etti.
  9. AhmetBBozbay

AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

birincisi soruda genç işçi kaç yaşındadır diye sormuyor ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak genç işçi en az kaç yaşındadır diyor bu da mevzuatta 16 olarak açıkça belirtilmiş...

21.soru elbette ustalık düzeyi önemli acemi insanın kaza yapma oranı ustayla aynı mı? acemi insan tehlikenin nerede olduğunu tam kestiremez.zaten bu eğitim notlarında vardı

38.soru ağır işlerde daha düşük sıcaklıkta çalışması buda mevzuatta belirtilmişti.hatta 15-16 derece falandı. vücut sıcaklığı arttığı için bunalma hissinin yaşanmaması gerekir

68.soru da biraz sorulma tarzı yanlış olabilir ama düşünün tankerin ağzı yanıyor ilk başta merkezi yani tanktan çıkış yerini söndürürsün ki patlama olmasın

91.soruda biraz anlam kargaşası var...

eğitimin özel ve pahalı olması ayrı konu o konuda size katıldığım yrler var ama

yani biraz da biz abartıyoruz bence tamam bir iki soru hatalı olabilir mesela 66.soru biraz abest olmuş.

kimisi g sınıfı ehliyet yaşını diyor sen 18 i doldurduğunda 18 olursun sanki doğar doğmaz bir yaşındasın.

kimisi adamlar yönetmelik çıkarmış tüzük ne yangın tüpleri yılda bir kontrol edilir diyor. Bence sorular genel olarak çok net ve başarılıydı

olgu2708, cem41 ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  10. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

piramit sorusunu nasıl doğru buluyorsunuz aklım almıyor ya. piramide göre 10 hafif kaza geçiren ağır yaralanabilir hatta ölebilirde :)

ama soruda sektörle ilgili hiçbirşey söylenmiyor ki. yapmayın arkadaşlar hepiniz öss sınavına girdiniz. orada bu tarz soruların en alası vardı. paragrafa göre cevap verilmesi gereken sorular bunlar. paragrafta sektörden bahsetmiyor. kaldı ki bahsetsede cevabı sektör olmaz.
    10 defa hafif yaralanan ölebilir. bu kadar basit yahu :)

bir arkadaşımızda o sorunun cevabının püf noktası olarak AYNI İŞÇİ denildiği için D şıkkı yanlış olduğunu idda etmiş. saygı duyarım.
    ancak tamamen yanlış bir önerme. aynı işçi 10 defa hafif yaralansın 1 defa ölebilir. piramit mantığı bu. istatiksel düşünün. AYNI İŞÇİ 20 defa hafif kaza geçirsin ölme şansı 2 kat artar. AYNI veya FARKLI işçi olması soruyu doğru yapmaz. ancak sorudan sektörle ilgili bir sonuç çıkarmak için baya zorlamak gerekir :)

cevabın b şıkkı olması gerekir.

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve madenoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  11. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

50 kişi 2
    500 kişi 3
    1000 kişi 4 acil çıkış kapı olması gerekmiyor

12. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

16 yaş mevzuatta belirtilmiş.evet.Ben orada geçen sınavda da 14 mü 15 mi çocuk işçi yaşı diye karmaşa oldu.bir çok kişi bende14 yaptım.15 kabul edildi.Şimdide aynı ama bu soru daha açık.cevap 16.büyük ihtimallede 1000 kişide 5 kişi yanlış yapmıştır.
    21.soruda ise o zaman mehmet usta var çatı da riskin olasılığını düşürelim.olur mu?
    68.soru mesela bleve.haydi söndürün.
    Şunu belirteyim.Sorular güzeldi.fakat biz tam doğru karmaşasız c sınıfına tam uygun adil olan bir sınav bekliyoruz.2-3sorunun yanlış olması sınavın genelini etkilemez buna sabır deriz.fakat 12 aralıkta kalan arkadaşların ne suçu vardı da kimse sesini çıkarmadı.bunu Tuncay bey bilir.

TuncayTanriverdi bu yazıya teşekkür etti.
  13. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

Ahmet bey o zaman size şu soruyu sorayım orda DENETİM diye bir şık daha var onun açıklaması nedir yani iç denetim mi nedir.
    bu soru hem soruluşu yanlış neyse zor bela soruyu anladık diyelim cevapları külliyen yanlış lütfen bakın ben diğer sorular hakkında çok ahkam kesmiyorum bu konuda bizim bildiğimiz bir konu lütfen ...

14. nur

nur TÜİSAG Üyesi

bu sorularda itiraz edilecek bişey yok bence.daha kolayı sorulamazdı.tam anlamıyla çalışanlar için gayet açıktı sorular.sırf hata bulmak için olur olmadık soruları inceleyip durmayın bence.sonuçta baraj 70.çok rahat alınabilecek bir sınavdı.3-5 soruda anlatım bozukluklarının olması 70 almaya engel değil.

Ahmet Bozbay, cordial, res_hes(Bora) ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. silaefe

silaefe TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar birçok arkadaşımız sınırda kalmak yada geçmek arasında dolaşıyor. Benim bu konuda sıkıntım yok.Şu anki durumda 90 puan alıyorum. Ama arkadaşlarımızın itiraz edeceği soruların mantıktan ziyade yasalara dayanan ve ve kesin olan soruları seçmesi gerektiğini unutmayalım. Bu şekilde davranılırsa itirazlar haklı sebeplere dayanırsa sonuç bulacaktır.
    Lütfen forumda ; bence , olması gerek , ..... gibi kirlilikten ziyade , şu tüzük veya yönetmelik yada kanunun şu maddesine göre diye alıntı ve örneklerle yardımcı olmaya çalışalım.
    Verdiğim örneği tekrarlayarak şimdiden alakanıza teşekkür ediyorum.

A grubu soru 75 kesinlikle yanlış
    Tüzükte ;
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
    Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.

455226 bu yazıya teşekkür etti.
  16. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Sn üye, meslekte kaçıncı yılınız acaba diye sormak istiyorum. Yoksa hayatta her şey sizin için sınav mı? Buradaki yorumlar bilgilerin doğruluğunu tartışmak adına yazılmış cümlelerdir. Siz sınavdan 100 tam puanı alabilirsiniz, ama daha sonra başka forumlara girerek elinde şu dökünmanı olan var mı, yada böyle bir olayda ne yapacağız diye konu başlıkları açmaya devam da edebilirsiniz.

Yukarıdaki anlamsız cevabınızı yazana kadar, kişilerin bilgilerini tazeleyecek veriler yazsaydınız daha anlamlı olurdu, düşencesi içersindeyim.

saygılarımla

esat1903, cem41, gzmgngr ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. S.Doğan

S.Doğan TÜİSAG Üyesi

13.05.2012 C sınıfı İSG sınavı A kitapçığı 100. soru 02.07.2011 A sınıfı İSG sınavı A kitapçığı 95. soruyla aynı fakat cevaplar farklı nasıl iş anlamadım :)

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  18. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

Sınavı geçmiş olmak sınavdaki hatalı sorulara göz yummaya mı yöneltti sizi anlayamadım ya da bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesinde misiniz? bir şey ya doğrudur ya yanlıştır ucu bana dokunmadığı sürece umrumda olmaz tavrı kesinlikle çok yanlış. sn ömeruni nin görüşlerine tamamen katılıyorum.. sizi de biraz duyarlı olmaya davet ediyorum sn nur..

Onur S. ve gzmgngr bu yazıya teşekkür etti.
  19. nur

nur TÜİSAG Üyesi

biraz dürüst olun bence.çok fazla bir mağduriyet olduğunu da düşünmüyorum.resmen geçen sınavların telafisini yapmışlar bu sınavla.sorular açıklanana kadar herkes kendi cevapları doğruymuş gibi sitede yayınladı bu mu bilgi paylaşımı.sonra 3-5 sorunun hatasından bahsedip itiraz ediyosunuz böyle sert çıkışlar yaparak ne yaptığınızı sanıyosunuz bilmiyorum ama herkes fikrini açıklamakta özgür.türkiye de yaşadığımızı unutmayalım burda ölçüt sınavlar oluyor malesef.benimde bu sınavda yanlış yaptığım sorular var elbet ben sadece sınavın kolay olduğunu söylüyorum.itiraz etmek,sorularda hata var demek bir paylaşımsa forumda benim sınav kolaydı demem de bir paylaşım.bu kadar takılacak bi durum yok

20. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

ezberci tüm arkadaşları tebrik ederim bu sınav fazla bilen insanları yanıltırken az bilenleri kazandırdı.dış tetkikle denetim arasındaki farkı soruların avukatı arkadaşlardan bekliyorum

TuncayTanriverdi ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica