21 Aralık 2013 Tarihli A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Için Soru Havuzu

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
vatana millete hayırlı uğurlu olsun. önerdiğiniz bir çalışma programı var mı nerelere yoğunlaşalım. bir büyüğümüz "önceki A sınıfı sorularda 8-10 arası maden sorusu çıkıyor". başka bir büyüğümüz de "risk konusuna ağırlık verin" demişti. o iki yönetmelik ezberlenecek başka öneriniz var mı?

tolga

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Yardımcı kitap konusunda (6331 uygun yeni yönetmelikleri barındıran) yardımcı olabilirmisiniz? önerebileceğiniz kitap???

Köroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar prime göre B ve A sınıfı uzmanlık sınavına girmek için tekrar eğitim almak mı gerekiyor? Yoksa prim ve günü tutanlar direkmi giriyor?

M

MNG

Guest
Sınava girecek arkadaşlar,
-Pazarcı esnafına!
-Hap! bilgi kolaycılığına itibar etmeyin.

Yasal mevzuat (Yönetmelikler,tüzükler,tebliğler...)
Hangi sınıf olursa olsun sınavlarda sorulan soruların temel kaynağıdır.

BarisSelcuk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
RİSKMED 2888 Soru bankası kitabı öneriliyor.
A sınıfı başvurusu dilekçesini bakanlığa kargo ile mi göndersek daha iyi yoksa normal posta yolu ile mi? Bir de bireysel olarak başvurulacak herhalde değil mi?

isgici

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bakanlığa kendimiz mi gideceğiz yoksa kargo mu göndereceğiz?

Oğuz Aslan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Herkese merhaba.
İlgili mevzuatı ve uzmanların değerlendirmelerini okuyorum. Sanırım bir noktayı atlıyorum. Belki buradan bana yardımcı olabilirsiniz.
Şöyle bir örnek düşünün;
Şu anca C sınıfı uzmanım. Diyelim ki 1.900 gün primim var. Aralık'ta B sınıfı olmak için sınava girdim ve başarılı oldum. B sınıfı belgemi aldım. Mayıs ayında A sınıfı olmak için sınava giremez miyim? Sonuçta yönetmeliğe göre başvuru tarihinde 1.800 gün primi yatmış olan B sınıfı uzmanlar A sınıfı için sınava girebiliyor.
Acaba yönetmeliği okurken biryerleri mi atlıyorum, yoksa böyle bir açık mı var? Gerçekten çok net açıklanmış ancak ben anlamamış olabilirim tabii ki.
Böyle bir durum varsa, şimdiden meşgul ettiğim için özür diliyorum.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese merhaba.
İlgili mevzuatı ve uzmanların değerlendirmelerini okuyorum. Sanırım bir noktayı atlıyorum. Belki buradan bana yardımcı olabilirsiniz.
Şöyle bir örnek düşünün;
Şu anca C sınıfı uzmanım. Diyelim ki 1.900 gün primim var. Aralık'ta B sınıfı olmak için sınava girdim ve başarılı oldum. B sınıfı belgemi aldım. Mayıs ayında A sınıfı olmak için sınava giremez miyim? Sonuçta yönetmeliğe göre başvuru tarihinde 1.800 gün primi yatmış olan B sınıfı uzmanlar A sınıfı için sınava girebiliyor.
Acaba yönetmeliği okurken biryerleri mi atlıyorum, yoksa böyle bir açık mı var? Gerçekten çok net açıklanmış ancak ben anlamamış olabilirim tabii ki.
Böyle bir durum varsa, şimdiden meşgul ettiğim için özür diliyorum.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Buna ilişkin yeni bir yönetmelik ya da tebliğ çıkarmazlarsa, düşündüğünüz doğru.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Buna ilişkin yeni bir yönetmelik ya da tebliğ çıkarmazlarsa, düşündüğünüz doğru.
Uygulama duyurusu yayınlanacakmış ve orada tüm detaylar bildirilecekmiş.
Örneğin; 3000 günü olab A sınavına değilde garanti olsun diye önce B sınavına ve ikinci hakkında A sınavına girebiliyor mu? Veya iki hakkında da B olarak kullanabiliyor mu? Belli değil.

Sizin örneğiniz; 1900 günün var. B ye girdin ve kazandın. Sonra yine 1900 günün ile A sınavına girebilir misin? Belli değil.

HÜSEYİN TUTAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
21 Aralık sınavına girdiğinizde varsayalım 1.930 gün olacak. Kazandığınızı varsayalım, Mayıs ayına maximum 5 ay var ve bu da 150 gün yaparki toplamda 2.180 gün eder. Bu sayı da A sınıfı sınavı için yeterli değildir.
Yeterli olmuş olsa idi evet dediğiniz doğrudur, A için sınava girme hakkınız olurdu.

rıza sungur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bence atladığınız konu şu : yükseltme sınavına 1 yılda 2 defa girme hakkımız var.burada prim günleride belli.yani 1900 prim günü ile b olmak için 2 sınav hakkınız var.1 de b olup 2.de a sınavına giremezsiniz.1 nciyi kazanamazsanız 2 sınava tekrar B olmak için girersiniz.yani bu 1 defa verilen yükseltme hakkı 1 defa yükselmek için veriliyor.yokssa dediğiniz gibi önce B SONRA A olamazsınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
21 Aralık sınavına girdiğinizde varsayalım 1.930 gün olacak. Kazandığınızı varsayalım, Mayıs ayına maximum 5 ay var ve bu da 150 gün yaparki toplamda 2.180 gün eder. Bu sayı da A sınıfı sınavı için yeterli değildir.
Yeterli olmuş olsa idi evet dediğiniz doğrudur, A için sınava girme hakkınız olurdu.
B den A ya geçişte 3000 gün değil 1800 gün yeterli. Bu durumda yeterlidir. Ama kabul edilir mi? Muamma.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
bence atladığınız konu şu : yükseltme sınavına 1 yılda 2 defa girme hakkımız var.burada prim günleride belli.yani 1900 prim günü ile b olmak için 2 sınav hakkınız var.1 de b olup 2.de a sınavına giremezsiniz.1 nciyi kazanamazsanız 2 sınava tekrar B olmak için girersiniz.yani bu 1 defa verilen yükseltme hakkı 1 defa yükselmek için veriliyor.yokssa dediğiniz gibi önce B SONRA A olamazsınız.
Mantıken haklısınız. Ama bakalım uygulama nasıl olacak.

serpil sayın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlığa gerekli evraklarla direk başvurulacak diye biliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.