13 Mayis Sinavina Ait Püf Noktalar

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
topraklanma 6 ay degılmı abı :) bıde bana msds ile ilgili kaynak lazım,!!1
topraklamanın da gruplandırması var emrahçım..yukarıda belirttim.
MSDS için dosya ekledim.sayın ÖZLEM ÖZKILIÇ 'ın makalesinin 165. sayfasından sonra detaylı bir şekilde MSDS formlarını anlatmış.ayrıca risk analizi metodları için de çok önemli bir kaynaktır.kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi sunarım.....

Ekli dosyalar

• risk analizi.tisk.gov.pdf
    5.5 MB · Görüntüleme: 324

kadir uzun

Üye
TÜİSAG Üyesi
EVET GERÇEKTEN ŞANS OYNU SAYILIR... BEN ARALIKTA GİRDİM SINAVA 68 PUAN ALDIM... BAKALIM BU KEZ ŞANSIM NASIL GEÇECEK... ÇOK BİLSEN DE AZ BİLSEN DE ŞANSLAR EŞİT... ÇÜNKÜ ÇOK BİLDİĞİNDE SANA GÖRE DOĞR OLAN BİR ŞIK ONLARA GÖRE YANLIŞ... DİLE KOLAY GEÇMİŞ SINAVDA TAM 34 SORUNUN HATALI OLDUĞUNU İSPATLADIM AMA NEYE YARADI Kİ...

I

izmir

Guest
grizulu ocaklarda grizu emniyetli patlayıcılar kullanılmalıdır.örn: Bakır kovanlı- eniyet kapsüllü - grizotün-grizokuş - Grizuroş - klorür
Aliminyum kovanlı ve geçikmeli kapsül - jelatinit- gam türü dinamitler - emülit - arfo kullanılmaz.....
ben açıkçası madene yüklenebileceklerini düşünüyorm ki binlerce soru çıkartılabilir bi konu.......

I

izmir

Guest
yeraltı maden işletme yöntemleri
* Sondaj ile üretim
*Auger Mining Üretim Yöntemi
*Solüsyon Madenciliği
*Denizdibi madenciliği
*yeraltı gazlaştırma yöntemi

I

izmir

Guest
yeraltı maden üretim yöntemleri
*oda topuk yönt.
*ambarlı kazı yönt.
*dolgulu yönt.
*ara katlı göçetme yönt.
*blok göçertme yönt
*uzun ayak yönt.

I

izmir

Guest
tahriş edici kimyasallar : amonyak - sülfürdioksit - brom - kolr - ozon - azotaoksitleri - fosgen
basit boğucular : CO2 - metan-etan-H2-helyum-azot
kimyasal boğucular : CO-kükürtlühidrojen - hidrojen siyanür vs.....
sistemik zehirliler : benzen-toluen-ksilenfenol - naftalin-karbonsülfür-metilalkol

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
elinize sağlık sayın izmir bayağı derine dalmışsınız...:)

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
BURDAN BİR SORU GELEBİLİR GİBİ GELDİ BANA ;)

Yanma Çeşitleri:
Yavaş Yanma :Yeterli ısı ve oksijenin olmadığı durumlarda meydana gelen yanmadır. Yavaş yanmada yanıcı buhar-gaz oluşmaz. Demirin paslanması yavaş yanmaya iyi bir örnektir.
Kendi Kendine Yanma:Yavaş yanmanın zamanla hızlı yanmaya dönüşmesidir. Bazı bitkisel kökenli yağlı maddelerde gözlenmektedir. Örneğin, bezir yağına batırılmış bir bez parçası havanın ısısı ve oksijeniyle oksitlenir. Bu süreç devam ettiğinde artan ısı sebebiyle yanma, alevli yanmaya dönüşür.
İçin için Yanma :Sıcaklığı yükseldiği halde cisimden ışık yayılmaz ise buna için için yanma denir. 350 -400 C aşmayan sıcaklıklarda yanan katı cisimler için için yanma evresindedir. Sıcaklı 500 C civarına geldiğinde cisim ışık çıkarabilmektedir.
Örneğin, kömür depolama sahasındaki kömür yığınlarının zaman, zaman kendi kendine tutuşması sonucu meydana gelen yanma olayı.
Hızlı Yanma :Yanmanın tüm belirtileri olan alev, ısı, ışık ve korlaşmanın görüldüğü yanmadır.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
aklıma takılan bir soru var;
metan gazının patlama aralığı %5-15 olduğuna göre,neden madenlerde %1 in üzerinde patlatma yapılamaz?

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
aklıma takılan bir soru var;
metan gazının patlama aralığı %5-15 olduğuna göre,neden madenlerde %1 in üzerinde patlatma yapılamaz?

%1'in üzerinde patlatma değil ,hiçbir çalışma yapılmasına izin verilmiyor.Gaz konsantrasyonu %2,5 orana ulaştığında bu değer metanın %50 LEL değerine denk gelir.Oran %5 olduğunda ise,%100 LEL olur. Bu karışım önce ani şekilde genleşerek, büyük bir kuvvetle gazı sıkıştırır. Büyük tahrip gücüne ve yıkım etkisine sahip bir patlama yaratır. Yasalar doğrultusunda, metan'in havada bulunma oranı, hacimce %1'dir. Bu seviyeye ulaşıldığında acilen önlem alınması gerekmektedir. Eğer %1 üzerine çıkarsa bu karışım, maden ocaği acilen boşaltılmalıdır. Ocak derinliği, eğimi, üretim yöntemi, fay ve çatlak yapılar grizu riskini değiştiren faktörlerdir. Metalin metale sürtmesi, ocakta her hangi bir ateş parçası veya kullanılan çelik ekipmanların ısınması sonucu patlama oluşabilir.
Tüm gazlar için; LEL değeri %20ye ulaştığında çalışma durdurulur, hatta %10 LEL değerinde gerekli tedbirler alınır.Explosimetre ortamda bilinen en tehlikeli madde için %10 LEL değerine ayarlanır...(Bize eğitim kurumunda öğretilen buydu)

Kezban Gürbüz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bildiğimiz gibi Grizu patlaması, belli oranlardaki metan gazıyla havanın karışarak oluşturduğu patlamadır. Patlamanın gerçekleşebilmesi için minimum %12 oranında oksijen gerekmektedir.Havada %5-6 oranında bulunan metan gazı ancak bir sıcaklık etkisiyle yanarken, metan oranının %5-16 olması durumunda patlayıcı özellik kazanır. En kolay patlama metan oranının %8, en şiddetli patlama ise %9, 5 olduğu durumda gerçekleşir.

Yukarıda sayın nurdan'ın da belirtiği gibi % 1'in üzerinde patlatma yapılmaz.Havaya göre daha hafif bir gaz olan metan, zehirli olmamakla beraber, maden havasında oksijen oranını % 12’nin altına düşürecek kadar yoğun ise boğucu özellik göstermektedir.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
nurdan hanım,dediğinizi anladım ancak benim bildiğim metan oranı %1 in üzerinde ocak boşaltılmaz,sadece lağımlar patlatılmaz.
%1.5 olunca ateşleme devrelerinin elektriği kesilir,
%2 de ise kurtarma ve bakım hariç çalışma yapılmaz.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
nurdan hanım,dediğinizi anladım ancak benim bildiğim metan oranı %1 in üzerinde ocak boşaltılmaz,sadece lağımlar patlatılmaz.
%1.5 olunca ateşleme devrelerinin elektriği kesilir,
%2 de ise kurtarma ve bakım hariç çalışma yapılmaz.

Evet bende öyle biliyorum ama alıntı yaptığım kaynakta öyle yazıyor. Metan oranı %1 üzerine çıktığında yapılan çalışma %1 in altına indirme çalışması mı? Bu değerde başka bir çalışma yaptırılıyor mu? Madende çalışan arkadaşlar varsa bu konuda bilgilendirirmelerini rica ederim.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
grizulu ocaklarda grizu emniyetli patlayıcılar kullanılmalıdır.örn: Bakır kovanlı- eniyet kapsüllü - grizotün-grizokuş - Grizuroş - klorür
Aliminyum kovanlı ve geçikmeli kapsül - jelatinit- gam türü dinamitler - emülit - arfo kullanılmaz.....
ben açıkçası madene yüklenebileceklerini düşünüyorm ki binlerce soru çıkartılabilir bi konu.......

O zaman B' lere ve A' lara nerden soracaklar? Madenden soru gelir ama 2-3 taneyi geçmez bence...

Kezban Gürbüz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Madenci değilim (Jeoloji) ama Patlamanın etki alanını sınırlamak için taş tozu bariyerleri kullanılır.Yani kömür tozu patlamalarında alevi durdurmak için uygulanır diye biliyorum.Doğru ve uygun olarak kullanıldığı zaman grizu patlamalarında da etkili olur.Metan % 1' de iken çalışılır ama patlatma yapılmaz.

Maden ve Taş ocakları ve Tünel yapımında alınacak İş Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük
GRİZU ÖLÇÜMÜ
Madde 41 - Ateşleyici, grizulu ocaklarda, lağım deliklerini doldurmadan önce, 25 metre yarı çapındaki bir alan içinde ve özellikle tavandaki boşluklar, çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçmesi yapar.

Bu ölçmede, % 1 metan tespit edilirse, lağımlar doldurulamaz.

Ateşleyici lağımların doldurulmasından sonra ve ateşlemeden önce ölçmeyi tekrarlar. Metan oranı % 1 in altındaysa, lağımları ateşler, üstündeyse, % 1 in altına düşünceye kadar ateşlemez. Kömür tozu bulunan, kömür tozu bulunmamakla birlikte tehlikeli kömür tozu oluşabilecek kömür damarlarının bulunduğu ocaklar da, ateşlenecek yerlerde, lağım delikleri doldurulmadan önce taş tozu serpmek, sulamak gibi koruyucu önlemler alınır.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
RİSK YANITLAMA PLANLARI
1-KAÇINMA
2-TRANSFER(DEVRETME)
3-AZALTMA
4-KABULLENME
yine bunlardan biri gelebilir

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
RİSK YANITLAMA PLANLARI
1-KAÇINMA
2-TRANSFER(DEVRETME)
3-AZALTMA
4-KABULLENME
yine bunlardan biri gelebilir
nurdan hanım,bu konunun kaynağını paylaşmanızda sakınca yoksa paylaşırmısınız..geçen sınavlarda böyle bir soru hatırlıyorum gibi sanki..bende bunu arıyordum...

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)

heaven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Dediğim gibi bankonun bankosu , olmazsa olmaz ; bizim işimizin basamağı ,can damarı herşeyi risk analizidir.Dolayısıyla sınavda da en az 25 kadar soru gelir.
risk analizlerinde X tipi, L tipi bunlar hakkında dökümanı olan varsa paylaşırsa sevinirim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.