Tarihte Bugün 17 Ağustos

Konu, 'Ağustos Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1939 :
    Parisli işçiler grevde.

1943 : Müttefikler Sicilya'yı ele geçirdi.

1945 : Japon işgalinden kurtulan Endonezya bağımsızlığını kazandı.

1964 : Siirt'in Hemşo yöresinde petrol damarı bulunduğu açıklandı.

1969 : Türkiye Sağır ve Dilsizler Kraliçesi Sevil Tez, dünya güzeli seçildi.

1983 : Milli Güvenlik Konseyi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun kuruluşunu onayladı. Böylece, Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) özerkliğine son verildi.

1988 : Uluslararası Para Fonu, IMF, Türkiye raporu hazırladı; rapora göre enflasyonun düşürülmemesi halinde Türkiye'nin Avrupa Topluluğu (AT) üyeliği gerçekleşemez.

1988 : Türkiye'de hormonlu et üretimi ve satışının engellenemediği açıklandı.

1992 : Maaş farklarını ve vergi iadelerini alamayan emekliler İstanbul'da protesto eylemi yaptılar.

1999 : Marmara Bölgesi'nde sabaha karşı 03.02'de deprem oldu. Richter ölçeğine göre 7.4 şiddetindeki deprem 45 saniye sürdü. Merkez üssü Gölcük olan depremde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın verilerine göre 18 bin 373 kişi öldü, 48 bin 901 kişi yaralandı, yüz binlerce kişi evsiz kaldı

2011 : Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT'ın Rusya'dan uzaya başarıyla fırlatıldı

2011 : Yalova Valiliği görevine getirilen Esengül Civelek, Lale Aytaman’ın ardından Türkiye’nin ikinci kadın valisi oldu.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

1945 : Avcı", "Baba 2" filmlerindeki rolleriyle ünlü Oscar ödüllü Amerikalı aktör Robert de Niro doğdu.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

1968 : Şair ve edebiyat tarihçisi Necmettin Halil Onan.

1978 : 1948 Londra Olimpiyat Oyunları Şampiyonu güreşçi Mersinli Ahmet Kireççi.

1987 : Hitler'in yardımcısı Rudolf Hess, hapishanede.

1988 : Pakistan Devlet Başkanı Ziyaülhak, bindiği uçağın havada patlaması sonucu.

2. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

17 Ağustos 1999 DEPREMİ

15 yıldır acılar unutulmadı

15 yıldır acılar unutulmadı.jpg

Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
  3. İrem D.

İrem D. TÜİSAG Üyesi

Henuz 14 yasinda travmalarima, bircok arkadasimi kaybetmeme, hayatimin geri kalanini farkli bir sekilde yonlendirmeme ve Golcuk'ten ayrilmama neden olan gunun yildonumu.. tum kayiplarimizin ruhlari sad olsun..allah bir daha yasatmasin.. unutmayalim, unutturmayalim..

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  4. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Amin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica