13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

13.05.2012 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

73,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

18,3%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

8,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Arkadaşlar hatalı olduğunu düşündüğünüz soruları tüzük yönetmelik maddeleriyle destekleyerek itirazınızı yapın. Bence bu olmalı şu olmalı derseniz bir sonuca varamazsınız... Sizce doğru olan başkası için yanlış olabilir... (Tüzükte iş başında yemek yenmez diyorsa, olur mu canım ben işyerimde pc başında yiyorum demeniz size bişey kazandırmaz...) İyice araştırın şu tüzük şu madde işte size kanıt demeniz lazım...
    24 aralıkta haklı dayanaklarla itiraz yaptığımız halde sonuca varamadık... Umarım hatalı bulduğunuz sorular kabul edilir...

cordial ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  2. nur

nur TÜİSAG Üyesi

alakası yok.hatalı soru sayısı 3-5 tanedir en fazla ki ben o kadar bile olduğunu düşünmüyorum.sınava yapılacak itirazlar benim sonucumu da değiştirmeyecek.sadece biraz dürüst olmaya davet ediyorum sizi.herkes yanlış yaptığı soruya değil yanlış olduğunu düşündüğü soruya itiraz etsin benim derdim bu.soru hatalı ama ben doğru yapmışım boşver düşüncesi bana hiçte samimi gelmiyo.

3. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

son söylediklerinizle ''bu sorularda itiraz edilecek bişey yok bence daha kolayı sorulamazdı tam anlamıyla çalışanlar için gayet açıktı sorular.sırf hata bulmak için olur olmadık soruları inceleyip durmayın bence.'' dediğiniz bir önceki msjınızın tutarsız olduğu kanaatindeyim.
    kimse sınavın zor olduğundan bahsetmiyor çünkü dediğimiz sadece bazı soruların yanlışlığı..tartıştığımız konu zaten hangi soruların hatalı olduğuydu.. evet 3-5 soru hatası benim gibi 69 ile kalacak kişiler için çok önemli.. sadece empati kurmanızı tavsiye diyorum size.
    Bahsettiğiniz sert çıkışlara gelince sizin yaptığınız çıkışın da çok normal olmadığını düşünüyorum..

polat, gzmgngr ve TuncayTanriverdi bu yazıya teşekkür etti.
  4. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

Nur hanım bende 88 alıyorum onu belirteyim önce
    sınav zordu demiyor hiç kimse önceki sınava göre çokta basit hatta ama yanlış her zaman yanlıştır. 1 tanede yanlış var ise itiraz edilmeli 69 la kalan bir sürü insan olacak burada bir şeylere itiraz ederken sorunun yanlış olduğunu düşünenler neden yanlış olduğunuz kendi fikirleri açısından değil yönetmelik tüzük mevzuata referans göstererk açıkalarsa daha uygun olur aynı şekilde sizin gibi yorum yapanlar için söylüyorum soru size göre doğru ise sizde aynı şekilde yasal mevzuatına uygun olarak doğru olduğunu belirtin ben geçen sına Bakanlığı Mahkemeye verdim 16 sorudan sırf bir daha bu yanlışlar yapılmasın diye benim için bu sertifikanın hiç bir önemi yok çünkü ben bu sertifikası hiç bir yerde kullanmayacağım ama bilezik satmış gelmiş iş için isteyen bir sürü insan var bir şeyleri yazarken eğrisi ile doğrusu ile düşünmek lazım öyle kafadan bana göre demek abestle iştigal ben bir soru için DIŞ DENETİM ile ilgili itiraz nedeni yazıyorum adamların standarttan haberi yok bana göre yanlış değil diyor kardeşim senin o konuda bana cevap verebilmen için ISO 19011 standardını bilmen gerek standarttan örnek vermen gerek değil mi her neyse burada insanların moralini de bozmayın itiraz edecek arkadaşlar için söylüyorum geç kalmadan itiraz edin 1 soru 1 sorudur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uyalcin, gzmgngr ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  5. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

ayrıca şunu da belirtmek isterim ki benim yada başkalarının dürüstlüğünü sorgulayacak konumda değilsiniz..
    lütfen bir şeylere yorum yaparken haddiniz olmayan sözlerden ve yakıştırmalardan uzak durun bu çok farklı bir itham olur..

TuncayTanriverdi bu yazıya teşekkür etti.
  6. nur

nur TÜİSAG Üyesi

psikolojinizin yeterince hassas olduğunun farkındayım buna benim de etkim olduysa kusura bakmayın.daha fazla uzatmak istemiyorum her şeyi yanlış anlıyosunuz.başarılar size umarım itirazlarınızın karşılığını alırsınız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

her soruda çocuğa göre yok gence göre ağır işe göre ona göre buna göre soruyu yönlendiren zihniyet bu denetim konusunda ne iso ne ohsas yazmamıştır. bu durumda yönetimi gözden geçirme kavramının marka tescili olmadığı için neye göre yönetim gözden geçirmedir .ISO 19011 VEYA 9002 9004 KILAVUZ STANDARTLARA İHTİYAÇ YOK ZATEN . RENK KÖRLERİNE GÖRE AZOT TÜPLERİ NE RENKTİR DIYE SORARLARSA ŞAŞIRMAM ARTIK

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  8. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

psikolojimle ilgili bir durum söz konusu değil çünkü bu hassaslık değil doğruyu savunmak.. bence yanlış anlayan ben değilim belki siz kendinizi yanlış ifade ediyorsunuzdur.. tavrınızı dilerseniz bir gözden geçirin.. asıl söylemek istediklerinizin ne olduğuna karar verirseniz tekrardan sınavla ilgili tartışabiliriz..
    başarılar dilerim..

9. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI’NA
    ANKARA

TARİH : 15.05.2012
    KONU : 13.05.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sonuçlarına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığınca 13.05.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
    15.05.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim.
    İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup,dekont ektedir.
    Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunu,
    Gereği için bilginize arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No:
    Adı Soyadı :
    İmza :

Adres :

EKLER:
    1. Dekont
    2. İtirazlarım

İTİRAZLARIM
    A Kitapçığı – 75.soru
    B Kitapçığı – 49.soru
    Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda,kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcılarının üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır?
    Cevaplar
    A) 1
    B) 2
    C) 3
    D) 4
    İlan edilen cevap A şıkkı
    İtiraz Nedeni
    . Tüzükte ;
    MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

1) Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda; akaryakıt, kömür tozu veya gaz yakıldığı hallerde, Cehennemliklerin en yüksek noktasında bir veya daha fazla sayıda atlama kapakları bulunacaktır. Yerden 2 metre yüksekliğe kadar olan patlama kapaklarının önüne, yeteri sağlamlıkta koruyucu bir siper konacaktır.

2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.

Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede yani buhar çıkış yerinde en az 1 adet ve
    ön ısıtıcıda en az bir adet olmak üzere toplam en az 2 adet olması gerekir.

Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline
    göre 2 adet olarak doğru cevabın B şıkkı olması gerekirdi.

İTİRAZLARIM
    A Kitapçığı – 100.soru
    B Kitapçığı – 74.soru
    Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (androgoji) içinde yer almaz?
    Cevaplar
    A) Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
    B) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi
    C) Öğrenme için olumlu eğitimn ortamı hazırlanması
    D) Eğitim sonunda ölçme değerlendirme yapılabilmesi
    İlan edilen cevap B şıkkı
    İtiraz Nedeni
    ANDROGOJİ İLKELERİ

1) Yetişkin güdülenmesi ve başarılı olması için eğitimin amaç ve hedeflerini bilmelidir.

2) Yetişkin öğrenme sürecine katılmalıdır.
    3) Öğretim yetişkinin sosyal rollerini ve yeteneklerini geliştirici olmalıdır.

4) Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanmalıdır.

5) Çeşitli öğretim yöntem ve teknikleri kullanılmalıdır.

6) Öğrenme için yeterli zaman verilmelidir.

7) Yetişkinin deneyimleri öğrenme kaynağıdır. Geçmiş deneyimlerin öğrenmeyi etkilediği göz önünde tutulmalı ve yeni öğrenilenler, eskilerle bütünleştirilmelidir.

8) Öğrenilecek konunun ayrıntısı yapısallaştırılmalıdır. Bilgiler basitten karmaşığa gitmeli ve kavrayarak öğrenme sağlanmalıdır.

9) Öğrenilenler arasındaki bağlantının yetişkin tarafından keşfedilmesi sağlanarak ve uygulama ile; öğrenmenin kalıcılığı ve farklı alanlara aktarılabilmesi gerçekleştirilmelidir.

10) Öğrenme sonunda geri bildirimle doğru ve yanlışlar verilerek, öğrenmede olumlu tutum geliştirilmelidir.

11) Sürekli değerlendirme ve kendi kendini değerlendirme ile öğrenme arttırılmalıdır.
    12) Yetişkinin eğitim programı işlevsel ve dinamik olmalıdır. Bireyin ve toplumun değişen gereksinimlerine göre sürekli şekillendirilmelidir.

13) Yetişkin öğrenme engelleri olan, olumsuz eğitim ortamı, ilgi duymama, uyumsuzluk, kendisine yararlı
    olacağına inanmama, öğrenme hızını zorlama, sosyal statü ve görünüşünü uygun bulmama, korkma, bunalma, öfke, korku ve baskı; akılda tutulmalıdır.

ruskamat, NERIMAN, silaefe ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. nur

nur TÜİSAG Üyesi

umarım o 69 doğru sorunuzun içinde başkalarının hatalı olduğunu düşündüğü sorular yoktur.sonucunuz benimle atışarak çözülmeyecek siz de uzatmayın isterseniz artık.geç gelen adalet adelet değildir.umarım erken alırsınız sonucunuzu

11. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

C SINIFI UZMAN OLUP NERELERDE GÖREV YAPICAKSINIZ BİRDE BUNU DÜŞÜNÜN ONDAN SONRA SORULAR KOLAY- ZOR DÜŞÜNÜN

12. hakanisg80

hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

a) Az Tehlikeli İşler
    1) Mantar, saz ve kamıştan sepet vb. eşya imali

13. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

medenice tartıştığım kanaatindeyim kimse ile atışmak gibi bir arzum yok. olsaydı sizin haddiniz olmayan dürütlüğe davet etme gibi bir girişiminize çok ters bir tepki verebilirdim.
    iyi olduğuna inanmak istediğim dilekleriniz için teşekkür ederim
    yolunuz açık olsun

14. TuncayTanriverdi

TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

gzmgngr bu dilekçeye benim verdiğim soruyuda eklerseniz çok faydalı olur itiraz edecekler açısından
    A Kitapçığı – 17
    B Kitapçığı –
    Kuruluş İçi Uygunsuzlukların ele alındığı inceleme hangisi olamaz?
    Cevaplar
    A) İç tetkik
    B) Dış Tetkik
    C) Denetim
    D) Yönetimi Gözden Geçirme
    İlan edilen cevap B şıkkı Dış Denetim
    İtiraz Nedeni
    Tetkik ile ilgili Uluslar arası standart TS EN ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkik Kılavuzu standardı referans alınmaktadır. İlgili Standardın Madde 3.1 de tetkik tanımı yapılmakta Tetkik tanımı şu şekilde belirtilmektedir.
    TETKİK: Tetkik delili elde etmek ve tetkik kriterlerinin karşılanma derecesini objektif olarak değerlendirmek için yapılan sistematik bağımsız ve belgelendirilmiş proses olarak tanımlanmaktadır.
    Yine aynı maddenin Not 1 ile verilen açıklamasında
    Birinci taraf tetkiki de denilen iç tetkikler yönetimin gözden geçirmesi veya diğer dahili amaçlar için kuruluş tarafından veya kuruluş adına yapılır ve bir kuruluşun kendi uyumun beyanının esasını oluşturabilir. Bir çok durumda özellikle küçük kuruluşlarda bağımsızlık tetkik edilen faaliyetten sorumlu olmamak ile gösterilebilir.
    Yine aynı maddenin Not 2 ile verilen açıklamasında
    Dış Tetkikler genel olarak ikinci ve üçüncü taraf tetkik adı verilen tetkikleri içerir. İkinci taraf tetkikleri müşteriler gibi kuruluşta menfaati olan taraflarca veya onların adına başka kişilerce yapılır. Üçüncü taraf tetkikleri ISO 9001 veya ISO 14001 şartlarına uyumu tescil eden veya belgelendiren kuruluşlar gibi harici, bağımsız tetkik kuruluşlarınca yapılır.
    Şeklinde tanımlanmıştır.
    Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi DIŞ TETKİKLER hangi standart olursa olsun ilgili standardın bütün maddelerinin uyumuna bakılması gerektiği belirtilmektedir. Kuruluş içi uygunsuzluklarda standardın bir maddesini içerdiği için gerek iç tetkiklerde gerekse dış tetkiklerde bakılması gereken kriterlerdendir.
    Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili standart olan TS 18001 Nisan 2008 İşi Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri Standardında
    Tetkik olarak madde 3.2 de
    3.2 Tetkik
    “Tetkik kriterlerinin” karşılanma derecesini belirlemek amacıyla “tetkik delillerinin” elde edilmesi ve objektif
    olarak değerlendirilmesi için yapılan sistematik, bağımsız ve dokümante edilmiş proses.
    [ISO 9000, Madde 3.9.1]
    Not 1– Bağımsız olmak için kuruluş dışından olmak şart değildir. Birçok durumda, özellikle küçük
    kuruluşlarda, bağımsızlık tetkik edilen faaliyetten sorumlu olmamak ile gösterilebilir.
    Not 2– “Tetkik delili” ve “tetkik kriterleri” konusunda daha fazla bilgi için ISO 19011’e bakılmalıdır.
    Şeklide hem tetkiki tanımlamakta hem de 19011 standardına atıfta bulunmaktadır.
    Yine TS 18001 standardında
    4.6 Yönetimin gözden geçirmesi
    Kuruluşun üst yönetimi, İSG yönetim sisteminin sürekli uygunluğunu, yeterliliğini ve etkinliğini sağlamak için
    kendi belirlediği aralıklarla İSG yönetim sistemini gözden geçirmelidir.
    Yönetimin gözden geçirmesi, İSG yönetim sistemi tetkik sonuçlarının, değişen durumların ve sürekli
    iyileştirme taahhüdünün ışığında, İSG yönetim sisteminin politikası, İSG hedefleri ve diğer elemanlarında
    değişikliklere olan muhtemel ihtiyaca değinmelidir.
    Yönetimin gözden geçirmesine ilişkin kayıtlar muhafaza edilmelidir.
    Yönetimin gözden geçirmesinin girdileri aşağıdakileri içermelidir:
    a) İç tetkiklerin ve uygulanabilen yasal şartlara ve kuruluşun uymayı taahhüt ettiği diğer şartlara uygunluğun
    değerlendirilmesinin sonuçları,
    b) Katılım ve danışma sonuçları (Madde 4.4.3),
    c) Kuruluş dışındaki ilgili taraflarla yapılan iletişim, şikayetler dâhil,
    d) Kuruluşun İSG performansı,
    e) Hedeflere ulaşılma derecesi,
    f) Olay araştırmalarının, düzeltici ve önleyici faaliyetlerin durumu,
    g) Önceki yönetim gözden geçirmelerinin takip işlemleri,
    h) İSG ile ilgili olarak değişen şartlar, İSG ile ilgili yasal ve diğer şartlar dâhil,
    i) İyileştirme tavsiyeleri.
    Yönetimin gözden geçirmesinin çıktıları kuruluşun sürekli iyileştirme taahhüdüne uygun olmalı ve
    aşağıdakilere ilişkin kararları ve işlemleri kapsamalıdır:
    a) İSG performansı,
    b) İSG politikası ve hedefleri,
    c) Kaynaklar,
    d) İSG yönetim sisteminin diğer elemanları.
    Yönetimin gözden geçirmesinin çıktıları, iletişim ve danışma için hazır hale getirilmelidir (Madde 4.4.3).
    Belirtildiği gibi üst yönetimin kuruluş içi uygunsuzlukları gözden geçirmesi ve karar alması istenmektedir.
    Bu anlamda soruda belirtilen DIŞ TETKİK CEVABI uygun olmamakla birlikte diğer şıklarda belirtilen cevaplarında uygun olamaması nedeni ile sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

asliuzun, gzmgngr ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  15. nur

nur TÜİSAG Üyesi

bu soru bence de biraz saçma ama ygg den kaynaklı değil dış tetkik / denetim olayından dolayı.iptal edileceğini düşünmüyorum ama

16. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

dikkatiniz için tebrik ederim. kontrol ettim olay doğru.

büyük ihtimal ile yazım hatasından dolayı b şıkkı yazıldı. cevabın kesin doğru olan d şıkkı olarak değişeceğine inanıyorum.
    çok dikkatlisiniz.

bu arada aynı soru riskmed'in 2200 soruluk kitabında 747 sayfa 7. soruda açıklamalı olarak var.

eminim cevap değişecektir.

17. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

ARKADAŞLAR BİRBİRİNİZLE ATIŞMAK YERİNE BİRBİRİNİZE YARDIMCI OLUN... YARDIMCI OLMAK İSTEMEYEN ARKADAŞLAR DİĞER ARKADAŞLARIN MORALİNİ BOZMASIN.... ZAMAN SINIRLI İTİRAZLARINIZI HAZIRLAYIN 3 GÜN İÇİNDE GEÇ KALMADAN YAPIN... BOŞU BOŞUNA HEM KENDİNİZİN HEMDE KARŞINIZDAKİNİN SİNİRİNİ BOZMAYIN...

NERIMAN ve Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  18. Ermanisg

Ermanisg TÜİSAG Üyesi

Bence bu sınavda cevabı degıstırlmesı gereken en az 3 soru var bu sorular ıcerısınde B kıtapcığı 97.soruda köpük yangılarının sondurme metodu ıle ılgılı olan sorunun dogru cevabı asfalt ve agır yag yangınları olmalı , yıne B kıtapcıgı 99. soruda B ve C sınıfı yangını sondurmede hangı metod uygulanması gereklıdır sorusundada havayı kesme sıkkı dogru olmalıydı, B kıtapcıgı 30.soruda da calısanın ustalık derecesıyle ılgılı olan sık dogru olarak kabul edılmelıydı.

19. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

hakan bey katılıyorum size.

o dediğiniz asıl 24 aralıkta oldu. ki zaten çok tecrübeli bir arkadaşın o sınavı geçmesi çok zordu. çünkü kalemi yanlış soruyu işaretlemeye gitmez insanın.
    bizim gibi o sınavda ağzı yananlar başladı tüzük yönetmelik ders notu ezberlemeye. her ezberlediğim yönetmelikte çok kızdım bu ezberci zihniyete ama köprüyü geçene .............................
    ohsas sorusuna ise katılıyorum

Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  20. gzmgngr

gzmgngr TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben kocaelinden yolluycam dilekçemi ama yetişirmi bilemiyorum..nasıl yollamalıyım postaylamı?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica