18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
  1. Çok Kolay

3,1%
  2. Kolay

3,6%
  3. Orta

16,0%
  4. Zor

48,8%
  5. Çok Zor

28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bianegro

Bianegro Guest

şekil sorusunda bir yanlışlık yok..5 metrede hemfikir olamayız çünki 5 metrenin dahil olması gerekiyor en az 5 metre deseydi doğru kabul ederdik..o soruda sorun yoktur..itiraz edilmezi gereken tek soru şu olmalı...tüzük e göre 3 metreden yukarısı için emniyet kemeri bulundurulması...4 metre tarihe karıştı..bu soru iptal olunmalı

2. şirvan kırkağaç

şirvan kırkağaç TÜİSAG Üyesi

40. soruyu bende anlamış değilim nasıl d oluyor

3. nosh

nosh Guest

---A KİTAPÇIĞI 35.SORU İÇİN YANLIŞ OLAN BETA DEMİŞ AMA NÖTRONDA YANLIŞTÜRKİYE ATAM ENERJİSİ KURUMUNDAN ALINTIDIR. http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/Guncelbelgeler/Radyasyon_olcum_sunum.pdf•ALFA:İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur. •BETA:İnce bir metal tabakası tarafından soğurulur..•GAMA : Giricilik özelliği daha fazla olup kurşun ve beton gibi yoğun malzemelerde soğurulur.•NÖTRON : Parafin, beton, su gibi hidrojence zengin ortamlarda soğurulur.
    ---A KİTAPÇIĞI SORU 58
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir---A KİTAPÇIĞI SORU 20Risk değerlendirmesi uzmanı ( İş güvenliği Uzmanı ) değil midir ? ve Destek elemanı nedir ?

---A KİTAPÇIĞI SORU 40
    Biyolojik etmenlerle sağlık gözetimiyle ilgili işverenin sağlık gözetimi yapması konusundaki soruda eksiklik var mı yok mu?
    ---A KİTAPÇIĞI SORU 75
    Ortamda azot bulunması demek ne demek ? ortamda zaten azot var ancak bunun normal değerlerde olup olmamasının net verilmesi gerekmez miydi ? Zira azot miktarı fazlaysa kötü kokulardan daha önemlidir.

4. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

BİYOLOJİK ETKENLERE MARUZİYET RİSKLERİNİN ÖNLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Cevap şıkkında "çalışmaya başladıktan sonra" yazıyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

güldeenn ve şirvan kırkağaç bu yazıya teşekkür etti.
  5. şirvan kırkağaç

vay arkadaş :)

6. şirvan kırkağaç

benim de yalnış :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

sizde bu soruya itiraz edin hocam.herkesin aynı soruya itiraz etmesiyle bir kişinin itiraz etmesi aynı şey.bu nedenle ne kadar çok farklı soruya itiraz edilirse o kadar iyi.zaten her itiraz ettiğimizi de iptal etmiyorlar.çeşitlilik lazım.

8. Sercan ARSLAN

Sercan ARSLAN TÜİSAG Üyesi

bende o soruyu ilk önce beta daha sonra nötron olarak işaretledim benimde yanlış dolayısıyla...

9. nosh

nosh Guest

10. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

B kitapçığındaki 49.sorunun hatalı olduğunu düşünüyorum. Benimle aynı fikirde iseniz itiraz edeceğim.

I. Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II. yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III. hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    a) I, II ve III b)I ve III c)Yalnız III d)Yalnız I

Doğru cevap C (yalnız III) verilmiş. Oysa I ve III - yani B olmalıydı.

Dayanak : İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir

didemansin, alivelikonya ve Tersiyer bu yazıya teşekkür etti.
  11. hüseyin turan

hüseyin turan TÜİSAG Üyesi

kaynak işlerinde beta ve nötron ışınlarına karşı plastik malzeme diyor sadece bunu bulabildim..

12. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

Oncelik sirasi

13. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

benim forumda yaptığım taramaya göre A grubundan 47,50,35,17,40,58,81,88,78 ve B grubundan 57,70,25,7,30,49,91,98,67 soruları birçok kişi tarafından yanlış yapılmış ve itiraz edilmesi gerektiği savunuluyor.bir an önce mevzuattan bunlarla ilgili dayanak bulmak lazım.bunların arasından itiraz etmeyi düşündükleriniz varsa belirtin

14. şirvan kırkağaç

a kitapçığı 70.soru.. ilk yardım ve acil tıbbi müdahale sadece yangında ve kurtarmada mı gerekli diğer acil durum ve eylemlerde ilk yardım ve tıbbi müdahaleye gerek yok mu yani.

15. guven7557

guven7557 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yoğun soru bombardımanından sonra açıklıyorum evet 42-47 arası sorularda geçen "Güven Bey" benim. :)

16. hüseyin turan

hüseyin turan TÜİSAG Üyesi

işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü

Madde 83 – Tabii veya suni radyoaktif ve radyoinizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan çalışmalarda aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Her çalışma için gerekli radyoaktif maddenin, zararlı en az miktarı kullanılacaktır.
    2) Kaynak ile işçiler arasında, uygun bir aralık bulunacaktır.
    3) İşçilerin, kaynak yakınında mümkün olduğu kadar kısa süre kalmaları sağlanacaktır.
    4) Kaynak ile işçiler arasına,uygun koruyucu bir paravana (ekran) konulacaktır. Bu paravanalar, gama ve (x) ışınları için, kurşun, beton ve benzeri beta ışınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmış olacaktır.

17. Sorgulayan Adam

Şu ana kadar nötron ışınları soğrulmasında plastik kullanıldığına dair hiçbir yerde bir kaynak ögrememiştim. Bunun bilimsel dayanağını hiçbir yerde bulamadım.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

4) Kaynak ile işçiler arasına uygun koruyucu bir paravana ( ekran) konulacaktır. Bu paravanalar, gama (x) ışınları için, kurşun, beton ve benzeri beta ışınları ve nötronlar için plastik ve benzeri malzemeden yapılmış olacaktır.

18. derya_0642

derya_0642 TÜİSAG Üyesi

Kelime oyunu yapıyorlar,bilgiden çok dikkat ölçüyorlar

19. şirvan kırkağaç

öyle sorsun ozaman genel geçer sormasın o yüzden bu kadar insan 15 şık arasında kaldı zaten.

20. Sorgulayan Adam

Yukarıda yazdığım bölüm 83 maddededir.
    MADDE 83 - Tabii veya sun'i radyoaktif ve radyoionizan maddeler veya diğer korpüsküler emanasyon kaynakları ile yapılan çalışmalarda aşağıdaki tedbirler alınacaktır:

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica