18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
  1. Çok Kolay

3,1%
  2. Kolay

3,6%
  3. Orta

16,0%
  4. Zor

48,8%
  5. Çok Zor

28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. idaseyfi

idaseyfi TÜİSAG Üyesi

History of WHO

Turkish doctor inoculates child against TB, 1970s.

When diplomats met to form the United Nations in 1945, one of the things they discussed was setting up a global health organization.
    WHO’s Constitution came into force on 7 April 1948 – a date we now celebrate every year as World Health Day.

WHO Resmi web sitesinden alıntıdır...

2. kenan güdek

kenan güdek TÜİSAG Üyesi

ok
    gırelım

3. fındık işçileri mevsimlik işçidir

Ayşe Davran bu yazıya teşekkür etti.
  4. Demet GÜRPINAR

Demet GÜRPINAR TÜİSAG Üyesi

bende yalnız 3 ü işaretledim..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kenan güdek

kenan güdek TÜİSAG Üyesi

5 yıl basınclı tuplerın basınc kontrollerı yapılır.soruda basınclı tup demıyodu

6. idaseyfi

idaseyfi TÜİSAG Üyesi

Umarım doğrudur. Ben de o şıkkı işaretledim :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Murat Erşahinoğlu

Murat Erşahinoğlu TÜİSAG Üyesi

Patlatma yapmiyormu hocam:) musait zaman da bir deneme yaparsaniz once asetileni acin sonra alevi oksijenle ayarlayin. Ben bu tuplerin dolumunu, kaynak ve kesmeyi yillardir yapiyorum. Literatur boyle ise sizler de uygulatiyorsaniz torch patlamasini siz veya ogrenciniz yasayabilir. Yuzlerce musterim var surekli sahadayiz herzaman once yanici gaz acildigini gordum. Yonetmelikte yaziyorsa boynumuz kildan ince. Sahadaki adamlar yazmadigindan veya dinlenmediginden karsilasiyoruz boyle vakalarla.

8. Murat Erşahinoğlu

Murat Erşahinoğlu TÜİSAG Üyesi

Arkadasim 5 yil eski yonetmelik. Eger standartta belirtilmemis se 3 yilda bir oldu. 2011/04 sgm de her gaz tupu icin test suresi belirtilmistir. Cok ince bir konu fazla kurcalama basincli tuplerde 3 yili bil yeter sana. Ben tuplerle 15 yildir ic iceyim zar zor idare ediyorum:)

9. Davut SARI

Davut SARI TÜİSAG Üyesi

Aynen öyle... Bakkaldan alıyorsun.

10. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun.. Hatırladığım cevaplarım;
    1- Hematit (asbest omayanı soruyordu)
    2- Gıda ve Hayvancılık bakanlığı (Ulusal konseye katılır)
    3- 0.1 lif/cm3
    4- Defteri SGK onaylamaz
    5- % 19 / %2 / % 0.5
    6- ILO 155 ve 161 kapsamları yanlış verilmişti. Doğru cevap Yalnız 3 'tü.
    7- 2 yıllık kıdemli işci ihbar süresi 6 hafta olacak
    8- 4 yıllık ücretlinin izin süresi 14 gün
    9- Elektrik akımını ampermetre ölçer.
    10- Sigorta yaptım emin değilim.
    11- Kadın işçi gece en fazla 7.5 saat çalışır.
    12- Günlük çalışma 11 saati geçemez.
    13- Gece postası değişimi 11 saat olacak.. nasılsa ben 24 saat yaptım
    14- Emredici işaret mavi zemin üzerine beyaz pintogram
    15- Eğitici Eğitimi En az 40 saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler...
    16- kaynakçı 5m olacak.. :( ben 284 m3 yaptım...derste hoca 100 m3 demişti...
    17- Koruma-kurtarma-södürme-ilk yardım
    18-work related (çasgem sayfasında geçiyor)
    19- Buharlı kazanlar 1 yıl
    20- İyonize radyasyon (diğerleri termal radyasyon-nem-hava akım hızı)
    21- Psikososyal
    22- Önleme: İşyerinde yürütülen işlerin bütün safhalarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için planlanan ve alınan tedbirlerin tümünü, (bkz. 6331 tanımlar)
    24- 4 metre Madde 521 - Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde,bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkmaişlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere,uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek veişçiler bunları kullanacaklardır. (ben de 3m yaptım..yine hocamızın notları)
    25- PUKÖ
    26- Çok kolay alevlenir madde : 0 °C’den düşük parlama noktası ve 35 °C’den düşük kaynama noktasına sahip sıvı haldeki maddeler ile oda sıcaklığında ve basıncı altında hava ile temasında yanabilen, gaz haldeki maddelerdir.
    27- Yangına rüzgarı önünüze alarak müdahale edilmez. (arkanıza almalısınız)
    28- İş güv. sekreteri iş. güv. uzm. yoksa insan kaynakları müdürü,personel müdürü olur.
    29- Kendi aracı ile giden iş kazası olmaz.
    30- Domino etkisi (1,2,3,4,5)
    31- Hasta Bina Sendromu (sigara içilmesi önemli değildir mealindeki şık-çasgem sunularda var)
    32- Korkuluk (diğerleri KKD)
    33- Günlük-haftalık
    34- Yanlışı soruyordu Kimyasallar şehir atık su şebekesine verilemez
    35- Kauçuk yalıtkandır. (bazı arkadaşlar tahta da vardı diyor ama ıslak tahtaydı şıktaki)
    36- Yanlışı soruyordu cevap başla kırmızı,durdurma yeşil olacak
    37- Yine yanlışı soruyordu Elle durdurmak diye bir cevap vardı
    38- LPG'ye müdahale KÖPÜK
    39- Risk analizi kimler yaptırmalı TÜM İŞLETMELER
    40- Odyolojik Test
    41- Torna ile alakalı bir soru vardı Kimyasal
    42- Yetkili servis
    43- Yangına müdahale gazlara Kuru Kimyevi Tozlu Yangın söndürücüler
    44- KENDİ HESABINA ÇALIŞAN BERBER. (arkadaşlar soruda özellikle 6331'e göre diye soruyor. o nedenle cevap çok açık. 6331' istisnaları Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.)

Bunlar benim hatırladığım cevaplarım.....

Bir soru daha geldi aklıma cevabım çalışanların eğitimi ydi ama soruyu hatırlayamadım.

Murat Erşahinoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  11. 14 tane yanlışım var:(

12. hüseyin turan

hüseyin turan TÜİSAG Üyesi

Risk degerlendirmesi yapan heyette hangisinin olmasi zorunlu degildir gibi bi soru vardi galiba

13. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Dostum bunlar benim cevaplarım...Farklı fikirler çıkabiliyor malum..

14. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar...

15. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

şu odyoloji ile ilgili olan soru.. bence iptal.. soru kitapçığındada yazdım. diğer şıkkı şimdi hatırlamadım ama görsem hatırlar açıklamasını yapardım..

berber cevabınada üzüldüm. çünkü bende fındık işçileri demiştim sanırm.. ama berber ile arada sıkıştım kaldım tabi.. :(

16. zekibaba

zekibaba TÜİSAG Üyesi

PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER ARKADAŞIM AMA BİR YANLIŞ VAR GİBİ YADA BANA ÖYLE GELDİ VE NOTLARIMA BAKRIM SÖYLE Bİ ŞEY BULDUM

• Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği​
    Tüzüğünün 13. maddesine göre 3 metreden
    yüksekte çalışanlara emniyet kemeri​
    verileceğinden söz edilmektedir.
    DİYORAMA ŞÖYLEDE BİR ŞEY VAR
    İŞÇİ SAĞŞIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜGÜNE GÖRE 4 METRE DİYOR

17. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

Önce oksijenin mi asetilenin vanası mı açılacak şaloma tipine göre değişiyor. Bu soru da iptal edilmeli.
    http://www.habas.com.tr/kuruluslar.aspx?kr=1&sayfa=51

18. zekibaba

zekibaba TÜİSAG Üyesi

ARKDAŞLAR BENİM BİLDİĞİM BU SORU MIKNATIS YA YERE YADA ONUN İÇİN YAPILMIŞ BİR PLATFORMA KONULMAK ZORUNDA DİYE BİLİYORUM

19. Demet GÜRPINAR

Demet GÜRPINAR TÜİSAG Üyesi

ben 2,3,4,5 yaptım.. siz??

20. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

-Kesin ve kesin diyebilceğim önce oksijen açılır bu kesin.
    -Ardından bi soruda günlük haftalık
    -Laptop ve masaüstü az veya çok kullanımda göz bozabilceği için cevap hesap makinası
    -Maden işletmelerinde çalışma ortamında % 19'dan az oksijen,% 2'den çok metan, % 0,5'den çok CO2 bu doğru şık
    -Ordaki tanım who yani dünya sağlık örgütünün tanımıdır.
    -Torna aynası elle durdurulmaz
    -Sgk onay veremez
    -Basınçlı kap sorusunda tuhaflık var cevap bence %99 1 yıl fakat 5 yıl çıkarsa şaşırmayın metinde oynama vardı çünkü
    -"İş kazası geçirenlerin oranının en yüksek olduğu sektör ise yüzde 10,1 ile madencilik ve taşocakçılığı.
    Türkiye İstatistik Kurumu (TüİK), ''2006-2007 İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri Araştırma Sonuçlarını'' yayımlandı".
    -Hasta kayıtları 15 yıldı cevap
    -Işın sorusu nötron.Gama kesinlikle değil "Kanser tedavisinde tümör hücrelerinin öldürülmesinde gama ışınları kullanılır. Gama ışınlarının şiddetinin azaltılması için kalın beton engeller veya kurşun ...
    -iskele çapraz
    -Platformda 3metreden başlar
    -damacana msds
    -biyolojik sorusu odyomet
    -elektrik sorusu sigorta çünkü şasi tanımı yapılıp onu engelleyici soruluyor
    -torna tezgahında kimyasal tehlike
    -okula giden çocuklar okul zamanı 2/10 saat çalışabilir (KESİN)
    -BAŞKA Bİ CEVAPTA korkuluk olucak kaynağında çözüm
    -10 lt.su 20 lt.kapta taşınmaz dolayısıyla 10 lt olacak
    -madende hemen dışarı atılmalıdır kokma ve gaz çıkışı aynı zamanda çöplerden metan çıkışıda gözlenebilir
    -işveren danışmanlık şirketi diye bi soru vardı bence soru sadece işveren
    -kauçuk elektrik direnci en yüksektir elektriği geçirmez
    -Asbest twa değer 0.10 lif/cm3
    -Tarm gıda ve hayvancılık bakanlığı konseyde yer alır
    -maden yangina karsi onlem baraj
    -günlük çalışma süresi max 11 saati geçemez
    -kadın işçiler 7.5 saat gece
    -elektrk akımın ampermetre ile
    -2 yıllık kıdemi olanın ihbarı 6 haftadr
    -4 yıllık kıdemi olanın ücretli izni 14 gündür
    -gece vardiyasından gündüze geçene en az 11 saat izin verilmeli
    -risk yönetimi ve risk değerlendirmesi şeklinde iki doğru cevap vardı boşluk doldurmaydı sanırım
    -%50 si mavi olan işaret emredici
    -40 saatlik egitim BU SORU BİRAZ MUAMMALI SORU içine bakarsak mesleki eğitim gibi gözüksede cevap bence eğitici eğitimi
    -risk değ uzmanı şıklı bi soru
    -mıktanıs zemine konur soruda cevap bir roma rakamı idi hatırlayamadım
    -fiziksel etmen sorusu radyant
    - koruna-kurtarma-söndürme-ilkyardım.. şeklinde cevap
    - yükün ağrılığı ile ilgili kesin bilgiler
    -iyonize eden radyasyon
    - işle ilgili hastalıklar (work related )
    -psikososyal cevaplı bir soru
    -kaza zinciri sorusu 2-3-4-5 neden bir yok çünkü 1 nolu madde tanımında zinciri oluşturan arkasına getirilcek herhangi birşey yok doğal kusurlardan dolayı insan vesayre eee ?
    -iskele altına neden öyle beton veya tahta konur çünkü zemine batmasın diye
    -elle tasıma işleri yönetmeliğinde işçilerin karşılaşabileceği ............ yapılır cevabı riski azaltmak
    -cevap çok kolay alevlenir maddedir.
    -rüzgar sorusuda gıcık sorulardandı bence cevap rüzgara önlem alınıp yapılması gibi bi şık vardı o diyebilirim perdeleme değil bence
    -rüzgara önden müdahele yapılamaz yapan fena yanar rüzgar arkadan esmesi lazım
    -"Yangın söndürme cihazlarının (Y.S.C.) etkileri çeşitlidir. Bu etkiler cihazın soğutarak, havayı keserek, oksijeni azaltarak reaksiyon sonucu yangın söndürücü özelliklerinden ileri gelmektedir.Y.S.C. birbirleriyle karşılaştırılmaları, daima aynı kapasiteleri üzerinden yapılmalıdır. Aynı miktar su, CO2 ve kuru kimyasal toz farklı söndürücü niteliktedir. Her Y.S.C. her sınıf yangına karşı kullanılamaz, çeşitli tip Y.S.C. Belirli yangınların söndürülmesi amacıyla yapılmıştır."
    -işyerindeki motorlu araçları klakson vb sesleri sorusunun cevabı ' tümüde ayRı ses olmalı AYRI OLCAKKİ ADAM GÜRÜLTÜDE SENİN KORNANI DUYSUN
    -"Çalışanların hava kirleticilere maruziyetini azaltmak için genel yaklaşım olarak ortamda kaynakçı başına 284 m3 hava hacmi ve tavan yüksekliği en az 5 metre olmalıdır."
    -İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce, Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı planı hazırlayacaktır
    -İş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.
    -kendi aracıyla işe giden çünkü adam iş dışındaki bi saatte kaza yapıyordu öyle hatırlıyorum
    -sigaralı bir cevabımız bina ile alakalı idi
    -Aşağıdakilerden hangisi tehlikeli durum değildir?
    a)Makinenin yapımı veya kurulumundakı hatalar CEVAP BU GİBİ
    -Teftiş sonrası bir iş yerinin tehlike sınıfı ,tehlike sınıfı belirleme tebliğine göre belirlenmemişse ne dikkate alınarak değiştirilir BENCE CEVAP TEFTİŞ SONUÇLARI
    -Hangisi fiziksel risk değildir?
    a)epoksi

21. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

merhaba,
    ben de 2-3-4-5 şeklinde cevapladım .1.maddeyle ilgili bir dayanak bulamadım.

22. zekibaba

zekibaba TÜİSAG Üyesi

DOĞRUDUR ARKADAŞIM YAPTIKLARININ AYNILARINI BENDE YAPTIMİNŞALLAH DOĞRUDUR ARKADAŞIM

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica