18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
  1. Çok Kolay

3,1%
  2. Kolay

3,6%
  3. Orta

16,0%
  4. Zor

48,8%
  5. Çok Zor

28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Soruda kaynağını(tüzük) vererek, kaynakta yazan değerleri bilmeniz isteniyor. İlgili tüzüğün 162. maddesi aşağıdadır.

İÇİNDE ÇALIŞILMAYACAK HAVA

MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.

-Soruda karbondioksit yerine, karbonmonoksit yazılmışsa soru hatalıdır.

2. ibrahimozd

ibrahimozd TÜİSAG Üyesi

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir

halil1203 bu yazıya teşekkür etti.
  3. SEDA _FER

SEDA _FER TÜİSAG Üyesi

doğru cevap hangisi. ben bu sorunun cevabını hatırlamıyorum ama ikilemde kalmıştım.

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Değerli İSG uzman adayı arkadaşlarım,
    Burada çok fazla bilgi kirliliği oldupunu fark ettim. Lütfen kimse kusura bakmasın, alınmasın darılmasın. Hep aynı şeyler konuşuluyor. Aynı sorular defalarca tartışılıyor. geçmiş sayfaları incelersek orada hepsi konuşulmuş.

Ben şimdi size kesin ve doğru olan birşey söyleyeceğim. Şu dün verilen 89 soru cevaptaki bazı cevapları ynalış vermişler. Tüzükte yazılanlarla alakası bile yok.
    Ayrıca bu 89 soruya göre 14 adet soru iptal edilecek. Tüzük ve hatalı sorular. Ben tek tek tespit ettim. Ama bugün soru kitapçığı elime gçeince tekrar inceleyeceğim. gerekirse 14 sorunun iptali için (4 tanede doğrum var içinde) baş vuracağım.
    Yalnız 140 TL para demek. Bence soruları paylaşalım. İptal için başvuralım. Hazırlıklı olalım. iptal edilen sorular değil, kalan sorulardan 70 almak gerekecek. yani 86 soru üzerinden 70 almak 100 üzerinden 70 almaktan daha zordur. İş iyice zorlaşacak sizin anlayacağınız. Çünkü yeni torba yasada iptal edilen sorular doğru kabul edilmiyor. İsterse sınavı yapan kurum bu ynalış sıruları iptal etmeyebiliyor. Yani işi iyice yokuşa sürmüş durumdalar.

Sonuç olarak burda bir aldatmaca var. Tüzük sorulmayacak denildi, tüzükten 14 soru geldi. El insaf... Tüzük çalışmadığım içni 14 tanesini tahmini yanıtladım, 4 ü doğru çıktı.. yani durum vahim benim için.. sizleri bilemicem ama kalırsam 69 la, geçrsem 70 le geçeceğim.
    soınuçta bu sınav tam bir hezimet ve ters köşe oldu benim için. Sizleri bilemicem.
    Ancak her ne olursa olsun, soru kitapçığını inceledikten net ve doğru tespitlerimi yaptıktan sonra ÇSGB ye kesinlikle bir dilekçe yollayacağım. Önce internet üzerinden, sonra iade taahhütlü olarak.
    Bu yapılanlarla insanların emeğini heba etmeye kimsenin hakkı yok. Hak adalet diyolar ama hak ve adaletten eser yok.
    14 soru çok fazla. dahada 100 soruyu incelemdim. bence bu rakam 16-17 lere çıkar.. 15 soru garanti diyorum. %30 olan yanlış cevap hakkmızı %15 e indirmiş oluyorlar.. Gerkeirse ben yargıya taşıyacağım bu konuyu.
    Kimsenin kimse ile dalga geçneye hakkı yok. Ben hazirandan beri gece gündüz çalışıyorum. Eşim oğlum per perişan oldu ben çalışıcam diye.. hiç kimse emeğimi böyle dalga geçer gibi yerle bir edemez..
    Saygılarımla...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Zeyynep, Selçuk Çiftlik ve lanope bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

nerde yazıo bu yazı?

6. Serdengeçti86

Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

kitapçığa göre değişir sorunun sırası ama bir sorunun cevabı risk değerlendirilmesi şöyle sorulmuştu

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    f) Risk değerlendirmesi: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmaları,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. halil1203

halil1203 TÜİSAG Üyesi

Tabiki doğru kabul ediliyor. Yanlış bilgiler vermeyin lütfen :hayır:

ALAN DANISMANLIK bu yazıya teşekkür etti.
  8. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

Haklı artık doğru kabul edilmeyecekmiş iptal olan sorular

9. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Ben de :) Yalnız diğer şıkları hatırlamıyorum. Yönetmelik şu şekilde :

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ : İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.

10. Taşkın Taşdemir

Taşkın Taşdemir TÜİSAG Üyesi

Bu konu ile ilgili kaynak yayinlaisiniz lutfen

Umut Umit bu yazıya teşekkür etti.
  11. ajt18

ajt18 TÜİSAG Üyesi

12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yanlış bilgi neden vereyim. bizim şirketin isg uzmanı söyledi dün. yasayı arıyorum. ösym ile ilgili bir haber buldum.. ama bu sınavı milli eğitim yaptı allahtan

13. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Soruları genel değerlendirirsem;
    Sorular çok iyi hazırlanmamış Bana göre ; teknik bilgi veya yorumu ölçmekten çok kelime oyunu gibi sorular da vardı.
    Cevap şıkları arasına risk yönetimi ve risk değerlendirmesi birlikte olması gibi.
    Bu tür sorularda tam olarak mevzuatta geçen tanımın cevaplanmasını bekliyorlar sanırım.
    Bunun dışında bir işyerindeki İSG uzmanından yola çıkarak örnekleme yapılan soru iyiydi.

14. rational

rational TÜİSAG Üyesi

eğer 14 soru iptal olursa 86 soru üzerinden puanlama olacaksa; her sorunun puanı 1,16 olacaktır.86*100 :100 puan. O zaman 61 doğru 70 puana yetecektir diye düşünüyorum.61*1,16 : 70,76 puan

15. rational

rational TÜİSAG Üyesi

16. belginboydag

belginboydag TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle mantıklı bir cevap değildi 10 Litreyi 20 litrelik Damacanada
    taşırsa diyor

17. erkbozk

erkbozk TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 2 gündür burda tek yapılan insanları emin olmadıkları şey konularında kesinmiş gibi bilgi vererek panik ortamı yaratmak.sınav sorularının hatalı olması durumunda doğru kabul edilecek diye meb tarafından yaynlanmış.neden kafanıza göre torba yasa bilmem ne çıkararak burda gereksiz yazışmalara sebep oluyorsunuz?

18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bu dökümanı okumuştum göya ama sınav soruları ile ilgili açıklamayı hatırlamadım..
    ama temmuzda çımış torba yasa sınavlarla ilgili?
    ama bu yazı tabiki yasal süreçte çok iyi bir kaynak olur bize..

o zmaan düzeltiyorum arkadaşlar. 14 soru var itiraz edilecek.. 140 tl para demek.. ama 14 doğru soru da demektir :D

19. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum yukarda açıkladım yaa.. bizim isg uzmanının iş güzarlığı.. utandırdı beni :düşünceli:

20. belginboydag

belginboydag TÜİSAG Üyesi

gizem599, Hakan ÖZTÜRK, amele75 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica