170 Tane A Sınıfı

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mevcut çalışabilir durumda kamu dışında toplamda 170 tane A sınıfı uzman bulunmaktaymış B sınıfı sayısını bilen söyleyebilirse sevinirim ayrıca. Esasında mesele bu kadar az uzman bulunmaktayken nasıl olacakta Çok Tehlike iş yerlerine A ve B sınıfı uzmanlar bakacak, sayıları yeterli mi ? Bu konuda net bilgisi olan var mı? Ayrıca bu kadar azsa bu belgelere sahip kişiler, bu iş karaborsaya düşmeyecek mi?

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Geçende bir hesap yapmıştım Akaryakıt İstasyonları hakkında Yönetmliğe göre Akaryakıt istasyonları çok tehlikeli sınıfa girmekte Türkiyede 12.000 istasyon ve buralarda çalışan 200.000 kişi bulunmakta Bu durumda 2.000 civarı bir A sınıfı uzman gerekli Bu durumda nasıl olacak bu iş ?

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
B sınıfı uzman sayısınında çok fazla olduğunu düşünmüyorum, nasıl olacak bende anlamış değilim bilen varsa bizi aydınlatır umarım.

harrysen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Kesin sayıları hatırlamamakla beraber toplam A sınıfı uzman sayısı 350'nin biraz üstü, B sınıfı ise 180 civarı. Geçtiğimiz ay yapılan bir sempozyumda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısının verdiği sayılardır bunlar.

Onur ATALAY

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kesin sayıları hatırlamamakla beraber toplam A sınıfı uzman sayısı 350'nin biraz üstü, B sınıfı ise 180 civarı. Geçtiğimiz ay yapılan bir sempozyumda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısının verdiği sayılardır bunlar.
kamuda çalışanlarla beraber o sayıdır. çünkü bugün çalışma bakanlığı temsilcisinin söylediği rakam bu 170 tane çalışabilir A sınıfı bulunmaktaymış.Kamudakilerin biraz daha fazla olduğunu söyledi ama esas mesele bu kadar işe bunlar nasıl bakacaklar?

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu sayılar hakkında net bir bilgisi olan var mı acaba ?

oğuz han

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sorunu bende merak ettim ve google baktım. Net bir bilgi bulamadım hatta hiç bir bilgi yok.

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yani, özellikle merak ettiğim bir konu bu.
Sayın devletimizin ve sevgili bakanlığımızın iş sağlığı ve güvenliği mevzusunu AB nin dayatmasıyla yaptığı,bir altyapısı olmadığı,ezbere iş yapıldığı,fizibilitesi olmadığı herşeyde kendini gösteriyor.Ör; Maden sektörü,Sadece denizlide irili ufaklı 200 e yakın belkide fazla maden ocağı-mermer fab. var.ve bunların hepside yönetmeliklere göre çok tehlikeli kapsamında.Yani sorumlu kişiler sadece a ve b sınıfı meslektaşlarımız.
Bu sınıftaki meslektaşlarımızın sayısını çok az olduğunu biliyorum.Şimdi ben jeoloji mühendisiyim.Benim ilgi alanım,hedef kitlem maden sektörü olması gerekirken,uzmanlığım ve ilgi alanım olmayan tekstil vs... sektöründe bu işi yapmak zorundayım.Zorundayım çünkü ilgi alanım olan sektörde bulunabilmem için saygıdeğer bakanlığımız bana, sen önce farklı sektörde tecrübe kazan sonra bu işe girersin' diyor.Bu konu hakkında çok şey konuşulur da duyması gerekenler duymaz..

Neyse merak ettiğim konu, sayılar =)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.