13 Mayis Sinavina Ait Püf Noktalar

Konu, 'Soru Bankaları, Konu Özetleri, Hap Bilgiler' kısmında Cem AKBULAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. seko

seko TÜİSAG Üyesi

Kurşun - asitli akümülatör odalarındaki elektrik tesisleri için nemli ve benzeri yerlere ilişkin iletken, kablo ve elektrik işletme gereçleri kullanılmalıdır. Bu yerlerde akkor telli lamba ve su geçirmez tip armatür kullanılmalı, kıvılcım yapabilen kollektörlü vantilatörler kullanılmamalıdır.

mervea. bu yazıya teşekkür etti.
  2. izmir

izmir Guest

***hava basıncında ani değişiklikler nedeni ile akut hastalıkların yükümlülük süresi 3 gün,
    hava basıncında ani değişikliler nedeni ile olan hastalıkların geç zararları için yükümlülük süresi 10 yıldır

napo ve mervea. bu yazıya teşekkür etti.
  3. izmir

izmir Guest

karbon dioksit ---- karbonmonooksit ---- metan
    yanmaz --- patlayıcı --- patlayıcı
    boğucu --- zehirli --- boğucu

napo ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  4. meralcelik

meralcelik TÜİSAG Üyesi

Türk ceza kanunu
    Taksirle öldürme
    MADDE 85. - (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. ASliye Ceza Mahkemesinde görülür
    (2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi üç yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.Ağır ceza mahkemesinde görülür.
    Taksirle yaralama
    MADDE 89. - (1) Taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.Sulh ceza mahkemesinde görülür
    (2) Taksirle yaralama fiili, mağdurun;
    a) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına,
    b) Vücudunda kemik kırılmasına,
    c) Konuşmasında sürekli zorluğa,
    d) Yüzünde sabit ize,
    e) Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma,
    f) Gebe bir kadının çocuğunun vaktinden önce doğmasına,
    Neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, yarısı oranında artırılır.
    (3) Taksirle yaralama fiili, mağdurun;
    a) İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine,
    b) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine,
    c) Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına,
    d) Yüzünün sürekli değişikliğine,
    e) Gebe bir kadının çocuğunun düşmesine,
    Neden olmuşsa, birinci fıkraya göre belirlenen ceza, bir kat artırılır.
    (4) Fiilin birden fazla kişinin yaralanmasına neden olması hâlinde, altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (5) Bilinçli taksir hâli hariç olmak üzere, bu maddenin kapsamına giren suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlıdır.
    *Maddi-Manevi tazminatlar iş mahkemesinde görülür

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

cemakbulak ve yucelguzel bu yazıya teşekkür etti.
  5. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

ya ben bu ceza kanunlarına ve borçlar kanununa falan hiç bakmadım..bakmalı mıyım acaba?:ağlama:

napo bu yazıya teşekkür etti.
  6. seko

seko TÜİSAG Üyesi

aynen ben de bakmadım ve bakmam da :hayır:

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. DEJAVU

DEJAVU TÜİSAG Üyesi

iş makinelerinde kaynak yapılırken akü kutup başları gevşetilmeli mi yoksa sökülmeli mi arkadaşlar??

8. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

sökülmelidir...gevşetmek daha tehlikeli..şelale akım (atlama) meydana gelebilir...çıkan ark,yangına sebep olabilir..

Bünyamin ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

SÖKÜLMELİ

10. izmir

izmir Guest

ben sökmek gerekir diye biliyorum

11. err

err TÜİSAG Üyesi

SÖKÜLÜR NURDAN HANIM

napo ve emreerciyes24 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

PARDON NE DEMİŞİM Kİ :D
    BEN DE ÖYLE DEDİM YANILMIYORSAM.....

13. DEJAVU

DEJAVU TÜİSAG Üyesi

Çözdüğüm soruda gevşetilmeli deniyor gerekçesini merak etmiştim teşekkürler...

14. yucel guzel

yucel guzel TÜİSAG Üyesi

Kaldırma araçlarının üç ayda bir yapılması gereken periyodik kontrollerini kim yapar ?

a)Makine Mühendisi
    b)Elektrik Mühendisi
    c)Genel Müdür
    d)Bakım Ustası
    Makine müh. deniyor ama mevzuatta bu konuda hiç bir bilgi yok.Ama anladığım kadarıyla benimsenmiş ortak bir düşünce var .Mevzutta olmayıp herkesin kabullendiği konular da bir süre sonra kanun hükmünde oluyor anlaşılan. İSG dünyasının yaptığı kanun hükmünde kararname..

15. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

evet..makina mühendisi yapar...mevzuatta belirtilen yetkili teknik eleman makina mühendisidir...

izmir ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  16. roninx35

roninx35 TÜİSAG Üyesi

arkadaslar hangi risk değerlendirme metodolojileri kanitatif hangileri kalitatif yardımcı olurmusunuz?net bi cevap bulamadım kaynaklardan

17. izmir

izmir Guest

PERĐYODĐK KONTROLLER
    Mevzuat Boyutu

1475 sayılı İs Kanununa dayanılarak cıkarılan İsci Sağlığı ve İs Guvenliği Tuzuğunun 207, 208, 209, 223, 227 ve 244. maddeleri basınclı kapların yılda bir kez, 378. maddesi ise kaldırma makinalarının yılda dort kez, uc aylık periyotlarda is guvenliği acısından test ve deneylerinin yapılmasını hukme bağlamıstır.
    Yine aynı tuzuk maddeleri; test ve deneylerin
    /ehliyeti hukumet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar/ tarafından yapılabileceğini belirtmistir.
    Kontrolleri yapacak kisileri belirleyen bu tanım beraberinde bir karısıklığı ve belirsizliği de gundeme getirmektedir. Oyle ki teknik eleman tanımı; meslek liselerinin ve meslek yuksek okullarının butun bolumleri ile universitelerin muhendislik bolumlerinden mezun olan butun kisileri kapsamaktadır.
    Bu tanım; makina muhendisliği dısındaki butun teknik elemanların anılan kontrolleri yasal olarak yapabilme yetkisine sahip oldukları izlenimini vermektedir.
    Ancak bilindiği uzere İsci Sağlığı ve İs Guvenliği Tuzuğunde belirtilen ve kontrolleri zorunlu olan makina ve cihazların; tasarımı, uretimi, isletilmesi ve bakımı makina muhendisliği uzmanlık alanına girmektedir. Bu nedenle anılan kontrollerin makina muhendisliği dısında herhangi bir meslek disiplininden kisilerce yapılması mumkun değildir. Bu hukumler ilgili tuzuğe gecmiste ulkemizde yeterli teknik eleman olmayısı
    nedeniyle konulmus olsa gerekir. Gunumuzde bu hukme rağmen is mufettislerince fiiliyatta anılan test ve deneylerin makina muhendislerince yapılması istenmektedir.

napo, Nurdan DAHİ ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
  18. yucel guzel

yucel guzel TÜİSAG Üyesi

Mevzuatın neresinde acaba Cem bey ...

19. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

20. izmir

izmir Guest

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica