18 Ağustos 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burdan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

18 Ağustos İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Soruları Sizce Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 13 Ekim 2013.
  1. Çok Kolay

3,1%
  2. Kolay

3,6%
  3. Orta

16,0%
  4. Zor

48,8%
  5. Çok Zor

28,5%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ztatik

Ztatik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar nevrimiz döndüğünden ve de forumda yeni olduğumuzdan dolayı sadece BÜYÜK HARF kullanıp yazdığım 2 mesaj silinmiş , B kitapçığı 54. soruda doğru şıktaki K1 resminde elin konumu doğruysada klavye nin duruşu ergonomi açısından yanlış ( yükselti arkada değil önde , dünyada bir örneği yok kesinlikle ), en son B ve C den hangisini işaretledim onuda hatırlamıyorum , bu soruya takılan tek sazan benmi oldum acaba , fikri olan varmı?

2. Sercan ARSLAN

Sercan ARSLAN TÜİSAG Üyesi

arkadaslar çalıştığım konularda erkekler be kadınlar için yük ağırlık sınırları vardı
    belirli yaşlar için ön görülen rahatça kaldırılabilir ağırlık kg sınırları:
    erkek kadın
    14-16 16 11
    16-18 21 13
    18-20 26 15
    20-35 28 17
    35-50 23 15
    50 üstü 18 11
    bu konu hakkında bilgi verilebilir diye dusundum

3. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Bende bu soruyu yanlış yaptım. Proje sorumlusu demiştim. Fakat ilgili yönetmelikte şöyle bir açıklama var. Soruda da yapan ya da yapılmasını sağlayan kişi diye soruyor..

j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bu çok zor.. her kafadan bir ses çıkıyor..
    süre yok.. yarın ziraat bankasına para yatırıp acil itiraz dilekçesini hazırlayıp derhal acele posta ile yollamak gerekiyor.
    ben 66 net çıkardım sanırım bazı cevapları hatırlamadım yanlış dedim..
    4 soruya itiraz ediyorum. kursuma yolladım. hocalar inceliyor..
    dilekçemi yazıyorum ve başvurumu yapacağım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sercans

sercans TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı 83.soru
    makine yönetmeliğine göre imalat dosyasında imalatçı firmanın adı ve adresi olarak söylemiş cevabı bununda yanlış olduğunu düşünüyorum.cevap c olmalı ( etik açıdan firmanın sırları saklanmalıdır )

6. sercans

sercans TÜİSAG Üyesi

ben de d dedim ve emin olarak işaretledim . biyolojik risk etmenlerinde ki eğitimde bile hastalıklar konusunda eğitim verilmesine gerek var diye bir ibare yok

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

İşte bende seninle aynı fikirdeyim de. Amcaların muhtemel savunmasını söyledim. :)

8. sultanay yılmaz

sultanay yılmaz TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 20.soru

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
    VARSA DEMİYOR.
    SORU İPTAL EDİLMELİ...

9. sercans

sercans TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı 72.soru korkuluklu platform sorusunda boşluğa gelmesi gereken 3 mt değil mi ?

10. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar önceki sayfada da belirttiğim gibi sınavda %100 olarak 6-7 sorunun iptal edilmesi gerekiyor. (bkz. vinç kabini, asetilen, hesap makinası, tavan yüksekliği, o2/metan/CO oranları, PUKO uygulama sorusu) 2-3 soru da muallak (bkz. hukuk, sağlık ve güvenlik gerekli düzenlemeleri yapan) anlatım bozukluğu olan sorular var vs.

11. Serdengeçti86

Serdengeçti86 TÜİSAG Üyesi

Soruda kesin verilerle diyor. Riskler sonucu oluşacak yaralanma, kayıp veya hasarlar tamamen şansa bağlıdır diye bi şey öğrettiler bize buna dayanaraktan da işveren riskler hakkında kesin bi şey diyemez ama yükün 25 kilo veya 30 kilo geldiğini kesin olarak söyleyebilir.

12. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

Tavsiyen iyi tsk

13. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Madde 7 'de tanımlanan belirtilen "Sağlık ve güvenlik koordinatörleri" sorudaki Uygulama Koordinatörü ile aynı kişi gibi...

j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    İfade eder.

b) İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce, 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planı hazırlayacaktır.
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.

14. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 7 inci soru;
    Pukö içinde hangisi planlamada olmaz demiş. 4 şık, sadece D şıkkı planlamada var. diğerleri yok. 3 doğru cevap...
    A- uygulama
    B- Önlem alma
    C- uygula
    D- planla

15. frknfb

frknfb TÜİSAG Üyesi

Benim anladığım kadarıyla destek elemanı bulundurması zorunlu değil ama bulunuyor ise risk değerlendirme ekibine katılımı zorunlu.

16. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

O kadar hizli konusuyosunizki kimse ne yazdiginiza yetisemedi...ayrica kalcaniz icin gerilmenizi normal karsiliyorum...kavga cikarmaya gerek yok.. Oturup yonetmelik okudum ve kursun notlarina calistim ve yirmi yanlisim var...

birhilaluğruna bu yazıya teşekkür etti.
  17. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Bu soru bence komple yanlış. Sağlık ve güvenlik planındaki gerekli düzenlemeleri yapan ve YAPTIRAN denmiş soruda. İşveren ve proje sorumlusu bu düzenlemeleri, uygulama koordinatörüne YAPTIRIRLAR. Kendileri de doğrudan bu planı hazırlayabilirler.

Proje sorumlusu, işveren, uygulama koordinatörü komple sorumludur bu konuda yani. Soru çok açık bir şekilde yanlış.

18. erkbozk

erkbozk TÜİSAG Üyesi

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve ekranlı araçlarla çalışmaların yapıldığı tüm işyerlerini kapsar.
    (2) Bu Yönetmelik hükümleri;
    a) Hareketli makine ve araçların kumanda kabinlerinde ve sürücü mahallinde,
    b) Taşıma araçlarında aracın kumandasındaki bilgisayar sistemlerinde,
    c) Toplumun kullanımına açık bilgisayar sistemlerinde,
    ç) İşyerinde kullanımı sürekli olmayan taşınabilir sistemlerde,
    d) Hesap makineleri, yazar kasa ve benzeri veri veya ölçüm sonuçlarını gösteren küçük ekranlı cihazlarda,
    e) Ekranlı daktilolarda,
    uygulanmaz.

mevduatta belirtmiş bu soruya itiraz edilmeli mi sizce????

19. sercans

sercans TÜİSAG Üyesi

lütfen herkes şuraya kesin itiraz etmeyi gerektiren soruları yazabilir mi arkadaşlar ? ortak karar verip hareket etmemiz lazım. itirazın kabul edimesi için çoğunluk çok önemli

20. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

O kadar yönetmelik okumuşsun ama sınava girmeden önce MEB'in sitesindeki "sınav Uygulam Duyurusunu" okumamışsın.
    "Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir"

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica