Haber 15 Bin Lira Maaşla ' Uzman ' Aranıyor!

Konu, 'Basında TÜİSAG / İSAG' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Şimdilik maaşların bu seviyelerde olması arkadaşlarımızı umutsuzluğa itmesin. Daha sektörün neredeyse %90'ı İSG hizmeti almaya başlamadı. 2014-1 ocak önemli bir tarih, 2016-1-ocak ise daha önemli. Bakanlığın sınav sistemini daha sert hale getirmesi ise artık uzman sayısının hızla artmayacağının bir göstergesi. Biraz sabır edildiğinde iyi maaşlar alınacaktır. Geçiş sürecindeyiz, bakanlık İSG uzmanı arkadaşlarımızın haklarını yedirtmiyecektir diye düşünüyorum. Önemli olan gün geldiğinde bilgi olarak hazır olabilmek.

2. inşallah dediğiniz gibi olur su anda sektör en ölü dönemini yasıyor sertifikasını alan uzmanlar işsiz o yüzden 1200-1300 lirayı kabul ediyoruz maalesef

3. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

Mesleği nasıl geliştirebiliriz üzerine çalışmalar ve haberler yayınlanacağına '15 Bin TL Maaş' başlığını atan zihniyet,maalesef çözümün hiç bir zaman parçası olmayacaktır..Bilimsel metodlara dayalı haberler yapmak yerine,bu sektörü ileriye taşımanın yollarını aramak yerine,insanların zaaf noktalarını kullanıp ona göre haber yayınlamak ne kadar bizi geliştirir ?

FUNDA3426, uzmancan ve gilgin bu yazıya teşekkür etti.
  4. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

ocak 2014 de belki bişeyler değişmeye başlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

gilgin bu yazıya teşekkür etti.
  5. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Habercilerin çoğu parayı kim verirse onun haberini yapar. Yerelde bunu yaşıyoruz ki ulusal basın da bunun bire bir kopyası. Basından akıl, bilim falan beklemek tamamen saflık olur. Ellerine hazır yazılı metini veriyoruz, yine haber yanlış, yine yanlış cukkacukka

6. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle başlayacak, 2016'da ise tamamen işlerlik başlar. Artık bunu ertelemek diye birşey olmayacak. En önmlisi, devamlı bunun üzerinde duruyorum, bakanlığın ciddi kontroller yapıp ilgili işyerinin İSG uzmanı olmasından dolayı cezasız yumuşak bir geçiş yapmasından sonra sert kontroller ile can yakmalar başlamalı ki biz de sahada arkamızda ÇSGB İl Müdürlüklerinin rüzgarı ile rahat olalım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Aynı haber bugün Bursa da Olay Gazetenin ekinde çıktı ...

8. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

9. mehmet koray

mehmet koray TÜİSAG Üyesi

bir kaç madde ile kendi gözlemlerimi paylaşmak isterim...

1. Emekli iş müfettişi ve A sınıfı uzman isen, sen sıkıntı çözen adamsındır. her gelen sana üstadım der, bunu kullanırsın, firman da seni kullanır ama paranı kazanırsın. yani devlet için çalışan müfettişken, sorumluluklarını yerine getirmeyen işverenin daha az ceza yemesini sağlayarak kazanırsın hayatını. 10.000 de kazanırsın, 50.000 de....
    2. 1000-1500 çalışanı olan bir şantiyede tam zamanlı A sınıfı uzmanların büyük paralar kazandıklarına şahit oldum.
    3. "hanım fizik mezunu, öğretmen olamadı, yıllardır dershanelerde üç kuruşa sürünüyor, bare iş güvenliği uzmanı olsun" zihniyeti şuan piyasa fiyatlarını düşürüyor. 750 liraya belgesini satan kişiler var. sonuçta başka bir işi var, yağmasa da damlıyor.
    4. OSGB ler ticarethane. 3 e alıp 5 e satacak, bu ticaretin kuralı. ama mal satar gibi diploma, insan satılıyor olmaya başladı. "git burayla çalış" cümlesine itiraz şansınız pek olmayabilir. 1200-3500 arası kazanan C sınıfı uzmanlar mevcut.
    5. işveren OSGB den hizmet almayı tercih etmeye başladı, çünkü sözleşmesi var, OSGB taşeron. doktora kıl olur açar bir telefon yenisini gönder der, uzmana canı sıkılır bir telefonla yenisi gelir. dik durabilecek OSGB çok az. sonuçta müşterinin beklentilerini karşılamak lazım ve müşteri her zaman haklıdır.
    6.Çok sınav, çok uzman demek. tamam ihtiyaç var piyasada ama bunun da bir sonu var. ağız sulandıran ise küçük işletmeler. mali müşavirlerin, muhasebecilerin defter aldıkları gibi küçük esnafları kapatmak noktasında. benzin istasyonlarından mahalle bakkalına kadar, apartmanlara kadar herkesin iş güvenliği uzmanı olacak haberleri kulaklarda. "50 TL den 200 tane yer bağlasak 10.000 TL eder" hesabı yapan çok insan var.
    7. Kendi bünyesinde çalışan mühendisi ve/veya teknik elemanı uzman yapma düşüncesi gittikçe yaygınlaşıyor. 2000-3000 TL maaşla çalışan bir personelin maaşı, uzmanlık belgesini alınca en az 2500-4500 noktasına geliyor. %25- %50 zam almış gibi oluyorsun ve bu zam piyasada çok ciddi bir zam. makam da yanında cabası.
    .......................
    bu böyle sürer gider. yıllardır sorun olan iş sağlığı ve güvenliği konusunun hala çok ciddi sıkıntıları var.
    Şahsi düşüncem bu balon bu hızla şişirilmeye devam ederse çok kısa zamanda patlar.
    6331 yayınlandığı gün 1 ocak 2013 de gökten para yağacak sandık ama olmadı. şimdi 1 ocak 2014 itibariyle sağanak başlayacak diye düşünüyoruz.
    bir işte para ne kadar çok konuşuluyorsa, o işin ömrü o kadar az olur.

Derya USANMAZ, Serdal DEMİR, Bilal54 ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Görkem DEMİRÖRS

Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

medyanın yeni haber yapma vakti geldi bence

bu uzmanlar 1000 tl kazanıyor :)

11. sunny

sunny TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar işsizlik çok zor özellikle yeni mezunlar için ancak ne fiyatlara ne riskler alındını dikkate alırsak , herkezin biraz dişini sıkması gerek. 8 yıldır sektörde proses te işveren ve işçilerle birebir çalışıyorum. Prpses -kalite-eğitim vs... Türkiyede bu iş zor. işverenle mi uğrasacaksın, çalışanmı. Çalışana tavsiye etsen anlamasz, vatan millet kahraman der. 3-5 kuruşa bu sorumlıuluk alınmaz. İşsizlik nedeniyle bu sorumluluk böyle rakamlara alınmaz, bu piyasayıda düşürmek hiç doğru değil. sekreterlik yap aynı rakama daha iyi. inanın sekreter ol masada, bilgisayar başında 1300 tl alırsın. yazık yaniii, kaç kişi hapiste... Bu rakamlara çalışmayın...

deserttaklamakan bu yazıya teşekkür etti.
  12. Görkem DEMİRÖRS

Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

bende seninle aynı düşüncedeyim

13. kalitek

kalitek TÜİSAG Üyesi

Merhaba;
    Bakanlığın bizi koruyacak tedbirler alacağına şahsım adına inanmıyorum,maalesef.
    İleride bu alanda deneyimin ön plana çıkacağı söylemide çok gerçekçi gelmiyor.
    En üstten(devlet) en aşağıya(küçük esnaf) maalesef yasak savmacı bir yapı kurulmuş ve bu durum hem devlet hemde işverenlerce destekleniyor.Herkese önerim sadece bu işten gelir bekleyerek hayatımızı devam ettirmek çok zor.Çok riskli.Anlaştığınız bir işyerine çok komik rakamlarla teklif iletildiğinde sizinle yolları hiç düşünmeden ayırıveriyorlar.Burada ne deneyim nede herhangi bir şey bizi güvence altına almıyor.Şu an piyasadaki tek garanti:ucuza hizmet vermek,Buda yetmiyor,sürekli ucuz hizmet sağlamak...Bu yazdıklarım maalesef şu an bu şekilde.
    Örneğin:8 çalışanı olan Çok tehlikeli bir işyerine OSGB 150 TL/AY (HEKİM+UZMAN) teklifi veriyor.Hadi bunu geçtim serbest çalışan bazı arkadaşlar İG hizmeti için (ekmek fırını 6 çalışanı var) aylık 50 TL/AY tekliflerle piyasada dolaşıyor.
    Düşüncem;ig uzmanları için yasa çıkması bu yasa ile oda kurulması ve aynı ih'lerinin tabibler odasında olduğu gibi alt fiyatların belirlenmesi.Bakalık bile bunu bugün yayınladığı yönetmelikte yaptı(10 çalışan altındaki işyerleri için )
    Hatta mühendisler odası ile sgk arasında imzalanan protokol var.Bunun içeriği;bir mühendisin alması gereken taban fiyatı belirliyor.Bunun altında ücret veremiyor işveren.(Tabi arakadaşın sgk ya bildiriminde meslek kodunu doğru girmiş olması gerekiyor.)
    Saygılar.

14. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Birazda mı ? Şuan iş bulamayan C sınıfı uzmanlar biliyorum ben.. Basın abarttıkça, bu mesleğe talip olanlar kutsal amacından çok ticari kazanç yaklaşımında olacaklar.. Daha ne kadar kazanabilirimin derdiyle bir gün bir noktada patlamazlar umarım.

15. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Firmalarla bireysel anlaşmak bence de en doğrusu. Fakat o şekilde firma bulmak zor. KBen kısmi zamanlı firma arıyorum şuan hala bulabilmiş değilim.

alix bu yazıya teşekkür etti.
  16. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

BEN C SINIFI UZMANIM 5000 ÜSTÜ AYLIK KAZANCIM.BİREYSEL ÇALIŞIYORUM.OTURARAK KAZANILMAZ TABİ.

17. Real

Real TÜİSAG Üyesi

valla bende işsizim 5 kuruş kazanmıyorum. bireysel çalışmaya başlarken ne gibi faaliyetlerde bulundunuz. açıklarsanız memnun olurum.

18. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Basit... Çevren olursa bu iş olur...:(

19. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

bireysel kazanmak en mantıklısı. Çalıştığım iş yeri 56 kişi ve tehlikeli sınıfta.
    OSGB nin biri uzman için 300 TL teklif vermiş. Banada maaşına +300 istersen sen hem uzmanlık hem kendi işini yap dediler. 300 TL yi kabul etmedim. Etmemde yaklaşık 60 kişinin sorumluluğu 300 TL ye alınabilir mi? Ama OSGB alıyor!!!

20. Bilal Emiroğlu

Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

Ne yazık ki bu şekilde değil.
    Daha da kötü.

Lütfen başınıza gelecekler açısından, okuyun.

Bakanlığın bırakın bizi koruyacak tedbirler almasını, tüm işleyişi ve cezai sistemi üzerimize kuruyor.Yakınlarda 2 mahkemeye şahit oldum.
    Her ikisi de Türkiyenin önde gelen inşaat firmaları. Balondan değil yalnız, hem üretim hem de HSE bazında önde gelen...

İkisinde de durum tamamen aynı olduğu için, size bir tanesinden bahsedeyim. Çalıştığım şirkette vuku bulan olay :

Öncelikle prosedürler :
    -İşe girişlerde 4x4x4x4 olmak üzere (3 güne yayılmış) yüksekte çalışmadan tutunda kerpeten kullanımına kadar tüm detayları içeren isg eğitimi.
    -Kullanılması zorunlu olan ve kullanılma ihtimali olan tüm kkd'lerin güvenli kullanılma yöntemlerinin teorik + pratik olarak anlatılması.
    -Sigorta girişlerinin eksiksiz olması
    -Zimmet ve Hse kuralları taahhütnamesi
    -Mesleki ustalık sertifikaları(kalıpçı, demirci vs.)
    -Her taşeron firmanın en az 1 isg uzmanı bulundurma zorunluluğu(sahacı)
    -Her firmanın risk analizi zorunluluğu
    -Her firmanın formenlerine "adam yönetimi" eğitimi verilmesi zorunluluğu
    -Herhangi bir uygunsuzluğun 2.kez tekrarı halinde direkt işten çıkarma
    -Uygunsuzluklara kesilen tonla ceza, uyarı yazıları vb.
    -Saha daki işçi (turuncu yelek + sarı baret), formen (turuncu yelek mavi baret), mühendis mimar (sarı yelek beyaz baret) gibi renk kodlamaları uygulaması
    -Sahanın her köşesinde kamera uygulaması
    -Saha girişine manyetik okuyuculu turnike uygulaması ve kartı olmayanın girememesi.

vb. bir sürü prosedür + dökümantasyon. Eksiksiz şekilde.

Peki ne oldu ?

Yaklaşık 5-6 "girilmez, girmek yasaktır, yukarıda çalışma var" vb uyarı levhası asılmış, kapısı ikaz bantları ile 8-10 sıra şeklinde kapatılmış, kapının önünde isg gözetmeni bulunan balkon çıkıntısına bir işçi kaşla göz arasında ikaz bantlarını sökerek girer. Tam o anda da yukarıda çalışma yapan arkadaş malzeme düşürür ve işçi arkadaş vefat eder. Olayın cereyan etme süresi 1 dakika bile değil.

Mahkeme süreci :
    Mahkeme vefat eden arkadaşın ve malzeme düşüeren arkadaşın tüm belgelerini ister.
    Her ikisi için de 1 hafta süren evrak tedarik aşaması başlar ve 1 karış kalınlığında özlük dosyaları hazırlanır. (eğitimler toolbox'lar, sertifikalar vs vs vs)

Mahkeme ve Bilirkişi raporu :
    Hazırlanan hiçbir özlük dosyasına bakmaksızın bilir kişi rapor sonucu :
    -Vefat eden arkadaşın kalfası 2.dereceden tali kusurlu
    -Malzemeyi düşüren arkadaş, 2. dereceden tali kusurlu
    -Ana yüklenici firmanın şantiye şefi, 2.dereceden tali kusurlu
    -(kelimesi kelimesine yazıyorum) Uzmanlık belgesi bulunan iş güvenliği uzmanı 1.dereceden asli kusurlu,
    bulunmuştur.

Hakim : Mahkemede bulunan şantiye şefi, iş güvenliği uzmanı ve kalfayı 1 dakikadan fazla konuşturmamıştır.
    Vefat eden ve malzemeyei düşüren işçiler için hazırlanan onca evrak, taahhütname, zimmet formları, eğitim tutanakları, daha önce yazılmış uyarılar vb. evrakların hiçbirine bakılmamıştır bile.

Hepsi bir kenara, haftada 1 günlüğüne 8.000tl alan emekli iş müfettiği A sınıfı isg uzmanı, tüm sorumluluğu c sınıfı uzmana yıkmaya çalışmıştır.

Bilirkişi raporunu başka bir "emekli iş müfettiği" A sınıfı yazmıştır.

Size açık yüreklilikle söylemek istiyorum ki, HSE anlamında çalıştığım firma ile gurur duyuyorum. 2 yıllık projede HSE'ye harcanan para 3 milyon $.
    Başmıza gelen talihsiz bir kaza.
    Bugüne kadar yapılan hiçbir HSE uygulamasının hükmü yok !

Şunu iyi anlayalım. Başımıza gelecek kazaların %99.9'unda bırakın şirketlerin bizi ön plana atmasını, DEVLET de bizim kellemizi istiyor.
    O kadar mevzuat, kanun, kural ve bunların uygulanmasının hiçbir önemi yok.

İşçi haklıdır.
    Bu kadar.

Türkiye, HSE "işini" eline yüzüne bulaştırmıştır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica