13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

13.05.2012 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

73,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

18,3%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

8,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

öyle bir ayrım yok. en azından ben görmedim

2. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

Cevap D şıkkı. Antropometri ile gece çalışmasının ne alakası var. Üstelik gece çalışmalarında cinsiyet dikkate alınır. Biraz araştırırsanız gerek vardiya için gerek sağlık kontrolü için ilgili yasal mevzuata ulaşabilirsiniz.. Özel olarak yönetmeliği dahi var.

resmi gazete Tarihi: 09.08.2004 resmi gazete Sayısı: 25548 KADIN İŞÇİLERİN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMA KOŞULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK[/quote]
    Cevap vermeme gerek kalmamış :)

Burcu bu yazıya teşekkür etti.
  3. polat

polat TÜİSAG Üyesi

Cevap vermeme gerek kalmamış :)[/quote]
    Cevabın D şıkkı olduğunu ben de diyorum. Onu işaretledim zaten. Doğru Cevabın o olmadığı Aşağıda soruda olduğu gibi B şıkkı olduğunu söyleyen arkadaşların D şıkkını nasıl elediklerini merak ettiğimi sormak istemiştim.
    Aşağıdakilerden hangisi gece çalışmalarında dikkate alınacak faktörlerden birisi değildir?
    A) Çalışanın yaşı
    B) Çalışanın cinsiyeti
    C) Çalışanın fizyolojik özellikleri
    D) Çalışanın antropometrik özellikleri
    Cevap Anahtarı: D

4. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

Cevabın D şıkkı olduğunu ben de diyorum. Onu işaretledim zaten. Doğru Cevabın o olmadığı Aşağıda soruda olduğu gibi B şıkkı olduğunu söyleyen arkadaşların D şıkkını nasıl elediklerini merak ettiğimi sormak istemiştim.
    Aşağıdakilerden hangisi gece çalışmalarında dikkate alınacak faktörlerden birisi değildir?
    A) Çalışanın yaşı
    B) Çalışanın cinsiyeti
    C) Çalışanın fizyolojik özellikleri
    D) Çalışanın antropometrik özellikleri
    Cevap Anahtarı: D[/quote]
    Yaş ve cinsiyette hemfikir olduğumuza göre A ve B'yi direk elediğimizi düşünürsek;
    C şıkkı ile D şıkkı birbirine yakın görünebilir belki ama fizyolojik özelliklerde fiziki güç ve dayanıklılık konularını kapsadığını düşünüyorum. Dolayısıyla sağlık raporunda verilen gece çalışmalarına uygundur ibaresi fizyolojik özelliklerden yola çıkılarak söyleniyor olmalı.
    D şıkkında ise antropometri insan vücudunun boyutları ile ilgileniyor. Ergonominin ilgi alanına daha yakın gibi durduğunu düşünüyorum. Bu şekilde buldum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hsgurel

hsgurel TÜİSAG Üyesi

iptal edilen soruların değerlendirmeden çıkarılacağı ve geriye kalan soru sayısı üzerinden değerlendirme yapılacağı söyleniyor...Kafam karıştı..örnek 3 iptal soru 97\100...1.03puan üzerinden hesaplama...bir bilen varsa cevap versin lütfen

6. TERMINATOR

TERMINATOR TÜİSAG Üyesi

Sn. hsgurel
    İptal edilen soru doğru olarak kabul ediliyor.Yani 1 puan üzerinden hesaplanacak.Eğer iptal edilen bir soruyu doğru cevaplamışsan yine doğru , fakat yanlış cevap vermiş isen doğru kabul edilip puanın 1 puan eklenir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

hsgurel bu yazıya teşekkür etti.
  7. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

aynen öyle. bunu kim nerden çıkarıyor bilmiyorum ama her sınav açıklanmasından önce bu saçma söylenti yayılıyor.

hsgurel bu yazıya teşekkür etti.
  8. cul_de_sac

cul_de_sac TÜİSAG Üyesi

Herkese merhabalar, bu konuyla pek alakası olmasada, arkadaşlar ben bu hafta C sınıfı eğitime başlıyacağım. içinizde sınavı geçenlerde kalanlarda mutlakaki olmuştur ama benim rica ettiğim hem sınavdan geçen arkadaşların hemde kalan arkadaşların herhangi bir siyasi veya dernekçi düşüncelerden uzak kalarak , hangi konulara ağırlık vermediklerinden dolayı kaldıklarını nerelerde eksik yaptıklarını, hangi konulara önem verdiklerini ve işte bu konuya bu şekilde çalışmak beni başarılı kıldı diye samimiyetle cevap verirlerse , bu açıklamaların sınava hazırlanan arkadaşlar içinde yararlı olabileceğini tecrübelerinizden iyi manada yararlanabileceğimizi düşünmekteyim. Geçen arkadaşlarında kalan arkadaşlarında emeklerine büyük saygım var lütfen bunu bir laf atma veya tartışmaya sebebiyet verecek bir açıklama olarak düşünmeyiniz. Hepinize iyi günler ve başarılar dilerim.

9. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Selam, öncelikle sınav için şimdiden başarılar dilerim.Sana birinci önerim şudur
    4857 sayılı iş kanununu çok iyi oku hemde defalarca,isg yönetmeliğini ve tüm yönetmelikleri en iyi şekilde çalış.Yangın yönetmeliğini,el aletleri ile çalışma yönetmeliğini,basınçlı kaplar yönetmeliğini ve elektrikli aletlerle çalışma yönetmeliği,kaynak işleri yönetmeliğin,yüsekte çalışma yönetmeliğini vb.Olaya sadece sınav gözüyle bakma .Bu okuduğun yönetmelikler eğer bu mesleği icra edeceksen senin için bir rehber niteliğinde olacak.yönetmelikleri yice öğrendikten sonra hergün soru çöz ,çünkü öğrendiğin her şeyi ssoru tipleriyle ancak sınav formatına taşıyabilirsin.

Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
  10. mt1450

mt1450 TÜİSAG Üyesi

11. mt1450

mt1450 TÜİSAG Üyesi

arkadasim en oncelikle calisman gereken is guvenligi tuzugu
    ondan sonrada is kanunu. geri kalani soru cozmekten geciyor.
    ama bu sinavi gecmen icin gereken. eger bu isi hakkiyla ogrenmek istersen
    is guvenligi ile dogrudan yada dolayli olarak baglantili olan tum yonetmelikleri
    bilmen gerekir.

FeLis_Leo bu yazıya teşekkür etti.
  12. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

kafa karıştırıcı şeyler yazmasak daha iyi olur bence. soruyu soran arkadaş sıfırdan başlayacak.
    -yangın yönetmeliği değil Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik ( sen, ben bilirz belki ama doğrusunu söylemeliyiz)
    -el aletleri ile çalışma yönetmeliği, elektrikli aletlerle çalışma yönetmeliği,kaynak işleri yönetmeliği, yüsekte çalışma yönetmeliği adında yönetmelikler yok. Bu saydıklarınız İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü ve yapı işlerinde işçi sağlığı iş güvenliği tüzüğünün içerisinde geçen maddelerde ve parlayıcı, patlayıcıi tehlikeli ve zararlı maddelerle çalışılan işyerlerinde ve işlerde alınacak tedbirler hakkında tüzükte
    yer almaktadır.

oyavuz7 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Cem hocam sınavlar arasında o kadar gel git yaşamaktan olsa gerek herşeyi kısaltma ve başlıklarla oynama alışkanlığı oturmaya başladı.Hatırlatmanız ince ve yerinde bir davranıştı.teşekkür ederim

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica