Tarihte Bugün 13 Temmuz

Konu, 'Temmuz Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1878 :
    Osmanlı Devleti ile Rusya, Almanya, Avusturya, Macaristan, İngiltere, Fransa arasında Berlin Anlaşması imzalandı.

1930 : İlk Dünya Kupası Uruguay'da başladı. Evsahibi Uruguay şampiyon oldu.

1937 : Fransa, Hatay'ın bağımsızlığını resmen ilan etti.

1941 : İngiltere ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği karşılıklı yardım antlaşması imzaladı.

1943 : Sovyetler Birliği, Kursk'ta yapılan tank savaşında Almanları bozguna uğrattı.

1949 : Papa Pius, Komünist Parti'ye üye olanların aforoz edileceğini söyledi.

1962 : Güneydoğu sınırındaki köylerin 25 kilometre içeri çekilmesine karar verildi. Karara kaçakçılığın artması ve Irak'taki isyan neden gösterildi.

1976 : Yumurtalık Savcısı Sefa Mutlu'yu öldürmekten sanık Yılmaz Güney, 19 yıl hapse mahkum edildi.

1985 : Afrika'daki açlar için 'Live Aid' konseri düzenlendi.

1993 : Diyarbakır Ergani'deki kazılarda bulunan 9 bin yıllık kumaş parçasının en eski kumaş kalıntısı olduğu açıklandı.

1995 : Isparta'nın Senirkent ilçesindeki sel felaketinde 74 kişi öldü.

2009 : Asya Kıtası’ndan Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak olan ve hattın en önemli ayağını Türkiye’nin oluşturduğu Nabucco Projesi’nin anlaşması imzalandı.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

1846 : Hicivleriyle ünlü Şair Eşref doğdu.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

1793 : Fransız Devrimi önderlerinden Jean-Paul Marat, muhalifi Charlotte Corday tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

1959 : 'Lüküs Hayat' operetinin yazarı Ekrem Reşit Rey 59 yaşında hayata veda etti.

1994 : Sinema ve tiyatro sanatçısı Ayfer Feray 66 yaşında yaşamını yitirdi.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica