18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
  1. Çok Kolay

3,1%
  2. Kolay

3,6%
  3. Orta

16,0%
  4. Zor

48,8%
  5. Çok Zor

28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. titanyum1979

titanyum1979 TÜİSAG Üyesi

teşekkürler

2. ayna42

ayna42 TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 17. soru risk değ. planlamada olur diye öğrendik bu soruda bir hata yok mu?

Beyazitkul bu yazıya teşekkür etti.
  3. Serdengeçti86

Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

Benimde takıldığım bir kaç soru var

Bunlardan bir tanesi
    iskele bina bağlantıları kalasların alınmasından sonra sökülür diye, yani kalasları aldıktan sonra nerde durup bina bağlantısını sökeceksin anlayan varsa beri gelsin

kavunkabugu bu yazıya teşekkür etti.
  4. deniz genco kavruk

deniz genco kavruk TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı 11 soru fındık toplayan işçi iş güvenliği kapsamında mı oluyor? bütün berberler tehlikeli iş sınıfına alınırken kendi adına çalışan berber nasıl olursa kanun kapsamı dışında kalıyor saçmalıok başka birşey değil.
    b kitapçığı soru 16 hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özellik değilddir demiş wikipediden aynen kopyalıyorum. Bir yasama organınca oluşturulan yasalara hukuk ya da yazılı kurallar denir. o zaman cevap nasıl a şıkkı oluyor??
    b kitapçığı soru 25 cygm.gov sitesinden aynen aktarıyorum
    •ALFA : İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    •BETA : İnce bir metal tabakası tarafından soğurulur..
    •GAMA : Giricilik özelliği daha fazla olup kurşun ve beton gibi yoğun malzemelerde soğurulur.
    •NÖTRON : Parafin, beton, su gibi hidrojence zengin ortamlarda soğurulur.
    iki şık yalnış gördüğünüz gibi.
    b kitapçığı 30. soru şahsi fikrim d şıkkıda doğru yönetmelikde yazmıyor ama genel anlamda düşünüldüğünde çalışanların işe giriş ve devamı süresince sağlık kontrollerini yaptırmadan işveren sorumludur.

b kitapçığı soru 49.
    - VİNÇ KABİNLERİ:
    Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:387)

ama cevap da yalnız 3 diyor oysa doğru şık 1 ve 3 olması lazım.

b kitapçığı soru 57 iş veren yükün ağırlığı hakkında kesin verilerle bilgilendirmek zorunda değildir demiş
    ilgili kanunu aynen kopyalıyorum.
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

b şıkkında yük ile ilgili genel bilgiler yazılmış görüldüğü üzere yönetmelikte bununla ilgili bir şey yok.

b kitapçığı soru 70 kaynak atölyeleri ile ilgili soru. yönetmelik şu şekilde
    Çalışanların hava kirleticilere maruziyetini azaltmak için genel yaklaşım olarak ortamda kaynakçı başına 284 m3 hava hacmi ve tavan yüksekliği en az 5 metre olmalıdır. Yapılacak genel havalandırmada birim çalışma alanı yüzölçümü için 50 m3/saat hava değişimi sağlanmalıdır. Genel havalandırmaya ilaveten yerel havalandırma yapılacaksa, kaynak işlemine uzaklığı 60 cm olmalı ve havalandırma hızı 30 m/dak olmalıdır..

burada anladığım kadarıyla d şıkkında mutlaka dediği için yanlış o mantık da düşünürsek c şıkkın da da mantık hatası buluna bilir açık alanda kaynak yapmak zorunda olduğu bir sürü durum vardır ve yine soru da belirtildiği gibi kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilmesi demek soruda bahsedilen ortamın tehlikeli bir ortam olduğunu ve mutlaka cebri havalandırma yapılmasını gerektirir. yani şahsi fikir olarak soru iptal edilmelidir.

b kitapçığı 77.soru binalarda yangın korunması hakkında yönetmeliğe göre acil durum ekipleri hakkındaki bilgiyi aynen kopyalıyorum.

İKİNCİ BÖLÜM
    Tanımlar

Tanımlar
    Madde 7- Bu Yönetmelikte geçen bazı kavramlar aşağıda tanımlanmıştır.
    Acil Durum: Afet olarak değerlendirilen olaylar ve dikkatsizlik, tedbirsizlik, ihmal, kasıt ve çeşitli amaçlarla meydana getirilen olayların tümünün yol açtığı hallerdir. ,
    Acil Durum Ekibi: Yangın, deprem ve benzeri afetlerde binada bulunanların tahliyesini sağlayan, olaya ilk müdahaleyi yapan, arama-kurtarma ve söndürme olaylarına katılan ekiptir.

görüldüğü üzere tanımda sadece tahliye,ilk müdahale,arama kurtarma ve söndürmeden bahsediliyor doğru sayılan şık da belirtildiği gibi koruma ekibinden bahsedilmiyor.

Ekiplerin Kuruluşu, Görevleri ve Çalışma Esasları

Ekiplerin kuruluşu
    Madde 127 - Yapı, bina, tesis ve işletmelerden; 10 bağımsız bölümü olan konutlar ile 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde aşağıdaki ekipler oluşturulur.
    a) Söndürme ekibi,
    b) Kurtarma ekibi,
    c) Koruma ekibi,
    d) İlk yardım ekibi.
    Diğer yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; sahip, yönetici veya amirin uygun göreceği ekipler kurulur ve diğer önlemler alınır.

burada koruma ekibinden bahsedilmiş fakat soru ile tam bağlantılı bilgi verilmemiş bence büyük bir çelişki var çünkü soru da üstüne basıla basıla acil durum ekibi denilmiş. soru iptal edilmeli.

b kitapçığı 89.soru bu soru da kim eğitim veremez diyor burada da danışmanlık firması yanlış cevap verilmiş ama şahsi fikrim danışmanlık firması yanıltıcı bir başlık OSGB lerde veya yönetmelik de adı geçen diğer firmalarda danışmaklık firması olarak görülebilir. anlatım bozukluğu olduğu düşüncesindeyim.
    bu konuda ki yönetmelik şu şekilde

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

şimdilik bu kadar soru gözüme çarptı daha derin bir araştırma yapacağım ama bu sınavı hazırlayanların ve böyle saçma salak yönetmelikleri çıkaranların hepsinin allah binbir türlü belasını versin resmen dalga geçiyorlar bizimle saçma sapan boşluk doldurmalarla meslekte nasıl başarı bekliyorlar yada kim kaynakçı için 284 m3 hava lazım hesaplayalım 283 çıkarsa çalıştırmayalım diye bilir millet mühendise bir tarafı ile güler sonra.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

H.Elif Özçelik, mummy41 ve şirvan kırkağaç bu yazıya teşekkür etti.
  5. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

o şıkka doğru diyen yokki..ikiside yanlış diyoruz..

6. Serdengeçti86

Anlamadığım sorulardan bir tanesi daha

Eğitim verilmesi demiştim

Cevapta risk değerlendirme, risklerin kabul edilip olup olmadığına karar verme demiş ne zaman karar verecek risklerin kabul olup olmadığına anlamadım

3,4 kez cevaba baktım ne kadar şaşırdım burdan anlayın

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ayna42

ayna42 TÜİSAG Üyesi

eğitimde planlamada. ama faaliyet planını gerçekleştime planlamada değil diye biliyordum soru iptal olur mu acaba ?

8. GiZemm87

GiZemm87 TÜİSAG Üyesi

. Bende aynısını düşünüyorum eğitim uygulama kısmında olur.

9. şirvan kırkağaç

şirvan kırkağaç TÜİSAG Üyesi

ben görmedim diyeni daha bi 5mt dir gidiyodu sayfalarca :)

10. kizilsakal42

kizilsakal42 TÜİSAG Üyesi

Bir sınav yapacaklar ya onuda eline yüzüne bulaştırdılar....Bu kadarda hata olmaz yaa...Yazık bu kadar insanı sınava sokup sonrada yalan yanlış sorularla elemek...BU SINAVIN TEKRARI ŞARTT....!

11. MUSTAFA334433

MUSTAFA334433 TÜİSAG Üyesi

hocam eğitim yapmış oldugun risk değerlendirmesini,risklere karşı alınması gerekli olan önlemleri uyguluyorsun eğitimin uygulamada olması lazım diye düşünüyorum ama risk değerlendirmesinin planlamada olduğu kesin soru iptal olması lazım yalnız yasal bir dayanak bir tüzük bulamadım.

ayna42 bu yazıya teşekkür etti.
  12. şirvan kırkağaç

iptal olsun şu sorular ya!

13. Serdengeçti86

Kardeşim delireceksen yanlış öğrendiğine delir tecritten sonra ikame gelmez

ikame kaynakta yok etmeden sonra gelecek ikinci yöntemdir.

14.  
    şirvan kırkağaç bu yazıya teşekkür etti.
  15. Fatih_61

Fatih_61 TÜİSAG Üyesi

b grubu 7. soru
    Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içersinde Planlama aşamasında yer almaz
    A) Riskleri Değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme (UYGULAMA)
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama(UYGULAMA)
    C) Faaliyet Planını izleme ve gerçekleştirme(UYGULAMA)
    D) Mevcut durumu analiz etme(PLANLAMA)

KAYNAK: DETAM EĞİTİM KURSLARI (ANKARA UZAKTAN EĞİTİM) YÖNETİM SİSTEMLERİ DERS NOTLARI.

A, B, C ŞIKLARI SORUYA GÖRE DOĞRUDUR VE İPTAL GEREKTİRİR.

zeynap, şirvan kırkağaç ve MUSTAFA334433 bu yazıya teşekkür etti.
  16. aynı sıkıntı elektriksel direnci en yüksek sorusunda var sen bunu farklı algılarsan farklı cevaplarsın :(

17. şirvan kırkağaç

işte tecriti yok etme sayan maddelerle alanı boyahaneden ayıran beyinler var müfettiş.. ezberleme.. kaynakta yok etmeyi biliyoruz elbette.. öncelik evet ama kapatma diğer tabiriyle tecrit de var ilk sırada uygulamalarda olmadı değiş olmadı değişle işverene iş yaptıramazsın

18. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

bn notlara dayanarak söledm belkide doğrudur ama her yerde en az beş yazıyo...zaten herkes elinde gelse bütün sorularda bi hata bulcak neyse umarım herkes için en iyisi olur

19. srsr51

srsr51 TÜİSAG Üyesi

67 Kesin doğrum var. 8 adet soruda kararsızım.Kesin geçerim dediğim sınavdan kalmak üzereyim, bu soruları hazırlayan ve daha sonra sınav tarihine kadar zahmet edipte kontrol etmeyenleri emeğimizi çaldıkları için kınıyorum.

20. nosh

nosh Guest

17.SORU KESİNLİKLE YANLIŞ ....Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi planlamada yer alır...

TS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR
    4.3 Planlama
    4.3.1 Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

4.4 Uygulama ve işletme

4.4.2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik

MUSTAFA334433 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica